Mrežni hardver

Alcatel sim router ruši se pri downloadu

AntGadget čet 15.9.2022 19:30

Alcatel SIM router (LINK HUB HH40V) se ruši svaki put kada krenem skidati neku veću datoteku. Radi se o T-Com 4G ruteru.

Nekada se sruši nakon 10 minuta, nekada nakon 20, najbrže se sruši kada download brzo dođe do brzine od ~50mbps što je otprilike maksimum na mom području, ali se ruši i pri znatno manjim brzinama, neovisno o zagušenju u kući.

Nije stvar interneta jer mi hotspot na mobitelu (ista mreža) radi normalno.

Probao sam razne lokacije rutera, odspojiti druge uređaje i ne pomaže. Ruter malo downloada pa crasha i moram ga resetirati i opet iznova. T-comovci jedino znaju za restart ili evenutalno novi uređaj (kažu da imaju samo taj Alcatel).

 

Zanima me može li se što popraviti, isplati li se tražiti zamjenu od T-coma ili najbolje da kupim neki drugi uređaj.

ihush čet 15.9.2022 19:35

-kakav download? možda torrent? .. loše postavke clienta (klasično neograničeno-previše konekcija itd..).

-ostalo nema razloga, tj router i promet ne rade tako.. tj posao radi računalo, client, možda neki sporedan problem, kvar, malware itd. ili postavke, pucanje linija (pola hr je u nevremenu, struja i ostalo..) no po opisu nije to od danas problem pa može biti neki klasičan kvar ili postavke.

AntGadget čet 15.9.2022 20:00

Sva skidanja, nadogradnje softwarea, skidanje igrica sa Steama, ne samo Torrenti. Jedino streaming radi bez problema. Problem traje već duži period, neovisno s kojeg uređaja downloadam, a svi uređaji su skenirani Malwarebytesom.

Primijetio sam da malo duže izdrži kada ograničim brzinu skidanja na 10mbps pa postepeno dižem po 5-10mpbsa, ali ni to funkcionira uvijek.

Ne nalazim ništa konkretno na internetu, mogu još probati update firmwarea ili nešto.

mzopg čet 15.9.2022 21:31
AntGadget kaže...

Alcatel SIM router (LINK HUB HH40V) se ruši svaki put kada krenem skidati neku veću datoteku. Radi se o T-Com 4G ruteru.

Nekada se sruši nakon 10 minuta, nekada nakon 20, najbrže se sruši kada download brzo dođe do brzine od ~50mbps što je otprilike maksimum na mom području, ali se ruši i pri znatno manjim brzinama, neovisno o zagušenju u kući.

Nije stvar interneta jer mi hotspot na mobitelu (ista mreža) radi normalno.

Probao sam razne lokacije rutera, odspojiti druge uređaje i ne pomaže. Ruter malo downloada pa crasha i moram ga resetirati i opet iznova. T-comovci jedino znaju za restart ili evenutalno novi uređaj (kažu da imaju samo taj Alcatel).

 

Zanima me može li se što popraviti, isplati li se tražiti zamjenu od T-coma ili najbolje da kupim neki drugi uređaj.

 Što log kaže? Spoji se na router pa pogledaj. Bude li vruć u trenutku rušenja?

ihush čet 15.9.2022 23:23

-ok, problem postoji.. 'samo' treba otkriti gdje-što :) .. uređaj, kvar (ili soft-firmware..) ili računalo, recimo driver ili treći soft..

-najefikasniji način eliminacijom, bootaš neki live medij, npr kubuntu i probaš, ako je jednako tad nije soft-os-driver-treća app nešto pod win, možda kvar računala-mrežne no vjerojatnije modem, tad znaš što dalje..

robogo pet 16.9.2022 13:12
AntGadget kaže...

Nije do računala jer se problem događa s kojim god se računalom/mobitelom spojim. Firmware je aktualiziran.

Ako je riječ o torrentima, torrent klijent treba podesiti da ne prima više od 20-30 konekcija simultano, možda i manje. Prevelik broj dolaznih konekcija zaguši router koji jednostavno ne može obraditi toliki broj veza i na kraju odustane od života. 

 

U krajnjem slučaju, ako se isti problem događa preko Steama, probaj podesiti download brzinu na 1 Mbit/s i postupno povećavati. Ako se problem nastavi, nema druge nego reklamirati uređaj kao neispravan.