Mandor sri 11.1.2023 15:07

Kupio bih set od 3 mesh uređaja. Gledam wifi5 zbog cijene, ali slušam prijedloge.

 

TP-link deco m4

ili

Asus zenwifi cd6

 

Asus je malčice skuplji i malčice bolji valjda...

 

Zna li netko zašto ne bih uzeo Asus nego mi je Deco bolja opcija?

Proučavao sam deco i sviđa mi se što mogu miješati različite uređaje (navodno) ako bih nekad kasnije htio dodati četvrti ili peti?

Je li Asus negdje ograničen?

Valentin17 sri 11.1.2023 18:10
Mandor kaže...

 Paaa ta tema sugerira što odabrati između različith tehnologija. Ja sam se to već odlučio.

Ali to je tema koju prati puno više ljudi koji kuže nego što prati temu koju si ti otvorio i prije ćeš dobiti odgovor, a raspravlja se o svemu. Ništa ne košta probati, ja hoću pomoći i dati sugestiju, ali kako hoćeš.

Primjer onoga o čemu pričam je u privitku.

 

Hexfire sri 11.1.2023 18:11

Imam doma dvije Nokia Beacon 2 jedinice i rade čist ok koliko meni treba. Da stavim još jednu pokrio bih cijelu kuću, ali dovoljno mi je ovako. Uzeo jeftino s njuškala, ali dosta preporuka sam dobio za te Deco M4 pa vjerujem da su i oni dobar odabir.

dax-lax sri 11.1.2023 18:17

Više manje ti svaki proizvođač može kombinirati mesh nodeove unutar sustava. Asus može kombinirati sve na čemu je naznačen aimesh, bio to router ili samo node. Za tplink nisam ziher da li je moguće spojiti npr m4 sa e4 ili m5 mješavinu da rade u kombinaciji. Asus to naglašava.

Druga stvar kod navedenog asusa je više Gbe lan portova na glavnom nodeu (3+wan).
Slični uređaji ali osobno bi zbog boljih mogućnosti proširenja izabrao cd6

Mandor sri 11.1.2023 18:18
Hexfire kaže...

Imam doma dvije Nokia Beacon 2 jedinice i rade čist ok koliko meni treba. Da stavim još jednu pokrio bih cijelu kuću, ali dovoljno mi je ovako. Uzeo jeftino s njuškala, ali dosta preporuka sam dobio za te Deco M4 pa vjerujem da su i oni dobar odabir.

 Gledao sam specifično usporedbe ova dva i generalno za Asus kažu da ide dalje, ima bolju pokrivenost i da u zonama između dvije jedinice ne prekida kao Deco. E sad, moguće da su se stvari i promijenile sa novijim firmwareom.

Ja bih uzeo Asus jer je slična cijena. 

Samo me zanima da li netko vidi nešto očito zašto bi Deco bio bolji izbor. Ima li Asus kakvu manu.

Mandor sri 11.1.2023 18:21
dax-lax kaže...
Više manje ti svaki proizvođač može kombinirati mesh nodeove unutar sustava. Asus može kombinirati sve na čemu je naznačen aimesh, bio to router ili samo node. Za tplink nisam ziher da li je moguće spojiti npr m4 sa e4 ili m5 mješavinu da rade u kombinaciji. Asus to naglašava.

Druga stvar kod navedenog asusa je više Gbe lan portova na glavnom nodeu (3+wan).
Slični uređaji ali osobno bi zbog boljih mogućnosti proširenja izabrao cd6

 Da dosta sam prije nekoliko tjedana gledao Deco uređaje i koliko sam shvatio svi Deco se mogu kombinirati i app bi ti trebao reći koji model je bolji da bude glavni.

Da, to sam primijetio i to mi koristi da Asus ima više fizičkih portova.

Uzeo bih Asus sa Amazona pa probao. A na kraju krajeva mogu vratiti ako mi ne paše, samo radije ne bih.

dax-lax sri 11.1.2023 19:25

Mislim da će ti i jedan i drugi biti odlični za namjenu.

 

Ja sam prije nekog vremena isto gledao mesh za složit doma ali sam na kraju isprobao Unifi ac lr tanjurić i začudio se kako to đubre ima jak signal. Na kraju radi još nekih sitnica odustao od mesha i sad slažem komplet unifi sustav koji će biti složen od dream routera, postojećeg uap ac lr-a i nabavit još jedan u6 ili u6 lite ap da pokrije treću etažu i odvojeni dio kuće.

Još mi se kod unifija svidio način kontrole svega s jednog mjesta i to kaj dream router ima opciju za unifi protect (kamere) + pametne brave + voip telefonija ako netko treba. Sve s jednog divajsa i svaki od uređaja se napaja preko lan kabela.

 

Naravno, da bi postigao sve što želim radit će štemerica po kući.

 

Ima i ubiquiti svoje mesh sustave, ali su malo preskupi + traži kontroler u vidu cloud key-a, dream routera, dream machinea ili nekog kompa na kojem se vrti kontroler barem dok se postavi sve u rad.

Mandor sri 11.1.2023 20:55
dax-lax kaže...

Mislim da će ti i jedan i drugi biti odlični za namjenu.

 

Ja sam prije nekog vremena isto gledao mesh za složit doma ali sam na kraju isprobao Unifi ac lr tanjurić i začudio se kako to đubre ima jak signal. Na kraju radi još nekih sitnica odustao od mesha i sad slažem komplet unifi sustav koji će biti složen od dream routera, postojećeg uap ac lr-a i nabavit još jedan u6 ili u6 lite ap da pokrije treću etažu i odvojeni dio kuće.

Još mi se kod unifija svidio način kontrole svega s jednog mjesta i to kaj dream router ima opciju za unifi protect (kamere) + pametne brave + voip telefonija ako netko treba. Sve s jednog divajsa i svaki od uređaja se napaja preko lan kabela.

 

Naravno, da bi postigao sve što želim radit će štemerica po kući.

 

Ima i ubiquiti svoje mesh sustave, ali su malo preskupi + traži kontroler u vidu cloud key-a, dream routera, dream machinea ili nekog kompa na kojem se vrti kontroler barem dok se postavi sve u rad.

 Mi smo imali ubiquity uparene tanjure na nekih 2.5 kilometra, a valjda je mogao i 5. Isto kod mene ima neka udruga u koju se možeš učlaniti i imati internet preko takvih antena. Wifi na desetke kilometara.

dax-lax sri 11.1.2023 21:24

O da. S tim vanjskim antenama, lite beam, nano beam, giga beam, air fiber, airmax, se daju pokriti ogromne udaljenosti, čak preko 100km.

Negdje sam davno pobrao informaciju da su uspjeli napravit test od preko 300km sa starim xr karticama i, naravno, povećim antenama.

Mandor pet 13.1.2023 13:47

Stigao mi je CD6 i odmah sam primijetio da je jedan označen kao Router, a ostala dva kao Node.

Kad sam proučavao Deco nisam primijetio da ima tako nešto, mislim da bilo koji može biti glavni, da su svi isti.

Eto tako nešto je bila poanta mog posta.

Sad ne znam da li svi nodeovi moraju biti u dometu Routera ili se mogu ulančati jedan za drugim nodeovi. Ako se mogu ulančati, nema problema, onda ne shvaćam zašto Asus komplicira osim što su na glavni željeli dodati više portova?

dax-lax pet 13.1.2023 13:53
Mandor kaže...

Stigao mi je CD6 i odmah sam primijetio da je jedan označen kao Router, a ostala dva kao Node.

Kad sam proučavao Deco nisam primijetio da ima tako nešto, mislim da bilo koji može biti glavni, da su svi isti.

Eto tako nešto je bila poanta mog posta.

Sad ne znam da li svi nodeovi moraju biti u dometu Routera ili se mogu ulančati jedan za drugim nodeovi. Ako se mogu ulančati, nema problema, onda ne shvaćam zašto Asus komplicira osim što su na glavni željeli dodati više portova?

 Kakve ti to veze ima? Spojiš taj a poslje ulančavaš kak hoćeš jedan na drugi. Ne mora svaki biti na glavni node spojen. 

Mandor pet 13.1.2023 14:30
dax-lax kaže...
Mandor kaže...

Stigao mi je CD6 i odmah sam primijetio da je jedan označen kao Router, a ostala dva kao Node.

Kad sam proučavao Deco nisam primijetio da ima tako nešto, mislim da bilo koji može biti glavni, da su svi isti.

Eto tako nešto je bila poanta mog posta.

Sad ne znam da li svi nodeovi moraju biti u dometu Routera ili se mogu ulančati jedan za drugim nodeovi. Ako se mogu ulančati, nema problema, onda ne shvaćam zašto Asus komplicira osim što su na glavni željeli dodati više portova?

 Kakve ti to veze ima? Spojiš taj a poslje ulančavaš kak hoćeš jedan na drugi. Ne mora svaki biti na glavni node spojen. 

 OK, nemam pojma jer proučavao sam samo deco. Super ako ne mora biti svi na glavni.

A znaš li mogu li nekad kasnije kupiti wifi6 model od Asusa pa da taj bude Ruter, a ovaj CD6 Ruter da se ponaša kao node?

dax-lax pet 13.1.2023 15:08
Mandor kaže...
dax-lax kaže...
Mandor kaže...

Stigao mi je CD6 i odmah sam primijetio da je jedan označen kao Router, a ostala dva kao Node.

Kad sam proučavao Deco nisam primijetio da ima tako nešto, mislim da bilo koji može biti glavni, da su svi isti.

Eto tako nešto je bila poanta mog posta.

Sad ne znam da li svi nodeovi moraju biti u dometu Routera ili se mogu ulančati jedan za drugim nodeovi. Ako se mogu ulančati, nema problema, onda ne shvaćam zašto Asus komplicira osim što su na glavni željeli dodati više portova?

 Kakve ti to veze ima? Spojiš taj a poslje ulančavaš kak hoćeš jedan na drugi. Ne mora svaki biti na glavni node spojen. 

 OK, nemam pojma jer proučavao sam samo deco. Super ako ne mora biti svi na glavni.

A znaš li mogu li nekad kasnije kupiti wifi6 model od Asusa pa da taj bude Ruter, a ovaj CD6 Ruter da se ponaša kao node?

 E to ti ne znam. Logika mi govori da ćeš moći staviti drugi glavni ali ne znam kak će se s njime ponašati trenutni glavni. Probaj za test da li može biti glavni jedan od satelita

 

Lisac1606 pet 13.1.2023 18:22
Mandor kaže...

Stigao mi je CD6 i odmah sam primijetio da je jedan označen kao Router, a ostala dva kao Node.

Kad sam proučavao Deco nisam primijetio da ima tako nešto, mislim da bilo koji može biti glavni, da su svi isti.

Eto tako nešto je bila poanta mog posta.

Sad ne znam da li svi nodeovi moraju biti u dometu Routera ili se mogu ulančati jedan za drugim nodeovi. Ako se mogu ulančati, nema problema, onda ne shvaćam zašto Asus komplicira osim što su na glavni željeli dodati više portova?

 

Ako možeš vratiti, preporučio bih ti ovo:

https://www.smartus.hr/xiaomi-mesh-system-ax3000-router-2-komada-2398.html

 

Wifi 6 je, malo skuplji i samo dva u pakiranju ali je brži wifi standard.

dax-lax pet 13.1.2023 20:07
Lisac1606 kaže...
Mandor kaže...

Stigao mi je CD6 i odmah sam primijetio da je jedan označen kao Router, a ostala dva kao Node.

Kad sam proučavao Deco nisam primijetio da ima tako nešto, mislim da bilo koji može biti glavni, da su svi isti.

Eto tako nešto je bila poanta mog posta.

Sad ne znam da li svi nodeovi moraju biti u dometu Routera ili se mogu ulančati jedan za drugim nodeovi. Ako se mogu ulančati, nema problema, onda ne shvaćam zašto Asus komplicira osim što su na glavni željeli dodati više portova?

 

Ako možeš vratiti, preporučio bih ti ovo:

https://www.smartus.hr/xiaomi-mesh-system-ax3000-router-2-komada-2398.html

 

Wifi 6 je, malo skuplji i samo dva u pakiranju ali je brži wifi standard.

 Ja mu xiaomije ne bi preporučio iz razloga jer nema naknadne podrške ni na što. Imam aiot ax3600 router koji podržava mesh i nadao sam se dokupiti za njega baš ta dva koja si naveo ali ne, nisu kompatibilni jedan s drugim iako su dizajnom i speckama poprilično slični. Čak im ui nije isti. I onda na kraju ispadne da se ne mogu kombinirati međusobno iako su dio istog branda i standarda. 

Kaj se cijene tiče, asus cd6, na kojeg se kolega odlučio, je samo glavni node cijene ova xiaomijeva dva u paketu. 

 

Dakle, ovo dvoje sa slike ne radi zajedno. 

 

 

 

dax-lax pet 13.1.2023 21:19
XXX-Man kaže...

Meni to dvoje sa slike (AX3600 i AX3000 set) rade u meshu bez problema, a još je u meshu i AX1800.

 

Jedino ih ne bih preporučio jer je wifi domet dosta slab u usporedbi s drugim sustavima.

 Kak si to uspio upogoniti? Neki fw update dodao podršku ili kaj?

Kad sam imao plan to sebi spojiti, potpuno sam siguran da nije bilo supported sa ax3600 već isključivo sa ax6000. Dobro, nova spoznaja. Isprike na iznošenju krivih informacija o xiaomi kombinaciji.

 

 

Jesi možda pokušavao kad upucavati onaj djelomični openwrt na njega? Mišljenja sam da je ax3600 neloš hardver ali s okljaštranim mogućnostima u softveru.

 

EDIT: uspio nešto iskopati po forumima. Većini prolazi kad stave ax3000 kao master a ax3600 kao node. Neki spominju dodatak neke skripte da bi to funkcioniralo. 

Iako me sad drži unifi, ovo me baš zanima za test.

 

XXX-Man pet 13.1.2023 21:37

Svi su bili global verzija, možda je kompliciranije kad su kombinacija CN/Global, ako je tako bilo kod tebe.

 

Instalarao zadnji FW, pokrenuo MiWifi aplikaciju i sve odradio preko nje. AX3600 je glavni.

 

Koliko sam čitao openwrt bi mi onemogučio mesh, bar kad sam zadnji put gledao.

 

Sad čak gledam da uzmem još jedan AX3600 ili čak AX9000...

Lisac1606 sub 14.1.2023 10:39
dax-lax kaže...
Kaj ti nije bolje dodat još 2 komada ax3000 za skoro istu cijenu kao ax3600.

Ustvari, javi se ako si zainteresiran za moj 3600. Također global rom, kupljen direkt od bijelića

 Za koliko bi ga prodao?

dax-lax sub 14.1.2023 12:47
Lisac1606 kaže...
dax-lax kaže...
Kaj ti nije bolje dodat još 2 komada ax3000 za skoro istu cijenu kao ax3600.

Ustvari, javi se ako si zainteresiran za moj 3600. Također global rom, kupljen direkt od bijelića

 Za koliko bi ga prodao?

 450kn pa kak se dogovorimo na kraju

tomy92 sub 14.1.2023 12:54

Imam ja Deco i nisam bas nesto zadovoljan s njim. Prva stvar koja mi smeta je ta da se ne mogu razdvojiti 2.4 i 5 Ghz wifi.

Druga je ta da dosta cesto zna veza puknit izmedju dva node-a, ponekad se to dogadja i kad su direktno lanom spojeni, ne bezicno, i onda kad pukne veza cesto se dogadja da uredjaji imaju problema sa ponovnim povezivanjemm, pa se mora resetirat router. Najvise problema sam ima sa Nvidia Shieldom.

Treca stvar je ta da sam ima problema sa propusnosti mreze, jer dogadjalo mi se da mi plex nije moga lokalno streamat filmove jer je bilo neko zagusenje u mrezi

error_666 sub 14.1.2023 14:10

I meni malo smeta što se ne mogu razdvojiti 2 4 i 5 G mreža na decou, ali ove ostale probleme nisam iskusio. Još mi se nije dogodilo da pukne veza između nodeova, niti ima problema sa propusnošću... da nisu previše udaljeni pa im se gubi veza?

Mandor sub 14.1.2023 14:17

Nemam puno informacija još. Asus CD6 odmah na početku pita jel da razdvoji 2.4 i 5. App mi je ok, nemam nekih zamjerki. Javljao je greške ispočetka u povezivanju i u update firmware-a, ali od treće prolazi.

Vidio sam da su se povezali u redu, kako su si najbliži. Ali to se mijenja. Nekad oba nodea odu na router. Nisam opazio neka pucanja, ali nisam doma i ovdje je internet malo bijedan pa ni nemam neko opterećenje. Dakle tri mala stana su sad u nizu povezani i signal je odličan.

Ima neke mogućnosti s google assistant i Alexom, ali ne znam što bi mi to trebalo.

Ima nekih opcija da se dodijele naprave ljudima pa možeš ljudima ograničavati internet. Meni je najbitnije da što manje puca, ali to ću vidjeti tek doma gdje je lošiji raspored. Baš zbog toga sam naginjao na Asus jer ima veću deklariranu površinu (makar je možda laž) i što se mogu rzdvojiti mreže pa mogu i testirati pokrivenost.

 

error_666 sub 14.1.2023 16:18

Na TpLinku se ne mogu razdvojiti mreže , ali kako vidim dobro barata i  sa tim .Svaki uređaj koji ima 5GHz mrežu ( dva smart TVa , firestick i mobitel ) se baš uvijek spajaju na bržu , kao i na node koji im je bliži , tj ima jači signal  . Ne znam koliku Asus pokrivenost  `obećava`, dva Decoa M4po specifikaciji  pokrivaju 260m2 , vj malo i lage ali stan od 65m2 kao i skoro cijeli kat zgrade  je full pokriven sa dosta visokim brzinama  . Evo baš sinoć u dr sobi gledao treći dio TLOTR , stream od 130 Mbps i 150 GB težak , ni štucnuo nije što prije nije bilo moguće bez bufferinga  ( firestick spojen na 5 Ghz wifi )

Jedino bi volio  da mogu odabrati wifi kanal po želji ....  znam da  uređaj  sam postavi idealne postavke , ali mislim da to ne radi baš najbolje kad su wifi kanali u pitanju jer iz nekog razloga često se spaja na kanal sa najvećom interferencijom . 

tomy92 sub 14.1.2023 16:24
error_666 kaže...
I meni malo smeta što se ne mogu razdvojiti 2 4 i 5 G mreža na decou, ali ove ostale probleme nisam iskusio. Još mi se nije dogodilo da pukne veza između nodeova, niti ima problema sa propusnošću... da nisu previše udaljeni pa im se gubi veza?

 Kada su bili povezani priko wifi-a, udaljenost je bila nekih 2m i betonski zid izmedju, tako da nisu previse udaljeni niti velike prepreke imaju. Sada su povezani lan-om, i dalje se ponekad zna dogoditi prekid, ali rijeđe. Pogotovo se znaju zagusenja dogadjat pri prebacivanju podataka preko mreze na server, eliminarani su svi ostali uredjaji kao problem, sigurno je do routera, ali tocno sto, nisam jos siguran. Jos sto sam skuzio, poprilicna je razlika u brzini na originalnom routeru i na deco ( testirano priko kabela svaki put jedan i drugi), zna biti ponekad i do 30-40%.

error_666 sub 14.1.2023 16:51

Hmm baš čudno.  Kod mene je udaljenost između nodeova nekih 5 metara i jednim zidom i nema problema , tj nisam ih upratio a dosta konzumiram sadržaj koji traži visok i stabilan bandwidth. Šta kaže app ,  jel status `everything looks good `,  jel Deco u router ili AP modeu , ugašen wifi na routeru od operatera ? Te stvari dosta utiču na krajnji rezultat kao i položaj nodeova , probaj ga malo pomjeriti dalje i testiraj jer kako zna bit problem kad su predaleko , tako i kad su preblizu . Evo  kako je kod mene stanje mreže , ja sam postavio AP mode , a za DHCP i ostalo se brine router od operatera