Općenito o ICT biznisu

Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

KASA sub 3.12.2022 11:56
OnTime kaže...

Kad se ide sa ihushom na kavu obavezno prepisat sve šta imaš na djecu. Jer dok ga odslušaš ode ti na Markovo polje.  

 Iskreno volim popratit ovu temu iako nikad nista ne pisem. Ali njegove odgovore nikad ne citam jer su predugacki a posebno still pisanja je uzasan bez upotrebljavanja nekakve standardne forme pisanja. Ukratko necitljivo.

CroDexter sri 7.12.2022 16:59

Kako je zakonski definirano umanjenje cijene vraćenog proizvoda.

 

Vidi na predhodnoj stranici da je napisano 

"Potrošač je odgovoran za svako umanjenje vrijednosti robe koje je rezultat rukovanja robom, osim onog koje je bilo potrebno za utvrđivanje prirode, obilježja i funkcionalnosti robe."


Recimo kupim monitor ili televizor preko interneta, pokaže se da je prikaz loš i pitanje je mora li prodavatelj vratiti puni iznos ili se mogu pravdati da je monitor/televizor korišten i da ga ne mogu prodati dalje kao novog? Pa da bi vidio da je uređaj loš moram ga otpakirati i otpakirati daljinski. Po toj logici nikada se ne bi vraćala puna cijena. Uvijek treba otvoriti proizvod.

OnTime sri 7.12.2022 17:02
CroDexter kaže...

Kako je zakonski definirano umanjenje cijene vraćenog proizvoda.
Recimo kupim monitor ili televizor preko interneta, pokaže se da je prikaz loš i pitanje je mora li prodavatelj vratiti puni iznos ili se mogu pravdati da je monitor/televizor korišten i da ga ne mogu prodati dalje kao novog? Pa da bi vidio da je uređaj loš moram ga otpakirati.

Nije mi jasno što zakon kaže. Hvala

 Ako si uzeo monitor preko weba i dostavili su ti ga, imaš zakonski rok od 14 dana da im ga vratiš bez objašnjenja, oni moraju vratiti puni iznos. 

sandokan111 čet 8.12.2022 02:00
CroDexter kaže...

Kako je zakonski definirano umanjenje cijene vraćenog proizvoda.

 

Vidi na predhodnoj stranici da je napisano 

"Potrošač je odgovoran za svako umanjenje vrijednosti robe koje je rezultat rukovanja robom, osim onog koje je bilo potrebno za utvrđivanje prirode, obilježja i funkcionalnosti robe."


Recimo kupim monitor ili televizor preko interneta, pokaže se da je prikaz loš i pitanje je mora li prodavatelj vratiti puni iznos ili se mogu pravdati da je monitor/televizor korišten i da ga ne mogu prodati dalje kao novog? Pa da bi vidio da je uređaj loš moram ga otpakirati i otpakirati daljinski. Po toj logici nikada se ne bi vraćala puna cijena. Uvijek treba otvoriti proizvod.

 Vratit ce ti puni iznos ako si otvorio kutiju normalno. Ako si je otvarao bagerom nece.

ihush čet 8.12.2022 12:20
ministar kaže...

Samo da podijelim iskustvo o tome što trgovci mogu i "ne mogu". Reklamiran proizvod nakon godinu i pol dana. Trgovina je napravila djelomični storno računa.

 -djelomični? .. ne postoji :) tj vjerojatno na računu imaš i druge robe-artikle.. dok se reklamacija-jamstvo-storno odnosi na jednu robu-artikal..

ministar čet 8.12.2022 12:39
ihush kaže...
ministar kaže...

Samo da podijelim iskustvo o tome što trgovci mogu i "ne mogu". Reklamiran proizvod nakon godinu i pol dana. Trgovina je napravila djelomični storno računa.

 -djelomični? .. ne postoji :) tj vjerojatno na računu imaš i druge robe-artikle.. dok se reklamacija-jamstvo-storno odnosi na jednu robu-artikal..

Da, bilo je još toga na računu :)

mesomeone uto 13.12.2022 16:42
WillyWonka kaže...
mesomeone kaže...
U Elipsu prije 2 tjedna narucio Philips OLED tv od 14,000kn. Platio ga karticom. Umjesto tog modela, poslali su drugi, LG 4K LED tv.
Model koji sam ja naručio, naravno, više nemaju raspoloživ, a na drugim je stranicama dosta skuplji (cca 4000 kn skuplji).
Tv koji su poslali dosao je sa racunom onog koji sam ja narucio. Sve sam to slikao i poslao na mail. Imam li pravo tražiti da mi pošalju tv koji sam naručio. Neka ga nabave odakle god žele ili pošalju sličan, a ne duplo jeftiniji model, manjih dimenzija.

 Koja prasad.

 Uskoro će mjesec dana od kada sam naručio tv. Odgovorili su na mail tražeći da ostavim sve kako sam i preuzeo iako sam im u mailu jasno napisao da pogrešno poslan televizor nisam preuzeo. Dostavljačka služba mi je potvrdila da im je povrat predan. Odgovor na prigovor je stigao 6 dana nakon što sam ih kontaktirao. Par dana nakon, nekim čudom sam ih uspio dobiti na telefon. Cura koja se javila je rekla da moj prigovor riješava druga kolegica koja nije u uredu, ali da će joj ona prenijeti da mi se javi. Od toga je prošlo 7 dana, ni traga im ni glasa. Dakle, ja ne znam hoću li ja taj televizor uopće dobiti. 

 

Zanima me sljedeće:

 

Ukoliko mi pošalju tv, imam li pravo tražiti bilo kakvu vrstu popusta? Moguće je da će mi isporučiti televizor koji je netko koristio. Čak sam naišao na oglas za baš taj model tv-a. Kada sam prodavača pitao za garanciju, rekao je da ju tv ima, ali da nema račun. Račun za taj tv sam ja dobio. Dan nakon, kaže da je odustao od prodaje tog modela, već da bi prodao manji, od 55 inča. To me navelo na razmišljanje da su ga možda uspjeli kontaktirati i da je moj model vratio, u zamjenu za manji model. Manji model tv-a je u cjenovnom rangu onog koji su oni meni poslali tj. koji je taj netko prvotno naručio.

 

Ukoliko nemaju raspoloživ, mogu li tražiti zamjenski artikal? Mogu li tražiti zamjenu po prvotnoj cijeni, jer ovaj tv je kupljen iz razloga što je sa 17000 kn, snižen na 14000. Ne želim da mi uvale nešto što ne vrijedi kao i ovo što sam ja platio. 

 

U svakom slučaju, obzirom na bezobrazluk, ne želim da mi vrate novce i da ne bude nikom ništa jer su me doslovno iz*ebali mjesec dana. 

sandokan111 uto 13.12.2022 18:18

Vec si otvorio slicno

https://forum.bug.hr/forum/topic/it-trgovine/elipso-pc-trgovina--tehnika/235436.aspx?page=1&jumpto=6575122&sort=asc&view=flat

 

al obzirom da si prilicno u sve upucen, tesko ti je ista savjetovati

mesomeone kaže...
Ukoliko mi pošalju tv, imam li pravo tražiti bilo kakvu vrstu popusta?

Mozes ti svasta traziti, nitko ti ne brani. Da li ces dobit, e to je pitanje.

mesomeone kaže...
Moguće je da će mi isporučiti televizor koji je netko koristio.

Moguce. Moguce da te i meteor sutra pogodi.

mesomeone kaže...
Čak sam naišao na oglas za baš taj model tv-a.

Sigurno ne samo 1, pretpostavljam da ima jako puno oglasa za takav tv.

mesomeone kaže...
Kada sam prodavača pitao za garanciju, rekao je da ju tv ima, ali da nema račun. Račun za taj tv sam ja dobio. Dan nakon, kaže da je odustao od prodaje tog modela, već da bi prodao manji, od 55 inča. To me navelo na razmišljanje da su ga možda uspjeli kontaktirati i da je moj model vratio, u zamjenu za manji model.

Znaci sve si solvo. Samo sto sad s tom informacijom napraviti?

mesomeone kaže...
Manji model tv-a je u cjenovnom rangu onog koji su oni meni poslali tj. koji je taj netko prvotno naručio.

Znaci lik je kupio tv u elipsa i onda ga prodaje na njusalu? Pretpostavljam za vecu cijenu nego u trgovini? Ili za manju pa mu je modus operandi da kupuje tvove i da ih prodaje na njuskalu s gubitkom?

mesomeone kaže...
Ukoliko nemaju raspoloživ, mogu li tražiti zamjenski artikal?

Svakako mozes i ovo.

mesomeone kaže...
Mogu li tražiti zamjenu po prvotnoj cijeni, jer ovaj tv je kupljen iz razloga što je sa 17000 kn, snižen na 14000.

Ajd, nesto ne znas. Pa da ti odgovorim. Mozes trazit samo za onoliko koliko si platio. Ako je pisalo da je prije bilo 50 miliona kuna, ali si ti platio 1000 kn, mozes trazit zamjenu samo za nesto od 1000kn nazalost. Al ako ti znas bolje mozda i mozes po toj vecoj cijeni.

mesomeone kaže...
Ne želim da mi uvale nešto što ne vrijedi kao i ovo što sam ja platio. 

Svakako ni ja ni itko to ne bi zelio. Potpuno se slazem.

mesomeone kaže...
U svakom slučaju, obzirom na bezobrazluk, ne želim da mi vrate novce i da ne bude nikom ništa jer su me doslovno iz*ebali mjesec dana. 

Znaci tuzis ih?

Pero1998 uto 20.12.2022 20:35

Pozdrav, 

 

Posjedujem mobitel od Samusnga i poslan je na servis kod njih u ovlašteni servis, bio je poslan već jednom na servis i otišla je olovka, drugi put evo ponovo poslan na servis olovka zapela u uređaju i nejde van i sve okej poslan na servis i sad dok se vratio sa servisa odem tamo i gotov mobitel ali nažalost na mobitelu sam vidio da ima oštećenje (oštećeno dole ogrebana boja mobitela ispod lcd) očito su ga prilikom servisiranja oštetili(znam da nije bila ta crta ispod i sve), na papiru dok sam predao piše pod vidljiva oštećenja: vidiljivi tragovi korištenja, mikroogrebotine na lcdu i olovci... ja naravno nisam želio preuzeti taj uređaj jer nisam ga oštetio tako nego su ga oni, sad me zanima koja prava imam ako netko zna.

ihush uto 20.12.2022 22:09

-pravo? tvoje pravo je nešto tažiti, tužiti.. problem je samo kako nešto dokazati.

-ali i to je u pametnim servisima riješeno, kod zaprimanja se napravi slika-pict.. kao za parking-kaznu.. i to je to, ako je zaprimljeno bez takve ogrebotine-oštećenja tad imaš pravo i to takva slika dokaže, ili suprotno.. a bez papirnatog-slikovnog dokaza svako dokazivanje je problem.. no i tu tebi kao kupcu-potrošaču formalno 'zakon' (država-institucije) idu na ruku, 'vjeruju ti'.. jer logički, nemaš razloga izmišljati, tj tvoja riječ protiv njihove pri čemu tvoja vrijedi malo više.. no moraš ipak prijaviti, biti u pravu ili barem dovoljno uvjerljiv dok trgovac-servis jednako ima dobre šanse, ako ništa drugo iskusniji je i relativno lako 'dokaže' da si ti odgovoran.. odnosno u slučaju vještačenja i sl. on je taj, stučan i sl.

-teško, probaj-traži, bez tog neće ništa samo od sebe a često 'omekane' kad ih prijaviš na mingo..

 

love2ml86 sri 21.12.2022 00:21
Pero1998 kaže...

Pozdrav, 

 

Posjedujem mobitel od Samusnga i poslan je na servis kod njih u ovlašteni servis, bio je poslan već jednom na servis i otišla je olovka, drugi put evo ponovo poslan na servis olovka zapela u uređaju i nejde van i sve okej poslan na servis i sad dok se vratio sa servisa odem tamo i gotov mobitel ali nažalost na mobitelu sam vidio da ima oštećenje (oštećeno dole ogrebana boja mobitela ispod lcd) očito su ga prilikom servisiranja oštetili(znam da nije bila ta crta ispod i sve), na papiru dok sam predao piše pod vidljiva oštećenja: vidiljivi tragovi korištenja, mikroogrebotine na lcdu i olovci... ja naravno nisam želio preuzeti taj uređaj jer nisam ga oštetio tako nego su ga oni, sad me zanima koja prava imam ako netko zna.

Je li taj papir na kojem pišu ta oštećenja isti papir koji si dobio kada si ga predao?

sandokan111 sri 21.12.2022 09:58
Pero1998 kaže...

na papiru dok sam predao piše pod vidljiva oštećenja: vidiljivi tragovi korištenja, mikroogrebotine na lcdu i olovci... ja naravno nisam želio preuzeti taj uređaj jer nisam ga oštetio tako nego su ga oni, sad me zanima koja prava imam ako netko zna.

 Vecinu toga si napravio. Sad je vidjeti hoce li oni to uvaziti ili ne. Ako ne uvaze, saljes prijavu na mingo i on daje zadnju odluku.

Pero1998 sri 21.12.2022 10:54
love2ml86 kaže...
Pero1998 kaže...

Pozdrav, 

 

Posjedujem mobitel od Samusnga i poslan je na servis kod njih u ovlašteni servis, bio je poslan već jednom na servis i otišla je olovka, drugi put evo ponovo poslan na servis olovka zapela u uređaju i nejde van i sve okej poslan na servis i sad dok se vratio sa servisa odem tamo i gotov mobitel ali nažalost na mobitelu sam vidio da ima oštećenje (oštećeno dole ogrebana boja mobitela ispod lcd) očito su ga prilikom servisiranja oštetili(znam da nije bila ta crta ispod i sve), na papiru dok sam predao piše pod vidljiva oštećenja: vidiljivi tragovi korištenja, mikroogrebotine na lcdu i olovci... ja naravno nisam želio preuzeti taj uređaj jer nisam ga oštetio tako nego su ga oni, sad me zanima koja prava imam ako netko zna.

Je li taj papir na kojem pišu ta oštećenja isti papir koji si dobio kada si ga predao?

Da to je papir koji sam dobio kad sam predao uređaj

ihush sri 21.12.2022 10:58
Pero1998 kaže...
love2ml86 kaže...
Pero1998 kaže...

Pozdrav, 

 

Posjedujem mobitel od Samusnga i poslan je na servis kod njih u ovlašteni servis, bio je poslan već jednom na servis i otišla je olovka, drugi put evo ponovo poslan na servis olovka zapela u uređaju i nejde van i sve okej poslan na servis i sad dok se vratio sa servisa odem tamo i gotov mobitel ali nažalost na mobitelu sam vidio da ima oštećenje (oštećeno dole ogrebana boja mobitela ispod lcd) očito su ga prilikom servisiranja oštetili(znam da nije bila ta crta ispod i sve), na papiru dok sam predao piše pod vidljiva oštećenja: vidiljivi tragovi korištenja, mikroogrebotine na lcdu i olovci... ja naravno nisam želio preuzeti taj uređaj jer nisam ga oštetio tako nego su ga oni, sad me zanima koja prava imam ako netko zna.

Je li taj papir na kojem pišu ta oštećenja isti papir koji si dobio kada si ga predao?

Da to je papir koji sam dobio kad sam predao uređaj

 -oštećenja su postojala u vrijeme predaje uređaja na reklamaciju, tj ili su postojala ili nisu, ako nisu nisi trebao potpisati papir-reklamaciju, tome služi papir i potpis.

-odnosno takav textualni opis može biti 'rastezljiv' tj vidljiva oštećenja i ogrebotine nisu konkretna količina, mjerljivo, usporedivo (slika je konkretna).. i moguće je da posotji novo oštećenje nastalo u servisu ali je problem dokazati, tj papir koji si potpisao ti moraš osporiti ili 'interpretaciju' a to će ti bitli malo teže.. sretno. :)

lijeni sub 24.12.2022 11:32

Pozdrav, 

Imam pitanje pa ako netko zna odgovor. Naime pokvario mi se ekran na laptopu sa važećom garancijom. Kada sam ga odnio u servis rekli su da ima prašine unutar laptopa i da je moguće da je kvar uzrokovan time i da mi onda ne važi garancija te da ću morati platiti popravak. Ja nisam otvaram laptop baš iz razloga da ne izgubim garanciju prve dvije godine pa me zanima da li oni to smiju napraviti jer mi nema to baš logike ako je vazeca garancija?

Hvala :)

ihush sub 24.12.2022 13:33

-traži da ti u jamstvenim uvjetima pokažu stavku-klauzulu o prašini, ako je tako navedeno tad su točno naveli, ako nije tad lupetaju gluposti. (naravno da jamstvo vrijedi, klasični stari servis trik..).

mzopg sub 24.12.2022 15:20
lijeni kaže...

Pozdrav, 

Imam pitanje pa ako netko zna odgovor. Naime pokvario mi se ekran na laptopu sa važećom garancijom. Kada sam ga odnio u servis rekli su da ima prašine unutar laptopa i da je moguće da je kvar uzrokovan time i da mi onda ne važi garancija te da ću morati platiti popravak. Ja nisam otvaram laptop baš iz razloga da ne izgubim garanciju prve dvije godine pa me zanima da li oni to smiju napraviti jer mi nema to baš logike ako je vazeca garancija?

Hvala :)

Za*ebavaš? 

Ima prašine unutar laptopa? Pa najbolje da nema, jesu li oni normalni?

Ovakvo bubanje od strane servisa nisam odavno čuo. Budu li gurali po svome samo ti reci da ideš đir do tržišne inspekcije prenijeti im što su ti rekli pa da vidimo što onda misle o prašini. 

lijeni sub 24.12.2022 15:53

Ne zezam se :) još su rekli da ako je otišla grafička, pošto je na matičnoj da mi to praktički znači kupnja novog laptopa. Uglavnom rekli su mi kao da se nadam da se ne otvori radni nalog jer to onda kao znači plaćanje. Nešto u tom smislu. Hvala na pomoći :)

ihush sub 24.12.2022 16:31
lijeni kaže...

Ne zezam se :) još su rekli da ako je otišla grafička, pošto je na matičnoj da mi to praktički znači kupnja novog laptopa. Uglavnom rekli su mi kao da se nadam da se ne otvori radni nalog jer to onda kao znači plaćanje. Nešto u tom smislu. Hvala na pomoći :)

 -lupetaju gluposti.. ne zamaraj se takvim razgovorima, reklamiraj kvar po jamstvu, ako odbiju papir-razlog i prijava na mingo, bez navlačenja-gluposti koje očigledno njima iz nekog razloga padaju na pamet, tj moguć razlog da ti nešto žele naplatiti.. što je logična želja, no imaš jamstvo i zakon. Jedino što (ovlašteni) servis može je prihvatiti reklamaciju po jamstvu ili odbiti uz obrazloženje.. a izvan jamstva je sve stvar dogovora-cjenika pa tad naplate i 'čišćenje prašine' kao rutinski trik-laž-način + plaše te velikim-skupim kvarovima dok ti imaš jamstvo.. što će reći, tko zna kako oni posluju, jesu li uopće dio legitimng trgovačkog lanca distributer-servis.. ili to rade kao na hreliću (polusivo).. pa ako kemijaju prijaviš na mingo i to je to..

FakeDeath sub 24.12.2022 17:48
lijeni kaže...

Ne zezam se :) još su rekli da ako je otišla grafička, pošto je na matičnoj da mi to praktički znači kupnja novog laptopa. Uglavnom rekli su mi kao da se nadam da se ne otvori radni nalog jer to onda kao znači plaćanje. Nešto u tom smislu. Hvala na pomoći :)

 Koji pametni servis tako lupeta gluposti? Trgovina gdje si kupio laptop ili baš ovlašteni servis za taj laptop?

 

Takve servise treba kazniti bez da išta rade, već samo zbog tavkog lupanja gluposti...zbog prašine krepao ekran, ak je grafa krepala sam kupuješ novi laptop... strašno...

mzopg sub 24.12.2022 18:14
lijeni kaže...

Ne zezam se :) još su rekli da ako je otišla grafička, pošto je na matičnoj da mi to praktički znači kupnja novog laptopa. Uglavnom rekli su mi kao da se nadam da se ne otvori radni nalog jer to onda kao znači plaćanje. Nešto u tom smislu. Hvala na pomoći :)

hahaha, gle ako je zbog prašine bilo što krepalo znači da uređaj ima materijalni nedostatak i da nije pravilno dizajniran, u protivnom bi se kod pregrijavanja (koje može biti posljedica nekoliko kg prašine ) jednostavno ugasio. Baš bi volio malo popričati sa tim servisom. 

sandokan111 sub 24.12.2022 19:19
lijeni kaže...

Laptop je odveden direkt u ovlašteni servis, a ne u ducan. Servis je Zel-cos. Sad mi je zao sto je supruga išla odvesti laptop, a ne ja jer možda ne bi takve gluposti onda pricali

 Nikad ne nosit stvari u servis vec u trgovinu. To ti je prva greska.

Ovo ostalo su tipicne budalastine sto servisi pricaju jer nemaju nikakvu odgovornost prema tebi. Kontaktiraj trgovinu i obavijesti ih o svojoj reklamaciji te o odgovoru servisa i vidi sto ce ti trgovina odgovorit (ne kontaktiraj vise s servisom nikako vec im samo zahvali i reci da ces to rjesiti s trgovinom da je supruga zabunom odnijela kod njih umjesto u trgovinu). Ako te trgovina odbije salji na mingo.

ministar pon 26.12.2022 17:19
lijeni kaže...

Laptop je odveden direkt u ovlašteni servis, a ne u ducan. Servis je Zel-cos. Sad mi je zao sto je supruga išla odvesti laptop, a ne ja jer možda ne bi takve gluposti onda pricali

Snimi laptop izvana u kakvom je stanju prije nego ga predaješ. I sretno!

ihush uto 27.12.2022 10:44
Strensky kaže...

Pozdrav, 

zanima me info za povrat od 14 dana pri kupovini preko web shopa da li isti vrijedi i u slučaju osobnog preuzimanja u trgovini. Naime po terenu budem pa mi je to najjednostavnije za izvest.

Hvala 

 -da.

ihush uto 27.12.2022 11:02
Damir22 kaže...
Vec se raspravljalo o tome, ne sjecam se da se itko javio s povratnom informacijom,.no, vecina ljudi misli da je odgovor - da.

 -to što netko, manjina-većina misli je nevažno, važno je pravilo-zakon, ono što misli zakonodavac i kako tumači.

-a ako se netko pita 'zašto?' (tumačenje).. pa zato jer je način dostave-preuzimanja nevažan, sama kupnja je obavljena na daljinu, kupac nije fizički bio u doticaju s robom (u trgovini), dok ni način plaćanja nije važan za taj kriterij tj nije plaćanje uvjet kupnje na daljinu jer plaćanje može biti i npr pouzećem. Osobno preuzimanje naprosto ne mijenja činjenicu da je roba kupljena na daljinu i time se ta stavka zakona primjenjuje.

-odnosno, primjenjuje se zakon o zaštiti potrošača, pri čemu je potrošač (sama riječ-definicija) mali-kranji kupac, osoba, ne firma.. tj firma se ne može pozvati na isit zakon jer je pravna osoba koja nije uključena u definiciju riječi potrošač i time se čitav zakon na firme ne odnosi, kao i npr zakonsko jamstvo +2god .. itd.

-važno, ne tko što misli nego zakon :)

 

edit: ili važno-važnije-II .. :)

-nije važno što trgovac misli-kaže (kad osporava neko pravo), nego zakon, tj tad ga treba uputiti da se informira, da za nejasnoće pita zakonodavca-mingo i prijaviti, tad se nejasnoće brzo rasčiste.