Općenito o ICT biznisu

Da li ste razmišljali o Ukrajini kao novoj Irskoj?

bunker sri 22.1.2020 15:29


Neboj se, već bi naši prokljuvili i masovno tam gibali da je to baš tako...

Lova ( plaća ) je samo dio priče, a nemreš zanemariti sigurnost, medicinske usluge i cjenu, kvalitetu života, vrtiće, sistem obrazovanja ( pretpostavka da bu brzo za tebom došla žena i djeca...) ...

Glede love, znam ti ja ( iz prve ruke, probao..) za job gdje je mjesečni prihod cca 15 000 dolara bez da moraš imati neka posebna znanja ili diplome, ako ti se hoda sa pancirkom i šljemom...

😉

bugovac222 sri 22.1.2020 15:36

Zato što nismo Švicarska i Norveška niti ćemo to ikada biti. Niti smo se obogatili prljavim novcem ubijenih u ratu niti imamo nafte. A nismo ni bogznašta vrijedna nacija koja poštuje zakone, ruku na srce. Švedska je sve manje zanimljiva za one koji žele zaraditi. Čak i stranci iz Švedske idu nerijetko u Njemačku raditi.

Riot sri 22.1.2020 15:38
bugovac222 kaže...
Zato što nismo Švicarska i Norveška niti ćemo to ikada biti. Niti smo se obogatili prljavim novcem ubijenih u ratu niti imamo nafte. A nismo ni bogznašta vrijedna nacija koja poštuje zakone, ruku na srce. Švedska je sve manje zanimljiva za one koji žele zaraditi. Čak i stranci iz Švedske idu nerijetko u Njemačku raditi.

 Ovo podebljano je najblaže rečeno, a i najveći razlog zašto se nismo izdigli iz ovog blata.

PzKpfw čet 23.1.2020 00:06

@bunker

 

E, Bunker informativno...Kako zakoni RH gledaju na to kada netko ode ratovati za pare negdje drugdje? Koja razlika ako si negdje plaćenik, a negdje osiguranje u stranoj državi gdje je ratna zona? Koja je granica?

Naravno, ne mislim ići nigdje, ali brijem da nadležen službe neće gledati baš dobro kada netko ode negdje na taj način.

Jel možeš to malo pojasniti?

bunker čet 23.1.2020 12:37


@pzkpfw

To je kompleksna materija, na granici zakonskih regula, a neke stvari se rješavaju ugovorima između država, NATO-a i sl...

Pojam plaćenik je preširok i nedefiniran. Ti kao državljanin RH ne možeš biti regularni pripadnik službene vojske npr Afganistana. Ideš li tamo za pare koje bi ti plaćala nekakva milicija, moglo bi te se smatrati teroristom i tad si nagrabusio...

Tamo možeš doći kao pripadnik naših oružanih snaga koje su tamo temeljem zna se već čega, i tada si pravno čist.

Tamo možeš doći kao djelatnik neke tvrtke, bilo kao vozač kamiona, zaštitar, deminer, it tehničar i sl. Tada je bitno da imaš zakonski ugovor za taj angažman, da je ta tvrtka o tome obavijestila naše ministarstvo vanjskih i unutarnjih poslova... I to uredno prolazi ako se radi o tvrtci iz države sa kojom smo u nekakvoj zajednici tipa EU, NATO i sl...

Tu ti je najveći problem HZZO, jer ti neće htjeti liječiti niti jednu bolest ili invaliditet koji bi tamo mogao zaraditi, pa nedo Bog ako se vratiš u kolicima ili bez nekog uda, bankrotiraćeš da ovdje sve plaćaš iz svog džepa.

Nema puno tvrtki koje na globalnom nivou mogu dobiti medjunarodne police osiguranja koje vrijede u ratnim zonama, tako da taj dio isto mora biti u ugovoru. U tim policama obično piše da nema odštete ako ti se ne pronađe tijelo i identificira, tako da ako zboriš ili odletio u zrak skup sa cisternom, nema odštete tvojoj obitelji.

Također u ugovoru ima stavka da buš lovu dobio po isteku ugovora i nakon kaj se vratiš u svoju državu, pa se tako može desiti da pogineš u npr zadnjem danu i nema plaće iako je npr ugovor bio na 6 mj. Tamo je takva bagra da bi se medjusobno pokrkali kada bi imali pare kod sebe.

Naravno, RH bu te oplela porezom u idućoj godini na tu lovu...

I tak, nije to baš bajno, makar cifre zvuče velike. Vjerojatno ima i drugačijih angažmana i ugovora od ovih kakve sam opisao.

I u Ukrajini je bilo Hrvata za vrijeme nedavnih sukoba, kao što je bilo i Srba koji su bili u ruskim redovima, no mislim da je to sve bilo nacrnjaka...