Monitori

Koji monitor kupiti

lobotomac90 čet 23.9.2021 15:01

Pa da, ja isto idem po toj logici, ako cu dati 9000 kn onda uzmem OLED TV i mir,a uostalom 43 inča dijagonala mi je prevelika za monitor. Jednostavno gledam 32 inča kao najbolji izbor kada ih bude u ponudi.

Zajeb je Sony napravio s tim rezolucijama žešći...najviše monitora na tržištu je sada 2k, FHD izlazi iz mode, a 4k sa full podrškom za PS 5 dolaze na kapaljku i po paprenim cijenama, zato i smatram da je najbolje čekati ili uzeti nešto za prvu ruku dok ne bude izbora ukoliko je hića.

Dabar83 pet 24.9.2021 15:18

Tražim monitor za sve,ali isto tako i za gaming novijih fps igirca od 24 inča.
Zanimaju me monitori sa 144-240hz,dakle za gaming ali sve opće poslove na njemu.Koliko je bitan odaziv slike za gaming?Da li je velika razlika između monitora sa 144hz i onoga sa 240hz?Vidim da većina ovdje traži minimalno 144hz.Da li se dakle isplati dati nekih 500kn više samo zbog tih 240hz?Cijena za novi monitor se kreće od 2000kn-2200kn

Ima li tko kakav prijedlog? -Hvala unaprijed za odgovore.

zhUPer_C18 pet 24.9.2021 15:55

Ne isplati se davati više novaca za 240Hz, osim ako nisi HC streamer gamer, a i isto moraš onda imati PC da ti vrti tih 240 fps.
Šta se samog monitora tiče, ovisi što točno želiš, takvu matricu odabireš. Prije nekoliko godina sam kupovao monitor i tako upao u veliku oštru diskusiju koja je matrica najbolja, na kraju sve pročitaš i ništa ne znaš dok zapravo ne probaš monitor. Zato ako imaš mogučnost, idi u trgovinu i pogledaj si monitore. Svaka ta matrica ima svoje prednosti i mane. TN (najbrži odaziv, ali blijede boje) vs VA (jako dobar prikaz boja, ali mogučnost ghostinga) vs IPS (veoma oštra slika, ali mogučnost backlighta). Bitno je ono što ti želiš. Ja sam tada uzeo AOC 24" 144Hz TN matrica. Naspram starog monitora, taj tada novi je bio svemirski brod, ali na TN matrici su boje blijede pa sam par godina kasnije si uzeo AOC 27" 1440p 144Hz VA. Slabiji odaziv iako je deklariran na 1ms, ali nije 1ms, ali opet brži nego bilokoji 60Hz monitor. Prikaz boja je puno bolji nego na TN i u suštini sam zadovoljan. Ghosting nisam primjetio i uživam igrajuči na njemu, taman je veći od 24", al opet nije prevelik.
inače googlaj best budget gaming 144hz 1080p monitor, pogledaj na par raznih stranica koji su naj, oni stvarno dobri će ti se ponavljat.

Iwan7SeVeN pon 27.9.2021 15:43

Evo vec par dana se premisljam pa sam odlucio kupiti 27" 1440p monitor samo sada je dilema koji od ova 2?

DeLL 

LG 

Dell ima 165hz a Lg 144Hz (nez jel neka velika razlika).

Stvar je u tome da sam ja PC igrac a ne PS5 ali ovaj LG ima u sebi 4K downcaler dok Dell nema ali se moze nabaviti ovo pa i dell prima 4k i downcala na nativni 1440p.

Nebi 4K jer nema graficka za 144hz, a ova moja RTX2060 bi bila ok za trenutne igre cca 60-100fps.

Jer sta se tice PS5 ne isplati se 4K 120hz jer vecina igra koja poderzava 120hz ce smanjiti detalje a ja sam uzeo PS5 samo zbog exkuziva tako da 4k 60hz/1440p 60hz mi je sasvim ok.

Tako da nez koji uzeti?

 

 

 

 

 

Dabar83 uto 28.9.2021 15:08
zhUPer_C18 kaže...
Ne isplati se davati više novaca za 240Hz, osim ako nisi HC streamer gamer, a i isto moraš onda imati PC da ti vrti tih 240 fps.
Šta se samog monitora tiče, ovisi što točno želiš, takvu matricu odabireš. Prije nekoliko godina sam kupovao monitor i tako upao u veliku oštru diskusiju koja je matrica najbolja, na kraju sve pročitaš i ništa ne znaš dok zapravo ne probaš monitor. Zato ako imaš mogučnost, idi u trgovinu i pogledaj si monitore. Svaka ta matrica ima svoje prednosti i mane. TN (najbrži odaziv, ali blijede boje) vs VA (jako dobar prikaz boja, ali mogučnost ghostinga) vs IPS (veoma oštra slika, ali mogučnost backlighta). Bitno je ono što ti želiš. Ja sam tada uzeo AOC 24" 144Hz TN matrica. Naspram starog monitora, taj tada novi je bio svemirski brod, ali na TN matrici su boje blijede pa sam par godina kasnije si uzeo AOC 27" 1440p 144Hz VA. Slabiji odaziv iako je deklariran na 1ms, ali nije 1ms, ali opet brži nego bilokoji 60Hz monitor. Prikaz boja je puno bolji nego na TN i u suštini sam zadovoljan. Ghosting nisam primjetio i uživam igrajuči na njemu, taman je veći od 24", al opet nije prevelik.
inače googlaj best budget gaming 144hz 1080p monitor, pogledaj na par raznih stranica koji su naj, oni stvarno dobri će ti se ponavljat.

 

Hvala! A što je sa G-Sync or FreeSync ? Naime,pročitao sam da je G-sync prema testovima za malo bolji ali ukpuno gledajući amd-ov free sync i nvidiev g-sync daju identične rezultate.

Ja imam nvidia grafičku karticu,da li to znači da moram uzeti monitor sa G-sync ? Da li je to nužno ili mogu uzeti bilo koji sync?

DarthMarkus uto 28.9.2021 15:50
zhUPer_C18 kaže...
Ne isplati se davati više novaca za 240Hz, osim ako nisi HC streamer gamer, a i isto moraš onda imati PC da ti vrti tih 240 fps.
Šta se samog monitora tiče, ovisi što točno želiš, takvu matricu odabireš. Prije nekoliko godina sam kupovao monitor i tako upao u veliku oštru diskusiju koja je matrica najbolja, na kraju sve pročitaš i ništa ne znaš dok zapravo ne probaš monitor. Zato ako imaš mogučnost, idi u trgovinu i pogledaj si monitore. Svaka ta matrica ima svoje prednosti i mane. TN (najbrži odaziv, ali blijede boje) vs VA (jako dobar prikaz boja, ali mogučnost ghostinga) vs IPS (veoma oštra slika, ali mogučnost backlighta). Bitno je ono što ti želiš. Ja sam tada uzeo AOC 24" 144Hz TN matrica. Naspram starog monitora, taj tada novi je bio svemirski brod, ali na TN matrici su boje blijede pa sam par godina kasnije si uzeo AOC 27" 1440p 144Hz VA. Slabiji odaziv iako je deklariran na 1ms, ali nije 1ms, ali opet brži nego bilokoji 60Hz monitor. Prikaz boja je puno bolji nego na TN i u suštini sam zadovoljan. Ghosting nisam primjetio i uživam igrajuči na njemu, taman je veći od 24", al opet nije prevelik.
inače googlaj best budget gaming 144hz 1080p monitor, pogledaj na par raznih stranica koji su naj, oni stvarno dobri će ti se ponavljat.

 KE ?

 

VA ,najbolji KONTRAST i crna, boje ni blizu IPS-u (preizraženost, kričavost), ghosting( osim kod Samsunga G7 i G9 koji su 240Hza), te bleed još izraženiji kod zakrivljenih modela,

 

IPS - najbolje i najpreciznije boje međutim IPS glow (crna je siva), low contrast i naravno nešto viša cijena 

 

Btw 240Hza se itekako isplati pogotovo kod G7. 360 je već za profiće.

zhUPer_C18 uto 28.9.2021 16:23

PS5 ti ne podržava 1440p rezoluciju, barem ne za sad. vjerojatno bi ti ps5 prebacio na 1080p 120Hz. nikakve emulatore ne preporučam.
pogledaj si recenzije za oba modela, na https://www.displayninja.com/ i na par drugih stranica pa si odluči.

@Dabar83
Gsync modeli su obično skuplji, tako da je to minus. ako nađeš dobar monitor za ok lovu sa Gsyncom, uzmi ga. inače iz mog iskustva kombinacija Freesync i nvidia gpu je mačak u vreči. neki monitori rade s određenom grafičkom, neki ne, a opet taj koji ne radi s prvom nvidijom, moguće da će radit s nekom drugom. Imao sam AOC 24" 1080p 144Hz freesync i super je radio s gtx 1080 (freesync ON), a novi AOC 27" 1440p freesync2 ne radi. javlja se black flickering, kao da svake sekunde prekida signal i monitor bude crn, samo u igrama tako. Isključio sam freesync2 i igram s fiksnim 144hz refreshom. iskreno, ne vidim razliku i radi mi ok. bilo je u međuvremenu driver update za nvidiu, ali nisam probao natrag uključiti freesync2. možda je bilo promjena pa ću baš probati.
uglavnom nvidia + Gsync je najstabilniji i najbolje radi, nvidia + freesync (1 ili 2) treba testirat

zhUPer_C18 uto 28.9.2021 16:51

Slažem se za panele, malo sam pobrkao činjenice, hvala na ispravku.

240Hz nije potreban jednom prosječnom gameru s prosječnim PC-em, a i samsung G7 sigurno ne spada u prosjek sa svojom cijenom od preko 5000kn.

RonoN čet 30.9.2021 07:08
Bash kaže...

Bok,

Kupujem monitor za spajanje na MBP M1, velicina 27-32 incha, pretezito za multimediju, kreaciju kontenta itd. Moze preporuka?

 Koliki ti je budzet?

Ja sebi vec neko vrijeme gledam i Dell monitori U serije su mi prvi izbor

Bash čet 30.9.2021 19:03
RonoN kaže...
Bash kaže...

Bok,

Kupujem monitor za spajanje na MBP M1, velicina 27-32 incha, pretezito za multimediju, kreaciju kontenta itd. Moze preporuka?

 Koliki ti je budzet?

Ja sebi vec neko vrijeme gledam i Dell monitori U serije su mi prvi izbor

 To sam i ja cuo odnosno to cu nakraju sigurno uzet. 

Iwan7SeVeN sub 2.10.2021 01:23

Prvo ovisi koliko bi max potrosio.

Drugo kupovina monitora je bar meni najgora stvar od svega 10 puta brze se odlucim koje komponente cu kupiti nego monitor jer monitor gledam 100% vremena a svaki monitor ima neku manu ne postoji savrsen monitor a opet treba gledati da traje bar 3-5 god vec ako je velika lova u pitanju.

GrimReaperKC sub 2.10.2021 08:52
Iwan7SeVeN kaže...

Prvo ovisi koliko bi max potrosio.

Drugo kupovina monitora je bar meni najgora stvar od svega 10 puta brze se odlucim koje komponente cu kupiti nego monitor jer monitor gledam 100% vremena a svaki monitor ima neku manu ne postoji savrsen monitor a opet treba gledati da traje bar 3-5 god vec ako je velika lova u pitanju.

 pa nisam nesto ogranicen sad budzetom, moze 2k,3k, moze se i vise protegnut .. neki best buy trazim al da cijena neide u neke vode preplacivanja jer nisam PRO korisnik i da zivim od slike na ekranu

Iwan7SeVeN sub 2.10.2021 12:15
GrimReaperKC kaže...
Iwan7SeVeN kaže...

 

 pa nisam nesto ogranicen sad budzetom, moze 2k,3k, moze se i vise protegnut .. neki best buy trazim al da cijena neide u neke vode preplacivanja jer nisam PRO korisnik i da zivim od slike na ekranu

 To ti je ono pod drugo sta sam naveo vec 2 tijedna se vrtim sta da uzmem svaki monitor ima neki problem (los respons time, ghosting, overshoot, fleackering itd itd) tesko naci savrsen monitor imam raspon do 2.5k do 5.5k ali idalje nemogu se odluciti :)

 

EDIT: Ono sta sam gledao i cekam je LG 27GP850 kod nas trenutno ima samo GL/GN modeli (GL 2019 - GN 2020) GL i GN su isti paneli sa nekim malim izmjenama dok GP ima oc na 180Hz i brzi respons time. tako da cekam GP da postane dostupan.

ll25 ned 3.10.2021 14:46

Imam trenutno ovaj monitor. Kupljen je prije 3,5 godine, ali imam produženo jamstvo 5 godina i javlja mi se sljedeći problem. Kad ga upalim nakon što je duže vrijeme ugašen "skaču" na donjoj trećini horizontalne šarene crte po njemu. Počelo se dešavat već prije dvije godine, ali nekad je to bilo puno kraće i manjeg intenziteta... Planiram ga reklamirat, ali kako ne mogu biti bez monitora sam mislio prvo kupiti novi.

 

Pa sad, cca 2000kn je budžet i prešao bih na 27", poželjno je da je zakrivljen, 144hz minimalno, VA panel i 1440p rezolucija. Po filterima pretrage, čini mi se da mi je opet suđeno kupiti Samsunga :D

 

Jel mi može netko dat savjet koja je razlika među ovim monitorima i valja li koji od njih? Ono što mi je sumnjivo da je monitor s G-syncom i većim refresh rate-om 100 kuna jeftiniji... Pa ako može koji savjet, bio bih jhako zahvalan :)

 

Samsung 27" Odyssey LC27RG50FQRXEN EDIT: radi o 1080p monitoru, gledao sam jedan indentičnog izgleda koji je 1440p, ali tog ni nema za kupit kod nas. Molim onda samo savjet oko ovog drugog :)

 

Samsung 27" Odyssey, LC27G55TQWRXEN

 

mariolla79 ned 3.10.2021 19:13

Imam pitanjce..imam na monitoru vanjski power brick jel on moze ici u stol tocnije malm iz ikea-e ima ispod drveni zljeb za cable menagment..ili da ga ostavim vani ak mu treba zraka!? I jel mogu koristit duzi dp cabel od drugog proizvodjaca..ovaj samsungov koji je dosao s monitorom mi je prekratak..1.5 m ali na njemu pise nesto 8k neznam jer je taj bolji od vulgaris nekog dp kabela...hvala

zhUPer_C18 ned 3.10.2021 20:07

znači, imaš samsung, imaš problema s njim i opet ćeš na samsung... a dobro.

pošto smo već nebrojno puta ovdje rekli da je jaaako teško odabrati onaj najbolji jer svaki ima neke mane i na kraju je odluka više subjektivna, uzmi oba, onaj koji ti se više sviđa si pustiš, drugi vratiš i tražiš povrat novca :)

ja bi radje 1440p 144Hz nego 240Hz bez obzira na Gsync

ll25 ned 3.10.2021 21:24
zhUPer_C18 kaže...
znači, imaš samsung, imaš problema s njim i opet ćeš na samsung... a dobro.

pošto smo već nebrojno puta ovdje rekli da je jaaako teško odabrati onaj najbolji jer svaki ima neke mane i na kraju je odluka više subjektivna, uzmi oba, onaj koji ti se više sviđa si pustiš, drugi vratiš i tražiš povrat novca :)

ja bi radje 1440p 144Hz nego 240Hz bez obzira na Gsync

 

Pa neću se ureć, ali bilo bi glupo očekivati da će svaki krepat 

 

Dada, napisao sam u editu da sam stavio krivi model, samo me onaj drugi zanima, pa ako postoji neko mišljenje o njemu konkretno 

Iwan7SeVeN pon 4.10.2021 17:43
ll25 kaže...

 

 Prvi je 1080p sta na 27" je premalo PPI. 24-25" je za 1080p taman 27" je 1440p a 32"+ 4K.

Nez sta si zapeo za VA panele imaju najveci respons time i ghosting jedini Va paneli koji valjaju su nanovome ODYSSEY G7 koji je preko 4K kn. Gledaj neke IPS modele jes da imaju problema sa back light bleadom al je to manji problem (ovisi kakav te zapadne) nego VA sa ghostingom.

Imas jedan ako mozes rastegnuti do 2.7K Kn a ako oces 24.5" sa 240Hz onda ovaj.

 

EDIT: Evo jedna usporedba tvoga za 2100kn i ovoga za 2700kn.

Mitch pon 4.10.2021 20:17

Evo 2 mjeseca nakon, svaka preporuka za Alienware AW3821DW.

 

Zamjenio sam Odyssey G9 jer mi se vrtilo od 49" (pokrije sav periferni vid i curve je predubok) na poslu.

 

Uglavnom ovih 38" idealno za produktivnost, panel odlican (response itd), HDR top, crne okej (bolje nego Samsung G9 i CRG9), taman po tezini moze na AmazonBasics monitor arm (ili Ergotron LX), odlicno radi sa starijim/novim integriranim grafama (guraju 3840x1600 @60 na DP skoro sve, kad za treba ide na 144)...uglavnom nikakvih zamjerki nemam. Ima puno USB portova. Jedino sto nema USB-C ali to mi je ok.