Leon4rdo ned 10.7.2022 19:29

Ništa se ne bi desilo. Stvar je sasvim jednostavna. Ono što moraš znati su osnovni pojmovi. Za svaki pojam napraviš granično područje vrijednosti gdje radiš selekciju. I onda dobiveno staviš u sistem. Tu ponovno radiš selekciju na temelju onog što očekuješ od sistema. Na kraju ti ostane 5% početnih podataka sa kojima radiš.

 

Na primjer 2.100 MB/s read i 1.200 MB/s write za UFS 3.1 u odnosu na 860 MB/s read i 255 MB/s write kod UFS 2.1 je bitna stavka kod selekcije posebno kada bi bila riječ o višoj klasi. Manje optimizacije kod UFS 2.2 ili Bluetootha 5.1 u odnosu na 5.0 ili 5.3 u odnosu na 5.2 ne izlaze iz okvira graničnog područja. Kada sam napisao malu prednost UFS 2.2 ta prednost se doslovno odnosila na ono što se vidjelo u benchmarcima. Drugi primjer je BW | GtG response time kod ekrana: Xiaomi 3.2|3.6 ms, Motorola 6|9 ms, Samsung 8|10 ms na papiru zvuči zanimljivo ali je u suštini nebitno. Da sam htio spor response time birao bih običan LCD koji će bez overdrive trikova imati 20 ili 30 ms a ne OLED čija je teoretska granica 1ms. Zato ovo ranije nisam ni stavio u usporedbu, no zaista je ostalo dosta stvari iako namjerno nisam išao nešto previše u detalje nigdje. Podaci koje sam stavio za ekran kao što su jačina svjetla, oštrina (@vepar, ovo nije upitno kod LCD ili OLEDa) i preciznost boja (koju ubiješ sa 24-bita) bi trebali biti bitni. Možda će nekome biti krivo radi Samsunga kojeg sam i sam u benchmarcima pokušao malo pogurati, ali zaista mislim da ova srednja klasa Samsunga ne može parirati budget verziji nominalno više serije Xiaomi uređaja počevši od izrade (što se sasvim lijepo vidi po temperaturama, ili po tome što uređaj koji bi trebao raditi na 1m dubine ima problema ukoliko imaš vlažne ruke), pa do konačnih mogućnosti, već je zamišljena da bude konkurencija Redmi-ish klasi.

 

No, ono što treba naglasiti je da je prije bilo kakve usporedbe važno naći što bolji izvor informacija. Sajt gdje "our engineers capture and evaluate over 3000 test images and more than 2.5 hours of video both in controlled lab environments and in natural indoor and outdoor scenes, using the camera’s default settings." je sigurno bolji izvor od 15 ili 30 youtubera koji o tematici znaju jednako kao Mara o krivom k...., a integriteta su "evo odmah, draga".

 

Na kraju se sve svodi kako koristiš sistem. Nekome će možda biti bitna razlika u WiFi propusnosti ili broju mreža, netko će najviše snimati fotografije gdje se gledaju druge stvari i OiS tu ne dolazi do izražaja, netko drugi ima pun mobitel videa. Netko preferira jači bas kod zvuka. Nekome su možda dosadili softverski bagovi - ne okreći se One UI 4.0, gledam u tebe. Nekome će kao što sam napisao na početku imperativ biti jednostavnost korištenja što uključuje i težinu uređaja ili kao što je vepar napisao bitno će biti sve ono što "štedi vrijeme i živce". Netko možda želi biti član iStada pa mu ovo prethodno ništa ne znači, zato jer će sigurno imati najbolji uređaj. Svatko će odabrati po svojim preferencijama.

MUĆAK ned 10.7.2022 19:49
hardcoree kaže...
Leon4rdo kaže...

Imam ponešto tehničkog znanja, tako da mi softver ne bi trebao biti problem.

 

Edit, da ne otvaram novi post. Neznam kako da ti kažem, ali postoji popriličan broj mobitela sa boljom kamerom i svim ostalim što uključuje i zvuk od Iphona 11. Napisao sam i dobre i sve loše stvari koje sam našao za sva tri mobitela. Svi podaci unutar posta nisu dobiveni bacanjem graha već su izmjreni profesionalnom opremom. 5.7dB nije samo par već gotovo 300% ali ti si očigledno preskočio neke satove u školi.

 Po napisanim postovima, a bogami si napisao toga, mislim da si već odlučio koji ćeš mobitel kupiti pa ti ne trebaju nikakvi glasovi niti ankete na forumu. 

Btw. pričamo o mobitelima srednje/niže klase. Ono 2000kn. cca. Šta bi se desilo da kupuješ flagship? 😅 Ukratko. Odluči sam, dovoljno si istražio materiju, a forum je ionako rekao svoje kroz anketu.  

 

 

🤣🚭😜

Leichi pon 11.7.2022 13:10

Dobar dan, tražim mobitel do 3500kn a da ima što bolju kameru. Procesor je isto bitan da ga ne zabijem u zid za godinu dana jer će biti spor. 

 

Čitao sam malo zadnje poruke na forumu i vidim da se dosta hvali samsung galaxy a52s ali taj košta cca 2500kn pa me zanima ima li neki bolji mob do 3500kn. 

Leon4rdo pon 11.7.2022 21:00

Brzinski izlist s geizhals, 2020 > 6GB > za SoC unaprijed sam označio samo 778G ekvivalent procesora koji se nalazi u A52S ili bolje. Neka te ne plaši brojka od 214 modela jer realno je dosta manje (npr. pod Dimensity 920 piše 16, ali ustvari se radi o dva mobitela plus Vivo V23 kojeg možeš slobono preskočiti). Klikneš na dugme sa desne strane "Immer alle Filter anziegen" da bi dobio sve opcije i sada samo smanjuješ listu dodavajući neke opcije (npr. ne želiš 6 već 8GB memorije - klik i već si na 136, 6GB RAM ali bi htio optičku stabilizaciju - 93) ili oduzimajuči opcije (želiš jači procesor - isključiš Dimensity 920 i Snapdragon 778G / 780 i sada si na 141). 8GB sa optičkom stabilizacijom i bržim procesorom i doslovno si na 14 modela a ne 38 što je izlistano. Na nabava.net pogledaš cijene kod nas. Na webu vidiš koju recenziju za modele koji te zanimaju i pitaš ovdje ukoliko netko ima taj mobitel.

Leon4rdo sri 13.7.2022 11:32

Mislim da sam skužio u čemu je problem u vezi trzanja kod Motorole nekoliko postova ranije - razlog je što sam gledao kriva videa. Barem što se tiče onih kod Samsunga. Moja greška. Na bilo kakvom panningu sasvim je očigledno da slika na Samsungu trza jednako kao i na Motoroli. Usporedba sa Mi 11TMi 11T Pro i usporedba A52 sa sporijim SD720 čipsetom ali bez razlike što se tiče OISa sa Redmi Note 10 / Note 10 Pro, Mi 11 LitePoco F3, Poco X3 Pro.

 

Na niti jednom videu ranije snimanom sa Huaweiem ili na videima snimanim sa Galaxy S10 (usporedba P30 Pro sa S10+ koji bi trebao imati iste kamere kao i S10) koja imam nije se desilo da je OIS radio nered toliko da je video praktički neupotrebljiv. Promoviranje da Samsung A52s ili Motorola Edge 20 imaju OIS je lažno reklamiranje. OIS radi samo ukoliko ne mičeš mobitel, WTF? U odnosu na ovaj Xiaomi mala mana Huaweia je to što ima nešto sporiji refocussing. Na ovom videu čak u usporedbi sa Poco F3 kojeg sam isto razmatrao (više nita, 120 Hz, 360 Hz sampling, LFDDR5 i UFS 3.1, Dolby Atmos; ali nešto teži, kamera niže rezolucije, fali EIS na 1080p60, nema DV radi 24-bitnog ekrana, nedostaje double-tap) koji ima SD870 brži procesor može se vidjeti da 11 Lite nije ništa lošiji, više bih rekao suprotno.

Leon4rdo sri 13.7.2022 19:03

Što tražiš od mobitela? Bolju kameru, bolju selfie kameru, jači procesor za igre, kompaktne dimenzije ili standardnih 6.5"±, da li se mobitel namjerava koristiti u USA, novo ili rabljeno, Android ili iOS.

Na notebook check ovu listu možeš poredati po display - camera - performace - gaming score, ili nečem trećem. Isto možeš napraviti i na ovoj dxomark stranici. Na gaizhals možeš okvirno pogledati cijene.

serlok sri 13.7.2022 19:32
Leon4rdo kaže...

Što tražiš od mobitela? Bolju kameru, bolju selfie kameru, jači procesor za igre, kompaktne dimenzije ili standardnih 6.5"±, da li se mobitel namjerava koristiti u USA, novo ili rabljeno, Android ili iOS.

Na notebook check ovu listu možeš poredati po display - camera - performace - gaming score, ili nečem trećem. Isto možeš napraviti i na ovoj dxomark stranici. Na gaizhals možeš okvirno pogledati cijene.

 Hvala ti na stranicama :)

dbojan čet 14.7.2022 11:18

Pozdrav.

Treba mi tel do 150 eura.

Da ima telephoto lens i opticku stabilizaciju slike.

Do sada sam nasao mi6, mi8 i mi mix 2s, na dhgate.com

 

 

Koji da uzmem? Neki drugi?

Bitna mi je kvaliteta slike, night sight slika i i video stabilizacija, 

 

Hvala.

vepar čet 14.7.2022 17:51
dbojan kaže...

Pozdrav.

Treba mi tel do 150 eura.

Da ima telephoto lens i opticku stabilizaciju slike.

Do sada sam nasao mi6, mi8 i mi mix 2s, na dhgate.com

 

 

Koji da uzmem? Neki drugi?

Bitna mi je kvaliteta slike, night sight slika i i video stabilizacija, 

 

Hvala.

 Uzmeš Huawei Mate 20 Pro ili P30.

domac5 čet 14.7.2022 21:53

To mozes jedino polovno kupit, to su stariji malo jaci uredaji ali sisaju po kameri nove iz ducana.. Za 150 eura a da je novo jedino dobro sta mozes dobit je baterija, sve ostalo je sporedno na takvim mobitelima, pogotovo kamera 

thebatman pet 15.7.2022 05:11
dbojan kaže...

Pozdrav.

Treba mi tel do 150 eura.

Da ima telephoto lens i opticku stabilizaciju slike.

Do sada sam nasao mi6, mi8 i mi mix 2s, na dhgate.com

 

 

Koji da uzmem? Neki drugi?

Bitna mi je kvaliteta slike, night sight slika i i video stabilizacija, 

 

Hvala.

 Bas kako je kolega rekao, uzmi p30/pro mate 20 pro i miran si za male pare. 

Leon4rdo sub 16.7.2022 11:24

Gotovo sigurno je bila riječ o telefoto, PD korigira sliku ali mislim da ne uduplava frejmove. U svakom slučaju radilo bi se o softverskoj grešci što bi se dalo ispraviti. Mislim da ovdje zeza mehanika. Ne mora svaki OIS biti isti.

 

Logično je bilo staviti OIS na glavnu kameru. Ova telephoto kamera kod Motorole je sasvim nelogična. Imaš glavnu kameru 108 megapixela, 0.7µm. Zatim staviš OIS na 8 megapixel kameru sa 3x zoom i dobiješ recimo 72 megapixela (8x3x3), 1.0µm. Veći senzor, više ulaznog svjetla, bolja slika, sve 5. Da sad ne tražim, možda si gledao koje su točno veličine senzora, ali mislim da bi kalkulacija 108|0.7 i 72|1.0 dala unutar 10% veličine - efektivno ista količina ulaznog svjetla uz nešto finije uzorkovanje na glavnoj kameri na razini čitavog kadra, tj. isti K.

zoharbizo ned 17.7.2022 14:33
vepar kaže...
Osim A52s koji je i moja preporuka, imaš još Realme 9 Pro+, Motorolu Edge 20, Redmi Note 11 Pro.

Ako želiš hardverski moćan stroj, imaš i Realme GT Neo2 za 315€ s 2god. EU garancije.

S dostavom direkt, gdje?