Mrežni hardver

LTE antena za na krov kuće?

ThomasCro ned 4.2.2024 13:00

Pozdrav ekipa.

Pokušavam osposobiti mobilni internet na vikendici, ali problem je što je kuća taman iza brijega od odašiljača, a na krovu je signal odličan.
U dnevnom boravku mjerim 5mbps sa dosta latencya, a na krovu je 70+ bez ikakvih problema.

Koja bi bila najbolja opcija? Uzeti neku sim karticu koju stavim u router negdje u prizemlje u dnevni boravak, i onda nekakvu LTE antenu staviti na krov i povezati s routerom?

Jel postoje takve opcije koje su kvalitetne?
Da li je dovoljno osloniti se na router koji operater daje u paketu ili da rađe uzmem nešto bolje nevezano za operatere?

Jel ima netko nekakvu preporuku kakvu opremu da gledam?
Ne želim neko najjeftinije smeće ali ne želim niti davati 200 eura za antenu.

Hvala unaprijed!

ihush ned 4.2.2024 13:47
ThomasCro kaže...

..

Koja bi bila najbolja opcija? Uzeti neku sim karticu koju stavim u router negdje u prizemlje u dnevni boravak, i onda nekakvu LTE antenu staviti na krov i povezati s routerom?

..!

 -s razlogom se router postavlja bliže anteni... kabel-coax, tj gubitak signala, pa ono što si mjerio na krovu možda dođe dolje, možda manje.. tj može ako je zadovoljavajuće (mali gubitak) dok u pravilu zato router ide bliže anteni jer sam kabel pogotovo tanki-sma ima osjetan gubitak na više metara.

-što uzeti? teoretski je sve isto, u praksi ovisi o svemu, sreći, kvaliteti žice, rutini u izradi kabla, pa će početnik jednostavno istim materijalom napraviti loše, loš spoj.. biraš ti, plaćaš ti.. dok trgovac sve može hvaliti ili operater uvaljuje ono što ima, ne nužno bolje-jeftinije itd.. pa zato to sve ti moraš znati ili onaj tko to radi.

 

-računaj da mobitel u pravilu ima odličan signal, da antene (jeftinije, sobne..) često imaju slabiji prijem od mobitela.. tj test-rezultat koji si napravio s mobitelom možda nećeš ponoviti s opremom, dok naravno antena i sustav mogu biti i jači, odlični.. tj antena je antena i ako je na optimalnoj-boljoj poziciji tad može bolje 'loviti', dok tad samo trebaš riješiti prijenos signala od antene do mjesta korištenja, tj mrežno nije problem, zato se router stavlja bliže, ali može i coaxom no tad od optimalnog-mogućeg računaj toliko ili manje.. jer to je tako.

DDavorin ned 4.2.2024 17:06

Staviš router pod krov (B818-363 ,ZTE MF289f ili B715-23c) i lan kablom u prizemlje gdje trebaš internet spojiš na neki AP router ili direkt uštekaš u komp ili laptop lan kabel. Trebao bi imati iste ili veće brzine od mjerenih 70+. Tako ćeš i bez vanjskih antena imati ok signal, a time i brzine.

Hexfire pon 5.2.2024 07:12
ThomasCro kaže...

Uf, to mi je sve daleko iznad budžeta, mislio sam za 100€ kombinaciju router/antena max.

 Ispod 150€ teško. Ili uzmi samo antene zasad pa vidi riješava li ti to problem. 

DDavorin pon 5.2.2024 13:44
ThomasCro kaže...

Uf, to mi je sve daleko iznad budžeta, mislio sam za 100€ kombinaciju router/antena max.

 Svi ti routeri koje sam predložio su ispod 100 eura tako da ti je unutar budžeta. Antene ne trebaš.

ThomasCro čet 8.2.2024 11:18

Sorry evo, ja ne znam dal sam ja lud ili glup ali ne mogu naći niti jedan od njih ni približno 100 eura.

200 eura su novi, svi oglasi su bili po 140 eura i prodani su.

 

Jel moguće da je sa aliekspressa ok opcija?

ihush čet 8.2.2024 12:31
ThomasCro kaže...

Sorry evo, ja ne znam dal sam ja lud ili glup ali ne mogu naći niti jedan od njih ni približno 100 eura.

200 eura su novi, svi oglasi su bili po 140 eura i prodani su.

 

Jel moguće da je sa aliekspressa ok opcija?

 - google zna sve, nabava.. naravno ima i skupljih ali može i jeftinije tj ovi mobilni modeli imaju bateriju, bez baterije bi bilo nešto jeftinije.. pa može se potražiti .. dok kinez s alija može biti šaku eura osim što možda kupiš nešto pogrešno ako nemaš iskustva s kupnjom na aliju..

 

uz takav mini-hotspot modem, obično trebaš i normalan router, nešto u klasi 20-40€.. to se kupuje u domaćim trgovinama, nije tolika razlika s alija kao i jamstvo-dostava i sl. .. no ukupno sigurno može ispod 100€..

 

primjer 2. links (malo nespretno no dovoljno za vidjeti kako se nešto traži, što ima i cijene...)

ihush čet 8.2.2024 19:44

opet, u čemu je problem? google, ali-tražilicia? ... na aliju imaš usb-dongle od 15€, modem (router) od 40.. pa ako na njuškalu nema s prihvatljivom cijenom dalje znaš.. ti biraš, ti odlučuješ, ti plaćaš :) ..

-uz mogućnost da takva wifi roba može zapeti na carini, deklaracija.. no to bi trebalo biti riješivo-lako.. tj sva roba 99% ima potrebne eu certifikate, sukladnost (to nema veze s carinom-porezom.. naprosto dokaz da je sukladno eu propisima kao frekvencije-snage-kanali.. ili eu strujna utičnica i sl.) tj za neke robe postoji kontrola-zabrana, npr tekućine, baterije i sl. .. i tad može biti problema na ulazu.

 

npr jedan za 36€.. dok listanjem-traženjem i 'pecanjem' (nekoliko dana-tjedan..) možeš pronaći isti za niži iznos recimo -10% pa i -50%.. ovisi kako ubodeš prvu-početnu cijenu i sl.

-svakako je zgodno uz takav uređaj (ili dongle) imati i normalan-pravi router, iz domaće trgovine + prednost, tad lte-modem staviš na krov bliže anteni, mrežni kabel do prostora gdje koristiš mrežu, tu ide router i pokriva signalom wlana itd.. to je optimalna shema-raspored, uobičajeno, praktično itd.. dok bi svakako ukupna cijena trebala biti 50-100€..

 

edit.. vidi, 31€.. ili normalniji za 53€..

DDavorin pet 9.2.2024 09:42
ThomasCro kaže...

Sorry evo, ja ne znam dal sam ja lud ili glup ali ne mogu naći niti jedan od njih ni približno 100 eura.

200 eura su novi, svi oglasi su bili po 140 eura i prodani su.

 

Jel moguće da je sa aliekspressa ok opcija?

 Evo za početak pošto te google ne sluša link