Mrežni hardver

Wi-Fi Router ili Wi-Fi extender

mzopg pet 31.1.2020 21:04

Imam situaciju gdje je pokućni 4G na drugom katu kuće, na prvom katu nema ništa, a u prizemlju je wi-fi router. Taj u prizemlju naravno ne hvata wi-fi s pokućnog. Pokušao sam na prvi kat staviti nekakav jeftini wi-fi extender, ali nije radio dobro. Znam da bi bilo najbolje staviti kabel, ali prijatelj ne želi vodilice i bušenje.

 

Ima li netko iskustva s ovim uređajima i ako ima što bi bilo bolje za navedenu situaciju.

 

https://www.banggood.com/Xiaomi-Pro-300Mbps-Wireless-Wifi-Amplifier-Extender-Repeater-p-1179234.html

 

ili

 

https://www.banggood.com/Xiaomi-Redmi-Router-AC2100-2033Mbps-2_4G-5G-Dual-Band-Wireless-Router-6High-Gain-Antennas-128MB-OpenWRT-WiFi-Router-p-1614038.html

 

ili nešto treće slične cijene.

 

Hvala!

ihush sub 1.2.2020 13:49

-već si pokušao wlanom.. i rezultat je loš, nema logike (determinizam) da će se nešto promijeniti ako ne promjeniš neki element formule..

-a slatki su prijatelji koji ne žele.. ali bi željeli nešto. Rupe se buše, kad se nešto gradi, planira se ili se naknadno to radi. Nekad se postavljao antenski kabel, sad mrežni. Onaj tko to ne želi ima problem ili ovisi o sreći (amratura-smetnje). Može i mesh mreža.. no optimalnije je probušiti. Žica radi, ostalo ovisno o sreći. Ili ovako, da treba struja-voda, bušilo bi se, zar ne?.. a mreža je danas važna za sve u kući i kad se ugrađuje klima buši se, .. to je tako i bolje je prijateljima to reći nego se natezati s nečim što će možda raditi (i biti kriv za sve pa i to što ove godine nema snjega..) :)

-iskon je nudio mesh pakete... tj i to se prijatelj može raspitati, ne mora biti 'kompjuteraš' tj sve to je za obične juzere i bolje je ne posredovati kad se krene sa 'željama' nego da oni to sami biraju tj odluče. Tako savjetuješ prijatelja, ako je frend, odnosno, možeš raditi što kaže.. 

mzopg sub 1.2.2020 14:26
AF139 kaže...

Za tu udaljenost i prepreke neće ići wifi već LAN kabal ili powerline par adaptera ..

Znači ne pomaže više antena na routeru, veći domet i ostala čuda? :(

Jasno mi je da je kabel najbolje riješenje.

Za powerline koliko mi je poznato potrebno je da su svi u istom strujnom krugu, a ovdje svaki kat ima svoj sat za struju i svoje strujne krugove, uz to koliko sam pročitao kod powerlinea postoje dosta veliki gubici, tako da on ispada iz igre.

 

ihush kaže...

-već si pokušao wlanom.. i rezultat je loš, nema logike (determinizam) da će se nešto promijeniti ako ne promjeniš neki element formule..

-a slatki su prijatelji koji ne žele.. ali bi željeli nešto. Rupe se buše, kad se nešto gradi, planira se ili se naknadno to radi. Nekad se postavljao antenski kabel, sad mrežni. Onaj tko to ne želi ima problem ili ovisi o sreći (amratura-smetnje). Može i mesh mreža.. no optimalnije je probušiti. Žica radi, ostalo ovisno o sreći. Ili ovako, da treba struja-voda, bušilo bi se, zar ne?.. a mreža je danas važna za sve u kući i kad se ugrađuje klima buši se, .. to je tako i bolje je prijateljima to reći nego se natezati s nečim što će možda raditi (i biti kriv za sve pa i to što ove godine nema snjega..) :)

-iskon je nudio mesh pakete... tj i to se prijatelj može raspitati, ne mora biti 'kompjuteraš' tj sve to je za obične juzere i bolje je ne posredovati kad se krene sa 'željama' nego da oni to sami biraju tj odluče. Tako savjetuješ prijatelja, ako je frend, odnosno, možeš raditi što kaže.. 

 Da slažem se, mislio sam da će uređaj s jačim antenama/signalom biti ta promjena elementa u formuli. A prijatelji ko prijatelji, sve bi u pet minuta i bez muke.  Moj savjet je odmah u startu bio, provuci kabel.

AF139 sub 1.2.2020 15:55

Ne slažem se da powerline ima velike gubitke, pa ne mali put sam pročitao info od korisnika koji čak do 300m imaju stabilnu vezu , jer ipak je to žica i daleko niža frekvencija .

Wifi se boljom antenom i položajem može dobiti na dometu  , ali ako netko bude surfao ili gledao video preko wifi a nalazi se na katu gdje je ruter , sasvim sigurno dolje u prizemlju će pasti drastično brzina uz česte potpune prekide konekcije.

Neki da nebi štemali za LAN kabal se znaju poslužiti vertikalnim ventilacijskim kanalima među katovima , dimnjacima koji se ne koriste , cijevima od TV instalacije ili tel. instalacije.

mzopg sub 1.2.2020 18:27
AF139 kaže...

Ne slažem se da powerline ima velike gubitke, pa ne mali put sam pročitao info od korisnika koji čak do 300m imaju stabilnu vezu , jer ipak je to žica i daleko niža frekvencija .

Wifi se boljom antenom i položajem može dobiti na dometu  , ali ako netko bude surfao ili gledao video preko wifi a nalazi se na katu gdje je ruter , sasvim sigurno dolje u prizemlju će pasti drastično brzina uz česte potpune prekide konekcije.

Neki da nebi štemali za LAN kabal se znaju poslužiti vertikalnim ventilacijskim kanalima među katovima , dimnjacima koji se ne koriste , cijevima od TV instalacije ili tel. instalacije.

 Nisam još koristio powerline tako da sve što znam je što sam pročitao, a to je bilo da postoje značajni gubici zbog "smetnji" kojima je signal izložen. U svakom slučaju, recimo da su gubici zanemarivi ili podnošljivi, i dalje stoji da moraju biti unutar zajedničke el. instalacije?

 

Bitan mi je domet, znači moglo bi se nešto dobiti. Problem oko korištenja resursa riješim na drugi način, to neće biti problem, QoS to riješi.

 

Vjerojatno ću naručiti jedan i drugi proizvod, nisu nešto pretjerano skupi pa napišem kakve su im mogućnosti.

Buka uto 21.7.2020 08:42

Pozdrav, vidim da na ovom forumu sve znate pa da pitam..treba mi pomoć oko spajanja max tv i interneta.. situacija je takva da mi je ruter od T-Com u prizemlju a ja živim na 3.katu obiteljskske kuće. Do gore mi je privučen lan kabel, do nedavno je max i bežični radio na neki switch e sada više ne radi, u dućanu su mi prodali neki tp link pojačivač koji navodno može raditi samo preko struje i preko lan kabla, meni sve to skupa ništa ne radi, Max radi samo ako je direktno spojen s lanom. Internet onda ne radi naravno jer nije spojen na taj pojačivač... E sada..treba mi pomoć kako da iskoristim taj pojačivač da radi i za max i za internet ili kako da ga konfiguriram da radi preko struje. Hvala

AF139 uto 21.7.2020 17:29

Wifi range extender ma gdje ga postavili neće biti dobra veza.

Ako postoji taj LAN kabal podjeli ga sa dva razdjelnika pa se dobije rezultat kao da su dva LAN kabla , na jedan MAX.tv a na drugi internet.

AF139 sri 22.7.2020 08:51

Ima ih u većini trgovina informatičkom opremom , npr. prije par dana sam ga vidio u Elipsa .

Obično je mali plastični adapter sa tri RJ45 ( 8 pin) utičnice. Uz njega treba par komada LAN kabla sa utikačima RJ45.

Objasniš trgovcu što želiš i većina će znati što treba.

Antoniio22 sri 22.7.2020 09:33

Taj razdjelnik ti ide i gore i dolje, tj. i kod rutera i kod tebe, iako je upitno hoće i to raditi bez da baš fizički ne razfojiš žice za jedno i drugo u tom kabelu koji imaš. Najbolje bi ti bilo provući još jedan kabel uz taj koji imaš, pa da jedan bude za maxtv, a drugi za net. Sve ostalo je kockanje s time hoće li uopće raditi.

ihush sri 22.7.2020 09:48
Antoniio22 kaže...
Taj razdjelnik ti ide i gore i dolje, tj. i kod rutera i kod tebe, iako je upitno hoće i to raditi bez da baš fizički ne razfojiš žice za jedno i drugo u tom kabelu koji imaš. Najbolje bi ti bilo provući još jedan kabel uz taj koji imaš, pa da jedan bude za maxtv, a drugi za net. Sve ostalo je kockanje s time hoće li uopće raditi.

 + zaštita (jer operater ima neobičnu želju naplatiti sve i onemogućiti dijeljenje ..).

Buka sri 22.7.2020 12:59

Evo me, prodali su mi s dva ulaza, u jedan uštekala max u drugi onak pt link za wi-fi iiiiiii ne radi 🙄
Tako da mi preostaje samo dovući još jedan lan kabel...
Jedino mi nije jasno kako taj tp link može raditi kao pojačivač preko tog wps gumbića.to nisam uspjela konfigurirati, ako nije teško možda mi možete objasniti. Hvala vam, super ste!!

AF139 sri 22.7.2020 14:11

na slici mi fali iza "direktno" na PC

Inače još neznam koji je to TP-Link ,  a ako je range extender (repetitor) gubi se pola max brzine i kao svi wifi uređaji ovise o dometu i smetnjama.

Morao bi biti postavljen na pola puta između rutera i tvog PC a udaljenost je 3 kata pa sumnjam da bi radilo. Taj uređaj nije "pojačalo" i snaga mu je većinom manja od rutera tj služi da se poveća domet (radom u repeater modu) a ne snaga.

WPS služi da se sinhronizira sa ruterom tako da najprije na ruteru uključiš WPS i odmah nakon u kratkom periodu treba kliknit WPS na extenderu.

Ako budeš koristila wifi extender u spoju što sam crtao , mora imati mogućnost Aces Point  (AP) preko RJ45 utičnice na njemu.

ps: više puta sam tako spajao razdjelnicima pa je svaki put radio MAXtv i PC internet .

Buka sri 22.7.2020 19:59

Sada sam malo pogledala sliku, meni sa rutera od T-Com idu dva maxa jedan je na istoj razini u prizemlju i tamo se spaja direktno i sa tog rutera imam wi-fi... Ja bi da mi tako bude i gore, da imam Max i Internet bežični s tim da mi gore ide samo jedan lan kabel. Preko nekog starog "Air Live" rutera mi je sve to radilo,pa je počelo štekati, pa su mi promijenili ruter od T-Com pa ništa više ne šljaka,pa sam kupila taj Tp link. koji kao može raditi kao switch i kao extender.... Ali ja ne znam kako da mi to sve proradi a da ne vučem još jedan lan... Mislim da ću vjerojatno morati,ali moram prije maltretirati sve dok ne skužim (plavuša opet) da se ne može

Buka sri 22.7.2020 19:59

Sada sam malo pogledala sliku, meni sa rutera od T-Com idu dva maxa jedan je na istoj razini u prizemlju i tamo se spaja direktno i sa tog rutera imam wi-fi... Ja bi da mi tako bude i gore, da imam Max i Internet bežični s tim da mi gore ide samo jedan lan kabel. Preko nekog starog "Air Live" rutera mi je sve to radilo,pa je počelo štekati, pa su mi promijenili ruter od T-Com pa ništa više ne šljaka,pa sam kupila taj Tp link. koji kao može raditi kao switch i kao extender.... Ali ja ne znam kako da mi to sve proradi a da ne vučem još jedan lan... Mislim da ću vjerojatno morati,ali moram prije maltretirati sve dok ne skužim (plavuša opet) da se ne može

BlackMoon čet 23.7.2020 04:46

To što su ti prodali je router. Te razdjelnike anuliraj odmah, jer ti neće preko toga raditi. Dakle, taj LAN kabel uštekaš dolje na glavni ruter, pozicija 3 ili 4. Drugi kraj gore moraš uštekati u LAN1 toga TPLInk rutera, kojeg moraš prvo podesiti. Ako to ne znaš, neka ti odradi netko iskusniji. Uglavnom, moraš vidjeti koja je default adresa rutera (obično piše na naljepnici s donje strane, a tu ti je ujedno zapisana i lozinka), spojiti ga direktno s računalom ili laptopom preko patch kabela i upisati u preglednik njegovu IP adresu. Kad ti se otvori sučelje, mod rutera postavi u AP i fiksna IPi promijeni mu IP adresu u neku, npr..192.168.1.XX, u postavkama mreže . Submask 255.255.255.0 i gateway ti je Ip adresa glavnog rutera koja je vjerojatno 192.168.1.1. Isključi obavezno DHCP. Na ruteru podesi wifi postavke, možeš iste kao što su ti na glavnom ruteru, samo izaberi drugi kanal, da izbjegneš preklapanje signala. SSID ostavi isti kao dolje.

U tako podešen ruter uštekaj kabel koji dolazi odozdo u LAN1. Ako želiš povezati računalo ili laptop kabelom uštekaj onaj kratki lan kabel u LAN2 port, a kabel od STB za MaxTV u LAN3 i to bi trebalo raditi...

AF139 čet 23.7.2020 08:43

- Korištenjem dva razdjelnika se praktično od jednog kabla dobiju dva kabla 10/100Mbps potpuno neovisna.

- Max tv NEMOŽE raditi sa internetom već moraju biti odvojeni pa u crtežu stoji da od dva priključka

sa razdjelnika na ruter jedan ide u LAN utičnicu a drugi na MAXtv utičnicu.

Pitanje je samo da li su oba MAXtv RJ45 priključka na ruteru aktivni sa strane T-com (ugovor).