Mrežni hardver

Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?

Quantum uto 8.3.2022 17:38
ihush kaže...
-sad je već vrijeme za ARM, s mobača-tableta (ili novi mac-m1..), koji za razliku od intela neće imati takva ograničenja (koje će intel relaxati ako se pojavi konkurencija u tom segmentu).. no po snazi-potrošnji x86 nema šanse ni blizu tj potrošnja kao novi mac-laptop..

...-a pitanje kad će se nešto novije-jače kao macov-m1 cpu pojaviti u takvim kutijicama, koja bi tad osim nas bila nuc-homecentar, gaming konzola, računalo.. tad bi i ta cijena bila ok, ovako mi to za kućne potrebe izgleda 2-3x preskupo + radije složim 'kutiju' s osom-softom koji radi isto tj što želim (praktički svaka linux distra ili već takve namjene npr nasos ili myth..).

 

Meni zbilja nije jasno sto NAS igraci cekaju s plasiranjem modela na `arm64` arhitekturi. Gledam potrosnju na M1 Pro i to su razlike od reda velicine u odnosu na x86 arhitekturu. Na M1 Pro ocitavam idle potrosnju oko 8-9 W, a usporedivi Dell Precision 5550 (sa i7 desete generacije, 6 jezgri, HT-om i Quadro videom) ne ide ispod 70 W bas nikako (na zidu ocitavam 100+ W, sto me zabezeknulo).

 

Taj M1 Pro je mrcina od 14 jezgri i cak i uz Rosetta 2 ahead-of-time kompilaciju ne vidim apsolutno nikakve razlike u radu, cak stovise, mislim da radi brze od tog Della. Sa, recimo 6 jezgri i HT-om i uz nesto poput Rosetta 2 softwarea, mislim da bi se mogla sloziti platforma za jedan 8-bay ili 12-bay NAS/SAN gdje bi CPU trosio mozda 5 W u idleu. Malo ozbiljnija kutijica :)

 

ihush kaže...
-baci pogled na recimo ovaj qnap, fičere, kao 10gbespf+, od prije par godina (kad su mobači prešli 3-6gb tj na x64bit.. tj arm) .. ali da bi to koristio-iskoristio trebaš ostatak mreže, mrežnu karticu za 10gbe, switch-router.. jednostavno nije za 'kućnu' upotrebu, cijena + ostatak mreže.

npr QNAP NAS TS-451+-2G cijena 4-5.000kn.. ima hdmi, dlna-itunes server, itd.. manje-više sve što se inače u toj klasi nudi, celeron-4-core itd.

 

Da, bilo sto iznad bakra na 1 G (ili eventualno 2.5 G) je totalno bacanje novaca za veliku vecinu kucnih korisnika - 10 G bakar je potpuni promasaj, a 10 G optika (poput tog SPF+) je nesto bolja, ali opet ce biti potpuno neiskoristena. Cijena cak i nije neki problem - nego jednostavno ispraznost i nepotrebnost kompletnog pristupa.

Sa 1 G mrezom bez ikakvih problema se moze streamati barem 10-15 4k streamova, a kome to treba? Ja apsolutno obozavam optiku (kvragu, doma su mi samo PoE uredjaji na bakru, sve ostalo je SMF OS/2 optika), ali ne vidim da ce u iducih 10, mozda cak i 20 godina bakar biti marginaliziran.

Posmatrač uto 8.3.2022 17:49
Quantum kaže...

Sretno i javi kakvi su dojmovi.

 

EDIT: Pazi na ransomware - vecina (svi?) veliki igraci imaju velikih problema s tim. Moj dobar znanac je pocetkom godine popio Deadbolt i morao iskesirati prilicnu sumu da si otkljuca dokumente i fotografije od zadnjih 20-ak godina.

Pouk: ne izlagati direktno NAS internetu! Dobar firewall (pfSense/opnSense) je minimum, FreeBSD/Linux baziran custom NAS jos bolji sa pristojno slozenim ACL-om jos bolji.

Caveat emptor.

 I zaboravi na najvaznije. BACKUP!!!

Striko2009 sri 9.3.2022 10:10

Da li ovi synology nas-ovi dolaze sa nekom opcijom firewalla ili treba dodatno instalirati? Vidim da oni imaju svoj operativni sustav (vjerojatno baziran na linuxu?) pa pretpostavljam da su mislili i na firewall :)

Godfrey sri 9.3.2022 10:40

Ja bih se nadovezao na gore upit - postoji li out of the box podrska za VPN? Koristim proton vpn pa me zanima mogu li ga implementirati u Synology, te pruza li to uopce kakvu zastitu? Osim sto usporava optiku.. 😃

ihush sri 9.3.2022 11:39
Striko2009 kaže...

Da li ovi synology nas-ovi dolaze sa nekom opcijom firewalla ili treba dodatno instalirati? Vidim da oni imaju svoj operativni sustav (vjerojatno baziran na linuxu?) pa pretpostavljam da su mislili i na firewall :)

 -svaki os, router itd. ima firewall, nešto sasvim drugo je što sve nudi-opcije ili ograničenja (definiranje rulova, ovisno o raspoloživim resursima npr memorija-ram, na računalu to nije problem tako ni za nas jer je to mini pc..).

 

Godfrey kaže...
Ja bih se nadovezao na gore upit - postoji li out of the box podrska za VPN? Koristim proton vpn pa me zanima mogu li ga implementirati u Synology, te pruza li to uopce kakvu zastitu? Osim sto usporava optiku.. 😃

 -kao i gornji, .. sve to je soft. Po takvim 'sitnicama' se razlikuju uređaji (nećemo reći računala, prije kutijice..) tj u osnovi su svi uređaji 'isti' a razlikuje ih upravo to (+ resursi kao hw ili broj fizičkih konektora..).

+ često se nude usluge uračunato u cijenu, npr prva godina .. ili free uz neku registraciju, no pitanje koliko je 'sigurno' koristiti ipak neprovjerljiv vpn tj svi kažu isto no rade nešto drugo.. pitanje povjerenje-vjere (crkve...) :)

 ... kao btw, recimo za prisutp ip-cam za nadzor i sl. Može, kao bilo koja druga usluge-servis, radi, koristi se mbanking, netflix, mail.. pa može i to, sve na mob, ali koliko su sigurni, svaki mjesec neki 'skandal' kao curenje i hakeri..

 

a problem nije to kao neka 'sigurnost' nego što su defaulti-masovni, obični juzeri koji nisu svjesni mogućih problema, koji će naravno klik-nextati wizzarda i imati ono što žele, no problem kad recimo prođe crypt-ransom koji zaključa sve dokumente a s defaultima je to daleko lakše kao admin-pass nego s juzer-adminom koji to radi ručno u nekom trećem softu. Stvar je sigurna koliko je siguran server proizvođača, koji realno nema poseban interes osim prodati uređaj ili ako naplaćuje servis (ali tad nije đabe)..

-naravno, ja sam više za 'samsvojmajstor' tj ipak je ovo it-guru :) forum, takve stvari su nekad koristili samo 'admini'.. no realno sad je to juzer-konzumer klasa-tržiše pa tako i rizici + cilajnje upravo te skupine od strane malwarea. Npr nedavno je a1 baza userskih podataka završila online, često nešto od banke, facea, goolea.. to je za 90% juzera dovoljno da ih malware-bot-algoritam 'hakne' jer su u pravilu isti podatci, juzer ne razlikuje gmail-acc od face, igre, win, lin.. juzeru je to sve isto i tako i koristi, jedan user, jedan pass, .. defaulti npr routera s recimo default admin+0000 kao primjer, jednako-slično ima svaki uređaj, recimo za support operater ima pristup itd. a kad se koriste njihove usluge kao vpn ili za nadzor-cam tad je sve korz njihov server tj tad imaju sve podatke.. što kad malware dobije njihove podatke? Tad padnu tisuće kućnih juzera tj podatci, osobne slike djece i sl. .. i ljudi plaćaju ransom.

-paranoja? juzer koji nije svjestan rizika, kao vožnja auta, ne treba na cestu-internet, tj podatci-rizik.. nema sigurnosti, ne da takvi servisi nemaju dovoljno jak pass kao npr gmail-pass-requirements, nego kad oni padnu malware ima sve podatke za tisuće korisnika koji tog nisu ni svjesni za razliku od incidenta kao a1 ili banka.. kad je to u vijestima. Tehnologija je zgodna, sve je tu, na dohvat, u cloudu.. ali i rizik, crypt.. nema toga što se ne može ako imaš admin pristup, user-pass, sve je mreža, svaki os, kutijica-iot.. ista pravila-mogućnosti. Kućni nas bez tog znanja treba koristiti kao kućni, u lan-u, na na wan-u tj internetu.. ili je pitanje kad će netko osjetiti na teži način takav gubitak, ne ako, nego kad... opet jednako kao da ide vozikati se po cesti s autom.. statistika je jednostavno jača, dok malware (ili haker) ne cilja tog juzera, kao što ribar mrežom nije lovio neku konkretnu ribu po imenu-prezimenu-oibu, nego ribar baci mrežu pa što uhvati.. isto radi malware, tak da ne pomaže to što je osoba nevažna, pri čemu će ostati bez onog što je njoj najvažnije, osobni podatci kao slike koje ako nema u backupu nema nigdje drugdje, kao što lako može skinuti neku pjesmu-film, soft itd.. sliku djece kako rastu ako izgubi više nema.

 

-smisao? razlog? zašto bi kućni juzer otvarao nešto online? radio neki svoj web host-server? .. dostupnost? .. gle, ne mora biti upaljeno računalo (ili nas) .. kad zatrebam upalim ga mobačem, spojim se i obavim što trebam, ugasim. Dok je ugašeno neće biti haknuto + neće pregoriti, ne troši sturju itd.. WOL danas podržava normalna mrežna oprema, jedan klik, radi.. a jedina stvar koju trebaš je wan-ip tj ip adresa za što se koriste free ddns servisi .. tj juzer koji ne zna ništa koristi ono što dobije u paketu ili plaća.. koristi online servise jer sam ne zna kako to poklikati, tj stvar je u neznanju prosječnog juzera a to može biti jako skupo, dok ako znaš i dalje je sve đabe-free osim što recimo moraš svaki mjesec klikati da nisi robot ili platiti godišnji ddns.

-ako imam internet, mogu.. od bilo kud, bilo kad, jer to je the-mreža.

-ako nemam internet tad mi ni mogućnost pristupa ne znači ništa.. a tad ostaje samo rizik da će netko tko ne bi trebao imati pristup ipak napraviti recimo štetu. (da ne spominjemo moguće kršenje zakona i sankcije po tom pitanju za recimo film-glazbu.. ili besmislenost kad netko to drži dostupno).

 

-nas? os? .. naigrao sam se s tisućama oseva, klasična linux distra može-nudi sve što ti zatreba za takvu ulogu, kutijica je samo to, kutijica, nešto što radi 'outofbox', tad u pravilu juzer ne zna ništa a tad i bez hakera-malwarea online rizika imaš problem kad se nešto desi, npr juzer zaboravi pass i ne može ništa.. pravi os, prava zaštita na adekvatan način postavljena i neće nikad doći do podataka. Treba li prosječan juzer takvu sigurnost tj situaciju da će zbog klase jamesbonda (koji ne želi da dugi dođu do podataka tad te podatke uništi-zaključa) čistom (ne)srećom npr kvarom doći u situaciju da ne može spasiti podatke a tad je ekšli svejedno plaćaš li ransom ili servis, plaćaš neznanje i rizik za koji 90% nisu ni znali a jednako tako nisu ni znali da mogu na drugi-treći-drugačiji način napraviti 'isto' (slično) i biti sigurniji tj ne ovisiti o još jednoj dodatnoj-nepotrebnoj karici lanca (pri čemu je svaki lanac jak koliko svaka-najslabija karika.. a to puca stalno).

 

-media, file, bilo koji server (ne računalo-hw, nego uloga-soft) radi na isti način, ista pravila, složiš jedan možeš koji želiš-trebaš, kao što se istom ciglom može sazidati bilo koja kuća-oblik. Naravno, ništa u životu nije đabe, plaća se, pa i soft, licence, usluge.. ne samo nas kao hw, tj juzer koji to recimo plati imat će neko vrijeme uslugu.. a što sutra? Plaćat će, mada bi to mogao napraviti sam za par minuta, odnosno ako je prethodno uložio dovoljno vremena u učenje-znanje, pa tako ljudi piju kavu u kafiću mada je lako skuhati kod kuće.. komocija i konzumerizam klik-nexta. Takav juzer ovisi o servisu, nema izbor, nema adekvatnu zaštitu jer ne odlučuje on nego proizvođač-servis pa recimo u slučaju videonadzornih kamera ako sutra ta firma zatovri biz-stranicu, nema ništa, tj tad ne zna kako to napraviti, nasuprot da je napravio to sam prvi put radilo bi neograničeno i može uvjek ponoviti ili napraviti novo. Bolje znati, loviti ribu nego dobiti jedan obrok itd.. nije teško (barem onima koji znaju osonove, npr tko je jednom instalirao neki os i podesio potrebno kao mrežu, sve za dummyje ima online jedino što je tad sprije doći do cilja, no koliko puta ili koliko često je to potrebno pa da je vremenski problem? npr kućni juzer koji sam složi računalo jednom u recimo 5-više godina? može li dan posla biti previše za trošak vremena i time neovisnost o nekom vanjskom resursu kao dostupnosti servisa + rizik uz to? Obrnuto, juzer koji to ne može ili ne želi, tad ne treba koristiti takve mogućnosti, tj nas u lanu ok ali ne online..).

 

edit: .. evo i banalnog primjerašto se desi kad ističe neki trial ili certifikat, tj neka usluga. Juzer možda danas kupi neku 'kutijicu' upali i radi.. a što će biti po isteku nekog roka?

Quantum čet 10.3.2022 18:14
Striko2009 kaže...

Da li ovi synology nas-ovi dolaze sa nekom opcijom firewalla ili treba dodatno instalirati? Vidim da oni imaju svoj operativni sustav (vjerojatno baziran na linuxu?) pa pretpostavljam da su mislili i na firewall :)

 

Dobro pitanje - mozda ce korisnici Synologyija znati bolje odgovoriti na ovo pitanje, medjutim, osobno se ne bih pouzdao u bilo kakav network security koji je bundlan sa NAS-om. Previse rupa se nalazi u tim OS-ovima i nije mi sasvim jasno sto se s tim dogadja - moja pretpostavka je da ti vendori jednostavno gube bitku sa napadima i zero-day ranjivostima, pa jednostavno ne stignu pokrpati sve. Da li je sam OS jos dodatno okljastren da bi dovoljno dobro radio na low-end CPU-ovima i malo RAM-a, isto nije jasno. Najzad, moguce je da ih nije uopce briga - prodaja itekako ide, marketinske kvacice za "security" imaju, a ostalo....polako.

 

U svakom slucaju, vrijedi:

- da nije pametno izlagati NAS direktno na internet

  - ako se to vec radi, obavezno imati backup koji je odpojen s interneta...wake-on-LAN opcija koju je ihush spomenuo je dobar odabir + dobar root password

- da su firewallovi na vecini ISP routera (u najboljem slucaju)....neadekvatni

 

Dobar izbor je standalone firewall koji je vec hardened out-of-the-box (e.g. pfSense) i onda LAN koji stoji s druge strane firewalla. Vec nekakav Celeron ili Atom uz dva RJ-45 porta ce biti i vise nego dovoljan za kucne mreze.

 

Godfrey kaže...
Ja bih se nadovezao na gore upit - postoji li out of the box podrska za VPN? Koristim proton vpn pa me zanima mogu li ga implementirati u Synology, te pruza li to uopce kakvu zastitu? Osim sto usporava optiku.. 😃

 

Ovisi da li Synology to ima na svom app storeu. Koji je use-case? Sto razmisljas?

sosta pet 11.3.2022 12:50

Ako ima router koji ima VPN, onda nije problem uspostaviti client to client VPN vezu, ako se već želi izvan LAN-a spajati na NAS. Zašto bi uopće davao NAS-u da ima neku drugu vezu prema van.

A ni VPN routeri nisu više nešto pretjerano skupi.

_itsmoriarty pet 11.3.2022 13:21

ja sam prije koju godinu uzeo Synology DS-115J i 4TB WD Red i mogu reci da sam jako zadovoljan, rade od prvog dana 24/7 i sve uredno pusta, cak sam u windowsima za laksi pristup napravio foldere da si mogu dokumente tamo kopirati i jos neke stvari, ubiti koristi mi najvise za backup privatnih stvari te filmova koje skidam.

 

je malo sucelje sporije jer je to ipak najslabiji model, ali jednom kad se podesi ne mora se vise dirati i onda sve stima.

 

moje preporuke sto se tice NAS-a dosta dobra stvar.

 

hvala kolegi sudy_freak koji mi je to preporucio prije par godina.

Hrvoje001 sub 19.3.2022 22:22
Striko2009 kaže...

Da li ovi synology nas-ovi dolaze sa nekom opcijom firewalla ili treba dodatno instalirati? Vidim da oni imaju svoj operativni sustav (vjerojatno baziran na linuxu?) pa pretpostavljam da su mislili i na firewall :)

Da, synology dolazi s firewallom koji uopće nije loš za takvu klasu uređaja.Postoji zgodna opcija blokiranja po zemljama, odnosno ako ga već moraš exposati dopustiš pristup samo iz HR.

Jedna od rijetkih prednosti kada si iz male zemlje.

Naravno uz sve ostale mjere.

 

Dolazi i s VPN-om, koji baš i nije nešto.

Quantum ned 20.3.2022 23:11
Hrvoje001 kaže...
Striko2009 kaže...

Da li ovi synology nas-ovi dolaze sa nekom opcijom firewalla ili treba dodatno instalirati? Vidim da oni imaju svoj operativni sustav (vjerojatno baziran na linuxu?) pa pretpostavljam da su mislili i na firewall :)

Da, synology dolazi s firewallom koji uopće nije loš za takvu klasu uređaja.Postoji zgodna opcija blokiranja po zemljama, odnosno ako ga već moraš exposati dopustiš pristup samo iz HR.

Jedna od rijetkih prednosti kada si iz male zemlje.

Naravno uz sve ostale mjere.

 

Dolazi i s VPN-om, koji baš i nije nešto.

 

Sto znaci "nije los"? Imas li kakve brojke/clanke za podijeliti? Jel to Synology vlastiti razvio ili je to (fork) iptables-a?

Ima li VPN server ili klijent? Ili oboje?

Hrvoje001 uto 22.3.2022 16:49
Quantum kaže...
Hrvoje001 kaže...
Striko2009 kaže...

Da li ovi synology nas-ovi dolaze sa nekom opcijom firewalla ili treba dodatno instalirati? Vidim da oni imaju svoj operativni sustav (vjerojatno baziran na linuxu?) pa pretpostavljam da su mislili i na firewall :)

Da, synology dolazi s firewallom koji uopće nije loš za takvu klasu uređaja.Postoji zgodna opcija blokiranja po zemljama, odnosno ako ga već moraš exposati dopustiš pristup samo iz HR.

Jedna od rijetkih prednosti kada si iz male zemlje.

Naravno uz sve ostale mjere.

 

Dolazi i s VPN-om, koji baš i nije nešto.

 

Sto znaci "nije los"? Imas li kakve brojke/clanke za podijeliti? Jel to Synology vlastiti razvio ili je to (fork) iptables-a?

Ima li VPN server ili klijent? Ili oboje?

Pišem iz vlastitog iskustva.Firewall ima osnovne opcije koje su za većinu korisnika dovoljne ako zna što radi.

 

Synology ima vlastiti VPN server i PPTP ok funkcionira.

OpenVPN je bio u redu dok nije istekao certifikat, a nakon obnove nije ga prepoznavao iako je uredno radio u drugim Synology aplikacijama.

Naravno, radi se o VPN-u premu NAS-u, ne o tuneliranju prema drugim zemljama.Čisto ako je netko planirao koristiti za različite aktivnosti. 

Godfrey ned 3.4.2022 04:14

Evo drugi tjedan kako imam Synology DS920+ i 40tb hdd na njemu i mogu reci samo rijeci hvale i preporuke.

Mi ga koristimo kao kucni multimedia server za 4k sadrzaje i uz Plex, sve radi fenomenalno.
Netflix like iskustvo krojeno po mojoj mjeri, uz bolju kvalitetu videa i daleko jacu ponudu nego sto to Netflix ima na nasim prostorima. Nema zastajkivanja, sve radi fenomenalno i na tri uređaja istodobno (4k).

Jedina mana (po meni) je sto se hdd cuje bas dobro. Imam Toshibu Enterprise i dosta su bucni. Nikakav problem, no dovoljno da razmatram o preseljenju Synologyja u podrum.
Mozda je s Ironwolfom malo tise, ili sam pak ja osjetljiv.
No samo iskustvo je svakome za preporuciti. Imaju i backup za par dolara godisnje (300gb), sto je nama dostatno za backup svih obiteljskih fotografija.
Citavo iskustvo setupa je bezbolno, a set aplikacija koji dolazi s uređajem je vrlo dobar.

unique83 uto 23.8.2022 12:25

Mislim da sam negdje već na forumu pitao, ali nikako da nađem tu poruku.

Dakle treba mi preporuka za kućni NAS na kojem ću držati filmove i serije i kojem želim pristupati sa jednog TV-a, eventualno dva.

Trebam mi čisto da umjesto sa USB HDD-a gledam sadržaje na TV-u putem kućne mreže.

Ne treba mi transkoding, PLEX i slične stvari...sadržaje gledam pomoću playera na Android TV-u. 4K mora šljakati. Također bi volio da NAS podržava bilo kakvu torrent aplikaciju.

Hvala 

Mladen uto 23.8.2022 20:38

Novi su dosta poskupili pa probaj potražiti neki malo stariji model (ali ne previše, zbog podrške za novije diskove 2TB+) ako ti nije bitan pristup izvana jer onima za koje više nema podrške padne cijena jer više nema sigurnosnih updatea odnosno nije ih baš pametno držati otvorene prema van što je mnogima bitna stavka. Npr. neki stariji Qnap ili Synology, ako ti ne treba Plex i transkodiranje onda su i modeli sa ARM procesorima dovoljni.

Brzina mreže ne bi trebala biti problem, jer se obično preporuča 25Mbps za 4K video a to mogu postiči i prastari modeli.

 

 

unique83 čet 25.8.2022 10:30

Ma sve je to super, ali meni uopće ne treba 2 bay NAS. Dovoljan mi je 1 bay sa HDD od cca 6Tb. Nigdje nisam mogao naći koristi li itko npr DS120j za takve stvari koje su meni potrebne. Jedino što sam pronašao je video gdje lik pokušava vrtiti 4k filmić koristeći plex ali bez transkodinga i to uopće nije radilo. Ne znam jel to zato što je koristio plex ili je taj NAS stvarno preslab. Malo mi je čudno da to ne radi jer koliko može biti zahtjevno čitanje sa diska?

hrka11 čet 25.8.2022 13:37

Ja koristim taj model sto ti spominjes...i koristim ga bas za to,serije i filmove.Gledam preko kodija ili vlc-a koji je isntaliran na tvu.

Slike,filmovi i glazba su na njemu i on ima svoju torrent aplikaciju.

Koeficijent sri 31.8.2022 09:53

Pozdrav.

 

Htio bih imati media centar s bazom filmova.

 

U zgradi su 3 stana od kojih će svaki biti spojen na svoju bežičnu mrežu. Htio bih da se na svim televizorima može pristupati sadržajima s centralnog diska. Koliko sam razumio, potreban mi je nas.

 

Možete li mi pomoći i reći što mi još treba, kako bi funkcionirala reprodukcija? Možete li mi preporučiti nekoga tko bi mi mogao sve to složiti da se ne moram previše mučiti?

Što više prostora na disku, filmovi u raznim formatima.

 

Ne znam kakav sustav imaju ti uređaji, koji program treba imati na sebi da bi se vidjela baza filmova.. Dodatno, kako bi se moglo složiti da imam neku preglednu bazu filmova s naslovnom slikom, kratkim sadržajem, ulogama i slično, te da se to može filtrirati po raznim kriterijima. Slično kako je i na Netflixu itd.

Lewis sri 31.8.2022 11:36
Koeficijent kaže...

Pozdrav.

 

Htio bih imati media centar s bazom filmova.

 

U zgradi su 3 stana od kojih će svaki biti spojen na svoju bežičnu mrežu. Htio bih da se na svim televizorima može pristupati sadržajima s centralnog diska. Koliko sam razumio, potreban mi je nas.

 

Možete li mi pomoći i reći što mi još treba, kako bi funkcionirala reprodukcija? Možete li mi preporučiti nekoga tko bi mi mogao sve to složiti da se ne moram previše mučiti?

Što više prostora na disku, filmovi u raznim formatima.

 

Ne znam kakav sustav imaju ti uređaji, koji program treba imati na sebi da bi se vidjela baza filmova.. Dodatno, kako bi se moglo složiti da imam neku preglednu bazu filmova s naslovnom slikom, kratkim sadržajem, ulogama i slično, te da se to može filtrirati po raznim kriterijima. Slično kako je i na Netflixu itd.

Koliki vam je budzet za taj projekat kupovine NASa/Mreza/HDDovi ? Koliko TB trebas na HDDovima ?

Sto se tice postera da to izgleda kao na netflixu to sve odradi PLEX / Servio / Emby ili takav neki slican software na NASu, to nije problem.

Stric_Jura sri 31.8.2022 11:39

je, imaš od najmanjih WD EX2 Cloud  (znači 2 diska, RAID 0 ili 1) koje možeš kupiti do 16TB (pazi to je RAID 0 tj 2x 8 TB - odnosno kad prebaciš u RAID 1 ostaje ti 8 TB) diskove ili prazno kućište ...

 

evo izbora:

 

https://www.westerndigital.com/products/network-attached-storage/hdd/enclosures

 

 

Ja ima EX4100 s 2x 8 TB diskovima u RAID 1 (8 TB zrcalno)

 

 

imaš i :

 

 

https://www.westerndigital.com/products/cloud-storage/wd-my-cloud-home-duo 

 

mislim da i on podržava Plex server, samo ne znam kako radi (ne znam hardverske specke)

Koeficijent sri 31.8.2022 13:45

Pa u principu nemam postavljen budžet. Dosta mi se svidjela ova My Cloud Expert Series EX2 Ultra. Uzeo bih svakako preko 20 TB ukupno. Htio bih imati za duži period jednu dobru bazu. Našao sam u par naših trgovina da prodaju samo kućišta bez diskova.

Dođu li takvi uređaji s nekim predinstaliranim softwareom? Kako ide ta konfiguracija? Bavi li se ovdje netko s tim?

 

Nije mi baš jasno što dobijem kad kupim kućište i diskove.. Vjerojatno ništa.

Mladen sri 31.8.2022 14:36

Svaki ima i svoj OS, obično nekakav prilagođeni Linux i pristupaš mu preko web-sučelja, kao npr. na router/modem.

Danas je to sve skupa dosta user-friendly pa vjerojatno ima i neki čarobnjak koji te vodi prilikom instalacije i dodavanja diskova, 1 ili 2, povezani u RAID ili pojedinačno, kako već želiš konfigurirati.

 

Taj WD je vjerojatno nešto siromašniji opcijama od punokrvnih NASeva tipa Qnapa ili Synologyja ali za tu namjenu bi trebalo biti dovoljno.

 

Stric_Jura sri 31.8.2022 14:46

ja ti na WD EX4100 idem preko IPa HTTPSom, tamo se postavljaju diskovi, RAID polja, fleša firmver itd....

 

te glavna stvar, tamo se instaliraju i appovi - znači i plex server...

 

kad je instaliran Plex prijavljuješ se na njega (ista IP ali s portom ili po DNS imenu) i u njegovom web sučelju dodaješ medijske datoteke koje želiš streamti preko mreže - čak i izvan svoje kućne router mreže, tj. preko Interneta...

 

naravno sve možeš postaviti da je dostupno po korisnicima i lozinkama koje ti definiraš...

Lewis čet 1.9.2022 18:25

Ako zelis user friendly onda Synology.
WD je jos daleko softwerski od Synology DSMa (njegov OS).

Samo, ako zelis online pristup treba ti uredjaj koji moze transkodirati sadrzaj (ako ga zelis gledati preko interneta poput netflixa) a u tom slucaju trebas gledati NAS sa integiranom grafickom tj. procesorom poput Intel J4025/J4125 i slicnih koji hardwerski odradjuju transkding preko graficke jer ti NAS CPUovi nisu dovoljno jaki da obrade 4K video on the fly.

Znaci neseto kao Synology DS420+ koji ma intel graphic ugradjen u CPU.

Ali tesko ces preko WiFia gledati 4K, HDR i slicne filmove koji su 15-20GB. Netflix i slicni servisi to kompresiraju jace sa manji bitrateom od filmova koje imas ripane (ili downloadane ;)) na disku gdje je bitrate obicno veci tj. prevelik za WiFi bez trzanja, pogotovo ako nemas WiFi6...

Najbolja opcija ti je gigabitni switch i svi korisnici da su spojeni zicom i onda nema ni trancodinga niti icega nego radis direct play i vozi misko, mozes onda i jeftiniji NAS...


Ali recimo Synology DS420+ i 4*8TB diska (Ironwolf ili WD RED) u RAID 5 (ili SHR) bi ti dalo oko 22 TB prostora (formatirano) + jedan disk rezerve tj. moze ti jedan disk krepat i jos uvijek imas sve podatke sacuvane posto je to 3+1 (1 disk je parity).

Cifre ti se krecu:

DS420+ od 4300-4500 kn

Diskovi Seagate ironwolf 8TB (non PRO) = 1800-1900kn komad

Znaci treba ti za NAS+4 8TB diska nekih 11500 kn.

Onda jos Switch/kabliranje brzo ce se nabrati oko 13.000-14.0000 kn.....

P.S. i ako se ipak odlucis za stremanjae/tanscoding online onda ti nije dovoljan PLEX free (za lokalnu mrezu mozes korisitit free verziju) nego ti treba i PlexPass (licenca) koji je oko 800 kn lifetime licenca ili mjesecne pretplate po 40ak kn (neisplativo IMHO tj. bolje uzeti lifetime)...