Mrežni hardver

Spajanje dva wifi rutera

Nino07 ned 15.3.2020 12:33

Imam wifi ruter od provajdera za TV i Intenet.  Posto imam svoj wifi ruter  Linksys  WRT54GL zelim da ga spojim na mrezu glavnog rutera. Postavio sam paramtetre na svom ruteru i dobio vezu sa racunarom ali ne i sa interentom.Posto je mreza zasticena paswordom i kad se treba konektovati na internet na mobitelu, racunaru treba upisati sifru, po toj logici potrebno je navesti sifru mreze za drugi ruter da bi se spojio na internet. Taj dio kod konfiguracije mi nije poznat. Kako i gdje se to navede.Kako dobiti internet na drugom ruteru. Molim pomoc.

display name ivo ned 15.3.2020 14:52
Nino07 kaže...

Imam wifi ruter od provajdera za TV i Intenet.  Posto imam svoj wifi ruter  Linksys  WRT54GL zelim da ga spojim na mrezu glavnog rutera. Postavio sam paramtetre na svom ruteru i dobio vezu sa racunarom ali ne i sa interentom.Posto je mreza zasticena paswordom i kad se treba konektovati na internet na mobitelu, racunaru treba upisati sifru, po toj logici potrebno je navesti sifru mreze za drugi ruter da bi se spojio na internet. Taj dio kod konfiguracije mi nije poznat. Kako i gdje se to navede.Kako dobiti internet na drugom ruteru. Molim pomoc.

 Nisi napisao kako si spojio WRT54GL na router od providera? Kabel ili bežično? Googlaj si nešto tipa: "setting WRT54GL as wirelles repeater" (predpostavljam da pokušavaš bežično) i probaj slijediti upute. Ili evo, klik tu.

Posmatrač ned 15.3.2020 18:57
AF139 kaže...

Bolje ga spojiti LAN kablom i postavke za Aces Point podesiti , jer je max. brzina duplo veća nego sa repeater modom.

 cisto da pojasnim tvoju izjavu nece mu brzina biti duplo veca od one koju dobija od prvoidera nego ce imatu upravo tu brzinu a u repeiter modu ce imati manje od pola te brzine ;)

 

I mene si zbunio na prvu ;)

Nino07 pon 16.3.2020 09:15

Prijatelju, nisam uopste spajao licni ruter sa ruterom provajdera.Samo sam ga s kablom spoji na racunar kako bi izmjeniio njegove postavke.Kasnije sam iskopcao kabl i imao bezicnu vezu ruter-racunar ali bez internet mreze. Sad meni treba da imam mrezu sa rutera od provajdera na svom ruteru. Ovo ne radim da bi mozda dobio vecu brzinu, kao sto neko misli, vec iz razloga da mogu koristiti svoj ruter za spajanje drugih wifi uredjaja. Za neke mi je potrebno da ulazim u softver rutera a nemam mogucnost za provajderov. Lakse i sigurnije mi je raditi sa mojim licnim ako uspostavim mrezu.

AF139 pon 16.3.2020 13:46

Pa već je odgovoreno, sa slobodnog LAN porta rutera koji je dao provajder povučeš UTP na taj svoj ruter , a njega podesiš da radi kao AP pa ćeš imati internet pristup preko LAN portova i preko wifi tog svog rutera.

Nino07 sri 18.3.2020 10:27

Ok, jasno mi je da spojim kablom ruter  koji ima mrezu a zasto nije moglo odmah bezicnom vezom dobiti internet na licnom ruteru. Kod mene u stubistu i van njega su postavljene kamere. Sliku sa njih mogu pratiti putem mobitela. Kad je postavljena mreza od organizacije koja je sve to instalirala trazili su signal od nekog od stanara. Stanar koji je to omogucio dao je samo ime i sifru interneta.Oni su postavili svoj ruter a nisu spajali s kablom ruter od stanara koji je dao signal.Sad se pitam kako su oni uspjeli dobiti vezu sa ruterom koji je na internetu a bez spajanja s kablom na slobodnom portu.

AF139 sri 18.3.2020 11:47

Ako spajaš svoj ruter u AP modu  (kablom) na ISP ruter treba u svoj ruter upisati osnovne podatkeod ISP rutera IP , Subnet mask, Gateway, DNS i u AP modu treba biti isključen DHCP.

Ukoliko želiš bežičnu vezu ("repeater" mod ako ga tvoj ruter ima) između rutera ( lošija mogućnost nego AP) tada isto treba popuniti podatke  u svoj ruter kao i SSID i pasword.

Upute vjerovatno imaš u manualu za svoj ruter .