Opće teme i ostali operateri

Veliki i mali opertori za fiksni internet u Hrvata

Sankotronic ned 9.3.2025 13:20

Pozdrav Bugovci,

 

Nakon duogodišnjeg iskustva s našim velikim operatorima HT i A1 i dvogodišnjeg iskustva sa AirNet d.o.o., a preko RUNE Network optike koja se gradi na području Primorsko-Goranske i Istarske županije donosim kratku alalizu.

 

1) AirNet d.o.o. - Pružili su mi dvije godine stabilnog interneta, televizije i telefona. Nešto vrlo malo problema je bilo od strane RUNE Networka. Ovisno o paketu nude Ubiquiti rutere, ali s obzirom na tehnologiju koju koriste korisnici nisu obavezni koristiti rutere iz ponude, već mogu koristiti ruter po svom izboru. To omogućuje i činjenica da uz paket dolazi ATA uređaj za priključak analognog telefona, te pristojan i vrlo upotrebljiv IP TV prijemnik. Dakle, mali pružatelj internet usluga, ali zaista daje mnogo i može zadovoljiti baš sve privatne korisnike, od onih s par uređaja u mreži pa do korisnika sa npr. kućnom automatikom i stotinjak uređaja spojenih na lokalnu mrežu. Ja sam nakon dvije godine prešao na A1 samo iz želje da sve imamo na jednom mjestu, Homebox, mobitele i fiksni internet, a ne jer sa AirNet nismo bili zadovoljni. Dapače, vraćam se za par dana na AirNet jer je A1 totalni fijasko (vidi dolje)

 

2) Hrvatski Telekom - Dugogodišnji korisnik fiksnog interneta preko bakra. SpeedPort ruter mi je bio dobar dok nisam kuću automatizirao i povećao broj mrežnih uređaja na preko 60. Trebalo mi je 3 mjeseca i stotine poziva dok ih nisam nagovorio da mi SpeedPort stave u bridge način rada kako bih ja mogao koristiti ruter sposoban opsluživati toliki broj mrežnih uređaja. Uporno su mi smanjivali brzinu interneta postepeno kroz period od par mjeseci, dok konačno nisam odjavio naše mobilne telefone i prešao na A1. Nakon odjave mobilnih uređaja, odjednom je brzina interneta skočila na onu koju mi je još njihov tehničar bio provjerio.

Danas sam ih zvao da provjerim koju opremu nude za internet preko RUNE Network optike i naveli su mi Arcadian VRV9518BA-2C. Koliko vidim nisu još ništa naučili, a prema nekim postovima ovdje vidim da su taj uređaj još više ograničili. Dakle, veliki daje malo.

 

2) A1 Hrvatska - Od same narudžbe fiksnog interneta na njihovim stranicama 21. prosinca pa do danas cijeli je proces protekao kao jedan veliki fijasko. S tehničke strane isporučuju Innbox U92 ruter by Iskratel, koji bi možda i bio dobar da ga oni nisu osakatili svojim firmwareom. Srećom, većina postavki kao što su DHCP, port forwarding, WiFi su dostupne korisnicima, pa kome treba može ipak dosta dobro ispegladi ga prema svojim potrebama. No, problem je što su išli na ETH WAN soluciju sa routing tabelama, pa se sam ruter ne može prebaciti u bridge način rada i koristiti neki svoj. Pored toga ne isporučuju ATA i IP TV uređaje, pa je korisnik i zbog toga prisiljen koristiti Innbox U92. Također ruter je taj koji ima tajmer i broji 24 sata da promjeni vanjsku IP adresu, tako što prekine liniju i onda čeka i po pola minuta na novo spajanje. To značu da korisnik svaka 24 sata ostaje bez interneta na pola minuta i ako ne želi da mu se to događa tijekom dana, onda mora ostati budan do npr. 2 ujutro da prekine internet. Ruter je također ograničen na maksimalno 32 mrežna uređaja, barem tako stoji u postavkama. Ja imam ovisno o dobu dana 60 i više mrežnih uređaja spojenih na WiFi pa da kad im istekne lease time na kratko izgube WiFi vezu.

 

ZAKLJUČAK:

Ako ste nezahtijevan korisnik s tek pokojim računalom, mobitelom i nekim uređajem spojenim u lokalnoj mreži onda, bez obzira na vlasnika infrastrukture, veliki igrači poput HTa i A1 će vas zadovoljiti, barem privremeno. Ipak, moj savijet vam je da se oboružate strpljenjem, jer kad problemi nastanu i ako niste na njihovoj infrastrukturi onda možete očekivati da će rješavanje i najmanjeg problema trajati vječno. Npr. ja sam već 6 dana bez TV-a samo zato jer su mi resetirali lozinku za A1 Explore TV aplikaciju i sad im treba cijela vječnost da mi pošalju drugu.

 

Ako ste zahtjevan korisnik, gamer ili trebate stabilan internet te imate veći broj mrežnih uređaja, kućnu automatiku, onda svakako gledajte u manje pružatelje usluga jer oni vam ne postavljaju ograničenja kao veliki, brzo reagiraju na eventualne probleme ako ih uopće budete imali. ovo naročito vrijedi za korisnike koji su na RUNE Network optici.

ihush ned 9.3.2025 14:37

+ dodatna razlika malih i VELIKIH.. je upravo u tome :) tj odnos koji tad imaju s proizvođačem opreme-oemom (jer ne proizvode telekomi ništa..) a tad i mogućnost da zaseru stvar svojim softom-ograničenjima-firmwareom, dok to mali iz praktičnih razloga ne rade pa su time i 'kompatibilniji' kad se želi vlastita mreža kao router-briđanje..

-nekad su naručivali 'specifične-specificirane' uređaje, tj isto ono što oem inače nudi u prodaji, ali često malo osakaćeno, npr normalan model ima npr 1mb ram-rom, a oni naruče s recimo 760kb i time eliminiraju mogućnost instalacije drugog router-softa kao routeros ili wrt.. kao i moguća ograničenja-osakaćenja npr mogućnosti share-storagea na usb portu i sl. dok im je primarno zaštititi svoj interes npr iptv i plaćanje svake usluge, onemogućiti sve što se može kako bi se dodatno naplatilo nešto ... to rade veliki, manji manje, ne zato jer su neki altruistički dobri nego jer su mali, nisu u prilici, tak da nemam iluziju da su neki jednostavno 'dobrice' po prirodi.

 

-odnosno, jedini operater kojeg mogu pohvaliti iz prošlosti je bio amis, no odavno ih nema.. ne da je nekim čarobnim prahom linija radila bolje-brže, nego se pozivom sve moglo riješiti i pokazivali su brigu za korisnika pa i pozivom npr idući dan dali je sve u redu, riješeno.. ne samo za prodaju-guranje-reklame. Ista linija, ista tehnički gledano oprema, druga-veća kompanija to jednostavno radi na drugačiji korporativan način, nema 'ljudi'.. i veliki progutaju male pa na kraju neke razlike nema, tj tcom je tradicionalno najskuplji za usporediv paket, a1 se promijenio iz mobilnog vipa koji nije konkurirao tcomu u fixnoj u istog-drugog, dok je telemach vjerojanto najgori igrač, liberalni kapitalizam na max i mada može dumpati dok se ugurava kasnije ide džonom metodama koje ovu dvojicu čine malim bebama.. dok se izbor na kraju svede tko pokriva recimo utakmice nhl-a... što se svakih par godina može poremetiti pa onda neko zatišje itd.

 

-korisnik ovisi o konkretnoj lokaciji-adresi, tj fizičkoj liniji (pa i mobilnoj slično), tj sreći da ima dobre linije, nekad bakar danas optiku (ili coax) .. a to je stvar lokacije-sreće, pa i neko 'selo' ako se nađe na pravoj trasi dobije linije, dok centar grada može biti užasan.. no to je tako, koliko ja vidim.. lokacija-sreća, linija do centrale, poplave-potresi, politikanstvo u gradskom gupu gdje će se kad-što graditi ili neće itd.. jer to su radovi koji se moraju uskladiti, planirati + a na to sve svi vuku neke eu fondove pa projekt ide kad se oni svi namire, ne kad bi trebalo.. tek kao utjeha ili što već .. realnost.