Linux

Linux permissioni za Ubuntu 18.04

buli ned 17.3.2019 17:59

Pozdrav,

koristim Ubuntu 18.04 na VPSu sa složenim WebMin panelom. Naime želim imat dva usera koja mogu pisati, čitati i izvršavati. Jedan za FTP, a drugi kao www-data. Želim da oba usera imaju jednake ovlast nad /var/www/stranica.

 

Napravio sam zajedničku grupu www-pub i u nju dodao www-data i ftp usere.

napravio sam chown za root:www-pub

napravio sam chmod na 2775

 

sve radi dobro za već kreirane dokumente, ali novokreirani su pod 644 ovlastima i nemogu pisati unutra.

 

pratio sam ove upute

d0nkey pon 18.3.2019 17:50
buli kaže...

Pozdrav,

koristim Ubuntu 18.04 na VPSu sa složenim WebMin panelom. Naime želim imat dva usera koja mogu pisati, čitati i izvršavati. Jedan za FTP, a drugi kao www-data. Želim da oba usera imaju jednake ovlast nad /var/www/stranica.

 

Napravio sam zajedničku grupu www-pub i u nju dodao www-data i ftp usere.

napravio sam chown za root:www-pub

napravio sam chmod na 2775

 

sve radi dobro za već kreirane dokumente, ali novokreirani su pod 644 ovlastima i nemogu pisati unutra.

 

pratio sam ove upute

 

Imas vise nacina kako rijesiti za buduce fileove. Kao sto pise u tim uputama `umask` mijenja sa kojim permisijama se prave fileovi, ako slijedis upute do kraja i promijenis umask onda ce se fajlovi kreirati sa 664 i moci ces editirati.

Imas i drugih opcija, tipa moguce je koristiti i naprednij sustav za permisije s ACL, ali to je manje vidljivo pa bolje da se drzis umaska.

buli pon 18.3.2019 19:34

Pokušao sam namjestiti umask, ali nisam znao od kud apache2 koristi konfiguraciju za umask, namjestion sam ju u apachijevom env folderu, u init.d folderu i na još par mjesta ali nakon restart apache je i dalje išao po svoje hahah.

Na kraju sam u php skriptu samo stavio komandu za chmod na taj file. Nije idealno rješenje ali je prihvatljivo.