hrco99 sri 5.4.2023 21:02

Evo kao što naslov kaže, s*ebao sam 486 PC koji mi je i nostalgija i uspomena na pokojnog oca koji je umro prije mjesec dana.  Već dugo sam planirao osposobiti ovaj PC jer sam prve dvije igre u životu igrao na njemu u DOSu. (Prince of Persia; Gods)

Na brzinu sam ga malo usisao, očistio, ne toliko detaljno ali onako da je koliko toliko čist. I onda kardinalna greška, nisam vidio da napajanje ima 2 moda za rad, gumb za prebacivanje između 110V i 220V i upalio sam ga u modu za 110V.

Radio je 2 sekunde, pokazao broj Mhz i ugasio se. Probao sam ga opet upaliti i neće. Pa sam onda vidio taj gumb i prebacio na 220V i neće ni tako.

Moje znanje o elektronici i PC-jevima nije toliko dobro da bih znao što je otišlo, pa da pitam Vas, ima li šanse da je otišlo samo napajanje?

Evo LINK na galeriju slika u punoj rezi.

Hvala!

CPU sri 5.4.2023 21:32
hrco99 kaže...

Evo kao što naslov kaže, s*ebao sam 486 PC koji mi je i nostalgija i uspomena na pokojnog oca koji je umro prije mjesec dana.  Već dugo sam planirao osposobiti ovaj PC jer sam prve dvije igre u životu igrao na njemu u DOSu. (Prince of Persia; Gods)

Na brzinu sam ga malo usisao, očistio, ne toliko detaljno ali onako da je koliko toliko čist. I onda kardinalna greška, nisam vidio da napajanje ima 2 moda za rad, gumb za prebacivanje između 110V i 220V i upalio sam ga u modu za 110V.

Radio je 2 sekunde, pokazao broj Mhz i ugasio se. Probao sam ga opet upaliti i neće. Pa sam onda vidio taj gumb i prebacio na 220V i neće ni tako.

Moje znanje o elektronici i PC-jevima nije toliko dobro da bih znao što je otišlo, pa da pitam Vas, ima li šanse da je otišlo samo napajanje?

Evo LINK na galeriju slika u punoj rezi.

Hvala!

 Pozdrav kolega, mislim da ti je samo napajanje stradalo, da sam komp i ostale komponente nisu. Probaj nekome ko zna oko elektronike da popravi napajanje ako se može. 

Možda je napajanje povuklo za sobom i ostale komponente, ali ne bi trebalo. 

volegradele čet 6.4.2023 13:26

286 i 386..na nastavi pokusnog predmeta racunarstav u srednjoj skoli 95/96 godine…DOS… i Princ se pegla..nastavnik je imao 486..i WIN95..i monitor u boji..uff kako sam slinio..jos kad bih turbo kresnuo!
Sretno sa popravkom!

hrco99 čet 6.4.2023 14:58

Hvala svima na odgovorima. Evo mali update: pošto imam dva 486 računala, izvadio sam napajanje iz drugog koje uredno radi, ubacio u ovo prvo i čini mi se da sad radi kako treba. Čuje se hdd kako vrti i prikazuje da radi na 8Mhz. (nisam probao turbo)

Nisam baš 100% siguran da li sve radi jer sam ga spojio na svoj Philips LED 227EL preko vga kabela (klasa optimist) i naravno da ne može prikazati sliku na njemu. Nadam se da će sve raditi, provjerit ću iza Uskrsa jer mi je crt monitor na drugoj lokaciji, a onda ću tražiti napajanje za ovaj drugi 486 iz kojeg sam sada uzeo napajanje. Ne znam koliko se isplati popravljati ovo napajanje, tim više što mi sada neće biti hitno jer mi ovaj drugi 486 nije toliko bitan, bitan mi je ovaj prvi zbog nostalgije i uspomene.

Iz Splita sam, hvala svima na ponuđenoj pomoći, ako baš nikako ne budem mogao naći napajanje za ovaj drugi 486 onda ću vidjeti da mi netko proba popraviti. 

hrco99 čet 6.4.2023 15:36

Da, nisam siguran ali sam davno prije čitao da te brojke i nemaju neke veze jer display može prikazati samo 2 broja (jedan prije i jedan iza decimalnog zareza).

Evo ipak promjena plana, večeras idem po taj crt monitor pa ću sve i isprobati.

Vavoom čet 6.4.2023 15:42
hrco99 kaže...

Hvala svima na odgovorima. Evo mali update: pošto imam dva 486 računala, izvadio sam napajanje iz drugog koje uredno radi, ubacio u ovo prvo i čini mi se da sad radi kako treba. Čuje se hdd kako vrti i prikazuje da radi na 8Mhz. (nisam probao turbo)

Nisam baš 100% siguran da li sve radi jer sam ga spojio na svoj Philips LED 227EL preko vga kabela (klasa optimist) i naravno da ne može prikazati sliku na njemu. Nadam se da će sve raditi, provjerit ću iza Uskrsa jer mi je crt monitor na drugoj lokaciji, a onda ću tražiti napajanje za ovaj drugi 486 iz kojeg sam sada uzeo napajanje. Ne znam koliko se isplati popravljati ovo napajanje, tim više što mi sada neće biti hitno jer mi ovaj drugi 486 nije toliko bitan, bitan mi je ovaj prvi zbog nostalgije i uspomene.

Iz Splita sam, hvala svima na ponuđenoj pomoći, ako baš nikako ne budem mogao naći napajanje za ovaj drugi 486 onda ću vidjeti da mi netko proba popraviti. 

 Nisi mogo dobiti sliku na ovom LED, jer su VGA portovi na njemu i na tom PCu različiti (na portovima onih prvih VGA grafa (od '87-'94) fali onaj pin za prepoznavanje monitora/TV-a/projectora koji je spojen), no to moš riješit tako da uzmeš bilo koju iglicu i upaljačem malo zgriješ vrh, te lagano probij rupicu gdje bi trebo biti taj pin, pa onda sve spojiš i trebalo bi proraditi 

 

#SamoKažem.

hrco99 čet 6.4.2023 16:05
Vavoom kaže...
hrco99 kaže...

Hvala svima na odgovorima. Evo mali update: pošto imam dva 486 računala, izvadio sam napajanje iz drugog koje uredno radi, ubacio u ovo prvo i čini mi se da sad radi kako treba. Čuje se hdd kako vrti i prikazuje da radi na 8Mhz. (nisam probao turbo)

Nisam baš 100% siguran da li sve radi jer sam ga spojio na svoj Philips LED 227EL preko vga kabela (klasa optimist) i naravno da ne može prikazati sliku na njemu. Nadam se da će sve raditi, provjerit ću iza Uskrsa jer mi je crt monitor na drugoj lokaciji, a onda ću tražiti napajanje za ovaj drugi 486 iz kojeg sam sada uzeo napajanje. Ne znam koliko se isplati popravljati ovo napajanje, tim više što mi sada neće biti hitno jer mi ovaj drugi 486 nije toliko bitan, bitan mi je ovaj prvi zbog nostalgije i uspomene.

Iz Splita sam, hvala svima na ponuđenoj pomoći, ako baš nikako ne budem mogao naći napajanje za ovaj drugi 486 onda ću vidjeti da mi netko proba popraviti. 

 Nisi mogo dobiti sliku na ovom LED, jer su VGA portovi na njemu i na tom PCu različiti (na portovima onih prvih VGA grafa (od '87-'94) fali onaj pin za prepoznavanje monitora/TV-a/projectora koji je spojen), no to moš riješit tako da uzmeš bilo koju iglicu i upaljačem malo zgriješ vrh, te lagano probij rupicu gdje bi trebo biti taj pin, pa onda sve spojiš i trebalo bi proraditi 

 

#SamoKažem.

 Uuuu, ovo je hack samo takav. Prvo ću provjeriti večeras na crt monitor a onda ću se pozabaviti s ovim hackom, kada bi to uspio to bi bilo savršeno! 

Damir22 čet 6.4.2023 19:47

Da, takve proslosti se i ja sjecam. ;)

Zato i kazem da mi je cudna ta brzina, vjerovatno display neispravan. Jer koliko se sjecam, dok su bila u modi takva kucista, uredno su pokazivala sve znamenke - 25,33,40,66.....

hrco99 čet 6.4.2023 20:58
Vavoom kaže...
hrco99 kaže...

Hvala svima na odgovorima. Evo mali update: pošto imam dva 486 računala, izvadio sam napajanje iz drugog koje uredno radi, ubacio u ovo prvo i čini mi se da sad radi kako treba. Čuje se hdd kako vrti i prikazuje da radi na 8Mhz. (nisam probao turbo)

Nisam baš 100% siguran da li sve radi jer sam ga spojio na svoj Philips LED 227EL preko vga kabela (klasa optimist) i naravno da ne može prikazati sliku na njemu. Nadam se da će sve raditi, provjerit ću iza Uskrsa jer mi je crt monitor na drugoj lokaciji, a onda ću tražiti napajanje za ovaj drugi 486 iz kojeg sam sada uzeo napajanje. Ne znam koliko se isplati popravljati ovo napajanje, tim više što mi sada neće biti hitno jer mi ovaj drugi 486 nije toliko bitan, bitan mi je ovaj prvi zbog nostalgije i uspomene.

Iz Splita sam, hvala svima na ponuđenoj pomoći, ako baš nikako ne budem mogao naći napajanje za ovaj drugi 486 onda ću vidjeti da mi netko proba popraviti. 

 Nisi mogo dobiti sliku na ovom LED, jer su VGA portovi na njemu i na tom PCu različiti (na portovima onih prvih VGA grafa (od '87-'94) fali onaj pin za prepoznavanje monitora/TV-a/projectora koji je spojen), no to moš riješit tako da uzmeš bilo koju iglicu i upaljačem malo zgriješ vrh, te lagano probij rupicu gdje bi trebo biti taj pin, pa onda sve spojiš i trebalo bi proraditi 

 

#SamoKažem.

 

Evo me, donio crt i spojio, dobio sliku uz poruke:

- CMOS battery state low

- CMOS display type mismatch

- Keyboard error

Ugasio PC, spojio tipkovnicu, upalio PC i sve isto piše.

Ugasio PC, spojio drugu tipkovnicu, upalio PC i sada više ne dolazi slika nikako a na tipkovnici svijetli "On line" ledica.

PC po zvuku radi normalno, ne vjerujem da je baš sad nešto krepalo, jedino da nije stvar u toj bateriji? Da probam ovaj hack što si napisao ili da tražim tu bateriju prvo?

hrco99 čet 6.4.2023 21:30

Ne prikazuje više sliku, kada isključim kabel iz grafičke ledica na monitoru prestane treperiti i svijetli stalno i monitor se upali i prikazuje "praznu" sliku.

Čim spojim kabel na grafičku odmah se monitor gasi i ledica na monitoru počne treperiti.

EDIT: evo proradio je, prikazuje opet istu poruku, ne reagira kada pritisnem F1 ili bilo koju drugu tipku, obe tipkovnice sam probao

Spiridon čet 6.4.2023 21:42
hrco99 kaže...

Ne prikazuje više sliku, kada isključim kabel iz grafičke ledica na monitoru prestane treperiti i svijetli stalno i monitor se upali i prikazuje "praznu" sliku.

Čim spojim kabel na grafičku odmah se monitor gasi i ledica na monitoru počne treperiti.

 Imam CRT monitor iz 2002. Prije nekih 6 godina je bio ispravan (mogu ga provjeriti).

U Osijeku sam, ako ti netko može prevesti...

hrco99 čet 6.4.2023 21:50
Spiridon kaže...
hrco99 kaže...

Ne prikazuje više sliku, kada isključim kabel iz grafičke ledica na monitoru prestane treperiti i svijetli stalno i monitor se upali i prikazuje "praznu" sliku.

Čim spojim kabel na grafičku odmah se monitor gasi i ledica na monitoru počne treperiti.

 Imam CRT monitor iz 2002. Prije nekih 6 godina je bio ispravan (mogu ga provjeriti).

U Osijeku sam, ako ti netko može prevesti...

 Hvala ali evo proradio je, editirao sam post, a imam i još jedan crt monitor.

Čekam "znalce" da vidimo zašto ne reagira tipkovnica, možda je ta baterija na matičnoj problem.

Evo sada nova poruka:

Dud čet 6.4.2023 22:37
hrco99 kaže...
Spiridon kaže...
hrco99 kaže...

Ne prikazuje više sliku, kada isključim kabel iz grafičke ledica na monitoru prestane treperiti i svijetli stalno i monitor se upali i prikazuje "praznu" sliku.

Čim spojim kabel na grafičku odmah se monitor gasi i ledica na monitoru počne treperiti.

 Imam CRT monitor iz 2002. Prije nekih 6 godina je bio ispravan (mogu ga provjeriti).

U Osijeku sam, ako ti netko može prevesti...

 Hvala ali evo proradio je, editirao sam post, a imam i još jedan crt monitor.

Čekam "znalce" da vidimo zašto ne reagira tipkovnica, možda je ta baterija na matičnoj problem.

Evo sada nova poruka:

 Tipkovnica ne reagira zato što: pod 1. obadvije su pokvarene, pod 2. probaj ispuhat utor za tipkovnicu na kompu, ili priključke na tipkovnici, ili pod 3. guraš tipkovnicu u krivu rupu (iako mislim da na ovoj staroj matičnoj nemreš fulat). 

hrco99 čet 6.4.2023 23:13
Dud kaže...
hrco99 kaže...
Spiridon kaže...
hrco99 kaže...

Ne prikazuje više sliku, kada isključim kabel iz grafičke ledica na monitoru prestane treperiti i svijetli stalno i monitor se upali i prikazuje "praznu" sliku.

Čim spojim kabel na grafičku odmah se monitor gasi i ledica na monitoru počne treperiti.

 Imam CRT monitor iz 2002. Prije nekih 6 godina je bio ispravan (mogu ga provjeriti).

U Osijeku sam, ako ti netko može prevesti...

 Hvala ali evo proradio je, editirao sam post, a imam i još jedan crt monitor.

Čekam "znalce" da vidimo zašto ne reagira tipkovnica, možda je ta baterija na matičnoj problem.

Evo sada nova poruka:

 Tipkovnica ne reagira zato što: pod 1. obadvije su pokvarene, pod 2. probaj ispuhat utor za tipkovnicu na kompu, ili priključke na tipkovnici, ili pod 3. guraš tipkovnicu u krivu rupu (iako mislim da na ovoj staroj matičnoj nemreš fulat). 

 Jedna tipkovnica ima ledicu "On line" koja svijetli kada je uključim. Obe tipkovnice imaju ledice "Num lock", "Caps lock" i "Scroll lock".

Koju god tipku pritisnuo na obe tipkovnice ništa se ne događa, ali kada uključim bilo koju tipkovnicu sve ledice na sekundu zasvijetle. (Na jednoj ostane svijetliti već spomenuto "On line", druga nema tu ledicu")

Očistio sam konektore i guram u jedan jedini utor mogući.

Koliko god puta probao ista stvar i poruke iz zadnje fotografije koju sam stavio.

jozef pet 7.4.2023 01:23
hrco99 kaže...

 Jedna tipkovnica ima ledicu "On line" koja svijetli kada je uključim. Obe tipkovnice imaju ledice "Num lock", "Caps lock" i "Scroll lock".

Koju god tipku pritisnuo na obe tipkovnice ništa se ne događa, ali kada uključim bilo koju tipkovnicu sve ledice na sekundu zasvijetle. (Na jednoj ostane svijetliti već spomenuto "On line", druga nema tu ledicu")

Očistio sam konektore i guram u jedan jedini utor mogući.

Koliko god puta probao ista stvar i poruke iz zadnje fotografije koju sam stavio.

Obzirom da ti obje tipkovnice ne rade za pretpostavit je da u njima nije problem. Moguće da je premali napon na AT portu. To bi moglo bit do kondenzatora na matičnoj. S godinama i najbolji procure ili se napuhnu. Pregledaj matičnu, potraži pomoć nekoga tko se kuži u elektroniku (čujem da je Ante Čačić slobodan ovih dana). 

mGT pet 7.4.2023 09:43

Po ovim slikama izgleda kao da je sve gadno korodiralo.Probaj sve dobro počistit izopropilnim alk i keficom za zube.Moguće da ti je i ploča korodirala, pa negdje šlusa.Ako se dobro pamtim AT tipkovnice su imale zeznute konektore, možda ti se koji pin savio.Ove poruke koje dobivaš su u postavkama BIOSa, a za to ti treba F1 :).Varijanta 2 je pronać headere za PS2 na matičnoj (ako ih ima), pa probat PS2 tipkovnicu, al to je već lemljenje i kemija.

hrco99 pet 7.4.2023 10:21
Ajar kaže...

a možeš i uletit u BIOS (s Del?) i onemogućiti prekid učitavanja zbog pogreške (halt on: no errors). ponekad je rješenje iznimno jednostavno i bedasto pa se olako previdi. 

 Probao sam, ko blesav lupao del i neće ništa.

Kada dođem kući popodne ću sve dobro očistiti pa onda opet probati.

Ivan(4) pet 7.4.2023 10:35

Proveri oko baterije da li je procurila ili je njena okolina samo prašnjava. Ako je procurila, može biti da je nagrizla neki trace u okolini. S obzirom na to da komp pali, verovatno ne previše toga, ali konektor za tastaturu je u blizini, pa je moguće da je on postradao.

 

Frekvencija koja se pokazuje na kućištu je verovatno podesiva u BIOSu. Doduše, sa isključenim turbom, možda i radi na 8MHz, jer uključen turbo zapravo daje normalnu frekvenciju, a isključen turbo je snižena frekvencija, da bi se popravila kompatibilnost sa programima pisanim za starije računare i oslanjali su se na to da CPU radi na određenoj frekvenciji da bi se sve izvodili normalnom brzinom (originalni IBM PC je išao na 4.77MHz).

RonoN pet 7.4.2023 10:49
hrco99 kaže...

Evo kao što naslov kaže, s*ebao sam 486 PC koji mi je i nostalgija i uspomena na pokojnog oca koji je umro prije mjesec dana.  Već dugo sam planirao osposobiti ovaj PC jer sam prve dvije igre u životu igrao na njemu u DOSu. (Prince of Persia; Gods)

Na brzinu sam ga malo usisao, očistio, ne toliko detaljno ali onako da je koliko toliko čist. I onda kardinalna greška, nisam vidio da napajanje ima 2 moda za rad, gumb za prebacivanje između 110V i 220V i upalio sam ga u modu za 110V.

Radio je 2 sekunde, pokazao broj Mhz i ugasio se. Probao sam ga opet upaliti i neće. Pa sam onda vidio taj gumb i prebacio na 220V i neće ni tako.

Moje znanje o elektronici i PC-jevima nije toliko dobro da bih znao što je otišlo, pa da pitam Vas, ima li šanse da je otišlo samo napajanje?

Evo LINK na galeriju slika u punoj rezi.

Hvala!

Slicno nesto se meni dogodilo '93 na 286-ici 20MHz... imao sam 11 god. i plakao sam kao nikad do tada. Srecom, samo je osigurac riknio u napajanju

hrco99 pet 7.4.2023 18:41

Očistio sam sve i opet ista priča ali mislim da sam skužio u čemu je problem.

Pošto na tipkovnici svijetli "on line", znači da je uredno spojena. Međutim "num lock", "caps lock" i scroll lock" ne svijetle bez obzira koju tipku pritisnuo iz čega sam zaključio da nešto "blokira" tipkovnicu.

I onda mi je palo na pamet da je PC možda zaključan jer kao što vidite na slikama iz uvodnog posta, lijevo od reseta ima ta brava za zaključavanje PC-a i ako nisam lud mislim da je okrenuta na zaključano.

Nisam neki genijalac, ali ako spojim 2 žice koje su zalemljene na bravu, onda bi trebao dobiti kontakt, odbosno otključati PC?

EDIT: spojio dvije žice koje idu u bravu i opet ista poruka i situacija s tipkovnicama, također te žice na drugom kraju nisu bile spojene na matičnu pa sam ih spojio tamo gdje bi trebale ići i opet ista poruka, žice za turbo isto tako nisu spojene na matičnu ali nikako ne mogu naći gdje idu, imaju 3 skupa i ne nalazim nigdje 3 pina u nizu na matičnoj za njih, matična je opti 82c495slc oaoo-2872, probao sam preko gugla naći ali ne nalazim baš ovu moju identičnu da je raspored identičan.. umoran sam tako da za danas odustajem, sutra popodne nastavak