Linux

Mandriva boot sa USB-a

1domagoj1 ned 6.12.2009 04:41

Pozdrav svima,

 

Evo već je pol 5 ujutro i ovo je još jedna od noći bezuspješnog pokušavanja da natjeram Mandrivu da mi se instalira sa USB flash drivea. Stvar je ovakva, imam notebook kojem ne radi DVD pogon, i jedina mi je alternativa instalirat Mandrivu sa USB-a...ali sve metode koje sam pokušao ne šljakaju, pa sve (zadnje) nade polažem u velike umove BOL foruma. Dakle, imam .iso (kolko znam hybrid je) i trebal bi ga na neki način "napržit" na USB, da ga bootam i instaliram Mandrivu. Dakle, probal sam sa Unetbootinom (i to više verzija, od starijih prema novijima), sa Mandriva Seedom (to je zasad jedina stvar koja je i proradila, ali MS napravi live usb, meni to netreba, ja želim instalirat punokrvni OS sa usba), sa BootISO-m, BootMyISOs-om, probal sam stavit grub gore, pa syslinux, isolinux, editiral cfg-ove na sve moguće načine (i naredbe) kojih sam se sjetio, probal sa nekim tamo WinImageom, ma mislim da praktički sve. I ne, i ne, i ne. Najdalje šta sam došel je da se loadala i kad ja fino pokrenem instalaciju, ostane mi taj loading screen, nakon nekog vremena se zacrni i dalje ništa, reko možda je spor samo, ostavim do jutra i dalje je na crnom ekranu... Više stvarno ne znam šta da radim, na netu ima za sve moguće distre instalacija sa usba, samo za Mandrivu ne...eventualno ako ima neki alat u mandrivi, al đabe mi to kad je nemam nigdje, i ne namjeravam ju instaliravat na desktop komp, već tak i tak imam previše OS-ova... Dakle, ima ko kakvih prijedloga, načina, programčića, tutoriala, linkova (možda se potrefi neki koji nisam pogledal), savjeta, bilo šta. Ajde, linuxaši, prosvjetlite me, jer ja stvarno više ne znam šta bi...help

1domagoj1 ned 6.12.2009 15:29

Evo bump. Samo da vam kažem, da sam uspio rješit stvar, koja je krajnje jednostavna, a ja potrošio par dana svog života na to(doslovno), pa evo i tutorial mali ako kome zatreba:

 

1. Formatirajte USB sa FAT32 sustavom i pod volume label stavite MANDRIVAONE (brijem da bez ovoga volume labela neće radit - ako neko proba nek potvrdi, ili demantira).

2. Sa programom Unetbootin stavite .iso Mandrive na USB.

3. Skinite ovo za Mandrivu 2009.1, a ovo za Mandrivu 2009, i sadržaj tih fileova prekopirajte na USB (kad vas pita za overwrite, potvrdite), s tim da pazite na strukturu foldera.

4. I to je to, bootajte dalje Mandrivu sa USB-a.

 

Napomena: Opisani postupak je izveden u Windowsima, može ga se napraviti i u Mandrivi, ako ju imate već instaliranu. Također ovo je postupak za Mandrivu One 2009(.1), za 2010 vjerojatno postoje druge datoteke, koje nisam tražio, ako neko ima volje može ih potražiti.