Mrežni hardver

Razdvajanje mrežnog kabela

Dado83 pon 3.1.2022 17:03

Imam jednu slobodnu utičnicu na Ht routeru. Htio bi povući od routera mrežni kabel u drugu prostoriju u kojom bi na dva/tri mjesta postavio mrežne utičnice. Nisam to nikad radio pa me zanima na koji način jedan mrežni kabel mogu granati na više njih i na što trebam obratiti pozornost. Naime kablovi će ići ispod knaufa tako da imam samo jedan pokušaj. Unaprijed zahvaljujem.

markinho19 pon 3.1.2022 17:08

Moraš taj kabel iz routera spojit u neki switch, i onda iz switcha dalje granaš kablove gdje ti trebaju. Ima dosta jeftinih switcheva - već od 100-200 kn za switch sa 5 portova - samo pripazi na njihovu maximalnu propusnost. Tipa ako možeš povuć više od 100 Mbps pazi da ti router podržava 1000Mbps (sada većina switcheva podržava 100 Mbps, a iduća viša propusnost je obično 1000 Mbps)

Valentin17 pon 3.1.2022 17:09
Dado83 kaže...

Imam jednu slobodnu utičnicu na Ht routeru. Htio bi povući od routera mrežni kabel u drugu prostoriju u kojom bi na dva/tri mjesta postavio mrežne utičnice. Nisam to nikad radio pa me zanima na koji način jedan mrežni kabel mogu granati na više njih i na što trebam obratiti pozornost. Naime kablovi će ići ispod knaufa tako da imam samo jedan pokušaj. Unaprijed zahvaljujem.

Treba ti switch. https://www.links.hr/hr/switch-tp-link-ls1008g-10-100-1000-mbps-8-port-060200003

Kabel iz rutera uštekaš u ovaj uređaj i dobiješ u slučaju uređaja čiji link sam stavio još sedam utora na koje onda spajaš do sedam utičnica, ukoliko trebaš više od toga, tražiš uređaj koji ima npr. 16, 24, 48 ili 52 utora RJ45. Možeš od rutera do sobe (switcha) povući jedan kabel, switch postaviš u sobi na mjestu gdje ti odgovara i onda dalje od njega granaš di trebaš.

ihush pon 3.1.2022 17:32

-mrežni switch, ili + patch panel ormarić kad želiš imati mogućnost preštekavanja kao firma-centrala.. što ti ne treba, za žičano.. bežično samo pokrivenost signala tj wlan.. dok recimo 'kutijica' kao router ima oboje kao dijelove, switch-4portni+wlan + ostalo..

 

za spajanje više od dva uređaja (računala-mrežnih kartica..) moraš imati switch (kao strujni razvodni kabel), tj ovisi o topologiji mreže, postoje i drugi načini, kao stari bnc-lančano-serisjki s terminatorima i sl. tj samo dva uređaja možeš spojiti direktno cross-kablom uz dodatnu ručnu konfiguraciju da bi mreža radila jer tad nema npr routera i dhcpa, nema interneta itd., za više trebaš switch, kao odgovor na tvoje pitanje, a svaki switch ima i određeni broj portova (priključnih mjesta) 4-8-više.. tj kupiš s onoliko koliko misliš da trebaš + malo više (ne može malo manje..) :)

+ dodatak, pripazi ako je važno na brzinu, fast-100mbps ili gbe-1000 .. jeftikaneri su 50kn naviše, skupi-smart par tisuća.. ima u svakoj trgovini, + naravno i mrežni kabel od uređaja do utičnice..

Stric_Jura pon 3.1.2022 19:10
Dado83 kaže...

Imam jednu slobodnu utičnicu na Ht routeru. Htio bi povući od routera mrežni kabel u drugu prostoriju u kojom bi na dva/tri mjesta postavio mrežne utičnice. Nisam to nikad radio pa me zanima na koji način jedan mrežni kabel mogu granati na više njih i na što trebam obratiti pozornost. Naime kablovi će ići ispod knaufa tako da imam samo jedan pokušaj. Unaprijed zahvaljujem.

 Ako misliš dijeliti jedna kable, možeš, za 100 Mb/s ti trebaju 2 para tj. 4 od 8 žica - znači jedan kabel može nositi 2 veze...

 

aktivni su ti 1-2 i 3-6 parovi, samo znači morš recimo pune koristiti za jednu vezu a "šarene" za drugu...

 

 

 

ali, s cijenom 8 portnih gigabitnih switcheva za 120 kn, mislim da se ne isplati to raditi...

 

 

ihush uto 4.1.2022 00:36
Stric_Jura kaže...
Dado83 kaže...

Imam jednu slobodnu utičnicu na Ht routeru. Htio bi povući od routera mrežni kabel u drugu prostoriju u kojom bi na dva/tri mjesta postavio mrežne utičnice. Nisam to nikad radio pa me zanima na koji način jedan mrežni kabel mogu granati na više njih i na što trebam obratiti pozornost. Naime kablovi će ići ispod knaufa tako da imam samo jedan pokušaj. Unaprijed zahvaljujem.

 Ako misliš dijeliti jedna kable, možeš, za 100 Mb/s ti trebaju 2 para tj. 4 od 8 žica - znači jedan kabel može nositi 2 veze...

 

aktivni su ti 1-2 i 3-6 parovi, samo znači morš recimo pune koristiti za jednu vezu a "šarene" za drugu...

 

 

 

ali, s cijenom 8 portnih gigabitnih switcheva za 120 kn, mislim da se ne isplati to raditi...

 

 

 -točno, ali .. i dalje mora imati switch tj fizički broj kablova-portova dok ovime 'štedi' samo na jednoj žici, dok isotvremeno gubi mogućnost 1000mbps-gbe mreže.. isplativost, par metara kabla šaka kuna na samom kablu, to se radi samo kad se mora i ne eliminira potrebu za kupnjom switcha (što se može pogrešno protumačiti..).