Linux

Linux - pitanja i odgovori

Darky sri 3.6.2020 04:55
ihush kaže...

nije potrebna ps2 tipkovnica.. tj svaki bios do boota-osa supporta automatski ps2 osim ako to onemogućiš. Tj uefi-fastboot i sl gluparije kao i sleep-hyber mogu preskakati inicijalizaciju tj upravo to rade.

-to znači da ti nešto ne radi, rastavi-sastavi-provjeri ili clrcmos ..

 misliš blokira USB?
znam da to radi, nije prvi puta da se ovo dogodilo na nekoj MBO, samo sad nemam podruma(tavana) da izvučem prašnjavu i zmazanu ps/2 koja rješava stvar za 3 sekunde

Ja sumnjam na bateriju, sad je cca 4-5 godina stara MBO, budem je izvadio i sad me čeka traženje tipkovnice po dućanima (grrrr)
srećom imam laptop za rezervu

ihush sri 3.6.2020 07:11

opet, nije potrebna ps2 tipkovnica, bios mora podržavati, ako je sve ispravno tad mora raditi i usb. Ako ne radi tad imaš kvar-problem.

-jedini dio gdje je ps2 pomagao je između paljenja biosa i izbora boota-menija tj ako nema supporta biosa tad tipkovnica na usb ne radi i tad ne možeš izabrati nešto od ponuđenog tj to je pocija pod nazivom usb dos support i samo u tom dijelu je potrebno jer tad još nema drivera osa koji može raditi s usbom. Samo tome služi ta opcija, odnosno, ako je isključena tad ne možeš birati iz menija ali prije toga tipkovnica radi tj radi u biosu-postu-paljenju-inicijalizaciji. Ako ne radi imaš kvar.

Zechina sri 3.6.2020 15:32
mind_challenge kaže...
Darky kaže...
mario.L_hr kaže...

Ovo je moj "stroj". Još uvijek radi ko bebica.

 to staro ? ma daj...
vidi moju konfu

 Ma to je nista, radi na jos starijem

 

Entry Point kaže...
 

Beat this @Entry Point - ajd, klasa smo 
Doduše, imam i drugih, novijeh ali ova ruina mi je postao katica za sve.

@mind_challenge - fala za neofetch, na to sam skroz pozabio.

Zechina sri 3.6.2020 19:08
mario.L_hr kaže...

Ne tražim ... CAD alat za Linux jer bez obzira na DraftSight koji je odličan imam problema kad izradim nešto u njemu i šaljem drugima s kojima surađujem. Jednostavno tih programa nema pod Linuxom a alternative mi nisu dovoljno dobre.

 

Jesi li probao AutoQ3D CAD? Nisam radio u njemu, ali sam ga par puta koristio za prebacivanje iz / u .DXF.

official site  wiki  YT kanal s tutorijalima

 

Postoji dobra dokumentacija, samo:
1) "Getting Started Guide for Desktop systems (Mac, Windows and Linux)" (pdf) je "sakriven" pod "Mac and Windows computers (PDF)" ???

2) Working with objects - Moving (pdf) ima grešku u hiperlinku (ovaj lijevo je popravljen)

 


Mislim da su zaustavili razvoj Linux verzije, ne vidim više Linux stranicu na siteu (ali ih ima na downloadu).
Vjerojatno ih je Autodesk pričepio za licencu formata (moraju njima platiti za svaki prodani, ali i podijeljeni komad softvera), pa su napravili privremeno-trajnu giveaway promociju?  

 

Ja sam ga dobio besplatno na promociji (istekla), mislim da je Serial Number univerzalni.

http://www.autoq3d.com/linux/giveaway/

AutoQ3D CAD v5.1
Giveaway Promotion (Windows, Linux)
Software ID Number: 25468 (uvijek isti)
Serial Number: is.gd/autoq3d < ovdje; arhivirano, makar je stranica aktivna (isti kao moj, vjerojatno univerzalni ključ)

ili https://www.promo2day.com/showthread.php?tid=20133

 

Ubuntu, Mint, Suse, fedora, Windows:

http://www.autoq3d.com/windows-linux/downloads

 

Postoji i free community edition na SourceForge, ali prastari v1.40:

https://sourceforge.net/projects/autoq3d/

 

 - - -

Ne bavim se više CADom, za svoj 3D amaterluk koristim Art of Ilusion, Sweet Home 3D i Wings 3D.
Koristio sam odlične BricksCAD i DraftSight, još dok su bili free.
Izbora za Linux ima, ali košta! Siemens NX, CATIA, VariCAD, OnShape (cloud) itd.

Ares Commander je pro alat, košta ali ima free trial, Win verzija radi dobro u Wineu, a "Kudo" verzija u oblaku.

Promo:
https://www.graebert.com/blog/general-news/best-cad-software-with-cloud/

free access to ARES Kudo until the end of June 2020 for all users.

Additionally, any user that will have tried ARES Kudo in the first-half of 2020 will be offered a free license valid until the end of December 2020 only on the condition to join Graebert’s focus group. The purpose of this focus group will be to share feedback on the user’s ARES CAD Software usage and this way they can contribute to the improvement of ARES Kudo.

 

Možda najisplativije "standardno" riješenje za casual uporabu je NanoCAD - osnovna Windows verzija je free, dobro radi (ili je bar radila) i u virtualci.

"TAD" kao BIM sistem za arhitekte je free, odličan, kompleksan i - nestandardan.

https://www.teamtad.com/

 

I da ne širim prazmu slamu, ovdje je aktualni info glede CADa i Linuxa - naročito pod komentarima:

https://itsfoss.com/cad-software-linux/

 

npr:

I played a little with FreeCAD. Interesting program, but with poor support for .dwg format. But, I found that FreeCAD based on OpenCascade, just like very expensive Cadmatic (www.cadmatic.com). Searching OpenCascade web site I found a free tool called CAD Assistant. There is also a Linux version. And this free tool can open .brep files generated by Cadmatic! With this tool I can convert ship models (a lot .brep files) into (single) .stp or .igs file and use in any “normal” CAD software. Of course, the same converter from Cadmatic is very expensive.
CAD Assistant also can read (write) 3dm, stl, obj,… formats.
http://www.opencascade.com/content/cad-assistant

mario.L_hr sri 3.6.2020 23:55

Probao sam i isprobavam sve i svašta. Periodički ponovno provrtim otprije poznate i ako se pojavi nešto novo. Nažalost svaki put rezultat je negativan i ostajem na AutoCAD-u. Biload je to problema s kompatibilnosti, s xrefovima, s dinamičkim blokovima,..... Kako nisam otok već surađujem i izmjenjujem fileove s drugima moram biti usklađen s njima.

 

Od svega do sada isprobanog najboljim se pokazao BricsCAD. Nažalost i on ima mušica (neobjašnjivo rušenje fileova s xref-ovima) koje me tjeraju da ga ne koristim.

 

Cijela moja branša se okreće (ili je već okrenuta) prema BIM-u (stari pas mora učiti nove trikove) i tu su dvije alternative jedna je Revit a druga ArchiCAD (i aplikacije koje se naslanjaju na njega). Problem je kao i do sada što Autodesk gura svoj format kontra drugih. Stara priča.

Entry Point čet 4.6.2020 07:06
Zechina kaže...

Beat this 
@Entry Point - ajd, klasa smo 
Doduše, imam i drugih, novijeh ali ova ruina mi je postao katica za sve.

@mind_challenge - fala za neofetch, na to sam skroz pozabio.

 Ovaj mi je najstariji (8 godina stari x230). Prethodni je novi thinkpad E15, ali najdraži mi je XPS 15 

 

 

 

Zechina pon 15.6.2020 19:52

Ajmo odbrojavat koliko će dana trebat BUGu da objavi (politički korektan) osvrt.
I ihushu da krene braniti neobranjivo :D
"Microsoft Just Gave A Billion Users A Reason To Quit Windows 10"
https://www.forbes.com/sites/gordonkelly/2020/06/14/microsoft-windows-10-problems-testing-windows-insiders-windows-10-updates/#3f59c02173df

 

I to je samo nastavak na isto od prije par dana:

https://www.forbes.com/sites/gordonkelly/2020/06/09/microsoft-windows-10-update-warnings-printer-external-display-internet-connection-free-windows-10-upgrade/#a364d02630e6

 

A to također nastavak na npr nezaustavljivi BSOD kod Lenovo laptopa (jedino rollback pomaže) itd, sve u praktički tjedan-dva...

 

 - - -

S pozitivne strane zbivanja, Linus tvrdi da je novi 5.8 kernel "one of our biggest releases of all time"

https://www.theregister.com/2020/06/15/torvalds_linux_kernel_58_one/

 

... v5.8 lista promjena /apdejta (Phoronix)

 

 

Entry Point pon 22.6.2020 07:49
dabar_solta_V2 kaže...

alo ekipa, na 20.04 pokusavam pokrenut/instalirat pycam 6.4.0, neide me jer mi nije jasno apsolutno ništa.
greška na slici:

 Jesi ga skinuo sa github-a?

 

Meni se setupira normalno, mada možeš i bez builda pokrenuti gui iz pycam foldera.

 

  

ihush uto 23.6.2020 11:00

-u trgovini gledaš kutije i tamo gdje vidiš pingvina (možda) radi, na svemu ostalom, možda radi tj ako driver nije izbačen iz supporta.

-sve na svakom osu, računalu, radi isključivo kroz driver kojeg imaš ili nemaš.

-ako je uključen u distribuciju (ili krenel) tad ga imaš, ako nije moraš ga dodati.

-drivere proizvodi proizvođač konkretnog HWa. .. ali bt adapteri nisu neki 'brand' pa je teže nego npr chipset-mbbo, lan, audio, vga.. no u osnovi ista stvar.

-drugi problem je moguć s verzijom drivera tj sigurnosne rupe i razlog zašto se bt (stari) izbacuje dok se za uređaje preporuča isključivanje kad nisi u sigurnoj okolini (kafić i sl.) + a tad mogući problemi povezivanja s inače glupim uređajima klase zvučnik i sl koji možda ne rade itd itd.

 

-ili, priključiš i nakon par sekundi vidiš rezultat, radi 99%..

09jer90 uto 23.6.2020 13:47

skraćeno rečeno po mom sadasnjem iskustvu sa driverima i distrama, pop_os temeljen na bubuntu pokriva gotovo sve,odnosno uzmi trun stariji bluetooth stick,jer od novih stvari tipa gpu,dual monitor support,ryzen chipset morao sam vecinom cekati po godinu dana nakon sto bih prijavio compatibility issue i poslao tiket...

CyberDemonVZ uto 23.6.2020 15:44

Bok ljudi.

Do sad mi je najveći domet korištenja linuxa bio prolazak kroz direktorije, traženje i čitanje logova.

 

Sad sam (istina, samo za vježbu) dobio zadatak pokretanje novog servera, stvaranje korisnika, instalacija FTP, Apache i MySQL servera. I njihovo podešavanje.

 

I krenem ja u istraživanje, i doslovno u prvom tutorialu naletim da se program može instalirati pomoću naredbe:

dnf -y install

ili

apt-get install

ili

pacman -s

ili

yum install

...

 

wtf, pa zašto ovo? Netko radi novu distribuciju i promijeni osnovne naredbe?

 

OK, skužio sam da ja imam CentOS 7 i da moram koristiti yum install.

 

Ajmo dalje.

U svim primjerima na netu se "administratorske" naredbe pokreću sa "sudo". Kad ja upisujem, kod mene nije potrebno.

Dal sam dobro shvatio: to je naredba koja trenutnom ne-admin korisniku privremeno daje admin prava? Razlog je povećanje sigurnosti sustava?

Ako sam napravio svoj server i ja sam admin, bilo bi pametno stvoriti takvog korisnika i dozvolim mu "sudo" i od onda se sa njime spajati na server?

 

I za kraj pitanje, imam doma jedno HTPC računalo s ok procesorom i SSD-om (integrirana grafička).

Pretpostavljam da bi to bilo OK računalo za linux server?

Ako bi se doma odlučio za to, vjerojatno bi mi bilo dobro staviti isti OS koji koristim i na poslu.

Kako i gdje krenuti?

Darky uto 23.6.2020 17:02
CyberDemonVZ kaže...

Bok ljudi.

Do sad mi je najveći domet korištenja linuxa bio prolazak kroz direktorije, traženje i čitanje logova.

 

Sad sam (istina, samo za vježbu) dobio zadatak pokretanje novog servera, stvaranje korisnika, instalacija FTP, Apache i MySQL servera. I njihovo podešavanje.

 

I krenem ja u istraživanje, i doslovno u prvom tutorialu naletim da se program može instalirati pomoću naredbe:

dnf -y install

ili

apt-get install

ili

pacman -s

ili

yum install

...

 

wtf, pa zašto ovo? Netko radi novu distribuciju i promijeni osnovne naredbe?

 

OK, skužio sam da ja imam CentOS 7 i da moram koristiti yum install.

 

Ajmo dalje.

U svim primjerima na netu se "administratorske" naredbe pokreću sa "sudo". Kad ja upisujem, kod mene nije potrebno.

Dal sam dobro shvatio: to je naredba koja trenutnom ne-admin korisniku privremeno daje admin prava? Razlog je povećanje sigurnosti sustava?

Ako sam napravio svoj server i ja sam admin, bilo bi pametno stvoriti takvog korisnika i dozvolim mu "sudo" i od onda se sa njime spajati na server?

 

I za kraj pitanje, imam doma jedno HTPC računalo s ok procesorom i SSD-om (integrirana grafička).

Pretpostavljam da bi to bilo OK računalo za linux server?

Ako bi se doma odlučio za to, vjerojatno bi mi bilo dobro staviti isti OS koji koristim i na poslu.

Kako i gdje krenuti?

 trebaš puno čitati ili čekaj na ihush-a...
on će održati predavanje
yum install je za RedHat i CentOs i Fedora RPM pakete, uglavnom to koriste velike korporacije

apt-get install je najčešći, koristi debian pakete (kako je ubuntu ovdje najzastupljeniji + njegovi klonovi)

sudo komanda označava (super user do) odnosno oznaka sistemu da treba adminstratorske ovlasti, a neki put ni to nije dovoljno, već se mora korisiti SU komada (da postaneš ROOT)

I za kraj pitanje, imam doma jedno HTPC računalo s ok procesorom i SSD-om (integrirana grafička).

Pretpostavljam da bi to bilo OK računalo za linux server?

biće dovoljno, serveru ne treba VGA

da, uzmi isti OS koji imaš na poslu, tako da ti bude lakše

https://doc.lagout.org/operating%20system%20/linux/Beginning%20Red%20Hat%20Linux%209.pdf
https://access.redhat.com/documentation/en-us/red_hat_enterprise_linux/7/pdf/system_administrators_guide/Red_Hat_Enterprise_Linux-7-System_Administrators_Guide-en-US.pdf


 

Zechina čet 25.6.2020 02:59
CyberDemonVZ kaže...

U svim primjerima na netu se "administratorske" naredbe pokreću sa "sudo". Kad ja upisujem, kod mene nije potrebno.

 

To znači da si po defaultu već logiran kao admin (npr imaš autologin).

To je ujedno jedna od prvih stvari koje naučiš kad koristiš Linux/Unix: Ne koristi to za regularnu uporabu, već samo iznimno. Kreiraj korisnički račun (ako ga već nemaš) i koristi komp iz njega.
Ako si isključivo admin na sistemu (vlastitom, lokalnom), ili želiš eksperimentirati, onda ok - ali vodi računa da ti je to kao da se voziš s autom bez sigurnosnog pojasa.

Kao 24/7 admin, vrlo lako sprčkaš nešto na sustavu. Unix/Linux ne prašta greške: nema tu "are you sure" i "are you really sure" gluparija a la Windows. Odgovornost je na korisniku. Slučajno izbriši bitan dio sustava i game over. Naime, Linux pretpostavlja da nisi glup, da znaš što radiš i - to ti i dopušta. Osiguranje od nehotičnih grešaka je da nisi 24/7 admin i da moraš upisati sudo prije krucijalnih stvari koje roštaju po sistemu.
Ispočetka je to čudno i antipatično, kasnije se privikneš, a i shvatiš da je pametno.
Uostalom, sad (konačno!) skoro identično i Winsi rade, ne daju ti prčkati po sustavu bez admin prava.

 

CyberDemonVZ kaže...

dnf / apt-get / pacman / yum install

...

wtf, pa zašto ovo? Netko radi novu distribuciju i promijeni osnovne naredbe?

 

 To ti je kao da si pitao zašto ti felga od spačeka ne paše na fiata. Ili zašto android apk ne možeš instalirati na ajfon.
Imaš par glavnih standarada i miljun podstandarada. Vrijedi i za distre i za (najčešće) pripadajuće packet managere. Nekad imaš i hibride, ali o tom potom.


Imaš i par standarda tzv kontejnerskih (paketnih), "portabilnih" instalacija (odn. paket menadžera): ubuntu gura snap, mint itd guraju flatpak, tu je i "neovisni" appimage.

U teoriji, svaki od ovih portabilnih možeš ugurati na skoro svaku (desktop) distru. Dosta ih hejta snap jer ubuntu (opet) "gura svoju priču", a onda mu tu još i Microsoft drži štangu razdora. 

Imaš i soft managere (iz guia) koji ti to sve olakšavaju, plus kod modernih ni ne razmišljaš je li to npr apt-get, flatpak, java ili što li već - klikneš i instaliraš.

 

Naravno, na Linuxu tradicionalno imaš i "ručno" kompajliranje iz sourcea, nekad je to pis of kejk - samo otipkaš make , make install ili slično, a nekad je pakao, pa čak  i neizvedivo.

Darky sub 27.6.2020 12:02

molim pomoć

skršio mi se SM player i sad ne mogu pokrenti ni jedan film

probao sam delete i ponovo install, ali ne pomaže


očito trebam promijeniti negdje postavke, ali ne znam gdje...

Hvala na pomoći

log
*************************

/snap/bin/mpv --no-config --no-quiet --terminal --no-msg-color --input-ipc-server=/tmp/smplayer-mpv-34d91 --msg-level=ffmpeg/demuxer=error --no-fs --vd-lavc-threads=3 --hwdec=auto --sub-auto=fuzzy --autosync=100 --mc=0 --no-input-default-bindings --input-x11-keyboard=no --no-input-cursor --cursor-autohide=no --no-keepaspect --wid=115343380 --monitorpixelaspect=1 --osd-level=1 --osd-scale=1 --sub-ass --embeddedfonts --ass-line-spacing=0 --sub-scale=1 --sub-text-shadow-color=#ff000000 --sub-codepage=CP1250 --alang=en --slang=hr --sub-pos=100 --volume=110 --cache=auto --correct-pts --screenshot-template=cap_%F_%p_%02n --screenshot-format=jpg --softvol=yes --softvol-max=110 --term-playing-msg=MPV_VERSION=${=mpv-version:}
INFO_VIDEO_WIDTH=${=width}
INFO_VIDEO_HEIGHT=${=height}
INFO_VIDEO_ASPECT=${=video-params/aspect}
INFO_VIDEO_FPS=${=container-fps:${=fps}}
INFO_VIDEO_FORMAT=${=video-format}
INFO_VIDEO_CODEC=${=video-codec}
INFO_AUDIO_FORMAT=${=audio-codec-name}
INFO_AUDIO_CODEC=${=audio-codec}
INFO_AUDIO_RATE=${=audio-params/samplerate}
INFO_AUDIO_NCH=${=audio-params/channel-count}
INFO_LENGTH=${=duration:${=length}}
INFO_DEMUXER=${=current-demuxer:${=demuxer}}
INFO_SEEKABLE=${=seekable}
INFO_TITLES=${=disc-titles}
INFO_CHAPTERS=${=chapters}
INFO_TRACKS_COUNT=${=track-list/count}
METADATA_TITLE=${metadata/by-key/title:}
METADATA_ARTIST=${metadata/by-key/artist:}
METADATA_ALBUM=${metadata/by-key/album:}
METADATA_GENRE=${metadata/by-key/genre:}
METADATA_DATE=${metadata/by-key/date:}
METADATA_TRACK=${metadata/by-key/track:}
METADATA_COPYRIGHT=${metadata/by-key/copyright:}
INFO_MEDIA_TITLE=${=media-title:}
INFO_STREAM_PATH=${stream-path}
 --audio-client-name=SMPlayer --term-status-msg=STATUS: ${=time-pos} / ${=duration:${=length:0}} P: ${=pause} B: ${=paused-for-cache} I: ${=core-idle} VB: ${=video-bitrate:0} AB: ${=audio-bitrate:0} /media/tihomir/TOSHIBA EXT/Filmovi/The white collar/Season 01/White.Collar.S01E01.Pilot.720p.Web-DL.ReEnc-DeeJayAhmed.mkv

ihush sub 27.6.2020 23:17

-podržava..

 

Ubuntu 20.04 LTS is based on the long-term supported Linux release series 5.4. Notable features and enhancements in 5.4 since 5.3 include: Support for new hardware including Intel Comet Lake CPUs and initial Tiger Lake platforms, AMD Navi 12 and 14 GPUs, Arcturus and Renoir APUs along with Navi 12 + Arcturus power features. Support has been added for the exFAT filesystem, virtio-fs for sharing filesystems with virtualized guests and fs-verity for detecting file modifications. .. + to nisu preoblematične stvari (jer mora biti x86 kompatibilno, osim ako netko nešto gadno ne pogriješi..) + prvi update i novi kernel je tu (ako je bitno za neke instrukcije-fičere ili powermanagment itd..). ali naravno, nikad žutriti na novi os, ili najnoviji hw.. a pogotovo ne s radeonkama :)

Darky ned 28.6.2020 06:34
ihush kaže...

-podržava..

 

Ubuntu 20.04 LTS is based on the long-term supported Linux release series 5.4. Notable features and enhancements in 5.4 since 5.3 include: Support for new hardware including Intel Comet Lake CPUs and initial Tiger Lake platforms, AMD Navi 12 and 14 GPUs, Arcturus and Renoir APUs along with Navi 12 + Arcturus power features. Support has been added for the exFAT filesystem, virtio-fs for sharing filesystems with virtualized guests and fs-verity for detecting file modifications. .. + to nisu preoblematične stvari (jer mora biti x86 kompatibilno, osim ako netko nešto gadno ne pogriješi..) + prvi update i novi kernel je tu (ako je bitno za neke instrukcije-fičere ili powermanagment itd..). ali naravno, nikad žutriti na novi os, ili najnoviji hw.. a pogotovo ne s radeonkama :)

 bješ od Radeona ako si na linuxu
ja sam se opekao nekoliko puta
sad imam nVidia i to je to
nVidia ima zatvorene drivere, ali barem rade kako treba, a ne da moram kemijati kad želim pokrenuti neku igru