Monitori

Koji vidni kut pokriva vaš monitor ili TV?

Random. sri 16.5.2012 15:32

Kada ste kupovali televizor možda ste se pitali - na kojoj udaljenosti trebam sjediti da bi praćenje programa bilo užitak?

 

Na sreću, oko ovoga su pitanja rađene studije koje su pokazale da, ukoliko želimo kvalitetno pratiti sadržaj - TV (ili monitor) treba pokrivati 20-50 stupnjeva našeg horizontalnog vidnog polja. (30 stupnjeva je klasična preporuka, 50 je maksimum - često u kinu)

 

Što to znači? Vidi sliku.  Što ekran više primičete sebi, veći vidni kut on pokriva.

 

Kako izračunati?

 

Kliknite ovdje.

U prvo polje upišite širinu vašeg ekrana (samo ekrana, bez obruba!) u inčima ili centimetrima. Ukoliko ne znate širinu vašeg ekrana, ostavite u komentarima dijagonalu i maksimalnu rezoluciju ekrana pa ću ja izračunati za vas ILI se uputite ovdje, u zadnjem dijelu pod Diagonal  upišite duljinu dijagonale u inčima, pod Aspect Ratio odaberite omjer stranica vašeg ekrana (4:3 (1.33), 16:9 (1.78), 16:10 (1.6)... Ukoliko ne znate omjer ekrana, podjelite rezoluciju - horizontalnu s vertikalnom -> npr. 1920/1080 = 1.777 ili 1280/1024 = 1.25). Pod Width ste dobili širinu vašeg ekrana u inčima. Kopirajte tu vrijednost u prvo polje na prvoj stranici.

 

U drugo polje upišite udaljenost od ekrana do vas. Tu udaljenost napiše u centimetrima ako ste i širinu ekrana napisali u centimetrima ili u inčima ako ste širinu napisali u inčima).

 

Pritisnite Calculate  i u trećem polju ćete dobiti kut koji vaš ekran pokriva. U komentaru ostavite kut.

Enkidu sub 19.5.2012 00:05

Pametna i korisna tema, nešto šta se nažalost rijetko vidi na ovom forumu...

Kladim se da ima puno ljudi odi koji imaju prevelike monitore ili televizije preblizu, s obzirom na marketing i guranje sve većih i većih dijagonala zadnjih godina u sobe koje nažalost ne rastu (nego se smanjuju s obzirom na cijene nekretnina i padajući standard).

Evo jedan moj frend recimo, inače jako pametan i obrazovan tip, me uvjerava da je to šta ja smatram da je 32" TV dovoljan za moj dnevni boravak glupost, i da je uvijek što veće to bolje. Isti je školski primjer Apple fanboya btw. Čime hoću reći da karakterno-psihološke mane pogađaju sve ljude jednako bez obzira na inteligenciju, iliti neko može biti pametan ali se ipak ponašati glupo zbog psiholoških razloga, ako shvaćate što želim reći.

Dakle amo svi izmjerite koliko vam je dug ! (mislim monitor/TV po dijagonali, jelte, šta ste drugo mislili da mislim ?)

Random. pon 21.5.2012 19:25
Cadza kaže...

A jel mogu pomoću ovoga saznat na kojoj udaljenosti trebam držat TV da mi zauzima toliko-i-toliko stupnjeva vidnog polja? TV ima 62'', rezolucija je 1920*1080.

  Da.

 

Rezolucija je 1920*1080 što znači da je omjer stranica 16:9 to jest 1.78 (1.777...) što znači da je širina ekrana 54.05'' (137.287 cm).

 

Da bi ti ekran zauzimao 20 stupnjeva vidnog polja (horizontalno), trebaš sjediti na udaljenosti od 389 cm.

Da bi ti ekran zauzimao 30 stupnjeva vidnog polja (horizontalno), trebaš sjediti na udaljenosti od 256 cm.

Da bi ti ekran zauzimao 40 stupnjeva vidnog polja (horizontalno), trebaš sjediti na udaljenosti od 189 cm.

Da bi ti ekran zauzimao 50 stupnjeva vidnog polja (horizontalno), trebaš sjediti na udaljenosti od 147  cm.

Asta sri 23.5.2012 12:59

Baš super tema, a još bolji link za provjeru stanja...

Nego, da proširim tematiku...pod kojim kutem trebaju biti tri ekrana međusobno za najbolje vidno polje multimonitor setapa, srednji ekran je naravno okomito na korisnika, a što s ostala dva?