Bgang sri 6.1.2016 12:52

Pozdrav svima,

 

niti sam ne znam u koju bi kategoriju stavio svoj upit pa me slobodno uputite.

 

Treba mi savjet ili prijedlog kako da si složim slijedeće:

 

Htio bih imati centralni storage koji ne troši mnogo struje a koji bi mi služio za skidanje torrenta, streamanje muzike na AV receiver, streamanje filmova preko Raspberry pie 2 ili direktno preko Smart TVa.

Također bi taj disk želio koristiti i kao mjesto na kojem bi pohranjivao slike s mobitela - npr. jendom tjedno da pospremim sve slike na njega s mobitela.

 

Da li tako nešto postoji i koliko košta?

 

Hvala svima!!!

ihush sri 6.1.2016 12:55

postoji, ali naziv je problem.. PC, NAS, mediaplayer, router.. itd. kraće, ''kutija''. Upravo takav je i odnos cijena, pa je odgovor 300-30.000kn.

 

edit: možda drugačiji pristup.. dali će jedna 'kutija' zadovoljiti sve potrebe-želje? Što kad izađe nešto novo, flash-html5, avc-h264/divx.. s PCjem je 'lako' soft nadograditi, s kutijom teže, a tad jedna kutija koja može sve ima visoku cijenu i ograničenu upotrebljivost/vrijeme. Više odvojenih kutija, npr neki miniPC-Atom ili router/nas/player.. (to su iste kutije, samo različit software + chip (HW) koji to vrti.)

 

sve je danas (the) mreža, internet je dio toga, tablet-mobač.. nema bitne razlike (osim mogućnosti-snage i zastarivanja 'kutije' u odnosu na PC).

nema najboljeg.. kao što vozilo ovisno o svrsi može biti traktor, F1, autobus.. to ovisi o tvojim potrebama + novac.

ikolic sri 6.1.2016 14:17

Evo baš sam si prije neki dan složio konfiguraciju za to:

 

procesor: AMD 5350 (quad core, Radeon R3, 2.05 GHz, TDP 25W) - 380 KN

matična: AM1H-ITX - 490 KN (moze i jeftinija za 260 KN, ali onda treba kućište i napajanje)

napajanje: obični punjač za laptop (19V, 4.7A) - 107 KN

memorija: Kingston Fury Black 8GB - 360 KN

 

Stvar je u tome da u IDLE modu trosi 7W, a CPU je odlican za vrtualizaciju (a moze i lagani gaming).

 

Naime, trebao mi je jedan WAMP server koji je uvijek ON pa je ključno bilo da troši minimalno, ne grije se i ne zauzima previše prostora (budem složio neko minijaturno kućište od pleksiglasa).

 

unique83 sri 27.10.2021 10:25

Evo da ne otvaram novu temu nadovezati ću se na ovu.

Moji zahtjevi su slični kao u originalnom postu.

Želim moći pristupiti video materijalima sa svih uređaja u kući...točnije, želim moći gledati 4K film na TV-u bez da mi šteka kao kada npr. nekakav externi HDD spojim na router providera i fajlovima pristupam preko SMB-a.

Naglasak je na 4K. Ne znam zašto, ali recimo 1080p sadržaji  uredno rade na ovaj način, ali 4K...baš i ne. Pretpostavljam da je to ograničenje samog routera (nedovoljno jak HW), jer je TV spojen kabelom na router i bandwidth pretpostavljam nije upitan.

Idealno bi bilo da mogu istovremeno na 2 TVa gledati sadržaje sa istog izvora.

Dakle nikakvo transkodiranje i plex serveri mi ne trebaju...sve želim koristiti u lokalnoj mreži.

Je li mi dovoljno uzeti nekakav entry level NAS tipa Synology sa jednim diskom?