Leon4rdo uto 11.2.2020 16:51

Kratki osvrt nakon par dana druženja sa Dell P2419H monitorima.

 

Monitori zauzimaju iznenađujuće malo mjesta na stolu. Ultra tanki rubovi izgledaju odlično. Kako imam i dodatno postolje na kojeg idu dva monitora još uvijek razmišljam da li da ga uopće iskoristim. Negativna stvar kod originalnog postolja je što je cable management gotovo nepostojeći i to bi bio glavni razlog izmjene postolja. Što se tiče ergonomije, podešavanje ekrana po visini radi odlično (monitor na postolju ide od 36 do 49cm) što uz tilt -5/+21° znači da se monitor da sasvim dobro podesiti. Za OCD freakove i one koji vole ravne linije na stolu moguće je zakretanje +/- 45° samo dijela podloška po vertikalnoj osi. Rotiranje monitora za 90°, odnosno portrait mod je super za rad sa dužim tekstom. Malo nervira što monitor nema naglašene stop točke, ali budući dobro drži poziciju to nije ozbiljan problem. Netko će možda staviti monitor ukoso, a tko sam ja da mu sudim ;). Dell Display Manager sam instalirao/deinstalirao, budući mi se nije svidjela ni brzina sučelja, niti izbor opcija onako na prvu tako da neznam da li softver ima mogućnost automatskog rotiranja desktopa.

 

Osvjetljenje je za uređaj sa 250 nita više nego dobro. Iako sam bio dosta skeptičan budući da imam još jedan dual setup sa 400 nitnim monitorima ovjetljenja mi ne nedostaje.

 

Reprodukcija boja je za 8-bitni (6-bit + FRC) monitor zadovoljavajuća. 96,4% sRGB i 81,1% DCI-P3. Nisam siguran da li Dell koristi isti panel u U2419 ali izmjerene vrijednosti nisu baš toliko daleko od deklariranih vrijednosti ovog monitora. Kako monitor ujedno nema mogućnost integracije sa uređajima za kalibraciju kao npr. LG ili EIZO ne bih ga preporučio za naprednu foto obradu ili DTP. Igre nisam testirao ali ~10ms input lag bi trebao biti dovoljan i za nešto brže igre. Monitor naravno ne podržava FreeSync/ G-Sync. Filmovi na monitoru izgledaju dobro. Boje su relativno dobro zasićene. Avatar i neki HDR klipovi koje imam na disku izgledaju pristojno. Nije to na razini VA ili IPS panela sa QuantumDot tehnologijom i daleko je to od OLEDa, ali vidio sam ja gorih televizora od ovog Dell monitora. Anti-refleksijski filter je zapravo dobar, no ukoliko imate dnevno svjetlo direktno iza leđa može se razmisliti o drugoj poziciji, no vjerojatno 90% ljudi neće imati nikakvih problema s tim. Kako ja u kućnim uvjetima ipak preferiram glossy ekrane što se toga tiče i nisam neko mjerilo.

 

Probijanja pozadinskog osvjetljenja nemam nimalo ni na jednom monitoru. Nisam siguran da li je to bug ili feature, ali iz dosadašnjeg iskustva sa Dell monitorima nekako više vjerujem da je u pitanju ovo drugo.

 

Priključaka monitor ima dovoljno. VGA, HDMI 1.4, DisplayPort 1.2, USB out, 2x USB 2.0 + 2x USB 3.0 input. P241HC verzija ima USB Type-C umjesto ovog USB out i DisplayPort passthrough na mjestu VGA tako da bi to nekome moglo biti zgodno. U2419 verzije imaju nešto noviji DisplayPort 1.4 i 3.5mm audio. Monitor nema integrirane zvučnike.

 

Potrošnja monitora out-of-the box je 12.5W. Kalibrirano sa osvjetljenjem na 57% je nekih 8W ili 7W navečer sa osvjetljenjem na 20%.

 

Ukratko više nego dobar uredski 24″ 1080p IPS monitor sa podesivim postoljem i sa dosta priključaka, koji može poslužiti kako za standardne uredske poslove, tako i za programiranje ili izradu web stranica sa laganom foto obradom. Onaj tko se u duši osjeća kao gamer naravno da će uzet nešto drugo.

 

PS. Ukoliko nekog zanimaju moje postavke za ovaj monitor: Brightness (57%), Contrast 75% (default); Color>Preset Modes>Custom Color R(99%) G(100%) B(99%). ICM profil koji ide u "C:\Windows\System32\spool\drivers\color\" je ovdje. Za brzu izmjenu profila se može koristiti X-Rite portable program.