Općenito o mobitelima

Motorola Edge 30 Neo/Fusion/Ultra

mp3david uto 13.9.2022 23:16

Ako ovdje ima koga tko prati Motoroline mobitele pa da ga zanimaju noviteti.
Predstavljena su nova 3 modela.

Neo sa Snaodragonom 695
Fusion sa Snap. 888 plus
Ultra sa Snap. Gen. 1 plus cipom te 200mpx kamerom.

Sudeci po gsm areni pise 900€.

Meni je recimo ta Ultra najzanimljvija, i sad ako cu se mjeriti sa Edge 30 Pro koja je sa 256gb kostala 4999kn u smartsonu, zivo me zanima koliko ce Ultra kostati kod nas.
Kazu da ce biti jeftinija od S22Ultre.

Prva recenzija kaze da snapdragon konacno ima dobar cip koji je puno bolji od obicnog gen 1 procesora, sto najvise utjece na bateriju.

Iz smartsona kazu da ih ocekuju krajem mjeseca.

mp3david čet 15.9.2022 21:56

Na laptopi websiteu fusion 5500kn, ultra 8300.
S obzirom da je to najskuplji webshop s mobitelima i nekim nenormalno visokim cijenama da se pitam dali tamo itko uopce kupuje.
Ostaje sada cekati ponudu i cijene boljih webshopova.

mp3david sri 16.11.2022 20:50

Stigla meni Motorolica danas.
Ne planiram ga jos koristiti, treba iskopirati sve sa starog mobaca, namjestiti sve postavke, a ima ih gomilu..
Ovako na prvu mob leti...u bijeloj boji prekrasan.
Zvucnici su extra.
Naspram mog Oneplusa 8 nije nesto previse velik, dosta su smanjili rubove i ugurali veci ekran u manje kuciste.
Ako tko ima kakvih pitanja, raspalite...

mp3david sri 16.11.2022 20:50

Stigla meni Motorolica danas.
Ne planiram ga jos koristiti, treba iskopirati sve sa starog mobaca, namjestiti sve postavke, a ima ih gomilu..
Ovako na prvu mob leti...u bijeloj boji prekrasan.
Zvucnici su extra.
Naspram mog Oneplusa 8 nije nesto previse velik, dosta su smanjili rubove i ugurali veci ekran u manje kuciste.
Ako tko ima kakvih pitanja, raspalite...

Mr.Inferno čet 22.12.2022 21:25

Pozdrav,

Očekuje se dolazak 30 Fusion sutra ili utorak pa kroz koji dan podjelim iskustva, koja se nadam budu pozitivna.

 

Navodno, kako je Motorola na lošem glasu za svoju podršku, to se ispravlja sada sa modelima Edge serije iz 2022 te se ide na 3 velike nadogradnje za sustav i 4 godine sigurnosnih zakrpa.

Vidjeti ćemo, to sam našao na više izvora te na njihovoj stranici negdje u pretrazi.

 

Također iskopao sam i peticiju za Edge 30 Fusion gdje se zahtjeva puno toga, sve je napisano. Ne znam dal i u kojoj to mjeri uopće koristi ali eto je.

 

Lp

Mr.Inferno pet 23.12.2022 11:37

Također, Edge 30 Fusion, na ekupi je mobitel trenutno 4049kn + HOHO250 ispadne vas 3800kn.

Mogao sam i ja pričekati za bon dal će biti kakav za božićnu ponudu i mislio sam, ali čovjek mi je na chatu rekao kako akcija završava prošli ponedjeljak 19.12. u 0900 u jutro.

Najeftiniji u cijeloj ponudi ovdje pa ako se netko premišljao uzeti.

 

Mr.Inferno pet 23.12.2022 19:54

Upravo tipkam sa 30 Fusion.

Par prvih dojmova i od mene, kasnije malo detaljnije.

 

Display mi je odličan. Oštar prikaz, svjetlina visoka i nema problema za vidjeti sadržaj na dnevnom svjetlu vani. Defekte ne primjećujem kao ni oko usjeka prednje kamere. Edge zaobljenje meni nakon iskustva Samsunga S9 je malo veće, točnije možda malo više u prijelazu, traži malo privikavanja nakon ravnog ekrana ali ne smeta na oko. Osvježavanje na auto, nikakvih negativnih zapažanja. Zaštitna folija koja dolazi sa mobitelom je čisto ok, ali malo je van centra ništa strašno.

DODATAK: Ukoliko vam je auto osvjetljenje postavljeno kao i auto refresh rate za display, a svjetlina ne prelazi 75% tada vam neće biti više od 90Hz

 

Zvuk, nisam primjetio distorziju pri maksimalnoj glasnoći ali se osjeti vibracija od njega na poleđini. Visoki tonovi su izraženi a čuje se i bass. Zvučnik u slušalici je nešto tiši, sve u svemu OK balans zvuka. Da, prilično je glasan.

 

Haptics, ono što puno recenzija danas me spomene. Nakon 9T ovo je preporod. Glasniji je ali na moj osjet oštar i točan, nema labavo. Negdje sam pročitao kako kasni, međutim nisam primjetio na svom modelu. Za tipkovnicu se može namjestiti snaga odaziva, dok na razini sustava toga trenutno nema.

 

Kvaliteta izrade, jako dobra i mobitel stvarno daje premium osjećaj u ruci. Pohvale.

 

Sustav, prilično je basic uz poneke slatkiše od Motorole. Naspram konkurencije neke stvari prilagodbe su izostale, no, ako je vjerovati na rijeć Moto Agentima, iduća velika nadogradnja sustava na Android 13 riješava i to. U globalu jako fluidno radi, nema trzavica.

 

Kamere, za kraj, ima tu svega. Slike znaju ispasti jako dobre do osrednjih, kao da se ispod haube bori šta kada napraviti i kako u kojim uvjetima. Tu malo vremena treba za testiranje, ali bez obzira na ovo spomenuto, prilično sam zadovoljan. Video je super (po trenutnom viđenom) i sviđa mi se kako čisto hvata zvuk okoline. Aplikacija kamere je kao i svi drugi, ništa za istaknuti posebno i inovativno.

 

Baterija, naravno rano je za reći, mislim da imam neki 3.5h SOT trenutno i na 59% je. Odradio update koji je bio, stavio puniti (brzo se puni, bude topao samo) i nakon punjenja tvornički reset i postavljanje svega od početka sa 100% baterijom. Obećavajuće.

 

Eto ukratko od mene.

 

 

mp3david ned 25.12.2022 10:39

Ja se na Ultru jos uvijek privikavam.
Naspram Oneplusa mi je bas primjetno tanji telefon,osjetim to pod prstima.
Sucelje je cisto, cisto.
Tolko cisto da cak ni nemam aplikaciju galerije kao na oneplusu i to mi uzasno fali.
Sve ove sa google playa su pune reklama, ne mogu naci neku normalnu koja sortira slike po mapama (viber,vocap,printscreenovi,kamera,video...) Ima li tko kakvu za preporuku?

Zivcira me sto kad stavim dvije kartice u mob ikona signala je jedna ispod druge, prvo sam pomislio da duplo vidim...

Zvucnici su odlicni,glasni.
Cekam android 13, al nikako da stigne...

Mr.Inferno ned 25.12.2022 11:32

To sam i ja primjetio za ikone signala. Pretpostavljam da je to njihova opcija zbog kamere na ekranu i uštede prostora.

E sada, žali se prilično ekipa zbog toga, jer izbacili su sve moto aplikacije za globalno tržište. Nadam se da će ujediniti to na budućim nadogradnjama.

Preporučio bi ti koristiti Google Photos. Samo u opcijama iskljući sve što ti nudi za backup, kolaž i te gluposti.

mp3david uto 27.12.2022 16:40

Cini mi se ok aplikacija bas.
Hvala.

Ono sto me muci na Mototoli je to sto je Oneplus u startu imao aplikacije ugradene koje su mi bile dobre.

Recimo ta galerija sa super editorom di mogu zamaglit tekst i slicno..i sad na motoroli moram trazit aplikaciju za tu radnju a sve puno reklama, jer motorola nema puno aplikacija u sebi sto je u jednu ruku i dobro,a i nije haha

Nema opcije biljeske, al sam kroz neku aplikaciju uspio kopirat Oneplus aplikaciju da radi na motoroli, jer baš tocne te aplikacije na google play nema.

Toliko sam navikao na Oneplus da mi je mototola sad totalno cudna, iako ona na androidu 12 izgleda kao oneplus na androidu 13.
Neki djelovi sucelja su bas slicni, a prvo sam mislio da su oni rezervirani za android 13.

Zatim motorola ima opciju zakljucanog zaslona gdje se za svaki pomak upali ekran, vec sam mislio da se to ne moze iskljuciti ali sam uspio pronaci tu opciju i iskljuciti je.

Ma samo da dode android 13 pa da to bude to...neznam kak je vama sa edge 30 neo, al taj procesot bas nije sjajan

MEDO11 ned 1.1.2023 02:24

Ja sam evo ponosni vlasnik Edge 30 Fusion nekih 24 sata i oduševljen sam mobom.

 

Baterija mi je nakon intenzivnog korištenja i podešavanja moba na 30% na kraju dana. Naučio sam se na korištenje gesti u par sati, Makao sam one tipkice sa dna ekrana, to mi je bilo otkriće. Isto kao i ovih par ugrađenih gesti za screenshot, flashlight i kameru.

 

Nema bloata nikakvog, sve su Basic Google aplikacije, to sam i htio tako da mi je to veliki plus. Razmišljao sam o pixelu ali dok ne dobije podršku u hr neću ga uzimati u obzir, ovo mi se činilo ko next best thing.

 

Kamera mi je ok, ne patim od nje pa mi nije pretjerano bitna, ali odrađuje svoj posao.

 

Instalirao sam real racing 3 i vrti se odlično, ne grije mi se mob, druge igre nisam probao. Ne igram se na mobu inace.

 

Minus mi je Edge ekran kojeg ne volim još od samsung Edge 7 kojeg je cura imala, ali bar na ovom još nisam imao slučajnih bočnih dodira. Volio bi možda i da je malo manji ekran, ali to je samo moja preferenca. Mob je lagan i tanak, jedva čekam da mi dođe kožna booklet maska za njega, malo mi krhko djeluje 

 

Ako nekog zanima nešto u vezi moba slobodno pitajte. Od mene topla preporuka za kupnju. Razmišljam da sam možda mogao i Edge 30 neo razmotriti, posto se ne igram neznam koliko ću koristi imat od toliko jačeg procesora...

Mr.Inferno ned 1.1.2023 21:25

Za edge ekran i meni je trebao koji dan privikavanja. Imao sam S9 pa mi nije strano kompletno i sad nakon već nekog vremena baš mi osobno odgovara. Ali evo u koliko ga dugo imam ovih dana sa maskicom naravno, ne dešavaju mi se uopće slučajni dodiri po edge bokovima.

 

Pa vidi, ne koristi ti dobar procesor samo za igranje nego sveukupan rad. Ako se zadržavaš na jednom mobitelu više godina, svakako će biti osjetna razlika jer i same aplikacije postaju zahtjevnije a i sustav ne postaje ništa lakši.

 

E za kamere, nikako da uhvatim vremena baciti neki ozbiljniji test. Čak mogu postati i u temu kamere u smartphonima.

MEDO11 ned 1.1.2023 22:11
Mr.Inferno kaže...

Za edge ekran i meni je trebao koji dan privikavanja. Imao sam S9 pa mi nije strano kompletno i sad nakon već nekog vremena baš mi osobno odgovara. Ali evo u koliko ga dugo imam ovih dana sa maskicom naravno, ne dešavaju mi se uopće slučajni dodiri po edge bokovima.

 

Pa vidi, ne koristi ti dobar procesor samo za igranje nego sveukupan rad. Ako se zadržavaš na jednom mobitelu više godina, svakako će biti osjetna razlika jer i same aplikacije postaju zahtjevnije a i sustav ne postaje ništa lakši.

 

E za kamere, nikako da uhvatim vremena baciti neki ozbiljniji test. Čak mogu postati i u temu kamere u smartphonima.

 

Planiram ga držati 4 5 godina ako ne bude problema hardverskih, stari a40 je toliko izdržao iako se vukao zadnjih godinu dana jako.

 

Danas sam malo lakši use case imao, nešto tapatalka, fejsa i browsanja i evo na kraju dana mi baterija na 75%. A40 bi bio na 20 ako ne i niže, definitivno mi baterija bila degradirala nakon 4godine na njemu...

 

Defaultna melodija mi je zakon, iako cura govori da je očajna i da mjenjam, nedam se. Kad ova kaže helo moto dok zvoni me smijeh ulovi. Bar se neću loviti za mob svako malo kad čujem istu melodiju kod drugih ljudi ko na Samsungu, Motorole su slabo zastupljene 😅

mp3david uto 3.1.2023 11:37

Jucer sam bas rasturao ovaj mob.
Do popodne na poslu na mobilnim podacima, a nakon toga dokasno navecer na wifiju.
Uz upaljen gps,sinkronizacija, gomile danasnjih aktuealnih aplikacija koje koristim. (Viber,vocap,tiktok,fejs,mesenger,kamera)
Ja ne pamtim, ali zbilja ne pamtim kad sam u zadnjih nekoliko godina imao mobitel kojim sam izvukao preko 8 sati rada zaslona.

Veliko bravo za Motorolu!

Mr.Inferno pet 17.2.2023 11:22

Opet popust na ekupi, sada je 3374kn ili 447 eura, pa osobno mišljenje dobra prilika;

https://www.ekupi.hr/hr/Elektronika/Mobiteli-i-dodaci/Mobiteli/Motorola-Edge-30-Fusion-8GB-128GB-Grey%2C-mobitel/p/EK000473073

 

Edit: vidim još na cijenu ide popust 10% na MasterC što ispadne ugrubo 3000kn ili 400 eura.

 

Kratki osvrt nakon 2mj korištenja sa nekim zapažanjima;

Notifikacije za Viber se često ne pokazuju na zaključanom zaslonu (samo Viber, sve ostalo nema taj problem), snimanje videa u 4k sa uključenim OIS iz nekog razloga pri prvom pokretanju snimanja prvih 1.5sec trza sa slikom, kada se prekine pa pokrene opet bude dobro, ponekad senzor za auto osvijetljenje ako ne dobije direktan udarac svijetlosti malo promaši level koji bi bio ugodniji za gledanje u zaslon.

 

Dobre stvari su i dalje; odličan zaslon i uživancija ga je koristiti svakodnevno, sa vanjskim zvukom sa jako zadovoljan kao i sa izlazom za slušalice (čak sam poćeo češće gledati anime na mobitelu nego na PC-u). Softverskih problema na razini sustava nije bilo, od prvog dana nije me iznevjerio niti u jednom trenutku. Baterija uz brzo punjenje drži za moje korištenje 7.5h -+.

 

Kamere, baš su vreća puna svega i svačega. U nekim trenutcima mobitel zna izvući tako dobru sliku a nekad zezne šefa i stanicu. Vidim da ima svoj dodatne aplikacije (Camera Tuner npr) za softversku obradu i mislim da tu nastaje problem, jer nekad su slike tako detaljne a nekada užasno mekane. Night Mode u 90% slučajeva boosta samo ISO, Tuner to ispegla do razine bez prevećih detalja da makne šum i preko toga nabaci 3 lopate sharpnessa više nego što bi trebalo, ali opet nekad stvarno dobro odradi ipak. HDR opcija je užas. Pro način rada je iz nekog razloga superioran naspram NM i Auto po pitanju softverske obrade i par sekundi igranja rezultati su izvanredni. A video snimke, jako sam zadovoljan općenito, posebno koliko dobro hvata zvuk.

 

Djelim dole par primjera;

MEDO11 sri 1.3.2023 08:42

mozes birat ili tipke ili geste, ja sam krenuo sa tpkama, al nakon par dana sam probao geste i nisam se vracao. kaljeno nisam stavljao. na mobu bude nekakva zastita na ekranu (mislim da je obicna folija) to mi je dosta posto koristim maskicu na preklop.

MEDO11 sri 1.3.2023 08:47
Mr.Inferno kaže...

Opet popust na ekupi, sada je 3374kn ili 447 eura, pa osobno mišljenje dobra prilika;

https://www.ekupi.hr/hr/Elektronika/Mobiteli-i-dodaci/Mobiteli/Motorola-Edge-30-Fusion-8GB-128GB-Grey%2C-mobitel/p/EK000473073

 

Edit: vidim još na cijenu ide popust 10% na MasterC što ispadne ugrubo 3000kn ili 400 eura.

 

Kratki osvrt nakon 2mj korištenja sa nekim zapažanjima;

Notifikacije za Viber se često ne pokazuju na zaključanom zaslonu (samo Viber, sve ostalo nema taj problem), snimanje videa u 4k sa uključenim OIS iz nekog razloga pri prvom pokretanju snimanja prvih 1.5sec trza sa slikom, kada se prekine pa pokrene opet bude dobro, ponekad senzor za auto osvijetljenje ako ne dobije direktan udarac svijetlosti malo promaši level koji bi bio ugodniji za gledanje u zaslon.

 

Dobre stvari su i dalje; odličan zaslon i uživancija ga je koristiti svakodnevno, sa vanjskim zvukom sa jako zadovoljan kao i sa izlazom za slušalice (čak sam poćeo češće gledati anime na mobitelu nego na PC-u). Softverskih problema na razini sustava nije bilo, od prvog dana nije me iznevjerio niti u jednom trenutku. Baterija uz brzo punjenje drži za moje korištenje 7.5h -+.

 

Kamere, baš su vreća puna svega i svačega. U nekim trenutcima mobitel zna izvući tako dobru sliku a nekad zezne šefa i stanicu. Vidim da ima svoj dodatne aplikacije (Camera Tuner npr) za softversku obradu i mislim da tu nastaje problem, jer nekad su slike tako detaljne a nekada užasno mekane. Night Mode u 90% slučajeva boosta samo ISO, Tuner to ispegla do razine bez prevećih detalja da makne šum i preko toga nabaci 3 lopate sharpnessa više nego što bi trebalo, ali opet nekad stvarno dobro odradi ipak. HDR opcija je užas. Pro način rada je iz nekog razloga superioran naspram NM i Auto po pitanju softverske obrade i par sekundi igranja rezultati su izvanredni. A video snimke, jako sam zadovoljan općenito, posebno koliko dobro hvata zvuk.

 

Djelim dole par primjera;

 

nisam te dobro shvatio ovaj camera tuner je bas od motorole neki app?