Linux

Razlika u distribucijama

Check pet 23.2.2018 23:35

Pozrdav, evo ja sam linux n00b, prešao sa windowsa prije 7 mjeseci i dopro se zasad snalazim na linuxu, krenuo sam od Minta, a sad sam na Manjaru. No jednu stvar mozgam i mozgam i nikako da skužim, koja je točno razlika u distribucijama,, zašto svaki ima svoj ecosustav? Pogotovo ako je baziran na drugom, tj uzeo njegov source i još k tome koriste par sučelja. Znači dal je razlika u libary koje koriste ili u čemu točno? Zašto binary sa npr minta ne bi radio u manjaru? (pitanje nije vezano za razliku u rolling ili scheduled release) Hvala

ihush ned 25.2.2018 17:50
Check kaže...

.. Znači dal je razlika u libary koje koriste ili u čemu točno? Zašto binary sa npr minta ne bi radio u manjaru? (pitanje nije vezano za razliku u rolling ili scheduled release) Hvala

 -da, nakupina softa=distra, tj netko je to posložio i to radi.. a kad nešto promjeniš (lib/dll..) tad otkriješ dependency hell i ono čemu ti sys fielovi služe.. tj koriste ih appsi, a svaka može tražiti nešto 'svoje', verziju nečeg.. jel to java-flash-mp3kodec.. gtk-gcc.. sve je navedeno s verzijama, s razlogom. Kad imaš nakupinu i updejtaš neku app-X, tad ako koriste zajedničke libove imaš situaciju da neka app-X2 to još ne podržava.. i da ili moraš i nju updejtati ili neki treći kompromis.. i tad to krene.

 

npr pokušaj neku stariju distru, koja je u svoje vrijeme bila outofbox upotrebljiva, danas.. i već nakon npr updejtanja OSa može početi s problemima za browser ili nešto deseto tj mora se i ta app prilagoditi (koristiti noviji lib..) a na to ti je GUI samo 'šlag'.. i mijenjaju ih češće nego čarape, godinu-dvije guraju xe, pa ih abandaju, pa se vrate.. i tad ti npr radi terminal ali ne gui-frontend, jer nije za gnome x, nego gnome x3.. itd. a da ne spominjemo veće gui razlike.. kde-xfice-gnome-wayland.. itd. Ispod haube binary morže raditi, ali je frontend problem..

 

btw, postoji binary kompatibilnost za sve, oseve.. može se, unix-linux-win-osx-bsd.. no što bi ta app radila? koji gui? dx-aero, gnome, kde.. ili terminal-cli-cmd.. a tad praktički nemaš ništa od uobičajenih client-appsa (mreža, baze su takav primjer, kod koji radi ispod haube može, ne ono što je frontendovski orjentirano tj za juzere..). Od Touringa, univerzalno računalo, sve je to isto.. ali nije :))

 

distra, nakupina ugodnog-složenog softwarea, koju je netko tko zna posložio i radi.. ono što prosječan juzer i treba. Izbor je možda preširok, u početku se ''mora sve probati..'' ali i to je dio gušta. Support je nešto što imaju 'glavne' distre.. i logično je tad njih odabrati za korištenje, prije će dodati neku izmjenu, support za noviji hw, patch.. i veća šansa da će support postojati u neko buduće vrijeme. Manje distre su 'rizične'.. egzotika. Ali dok si u fazi upoznavanja, zanimljive. Probati, izbor.. nema najbolje, možda već sutra ne valja.. a 99% je isto.

Možeš sam složiti 'svoju' distru, npr ubuntu + modifikacije i studiom napraviš install.. sve to je na kraju isto.

Check ned 25.2.2018 20:42

Hvala na detaljnom objašnjenju:) Lakše se diše odmah:) Sumnjam da ću skoro svoju distu radit:D Neznam još ni kad Arch idem instalirat šta bi mi trebalo... Nekako mi se manjaro sad jako sviđa jer ima onu rollback opciju ak nešt zašteka, ubuntu mi se nikako ne sviđa zbog unityja, ubuntu mate koliko sam skužio je manja edicija, zato preferiram Mint. Neznam zašto dosta iskusnih usera pljuje po mintu meni je iskustvo s njim bilo odlično, jedini razlog zašto sam htjeo rolling release je da nemoram nanovo instalirat os kada izađe nova edicija, makar koliko sam čitao ni to nije slučaj jer može sve nekak se raspast. Na ženinom laptopu sam instalirao mint neki dan jer su joj win 10 trokali previše i ona je super zadovoljna sa njim. Usput još jedno pitanje, koliko bih duo mogao očekivati da sustav radi bez nekih večih problema ako ga koristim kao daily driver? Čitao sam da više nije kao nekad redovno potrebno troubleshotanje al eto nemam baš iskustva da dulje koristim određenu ediciju jer sam često distro hopao a imam laptop koji je super podržan od drivera tak da zbilja nisam imao nikakvih problema zasad

ihush ned 25.2.2018 21:49

upotrebljivost bilo kojeg softa, pa tako i distre/OSa, ovisi o onome što radiš-koristiš.. npr internet ili neki zatvoreni sustav, u jednom slučaju već 'sutra' možda trebaš novo, u drugom zaboraviš stoljeće kad si instalirao ili updejtao..

soft je nepoderiv/vječan.. ali sve se mijenja, zastari. Ako je do jučer browser koristio flash sutra će bez html5 biti beskoristan. A tad možda običan update konkretne app a ponekad novi os-install jer je previše povezanih-ovisnih stvari ispod haube. Ne brinuti o ipak nepredvidivoj budućnosti ili glumiti vidovitog milana.. brini se o konkretnom problemu kad se desi, do tad koristi os-appse.. :)