Zale ned 17.5.2009 12:09

Ja koristim Linux Ubuntu 8.10 i zahtjevna je ali mi se ipak izvodi bez problema ( AMD Athlon 2GHz, 1,5GB rama...)

Probaj vidjeti minimalne zahtjeve za Unix jer čujem da je manje zahtjevan od ostalih Linux platformi.

syncmaster245b ned 17.5.2009 13:40
šiloman kaže...

Imam jedno pitanje,koji linux da skinem da zauzima malo prostora i da trazi jako malo resursa,da radi na 0.550 mhz i 128 mb rama,hvala!

 Znam da si pogrijesio pri pisanju brzine procesora, ali sam se svejedno od srca nasmijao.

I moja ti je preporuka DSL, medjutim ako uspijes iskopati jos negdje 128MB rama onda ce ti se izbor prilicno prosiriti. Pri takvoj konfi cak i Ubuntu 7.10 ili raniji postaju uptrebljivi.
ambivalent ned 17.5.2009 14:11
šiloman kaže...

a dali se moze koji linux boootat sa cd-a ?treba mi kao surfalica,a 128mb rama vise nemogu nabavit jer imam 10 kompova koji imaju 64 ili vise mb

 Kažem ti, probaj SliTaz GNU/Linux, manji je od 30MB i kompletno se učita u memoriju. Samo pitanje je kako će ti internet raditi kada Flash i slični sadržaji gutaju resurse. Na tvome mjestu ja bih stavio WindowsXP, on bez problema radi na tom računalu.
c0x0x ned 17.5.2009 14:12
ambivalent kaže...
šiloman kaže...

a dali se moze koji linux boootat sa cd-a ?treba mi kao surfalica,a 128mb rama vise nemogu nabavit jer imam 10 kompova koji imaju 64 ili vise mb

 Kažem ti, probaj SliTaz GNU/Linux, manji je od 30MB i kompletno se učita u memoriju. Samo pitanje je kako će ti internet raditi kada Flash i slični sadržaji gutaju resurse. Na tvome mjestu ja bih stavio WindowsXP, on bez problema radi na tom računalu.
 xp če mu trošit previše rama
c0x0x ned 17.5.2009 14:22
ambivalent kaže...

Minimalna konfiguracija za XP je 128MB RAM-a, ali radi on sasvim solidno i na 64 (kada se nakon instalacija izvadi jedan keks). Provjereno.

 ali ali linux radi na 32 bez problema
syncmaster245b ned 17.5.2009 14:50
c0x0x kaže...
ambivalent kaže...
c0x0x kaže...
ambivalent kaže...

Koji Linux?

 ubuntu 7.10
 Na 32MB RAM-a?
 da s firefoxom
 firefox mu naravno treba samo da ima nesto za raditi dok ceka da se rekompajlira kernel i izrenda nesto u blenderu istovremeno
ihush ned 17.5.2009 18:41

-greška u startu. Nije Linux čudotvorni OS, pa da radi neovisno od hardwarea...

Može besplatno, može s malo resursa - OS. Ali za surfanje ti treba browser -on treba RAM, trebaju pluginovi itd...
 ili će prikaz stranice biti bez flasha i multimedije? Za ugodan rad programi trebaju određenu količinu RAMa, za stari PC je neisplativo.

-Može uz pomoć swapa, ali je onda stari (i novi) PC prespor.

Usporedi to s mobitelom, današnji imaju 64MB i browser... -eto ideje, stavi mobitele umjesto PCa.

 

Quantum ned 17.5.2009 21:45
šiloman kaže...

a dali se moze koji linux boootat sa cd-a ?treba mi kao surfalica,a 128mb rama vise nemogu nabavit jer imam 10 kompova koji imaju 64 ili vise mb

 
Razmisli i o Knoppixu kao distri za takve namjene.
ihush ned 17.5.2009 22:46
šiloman kaže...

ok,daj mi 4 k kuna za svaki mob i super:D

ma probat cu sve to pa vidim

 (uzmeš na pretplatu, za 1kn...) Smijeh
-nije to što želim reči, nego što god da napraviš sa starim PCom, neće imati dovoljno resursa (RAMa) a internet je zahtjevnija stvar zbog multimedije, nego npr word. Ako staviš neki browser u txt modu, onda nije upotrebljivo za današnje potrebe. (mobitel je samo simbolička usporedba). Nije problem u linuxu, nego u programima/potrebama/očekivanjima.
andy0101 čet 25.6.2009 17:00

Evo, da ne otvaram novu temu pitat ću ovdje.
Može li Ubuntu 9.04 raditi na 256 MB? Ako da, mogu li postaviti efekte na najviše (pretpostavljam da ne mogu).
A može li Kubuntu? Ako se dobro sjećam, KDE je zahtjevniji od Gnome-a.
Koja je razlika između Ubuntua i Xubuntua u funkcionalnosti i izgledu?
Hvala!