Obrada fotografija

[Tutorial] Photoshop tutoriali - vaši vlastiti

eterna luchar sri 11.8.2010 12:52

 

Evo odlučio sam malo PS tutoriala nabaciti koji su jednostavni i ne zahtjevaju previše "nauke"

 

1. Izoštavanje dijela slike koji su malo mutni ili ih jednostavno želimo izoštriti malo i istaknuti (s ovime ne treba pretjerati jer se gubi efekt)

2. Ako nakon obrade fotografije (Curves, Levels, Hue/Saturation) imamo želju neki dio fotgrafije pojačati kao oči, oštrije rubove ili slično napravimo sljedeće.

3. Dupliciramo layer i odaberemo Filter - Other - High Pass i otvorit će vam se prozor s opcijama High Pass-a

4.Odaberite raspon od 5-10 px, max do 20 jer sve dalje na slice će ostaviti trag (probjate i uvjerite se). Kliknite OK

5. Dobiti ćete sliku koja sliči na negativ.

6. Nakon toga odaberite Overlay u Blending Mode-u i dobiti ćete opet normalnu sliku ali puno oštriju.

7. Da bi napravio taj kontrast poboljšanja ja radim sljedeće - dodam masku; Layer - Layer Mask - Hide All

8. Vidjeti ćete promjenu oštrine na slici. E sada slijedi super dio.

9. Odaberete Basic  Brushes stavite bijelu boju i odaberite neku koja vama odgovara (ja inače sam sebi odredim Hardness od 0-30%) a veličinu po potrebi.

10. Bojajte po rubovima objekta, očima, trepavicama i sl. i vidjeti ćete promjenu u oštrini dijelova koje bojate, tj. otkrivate.

11. Sliku spremite u format koji želite i to je to.

 

 

Eto ja sam započeo, vidio sam da ima tema PS tutoriali, ali tamo je netko pitao gdje može nabaviti tutse. Dakle, stavljajte svoje koje koristite u radu i mislite da bi nekome mogli pomoći...

 

TEMA: PHOTOSHOP- PITANJA I ODGOVORI, TUTORIALI by 4ucker, pogledajte i tamo zanimljivih stavri...

 

 

 

eterna luchar sri 11.8.2010 13:20

Evo još nešto jako jednostavno...
Dakle, kako dobiti b/w sliku sa pojedinim dijelovima u boji?
Vrlo jednostavno!
Dakle...
1. Otvorite sliku koju želite obraditi i duplicirajte ju (ctrl+J)
2. Nakon toga Image - Adjustments - Hue/Saturation (ctrl+U)
3. Otvoriti će vam se prozor s opcijama
4. Označite Colorize i povucite Saturation na nulu i kliknite OK
5. Odaberite Eraser te veličinu i Hardness po želi i bojajte (brište) po slici i vraćati će vam se boje na slici. 
Vrlo jednostavno...

ROFLOLMAO sri 11.8.2010 13:23
eterna luchar kaže...
Evo još nešto jako jednostavno...
Dakle, kako dobiti b/w sliku sa pojedinim dijelovima u boji?
Vrlo jednostavno!
Dakle...
1. Otvorite sliku koju želite obraditi i duplicirajte ju (ctrl+J)
2. Nakon toga Image - Adjustments - Hue/Saturation (ctrl+U)
3. Otvoriti će vam se prozor s opcijama
4. Označite Colorize i povucite Saturation na nulu i kliknite OK
5. Odaberite Eraser te veličinu i Hardness po želi i bojajte (brište) po slici i vraćati će vam se boje na slici. 
Vrlo jednostavno...

ovo je glupo!!! treba koristiti Adjustment Layer i Layer Mask!!!!!!

eterna luchar sri 11.8.2010 13:30

ok, dobiješ isti rezultat malo drugačijim načinom... a sad moraš objasniti zašto je glupo o veliki...

EDIT: "Dakle, stavljajte svoje koje koristite u radu i mislite da bi nekome mogli pomoći..." slobodno stavi svoj jednostavni način nemam ja ništa protiv, to i je cilj teme.

ROFLOLMAO sri 11.8.2010 13:49
eterna luchar kaže...

ok, dobiješ isti rezultat malo drugačijim načinom... a sad moraš objasniti zašto je glupo o veliki...

 

Zato jer kasnije nemožeš to promjeniti. npr. dodaš nešto na sliku pa želiš promjeniti neke postavke nečeš moči. I na layer maski uvjek možeš vratiti što je maknuto pomoču bijele boje. Zapravo puno je lakše nešto obrisati pomoču maske nego gumicom i bolje je.  Još jedan manje bitni razlog je i taj da ako spremiš rad u .PSD formatu zauzimat će manje prostora na disku.

bed sri 11.8.2010 14:08
eterna luchar kaže...
2. Nakon toga Image - Adjustments - Hue/Saturation (ctrl+U)
3. Otvoriti će vam se prozor s opcijama
4. Označite Colorize i povucite Saturation na nulu i kliknite OK

Ako želiš napraviti crno bijelu sliku jednostavnije je Image > Adjustments > Desaturate.

eterna luchar sri 11.8.2010 14:28

Mijenjanje boje očiju (dakle ja to ovako radim)

 

1. Otvorimo fotografiju

2. Dupliciramo je (ctrl+J)

3. Uđemo u Quick Mask (Q ili klik na toolbar ispod boje), uzmemo Paint bucket Tool - namjestimo crnu boju i kliknemo na sliku; dobiti ćete crvenu transparentnu boju preko cijele slike, to je maska

4. Dalje uzmemo Brush (ja sam koristio basic s soft postavkom) odaberemo bijelu boju i bojamo po oku dok ne budemo dobili oblik koji želimo

5. Nakon toga izađemo iz maske s Q ili klikom ispod crne i bijele boje na toolbaru

6. Vidjeti ćemo oblik selekcije koju želimo srediti

7. Možemo otići na feather (shift+F6 ili ) i odabrati ako želimo da dobijemo lijepše rubove (ja sam stavio 10-15, a vi se malo poigrajte)

8. Nakon toga Hue/Saturation i igranje s njim, tu sami odaberite što želite i deselektirajte ako ste gotovi s ctrl+D ili Select-Deselect

9. To je to! 

 

Ako netko zna jednostavniji način slobodno pucajte!

Meni ovo radi super i može se primjeniti na ostale stvari a ne samo oči naravno.

 

 

ROFLOLMAO sri 11.8.2010 14:35
bed kaže...
eterna luchar kaže...
2. Nakon toga Image - Adjustments - Hue/Saturation (ctrl+U)
3. Otvoriti će vam se prozor s opcijama
4. Označite Colorize i povucite Saturation na nulu i kliknite OK

Ako želiš napraviti crno bijelu sliku jednostavnije je Image > Adjustments > Desaturate.

Desaturate je isto ko i da staviš Saturation na 0, samo jednostavnije.

=================

Ali ako želite dobiti najbolju B&W sliku (a sigurno želite) "morate" koristiti naredbu Image>Adjustments>Black & White... i malo se poigrate s postavkama. Svaki klizač određuje kako će biti tamna određena boja na slici. Savjetujem vam da označite broj pa strelicama odredite broj koji želite. (gore/dolje=+/- 1%  , a ako dodate tipku Shift onda je +/- 10%).  Dolje imate opciju Tint koja radi slično kao i Colorize. Ako još niste koristili naredbu B&W koristite tipku Auto, pa onda naštimajte klizače.

 

Za vježbu uzmite nekoliko slika i napravite ih crno-bijelima. Naravno, ozmite različite motive: okoliš, portrete... Nakon 10ak slika znati ćete kako naredba B&W radi i moči raditi "ubojite" crno-bijele slike

============

Besplatne slike za vježbu možete nači na stranici sxc.hu

loky4i4 čet 2.9.2010 09:02
MarinGoldstein_CRO kaže...

a de sad pojasni kako si napravio da ti obrubi budu tako kao pravi...kod mene se vidi crta kako je bojano a kod tebe izgleda realno

vjerovatno je selektirtao sa elliptical marquee tool

xxxxx pet 10.9.2010 18:06
scenesports kaže...

Moze jedan tutorial za pravljenje vizitki u photoshopu CS4, ako nije problem ?

Nije ti photoshop baš za vizitke, uzmi neki vektorski program za to npr. Adobe Illustrator, Corel Draw ili besplatni Inkscape.

MarinGoldstein_CRO ned 19.9.2010 11:16

Evo ja sam prebojao auto s sivog u crveno. Označio cijeli auto, uzeo alat hue/saturation i stavio ga u crveno zatim sa slike kopiro stakla i svijetla...ali ako vam se ne da kopirat odma na prvom koraku kada označavate auto odznačite svijetla i stakla. Lijep pozdrav!

eterna luchar uto 7.12.2010 13:50

Evo jedan kratki tutor za smanjivanje većeg broja slika u PS kroz Akcije (Actions)

___________________

 

1. Kopirajte folder u kojemu su vam fotografije na desktop  (čisto da ne bi imali problema s orginalom- kasnije možete obrisati)

2. Napravite jedan folder u koji ćete spremiti fotografije

3. U PS-u otvorite jednu fotografiju iz foldera 

  

4. Otvorite Actions(Window - Actions ili Alt+F9) i na dnu otvorite Create new action, otvoriti će vam se mali prozorčić koji će tražiti da upišete ime Akcije (Set- ako imate svoje akcije ovdje možete spremiti u njih; Function Key- shortcut kojim možete pokrenuti akciju; Color- boja akcije) 5. Kada napravite novu Akciju odmah će vam početi "snimati" (malo crveno dugme na dnu)

6. Odite na Image - Image size (e tu sada trebate odabrati veličinu koja vama odgovara, npr. meni je 1000 pix s proporcionalnim; i vama preporučam da odaberete Constrain proportions), te kliknete OK

 7. Dobiti ćete smanjenu sliku 

8. Nakon toga File - Save for web and devices - JPEG (High)

 9. Zaustavite "snimanje" Akcije pritiskom na kvadratić pokraj  "Snimi" (Record)

______

 

E dio snimanja Akcije je gotov, sada kako to iskoristiti...

 

1. Otvorite PS pa File - Automate - Batch 

 2. Napravite kao na slici br.6 

  

3. Gledate čaroliju :P

 

*ovo je dovoljno jednom napraviti (mislim na akciju) i koristiti ju iznova kad god zatrebate...

** ako sam negdje pogriješio ili netko ima neki bolji način slobodno dopunite ;)

 

 

Ako se nekome ne da raditi snimanje evo LINK za moju