Općenito o mobitelima

Google Pixel 6 i Pixel 6 Pro

mzopg uto 19.10.2021 19:26

Za početak live predstavljanje.

 

https://www.youtube.com/watch?v=WNarpiGz3Kk

 

Kamere:

       

 

https://www.youtube.com/watch?v=8YiEmekf_34

 

Ovo će biti savršen mobitel za one koji se ne žele baviti fotografijom, a vole fotografirati. Toliko su pojednostavnili određene efekte i funkcije da se ozbiljno mislim kupiti ženi jedan od ova dva modela.

Point&Shoot + ekstremno jednostavni i zabavni after effects.

 

https://www.youtube.com/watch?v=roWxo6jWoYw

 

 

Pixel 6

Boje: Sorta Seafoam, Kinda Coral, Stormy Black

Dimenzije: 158.6 x 74.8 x 8.9 mm 207g.

Pohrana: 128GB i 256GB

RAM: 8GB

Display: 6.4” ravni ekran 90Hz 1080p AMOLED HDR10+

Baterija: 4614mAh

Selfie kamera: 8 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1.12µm

Wireless punjenje: 21W

MSRP: $599 (US) i 649€ (EU)

 

Pixel 6 Pro

Boje: Cloudy White, Sorta Sunny, Stormy Black

Dimenzije: 163.9 x 75.9 x 8.9 mm 210g.

Pohrana: 128GB i 512GB

RAM: 12GB

Display: 6.71” curved 120 Hz 1440p LTPO AMOLED HDR10+

Baterija: 5003mAh

Telefoto kamera: 48 MP, f/3.5, 104mm (telephoto), 1/2", 0.8µm, PDAF, OIS, 4x optical zoom (20x Super Res Zoom)

Selfie kamera: 11.1 MP, f/2.2, 20mm (ultrawide), 1.22µm

Wireless punjenje: 23W

MSRP: $899 (US) i 898€ (EU)

 

Zajedničko

Google Tensor

Fingerprint (under display, optical)

50 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.31”, 1.2µm, omnidirectional PDAF, Laser AF, OIS, Samsung GN1

12 MP, f/2.2, 114˚ (ultrawide), 1.25µm kamera

Video 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps; gyro-EIS, OIS

Stereo zvučnici

WiFi 6, BT5.2, NFC, USB Type-C 3.1

Gorilla Glass Victus

IP68

30W žično punjenje

Bez punjača u kutiji

rambox uto 19.10.2021 21:20

Baš mi se sviđa dizajn kamera grbe, onak fino pri vrhu po cjeloj površini moba=tu nema klackanja.

 

https://youtu.be/roWxo6jWoYw

 

Novi Google Tensor SoC, pa eto da precizno predstavimo njegove najbitnije detalje.U praksi to je zapravo Big-Mid-Little CPU konfiguracija.

 

https://www.cnet.com/tech/mobile/google-pixel-6-tensor-chip-aims-to-make-the-android-12-smarter-and-last-longer/

 

- 2 x ARM X1 2.8ghz

 

- 2 x ARM A76 2.25ghz

 

- 4 x ARM A55 1.8ghz

 

- GPU ARM Mali-G78 MP20 GPU

 

Google Tensor SoC proizveden je na Samsung 5nm LPE proizvodnom procesu.

 

https://youtu.be/KwcodBLXK70

 

Vezano za ARM X1 CPU, to je trenutno najbrži/najači procesor iz domače palete originalne ARM CPU arhitekture.Za konkretnu usporedbu ili kao primjer, ARM X1 ima malo veči IPC u odnosu na AMD Zen3 CPU.

 

Za kraj usporedba CPU performansi, i to preko Geekbench koji fino pokazuje okvirnu procjenu CPU performansi.X1 Singlecore score je vrlo dobar, pogotovo ako se u obzir uzme velika razlika u CPU frekvenciji.Multi-Core brojke, s obzirom da je to Smartphone SoC tu se nema kaj dodatno komentirat.

 

ARM X1/ 2.8ghz

 

https://browser.geekbench.com/v5/cpu/search?q=Google+Pixel+6+Pro

 

https://browser.geekbench.com/android-benchmarks

 

Zen2 6/12 R5 5500U/singlecore boost 4ghz

 

https://browser.geekbench.com/v5/cpu/search?utf8=%E2%9C%93&q=Ryzen+5+5500U

 

Zen3 6/12 R5 5600U/singlecore boost 4.2ghz

 

https://browser.geekbench.com/v5/cpu/search?utf8=%E2%9C%93&q=Ryzen+5+5600U

 

Dan1234567890 sri 20.10.2021 10:24

i za preorder daju Bose 700NC slušalice - vrijede bar 200€ - inače imam baš taj model, pa bi ih vjverojatno stavio na njušku.

Znači 6 pro bi platio 700€, realno, kad oduzmem 200€ od 899€ koliko inicijalno košta.

 

imam samo 2 razloga protiv kupnje:

    - ne vidim nigdje da imam i dalje besplatan storage fotki na google photos (jako me nervira što su to ukinuli za pixel seriju!)

    - ovo je tablet, a ne telefon - ima 164mm! - ajme! a "manji" ima 5mm manje. užas!

    2happy2beu sri 20.10.2021 11:43

    Po meni se mozda ne isplati tolika razlika u cijeni izmedju obicnog i pro modela, samo zbog telephoto kamere i bolje rezolucije ekrana, a velicina uredjaja svakako ide u prilog manjoj verziji.

    Ja ga uzimam cim sjednem za laptop i nadjem provjeren link :)

    mzopg sri 20.10.2021 13:57
    Dan1234567890 kaže...

    imam samo 2 razloga protiv kupnje:

    - ne vidim nigdje da imam i dalje besplatan storage fotki na google photos (jako me nervira što su to ukinuli za pixel seriju!)

    - ovo je tablet, a ne telefon - ima 164mm! - ajme! a "manji" ima 5mm manje. užas!

    Google One plaćam čini mi se dvjestotinjak kuna godišnje 200GB prostora, nije neka lova, ali ako ponude besplatno u formi Google Photos (ionako mi fotke i videa najviše zauzimaju prostora) neću se žaliti. 

    Dimenzije, evo baš gledam i ovaj moj Mi Note 10 je gotovo identičnih dimenzija kao Pixel 6, a s obzirom da Mi Note 10 mogu uz malo balansiranja bez problema koristiti jednom rukom ne vidim za sebe problem i za Pixel 6.

    Pixel 6 Pro je širi 1mm i dulji 5mm, mislim da mi i to ne bi predstavljalo problem, ali trebao bi ga vidjeti uživo. iPhone 12 Pro Max mi je bio ok, a on je još širi 2mm, jedino je kraći 3mm.

    Osobno mislim da tih par mm neće raditi preveliku razliku ako je mob dobro izbalansiran.

    mzopg sri 20.10.2021 13:59
    2happy2beu kaže...

    Po meni se mozda ne isplati tolika razlika u cijeni izmedju obicnog i pro modela, samo zbog telephoto kamere i bolje rezolucije ekrana, a velicina uredjaja svakako ide u prilog manjoj verziji.

    Ja ga uzimam cim sjednem za laptop i nadjem provjeren link :)

     Trebali su staviti $599 i $799, bilo bi logičnije.

    Dan1234567890 sri 20.10.2021 15:17
    mzopg kaže...
    Dan1234567890 kaže...

    imam samo 2 razloga protiv kupnje:

    - ne vidim nigdje da imam i dalje besplatan storage fotki na google photos (jako me nervira što su to ukinuli za pixel seriju!)

    - ovo je tablet, a ne telefon - ima 164mm! - ajme! a "manji" ima 5mm manje. užas!

    Google One plaćam čini mi se dvjestotinjak kuna godišnje 200GB prostora, nije neka lova, ali ako ponude besplatno u formi Google Photos (ionako mi fotke i videa najviše zauzimaju prostora) neću se žaliti. 

    Dimenzije, evo baš gledam i ovaj moj Mi Note 10 je gotovo identičnih dimenzija kao Pixel 6, a s obzirom da Mi Note 10 mogu uz malo balansiranja bez problema koristiti jednom rukom ne vidim za sebe problem i za Pixel 6.

    Pixel 6 Pro je širi 1mm i dulji 5mm, mislim da mi i to ne bi predstavljalo problem, ali trebao bi ga vidjeti uživo. iPhone 12 Pro Max mi je bio ok, a on je još širi 2mm, jedino je kraći 3mm.

    Osobno mislim da tih par mm neće raditi preveliku razliku ako je mob dobro izbalansiran.

    Pričamo iz različitih svemira, moj mob je 145mm visine (Pixel 3) i od kad ga imam, preporodio sam se (zbog toga ga primarno ne mijenjam) i mislim da mob ne bi trebao biti veći od toga (ne igram igrice na njemu).

     

    Prvi tablet koji sam imao je bio Nexus 7 - ovaj broj 7 predstavlja dijagonalu ekrana - 7 inča.

     

    Pixel Pro 6 ima dijagonalu 6,7 inča, a obični "manji" Pixel 6 ima 6,4 inča. Znači oba ekrana mobitela su veličine ekrana tableta.

     

     

    Naravno, ukupna dimenzija je manja, ali koji k... će mi toliki ekran i toliko veliki uređaj. hoću mob, a ne tablet. ;) 

     

    Nije mi jasno zašto više ne proizvode mobitele, nego tablete. Sviđa mi se samsung galaxy flip3 (malo je debel kad se presavije, ali bolje i to nego ovo) - bolje da su krenuli u tom smjeru, a ne u ovom smjeru tableta.

     

    Sad mi nešto kolegica govori da ako naručim preko mailboxde.com, da oni ne dostavljaju uređaje s baterijama, pa me skroz stiltala...koliko ja znam, tu su kolege sa foruma naručivali mobitele preko njih, bez problema...?

    tražim sad po forumu, ali nisam u ovih 10ak min uspio pronaći da je netko naručio...mislio sam da ima tema za mailboxde.com, ali nema...

    mzopg sri 20.10.2021 15:28
    Dan1234567890 kaže...
    Pričamo iz različitih svemira, moj mob je 145mm visine (Pixel 3) i od kad ga imam, preporodio sam se (zbog toga ga primarno ne mijenjam) i mislim da mob ne bi trebao biti veći od toga (ne igram igrice na njemu).

     

    Prvi tablet koji sam imao je bio Nexus 7 - ovaj broj 7 predstavlja dijagonalu ekrana - 7 inča.

     

    Pixel Pro 6 ima dijagonalu 6,7 inča, a obični "manji" Pixel 6 ima 6,4 inča. Znači oba ekrana mobitela su veličine ekrana tableta.

     

     

    Naravno, ukupna dimenzija je manja, ali koji k... će mi toliki ekran i toliko veliki uređaj. hoću mob, a ne tablet. ;) 

     

    Nije mi jasno zašto više ne proizvode mobitele, nego tablete. Sviđa mi se samsung galaxy flip3 (malo je debel kad se presavije, ali bolje i to nego ovo) - bolje da su krenuli u tom smjeru, a ne u ovom smjeru tableta.

     

    Sad mi nešto kolegica govori da ako naručim preko mailboxde.com, da oni ne dostavljaju uređaje s baterijama, pa me skroz stiltala...koliko ja znam, tu su kolege sa foruma naručivali mobitele preko njih, bez problema...?

    tražim sad po forumu, ali nisam u ovih 10ak min uspio pronaći da je netko naručio...mislio sam da ima tema za mailboxde.com, ali nema...

    To je očito osobni dojam, a prema prodajnim podacima ljudi očito traže veće uređaje, oni koji žele manje su ipak u osjetnoj manjini. Nije ni čudo jer se općenito u svijetu stvari vrednuju prema velićini, pa je veće uvijek bolje, odnosno MORA biti bolje.  Šalu na stranu, iPhone je pokušao sa mini verzijom i koliko sam vidio prodajni rezultati nisu prema očekivanjima, mada se čitajući postove po raznim forumima stekao dojam da svi jedva čekaju manji uređaj, ali kad ga treba kupiti nekako većina završi sa većim.

     

    Meni osobno ta dimenzija ne predstavlja probem, možda zato što odavno ne trpam mob u džep, tako da mi je svejedno kad ga držim u ruci je li centimetar manji ili veći, mob jelte' 

    S druge strane kad se navikneš na veći display tlaka je prelaziti na manji, jednostavno je sve komotnije.

     

    Teško je 7" tablet uspoređivati jer kao i što sam znaš tada je okvir imao 2cm, pa je uređaj ukupno bio daleko veći od današnjih 7" mobitela.

     

    Nekako kao budućnost vidim uređaje dimenzije upaljača koji će se automatski odrolati u ruci, samo će to trebati još malo pričekati.

    Dan1234567890 sri 20.10.2021 16:38
    mzopg kaže...
    To je očito osobni dojam, a prema prodajnim podacima ljudi očito traže veće uređaje, oni koji žele manje su ipak u osjetnoj manjini. Nije ni čudo jer se općenito u svijetu stvari vrednuju prema velićini, pa je veće uvijek bolje, odnosno MORA biti bolje.  Šalu na stranu, iPhone je pokušao sa mini verzijom i koliko sam vidio prodajni rezultati nisu prema očekivanjima, mada se čitajući postove po raznim forumima stekao dojam da svi jedva čekaju manji uređaj, ali kad ga treba kupiti nekako većina završi sa većim.

     

    Mislim da ih ne kupuju, jer ne žele inferiorniji uređaj, a svi "manji" su karakteristikama, iz nekog razloga, inferiorniji.

     

    Iako ovaj "manji" pixel, je veličine samsung S+ serije, pa mi je totalno glupo ga zvati manjim...

     

    Da ponude kompaktni uređaj, veličine max 15cm i manje, i iste takve karakteristike od 16cm i više, onda bi mogli uspoređivati što ljudi žele... ovak su kruške i jabuke. 

     

    ja ne vidim u tom slučaju prednost večeg uređaja...

     

    ocean77 sri 20.10.2021 22:12

    Prvi Pixel nakon 2XL koji mi se svidja...barem ovako na prvu.

    Imao sam nekoliko Nexusa prije i par Pixela i uvijek su to bili nekakvi kompromisni uredjaji dobre cijene i solidnih kamera, a ovo je premium mob u svakom pogledu.

    Polazem velike nade u kamere, ali treba pricekati recenzije.

    Nadam se samo da SW nece unistavati fotke jer koliko sam vidio procesor je toliko mocan da je pun razno raznih trikova za koje se bojim da bi mogli raditi fotke koje nece biti po svacijem ukusu.

    Stavili su veliki naglasak na AI koji ce doradjivati fotke pa to onda vise nece biti fotke kakve su u realnosti vec vise oku ugodne u smislu mijenjanja skin tona, uklanjanja blura, uklanjanja nezeljenih subjekata i objekata.

    Obzirom da Pixel nikada nije imao PRO mode malo me strah ako se sve prepusti SW...ne znam, cekam prve recenzije.

     

    nixass čet 21.10.2021 00:10
    Dan1234567890 kaže...

    i za preorder daju Bose 700NC slušalice - vrijede bar 200€ - inače imam baš taj model, pa bi ih vjverojatno stavio na njušku.

    Znači 6 pro bi platio 700€, realno, kad oduzmem 200€ od 899€ koliko inicijalno košta.

     

    imam samo 2 razloga protiv kupnje:

    - ne vidim nigdje da imam i dalje besplatan storage fotki na google photos (jako me nervira što su to ukinuli za pixel seriju!)

    - ovo je tablet, a ne telefon - ima 164mm! - ajme! a "manji" ima 5mm manje. užas!

     Daju Bose slušalice ali ako naručuješ preko mailboxde i sličnih servisa, ništa od slušalica.

     

    Btw P6 preorder napravljen sinoć, mobitel godine

    nixass čet 21.10.2021 09:20
    dar01 kaže...
    nixass kaže...
    Btw P6 preorder napravljen sinoć, mobitel godine

     šta nisi pro ubo. ovaj mi je bzv

     

    mislim da neće biti mobač godine

    mob je za zenu, ja bi sebi najradije uzeo P5.

    P6 mi je vec poprilicno velik, Pro je jos veci (iako marignalno) i ima zakrivljene rubove.

    trenutno imam P2XL i iako je mob vrhunski i dalje me muci njegova velicina, P6 je tu negdje sa jos vecom dijagonalom

    2happy2beu čet 21.10.2021 09:29
    dar01 kaže...
    nixass kaže...
    Btw P6 preorder napravljen sinoć, mobitel godine

     šta nisi pro ubo. ovaj mi je bzv

     

    mislim da neće biti mobač godine

     Nadam se da si sarkastičan :)

    Mene je pixel5 najvise oduševio zbog kompaktne veličine, baš zato ću uzet običnu 6icu a ne pro, razlike u karakteristikama stvarno nisu značajne i ne opravdavaju razliku u cijeni.

    2happy2beu čet 21.10.2021 11:59
    nixass kaže...
    Dan1234567890 kaže...

    i za preorder daju Bose 700NC slušalice - vrijede bar 200€ - inače imam baš taj model, pa bi ih vjverojatno stavio na njušku.

    Znači 6 pro bi platio 700€, realno, kad oduzmem 200€ od 899€ koliko inicijalno košta.

     

    imam samo 2 razloga protiv kupnje:

    - ne vidim nigdje da imam i dalje besplatan storage fotki na google photos (jako me nervira što su to ukinuli za pixel seriju!)

    - ovo je tablet, a ne telefon - ima 164mm! - ajme! a "manji" ima 5mm manje. užas!

     Daju Bose slušalice ali ako naručuješ preko mailboxde i sličnih servisa, ništa od slušalica.

     

    Btw P6 preorder napravljen sinoć, mobitel godine

     Moze li se uređaj naručiti preko google store-a na prijateljevu adresu u Njemacku, ja obavim narudžbu i platim sve?

    nixass čet 21.10.2021 12:14
    2happy2beu kaže...
    nixass kaže...
    Dan1234567890 kaže...

    i za preorder daju Bose 700NC slušalice - vrijede bar 200€ - inače imam baš taj model, pa bi ih vjverojatno stavio na njušku.

    Znači 6 pro bi platio 700€, realno, kad oduzmem 200€ od 899€ koliko inicijalno košta.

     

    imam samo 2 razloga protiv kupnje:

    - ne vidim nigdje da imam i dalje besplatan storage fotki na google photos (jako me nervira što su to ukinuli za pixel seriju!)

    - ovo je tablet, a ne telefon - ima 164mm! - ajme! a "manji" ima 5mm manje. užas!

     Daju Bose slušalice ali ako naručuješ preko mailboxde i sličnih servisa, ništa od slušalica.

     

    Btw P6 preorder napravljen sinoć, mobitel godine

     Moze li se uređaj naručiti preko google store-a na prijateljevu adresu u Njemacku, ja obavim narudžbu i platim sve?

    trebalo bi se moci, ne znam dal provjeravaju i jel ih briga iz koje drzave je kartica.
    ja sam u njemackoj tak da ja nisam imao problema.
    a mozes i frendu poslat 650 eura i on sve rijesi.