Marin Vu ned 8.3.2020 21:44

Pozdrav svima,

 

U planu mi je kupovati router i htio bih uzeti trenutno najbolje na tržištu.

Ono što mi je zapelo za oko je Netgear Rax200 i Asus GT-AX 11000.

S obzirom da nemam previše iskustva trebao bih preporuku, a svakako sam otvoren i za druge brendove.

Hvala unaprijed.

AF139 pon 9.3.2020 10:11

- Prvo i najvažnije je razlog kupnje  LAN ili WIFI za kući ili neki drugi prostor ?

- Da li uopće imate korisničke uređaje koji će iskoristiti i raditi sa takvim naprednim opcijama ili će ga koristiti kao i ruter koji takve opcije nemaju ?

- Domet se gotovo neće ni promjeniti jer 2,4 i 5,8 GHz jednako prolaze kroz prepreke .

itd...

JozoBozo121 pon 9.3.2020 10:18
AF139 kaže...

- Domet se gotovo neće ni promjeniti jer 2,4 i 5,8 GHz jednako prolaze kroz prepreke .

 Domet na 5GHz je uvijek dosta manji nego na 2.4GHz, 5GHz se daleko teže probija kroz prepreke, jedan do dva zida i već je signal dosta slab.

AF139 pon 9.3.2020 13:43
JozoBozo121 kaže...
AF139 kaže...

- Domet se gotovo neće ni promjeniti jer 2,4 i 5,8 GHz jednako prolaze kroz prepreke .

 Domet na 5GHz je uvijek dosta manji nego na 2.4GHz, 5GHz se daleko teže probija kroz prepreke, jedan do dva zida i već je signal dosta slab.

 Očito nisi shvatio, jednako kao kod drugih WIFI uređaja !

Nisam htio izjednačiti dva banda već dva različita wifi rutera bez obzira na njihovu kvalitetu i cjenu , jer normalno je da na 5GHz slabije prolazi kroz prepreke nego 2,4GHz.

 

edit: ..evo vidim da sam trebao pažljivije napisat da mi ne skočite za vrat :D

Marin Vu pon 9.3.2020 18:36

Svakako ce se koristiti vise 5G nego 2.4, wifi 6 za sada jedan uređaj, no do kraja godine ce ih biti mnimalno 3-4, tv, pojacalo, pc, PS idu na kabel, drugi tv na wifi, 4 mob na wifi, 3 kamere 2 laptopa na wifi, bitna mi je stabilnost i sigurnost, security level mi je jako bitan, vpn podrska mi je također bitna, file sharing i usb 3, no pokrivenost signalom mi nije bitna, za sada, jer sam u stanu od 85m2 koji je manje vise open space, no u nekoj dalekoj buducnosti imam u planu seliti u vecu kucu.

AF139 pon 9.3.2020 21:26

Što se brzine i kvalitete tiče tu je LAN kabal uvijek bolji, nema smetnje i do 100m rade punom brzinom dupleksno.

Što je više wifi uređaja na istom bandu to su veće međusobne smetnje pogotovo onih korisnika

koji imaju slabiji prijem od rutera (uslijed udaljenosti i zidova) te su zato njima radne brzine

manje , još ako bliži wifi korisnici koriste IPTV , Youtube , kamere ...

Marin Vu pon 9.3.2020 23:23

Svakako se slazem da je kabel najbolja opcija, no smatram da i dalje sa svim ovim bezicno spojenim uredajima nebi trebao biti problema.. Usporedujuci jedan i drugi, opcije, stabilnost, sigurnost itd... pros and cons... koji bi bio bolji odabir, i naravno zasto jedan a ne drugi..?