Memorije

XMP radi problem (MSI Tomahawk B350 + 4*8GB)

ChaoticOS sub 26.12.2020 10:12

Konfiguracija je MSI Tomahawk B350 + Ryzen 2700X i ostalo manje bitno za ovu pricu...

 

Do sada sam imao 2*8GB gskill aegis (3000mhz)...

Ubacio sam jos 2*8GB identicne memorije... Tako da je sada 4*8GB DDR4 (3000mhz)...

 

Kad sam upalio komp, u biosu uredno prepozna svih 32GB...

Game boost je ugasen... XMP profili ugaseni...

Memorija radi na taktu od 1866mhz...

 

Ako upalim XMP, bilo profil 1 ili 2...

Komp nakon reseta ode u power saving mode...

Nikakvu sliku ne prikazuje...

Na maticnoj gori crvena lampica pored koje pise "CPU"... Ona se ne gasi...

Moram gasit komp, izvaditi maticnu da dodjem do baterije...

Kad izvadim bateriju i nakon 3-4 min ponovno sklopim sve i upalim komp, udjem u bios i sve je resetirano na default... U tom slucaju uredno digne WIN...

Ali ako opet pokusam upaliti XMP, ista stvar...

Probao sam nekoliko puta i svaki put isto...

 

NAPOMENA: XMP i Game boost radili su uredno sa 2 plocice od po 8GB...

 

Trenutno sam bez ideje...

Mozda promjeniti poredak plocica, ali kontam da ne bi trebalo utjecati...

Ili update BIOS-a...

 

Molim vas za pomoc...

 

HVALA!

MGloc sub 26.12.2020 10:46

Jesi probao samo sa novom memorijom ? Staru izvadi van i probaj sa novom.I svakako napravi update BIOSA.

 

EDIT: Za ryzen ti je najbolje dual channel memorija tj. samo 2 keksa ne 4.Provjeri da li su iste latencije , mozda zbog toga ne radi.

Maticna ti podrzava XMP od 3200mhz mozda bolje da prodas ta 4 keksa i uzmes si 2x16gb 3200mhz cl14 ili cl16.

ChaoticOS sub 26.12.2020 11:47
MGloc kaže...

Jesi probao samo sa novom memorijom ? Staru izvadi van i probaj sa novom.I svakako napravi update BIOSA.

 

EDIT: Za ryzen ti je najbolje dual channel memorija tj. samo 2 keksa ne 4.Provjeri da li su iste latencije , mozda zbog toga ne radi.

Maticna ti podrzava XMP od 3200mhz mozda bolje da prodas ta 4 keksa i uzmes si 2x16gb 3200mhz cl14 ili cl16.

 Plocice su doslovno identicne...

 Probat cu danas sa updateom biosa...

 Nakon toga cu probati plocice ili zamjeniti poredak, ili izbacit stare pa probati samo s novima...