Linux

Linux - Općenito

filipvk1000 pet 20.7.2012 22:05

Dakle otvaram ovu temu za raspravu o Linuxu. Pitanja ne postavljat ovdje,nego na temu Linux - pitanja i odgovori. Pošto je 100% glasova u temi Linux P&O ošlo na ovo,odlučio sam se otvoriti temu. Nadam se da će ovo bit normalna rasprava,bez offtopičarenja. Slažete li se?

royalhero pet 20.7.2012 23:28

Čemu ovakve teme, ima tema Linux - pitanja i odgovori, šta joj fali? Znači sada treba otvoriti temu, C++ - općenito, C# - općenito, C - općenito...

Ali kada smo već tu, interesuje me kako vam se dopada unity sučelje na Ubuntu 12.04 LTS, meni nije neko, ali probam se prilagoditi.

paradajz pet 20.7.2012 23:32
royalhero kaže...

Čemu ovakve teme, ima tema Linux - pitanja i odgovori, šta joj fali? Znači sada treba otvoriti temu, C++ - općenito, C# - općenito, C - općenito...

Ali kada smo već tu, interesuje me kako vam se dopada unity sučelje na Ubuntu 12.04 LTS, meni nije neko, ali probam se prilagoditi.

 

Ne sviđa mi se to što moram instalirati tisuću programa za tweakanje da bi podesio neke osnovne stvari. A i onda kad to napravim, sučelje mi je jako tromo i nije responzivno. A nije baš da imam spor PC. Možda je do ATI-a, ne znam.

icecold pet 20.7.2012 23:35

Kako sam prešao na Linux (Ubuntu) nedavno (pre koji mesec) počeo sam koristiti Gnome 3.4 koji mi se u početku sviđao, dok mi je Unity bio odbojan.

Na kraju sam ipak prešao na Unity i sviđa mi se.{#}

filipvk1000 pet 20.7.2012 23:38
captain_soap_McTawish kaže...

Sto mislite o nacinu na koji su fedora i ubuntu rijesili problem sa secure bootom? Je li to dobro za buducnost FOSS-a?

Malo više o tome još vidi ovdje http://www.linuxzasve.com/linux-foundation-ima-svoje-rjesenje-za-uefi

royalhero kaže...

Čemu ovakve teme, ima tema Linux - pitanja i odgovori, šta joj fali? Znači sada treba otvoriti temu, C++ - općenito, C# - općenito, C - općenito...

Ali kada smo već tu, interesuje me kako vam se dopada unity sučelje na Ubuntu 12.04 LTS, meni nije neko, ali probam se prilagoditi.

Boldano:Ne,nerazumiješ svrhu. Linux Pitanja i odgovori će biti samo za probleme,dakle neko naiđe na problem pita tamo,a ovo je opća rasprava. Razumiješ sad?

 

Podcrtano: Pa gle,zadnja verzija koju sam koristio od Ubuntua je 11.10,i pobjego sam zbog Unity-a,i nemislim se više vračat makar ga neznam kolko ispeglali. Ružno je i nije funkcionalno ko ostali DE-ovi npr. Cinnamon. Nisu trebali ni napravit Unity,samo sranja doneli korisnicima. A i dosta njih je napustilo Ubuntu zbog Unity-ja..

MMX pon 23.7.2012 11:18

Koristim Ubuntu (sa Unity) od rujna prosle godine i jako zadovoljan sam.  Nedavno sam kupio novi notebook (Lenovo G770, Pentium B960, 8GB RAM) bez OS-a i ponovno sam instalirao Ubutnu ali u verziji 12.04 LTS.

 

Nikakvih problema nemam, sve je relativno brzo, jedino mi fali Picasa (od Googlea) ali koliko vidim i ona se moze instalirati uz Winetricks. Instalirao sam i MS core fonts radi pojedinih web stranica i to je to. 

 

 

filipvk1000 pon 23.7.2012 13:59

Mislim da će najviše glasova imat Unity i KDE,Unity zbog Ubuntu-a a KDE jer je "veći" od GNOME-Shell-a...inače mislim da je GNOME-Shell još uvijek puno bolji od KDE-a jer nije tolko bugovit,mislim nije ni KDE nešto pretjerano bugovit al ima tolko mušica da je to za nepovjerovat,al neka,svakom verzijom te "mušice" se ispravljaju. Jedan od dobrih DE-ova smatram i Cinnamon,koji je fork od GNOME-Shell-a al opet jako uspješan. Linux Mint ekipa stvarno zna šta radi. MATE mi se nikako nije svidio,možda zbog malih BUG-ova koji su me živcirali ili jednostavno taj "look" njegov me odbijao. 

Dud pon 23.7.2012 14:34

Evo upravo sam se malo poigral i instaliral Zorin na pentium 3, 900mhz i 512 rama i grafičku 64 mb, i Puppy linux na athlon 1700+, 256 rama, i 32 mb grafičku.I Zorin je više user friendly i lijepši, dok je Puppy lakši za sistem. Zorin koristi oko 115 mb i idlu, a puppy oko 60mb. I tak obadva su baš onak lagani i jako lijepo rade.

Bypass pon 23.7.2012 14:45

Baš sam gledao kad će elementary biti gotov na njihovom blog i pročitao komentar od joerx - a (drugi ili treći komentar). Čovjek ih je lijepo oprao, odnosno istinu rekao. Tu lunu već koliko dugo rade i nema još ni blizu kraja. Izmišljaju toplu vodu sa aplikacijama koje već postoje godinama i koje su ispolirane i rješile tisuće bug-ova. Čemu novi file browser kad imaju nautilus i druge. Čemu midori kad ga nitko neće koristiti. Čemu novi program za slušanje glazbe kad ima daleko boljih. Izgubit će se u moru perfekcionizma, te nikad dovršiti taj OS.

 

Žalosno, projekt je imao nade, ali sad i ako izađe biti će 3 godine iza ostalih, bez obzira na njihovo uljepšavanje, poliranje i kodiranje.

paradajz pon 23.7.2012 15:04
Bypass kaže...

Baš sam gledao kad će elementary biti gotov na njihovom blog i pročitao komentar od joerx - a (drugi ili treći komentar). Čovjek ih je lijepo oprao, odnosno istinu rekao. Tu lunu već koliko dugo rade i nema još ni blizu kraja. Izmišljaju toplu vodu sa aplikacijama koje već postoje godinama i koje su ispolirane i rješile tisuće bug-ova. Čemu novi file browser kad imaju nautilus i druge. Čemu midori kad ga nitko neće koristiti. Čemu novi program za slušanje glazbe kad ima daleko boljih. Izgubit će se u moru perfekcionizma, te nikad dovršiti taj OS.

 

Žalosno, projekt je imao nade, ali sad i ako izađe biti će 3 godine iza ostalih, bez obzira na njihovo uljepšavanje, poliranje i kodiranje.

 

Što će ti taj OS uopće? Imaš Ubuntu i Gnome Shell. Stavi elementary window i GTK temu i ok.

filipvk1000 pon 23.7.2012 16:12
Dud kaže...

Evo upravo sam se malo poigral i instaliral Zorin na pentium 3, 900mhz i 512 rama i grafičku 64 mb, i Puppy linux na athlon 1700+, 256 rama, i 32 mb grafičku.I Zorin je više user friendly i lijepši, dok je Puppy lakši za sistem. Zorin koristi oko 115 mb i idlu, a puppy oko 60mb. I tak obadva su baš onak lagani i jako lijepo rade.

Ajd ako budeš imo vremena i volje,probaj Damn Small Linux. Usporedi njega i Puppy. Što je dobro kod jednog,što kod drugog,šta bi moglo bit bolje,ma ugl. i sam znaš. 

malina22 pon 23.7.2012 19:18
Bypass kaže...

Baš sam gledao kad će elementary biti gotov na njihovom blog i pročitao komentar od joerx - a (drugi ili treći komentar). Čovjek ih je lijepo oprao, odnosno istinu rekao. Tu lunu već koliko dugo rade i nema još ni blizu kraja. Izmišljaju toplu vodu sa aplikacijama koje već postoje godinama i koje su ispolirane i rješile tisuće bug-ova. Čemu novi file browser kad imaju nautilus i druge. Čemu midori kad ga nitko neće koristiti. Čemu novi program za slušanje glazbe kad ima daleko boljih. Izgubit će se u moru perfekcionizma, te nikad dovršiti taj OS.

 

Žalosno, projekt je imao nade, ali sad i ako izađe biti će 3 godine iza ostalih, bez obzira na njihovo uljepšavanje, poliranje i kodiranje.

ElementaryOS ima puno potencijala...ono sto sam do sada vidio bi me definitivno zadržalo na njemu, ali to samo u slučaju da izađe u narednih mjesec dana, što se definitivno nece dogoditi jer likovi ne znaju ni približan datum izlaska već se vode onom debilnom devizom biće kad bude gotovo...Ajde to bi i shvatio da se radi o projektu nekog banalanog programa kojeg rade totalni amateri ali pošto je ovo toliko kompleksan i velik projekat kojeg rade većinom već uhodani programeri čudi me da su smetnuli s uma da nijedan komad softwera nije savršen i da će koliko ga god budu radili na kraju će opet imati pune liste bugova...

 

Stvorili su toliki hype oko eOS-a da će kad izadje vjerovatno se desiti kao i sa malom djecom, kad ne mogu da imaju igračku ona im je zanimljiva kad je dobiju u ruke poigraju se pet minuta pa nastave sa starim.

g12356 pon 23.7.2012 22:59
captain_soap_McTawish kaže...

Sto mislite o nacinu na koji su fedora i ubuntu rijesili problem sa secure bootom? Je li to dobro za buducnost FOSS-a?

  Mislim da bi se za to nekakva organizacija trebala osnovati,nešto tipa w3c konzorcij...

koji bi to nadgledao,i na kraju bi svako računalo out of the box dolazilo sa tisuću ključeva(u budućnosti i više)...

captain_soap_McTawish pon 23.7.2012 23:01
g12356 kaže...
captain_soap_McTawish kaže...

Sto mislite o nacinu na koji su fedora i ubuntu rijesili problem sa secure bootom? Je li to dobro za buducnost FOSS-a?

  Mislim da bi se za to nekakva organizacija trebala osnovati,nešto tipa w3c konzorcij...

koji bi to nadgledao,i na kraju bi svako računalo out of the box dolazilo sa tisuću ključeva(u budućnosti i više)...

O tome se i razmišljalo, no pokazalo se  da je to preskupo za FOSS zajednicu, i nije bilo baš organizacija koje bi tu ulogu provodile.

mario.L_hr pon 23.7.2012 23:03
malina22 kaže...

ElementaryOS ima puno potencijala...ono sto sam do sada vidio bi me definitivno zadržalo na njemu, ali to samo u slučaju da izađe u narednih mjesec dana, što se definitivno nece dogoditi jer likovi ne znaju ni približan datum izlaska već se vode onom debilnom devizom biće kad bude gotovo...Ajde to bi i shvatio da se radi o projektu nekog banalanog programa kojeg rade totalni amateri ali pošto je ovo toliko kompleksan i velik projekat kojeg rade većinom već uhodani programeri čudi me da su smetnuli s uma da nijedan komad softwera nije savršen i da će koliko ga god budu radili na kraju će opet imati pune liste bugova...

 

Stvorili su toliki hype oko eOS-a da će kad izadje vjerovatno se desiti kao i sa malom djecom, kad ne mogu da imaju igračku ona im je zanimljiva kad je dobiju u ruke poigraju se pet minuta pa nastave sa starim.

Znaš onu staru o puno babica i djetetu.

g12356 uto 24.7.2012 00:03
captain_soap_McTawish kaže...
g12356 kaže...
captain_soap_McTawish kaže...

Sto mislite o nacinu na koji su fedora i ubuntu rijesili problem sa secure bootom? Je li to dobro za buducnost FOSS-a?

  Mislim da bi se za to nekakva organizacija trebala osnovati,nešto tipa w3c konzorcij...

koji bi to nadgledao,i na kraju bi svako računalo out of the box dolazilo sa tisuću ključeva(u budućnosti i više)...

O tome se i razmišljalo, no pokazalo se  da je to preskupo za FOSS zajednicu, i nije bilo baš organizacija koje bi tu ulogu provodile.

  Ma naravno,ali zašto samo FOSS zajednicu angažirati?

Neka za početak se kontaktira ljude iz Electronic frontier foundationa,zatim neka se angažira i anonimous...

Makavelii uto 24.7.2012 12:56
g12356 kaže...
captain_soap_McTawish kaže...
g12356 kaže...
captain_soap_McTawish kaže...

Sto mislite o nacinu na koji su fedora i ubuntu rijesili problem sa secure bootom? Je li to dobro za buducnost FOSS-a?

  Mislim da bi se za to nekakva organizacija trebala osnovati,nešto tipa w3c konzorcij...

koji bi to nadgledao,i na kraju bi svako računalo out of the box dolazilo sa tisuću ključeva(u budućnosti i više)...

O tome se i razmišljalo, no pokazalo se  da je to preskupo za FOSS zajednicu, i nije bilo baš organizacija koje bi tu ulogu provodile.

  Ma naravno,ali zašto samo FOSS zajednicu angažirati?

Neka za početak se kontaktira ljude iz Electronic frontier foundationa,zatim neka se angažira i anonimous...

ha? Anonymous? wtf?