Memorije

Ram memorija kompatibilnost

khuzjak2 pon 19.7.2021 21:26

ei pozdrav,imao bi jedno pitanje  ako bi netko želio pomoći....imam matičnu pluču Gigabyte Aorus Master x570 rev 1.2 i proc ryzen 5900x.....imam jedan problem,vrlo vjerojatno je riječ o ram memoriji,naime događa mi se ponekad da nemogu ništa otvoriti od aplikacija,nije onaj klasični freeze ekrana da nebi mogao s mišom al nemogu ništa otvoriti,isto tako ako preko noći ga ostavim upaljenog da mi nešto skida ujutro ga nađem freezanog tj ne reagira na pokrete miša i moram prisilni restart napraviti uđem u windowse i normalno radi,više mi se to događa u mirovanju tj idle nego kad imam pokrenutu neku igru ili slićno,tu konfu nemam dugo ,nekih mjesec dana, a ram pločice koristim od svoje prijašnje konfe asrock z390 taichi i proc 9700k koji sam imao,tamo je sve radilo bez problema,model ram pločice je G Skill TridentZ F4-3600C17-8GTZSW 2x8GB...taj ram nije u qvl za aorus master x570,dali bi se dalo posložiti u biosu vrijednosti tog rama da mi stabilnije radi ili ću morati baš kupiti trident z neo jer ovaj moj je običan trident z,odlična mem ,koštala me oko 1300kn,zato i pitam jel ju je moguce mozda podestit uz biosu da radi na ovoj matičnoj kako teba ili ću morat u kupovinu rama

Zaporožac uto 20.7.2021 08:57

Provjeri prvo jesu li pločice dobro sjele.

Poslije izvadi bateriju s ploče pa ju vrati nakon 10 sekundi, i vidi (u Biosu) na koju vrijednost odn. koliko Mhz ti je ploča stavila RAM i s kojim latencijama.

 

Ako ju je spustila na npr 2666, 2993, 3200 Mhz i poslije sve radi, reci, pa ćemo dalje probati dići na 3600.

imaš li u Biosu XMP profil ?

 

Kod mene su pločice 3000 mhz i nisu uopće htjele raditi na više od 2113 dok nisam stavio XMP profil koji je automatski prepoznao memoriju na 3000 s original latencijama i naponom.

khuzjak2 uto 20.7.2021 14:02

jesu moduli dobro sjeli na matičnu....ploča je vrhunska 3150kn sam je platio ,naravno da podržava x.m.p  2.0,pozdžava ploča brdo opcija za fino ugađanje sveg i svačeg vezano za memoriju i druge komponente samo što se ja baš nešto slabo kužim u taj dio ...kada nije uključen xmp profil memorija mi radi na 2133mhz a kada ga uključim radi na 3600mhz...problem mozda leži što moji moduli nisu u Popis kvalificiranih dobavljača (QVL) od moje matične popis je koji pruža proizvođač sustava ili matične ploče dijelova koji su testirani i potvrđeni od strane tog proizvođača za rad na njihovom hardveru....

Zaporožac uto 20.7.2021 14:18
khuzjak2 kaže...

jesu moduli dobro sjeli na matičnu....ploča je vrhunska 3150kn sam je platio ,naravno da podržava x.m.p  2.0,pozdžava ploča brdo opcija za fino ugađanje sveg i svačeg vezano za memoriju i druge komponente samo što se ja baš nešto slabo kužim u taj dio ...kada nije uključen xmp profil memorija mi radi na 2133mhz a kada ga uključim radi na 3600mhz...problem mozda leži što moji moduli nisu u Popis kvalificiranih dobavljača (QVL) od moje matične popis je koji pruža proizvođač sustava ili matične ploče dijelova koji su testirani i potvrđeni od strane tog proizvođača za rad na njihovom hardveru....

 Ma, nema ni moje memorije na popisu moje ploče pa je proradila.

Možeš li sam podesiti drugi XMP profil ili imaš samo default, jedan ?

Poigraj se malo s latencijama i brzinama.

 

Probaj s 3200 pa neka ploča sama podesi latencije.

khuzjak2 uto 20.7.2021 14:43

da ,moja memorija ima samo jedan xmp profil...znaći kad sam ručno u biosu probao spustiti na 3200mhz bios mi tu vrijednost nije htio prihvatiti te se bios clearao na default tvorički,čitao sam nešto da ryzen procevi nekako najbolje rade s modulima do 3200mhz naravno u xmp-u,probat ću se malo poigrat u biosu možda je uspijem posložiti,veli generalno dobro radi samo ponekad rijetko zna smrznuti se,čak više u idle-u mego u opterećenju

Zaporožac čet 22.7.2021 10:47
khuzjak2 kaže...

da ,moja memorija ima samo jedan xmp profil...znaći kad sam ručno u biosu probao spustiti na 3200mhz bios mi tu vrijednost nije htio prihvatiti te se bios clearao na default tvorički,čitao sam nešto da ryzen procevi nekako najbolje rade s modulima do 3200mhz naravno u xmp-u,probat ću se malo poigrat u biosu možda je uspijem posložiti,veli generalno dobro radi samo ponekad rijetko zna smrznuti se,čak više u idle-u mego u opterećenju

 svašta se događa.

eto, jučer spojim drugi hard disk na kojem je kolekcija igara, prvi put boota, jutros se froza pri dizanju windowsa četiri puta.

izvadim bateriju, vratim ju i sad se lijepo boota ali je memorija na 2133.

čim ju stavim na XMP 3000 Mhz opet neće u windowse... a bez tog diska je normalno bootalo.

disk je provjereno ispravan, konfiguracija novi intel socket 1200, CPU 11600K

kakve sad ima veze taj hard s brzinom ram memorije, pitam se 

danas ga opet isključujem jer mi se to već dogodilo kad sam sklopio novi setup.

Geometrije čet 29.2.2024 07:23

Pozdrav, muci me pitanje kompatibilnosti ovih dvaju rama za laptope

 

Kingston 4gb 1Rx8 PC3L-12800-11-13-b3

Samsung 4gb 1Rx8 PC3L-12800-11-13-b4

 

Prvo ne znam što označavaju ova zadnja slova b2/b3/b4

A zanima me da li mogu ta dva rama zajedno stavit u laptop