FreeJumper1210 uto 19.5.2020 13:02

Već par dana tražim neke rgb ledice za PC. Tražim kod nas po trgovinama ali nisam naletio na ništa kaj mi se čini da bi moglo pasati. Imam matičnu ASRock X570 Phantom Gaming 4 koja na sebi ima pinove za ledice i može se kontrolirati preko ASRock Polychrome SYNC. Pa me zanima di u Zagrebu ima za piknut neke rgb ledice za komp a da su kompatibilne sa ASRock Polychrome SYNCom?

mbaksa sri 20.5.2020 02:47
FreeJumper1210 kaže...

Imam matičnu ASRock X570 Phantom Gaming 4 koja na sebi ima pinove za ledice i može se kontrolirati preko ASRock Polychrome SYNC. Pa me zanima di u Zagrebu ima za piknut neke rgb ledice za komp a da su kompatibilne sa ASRock Polychrome SYNCom?

Nisam to baš proučavao, ali koliko sam shvatio, svi ili barem većina proizvođača matičnih ploča dizajnirali su svoje matične ploče za spajanje LED traka s adresabilnim 5V čipovima WS2812b.

 

Znači, bitno je da na traci piše WS2812b ili da ima značku adresabilnog LED sustava neke poznate marke matičnih ploča.

 

Ciljaj na traku koja ima konektor širine četiri pina (jer takav konektor imaš na matičnoj ploči pa da ne moraš kemijati), samo što će jedna rupa za pin možda biti zapunjena jer WS2812b koriste samo tri pina.

 

Vjerojatno ćeš najlakše naći tako da izguglaš WS2812b site:hr

hrka11 sri 20.5.2020 07:40
mbaksa kaže...
FreeJumper1210 kaže...

Imam matičnu ASRock X570 Phantom Gaming 4 koja na sebi ima pinove za ledice i može se kontrolirati preko ASRock Polychrome SYNC. Pa me zanima di u Zagrebu ima za piknut neke rgb ledice za komp a da su kompatibilne sa ASRock Polychrome SYNCom?

Nisam to baš proučavao, ali koliko sam shvatio, svi ili barem većina proizvođača matičnih ploča dizajnirali su svoje matične ploče za spajanje LED traka s adresabilnim 5V čipovima WS2812b.

 

Znači, bitno je da na traci piše WS2812b ili da ima značku adresabilnog LED sustava neke poznate marke matičnih ploča.

 

Ciljaj na traku koja ima konektor širine četiri pina (jer takav konektor imaš na matičnoj ploči pa da ne moraš kemijati), samo što će jedna rupa za pin možda biti zapunjena jer WS2812b koriste samo tri pina.

 

Vjerojatno ćeš najlakše naći tako da izguglaš WS2812b site:hr

 Kod mene je a270a pro matisna,znaci tu traku bi mogao samo ustekat negdje na 4 pina i trebalo bi biti ok?

 

mbaksa sri 20.5.2020 17:07
hrka11 kaže...
Kod mene je a270a pro matisna,znaci tu traku bi mogao samo ustekat negdje na 4 pina i trebalo bi biti ok? 

Ne znam na koju matičnu ploču si mislio. Na MSI Z270-A Pro? Koliko vidim, ona nema podršku za adresabilne LED-ice. Kod MSI-a to su one koje imaju Mystic Light RGB.

 

Ako je to ta matična ploča, ti u svoje računalo možeš spojiti samo običnu 12V RGB traku, a napajanje za nju ćeš izvuć iz molex-konektora.

 

Doduše, postoje i adresabilne LED-ice s vlastitim kontrolerom, znači nešto poput ovog, no to ujedno znači da svjetlo onda ne možeš kontrolirati putem softvera za matičnu ploču.

Jakovp sri 20.5.2020 17:40
mbaksa kaže...
FreeJumper1210 kaže...

Imam matičnu ASRock X570 Phantom Gaming 4 koja na sebi ima pinove za ledice i može se kontrolirati preko ASRock Polychrome SYNC. Pa me zanima di u Zagrebu ima za piknut neke rgb ledice za komp a da su kompatibilne sa ASRock Polychrome SYNCom?

Nisam to baš proučavao, ali koliko sam shvatio, svi ili barem većina proizvođača matičnih ploča dizajnirali su svoje matične ploče za spajanje LED traka s adresabilnim 5V čipovima WS2812b.

 

Znači, bitno je da na traci piše WS2812b ili da ima značku adresabilnog LED sustava neke poznate marke matičnih ploča.

 

Ciljaj na traku koja ima konektor širine četiri pina (jer takav konektor imaš na matičnoj ploči pa da ne moraš kemijati), samo što će jedna rupa za pin možda biti zapunjena jer WS2812b koriste samo tri pina.

 

Vjerojatno ćeš najlakše naći tako da izguglaš WS2812b site:hr

Baš sam pogledao, njegova matična ima podršku i za adresabilne i za obične rgb led trake, pa ima izbor.

 

U biti velika većina ih ima podršku za oboje, rijetko netko ima samo za adresabilne, npr moja x370 gtn ima samo za standardne.

mbaksa sri 20.5.2020 21:06
Jakovp kaže...
Baš sam pogledao, njegova matična ima podršku i za adresabilne i za obične rgb led trake, pa ima izbor.

Pogledao sam i ja, ali nisam to spominjao jer je kolega spominjao softver "Polychrome SYNC" pa sam pretpostavio da želi adresabilne.

 

Jakovp kaže...
U biti velika većina ih ima podršku za oboje, rijetko netko ima samo za adresabilne, npr moja x370 gtn ima samo za standardne.

Nisam već dugo vremena proučavao što imaju današnje matične ploče. Kul ako je tako.

Jakovp sri 20.5.2020 22:00
mbaksa kaže...
Jakovp kaže...
Baš sam pogledao, njegova matična ima podršku i za adresabilne i za obične rgb led trake, pa ima izbor.

Pogledao sam i ja, ali nisam to spominjao jer je kolega spominjao softver "Polychrome SYNC" pa sam pretpostavio da želi adresabilne.

 

Jakovp kaže...
U biti velika većina ih ima podršku za oboje, rijetko netko ima samo za adresabilne, npr moja x370 gtn ima samo za standardne.

Nisam već dugo vremena proučavao što imaju današnje matične ploče. Kul ako je tako.

 Da, i taj sync može upravaljati sa oba tipa trake. I to vrijedi za sve proizvođače matičnih :)

hrka11 čet 21.5.2020 07:31
mbaksa kaže...
hrka11 kaže...
Kod mene je a270a pro matisna,znaci tu traku bi mogao samo ustekat negdje na 4 pina i trebalo bi biti ok? 

Ne znam na koju matičnu ploču si mislio. Na MSI Z270-A Pro? Koliko vidim, ona nema podršku za adresabilne LED-ice. Kod MSI-a to su one koje imaju Mystic Light RGB.

 

Ako je to ta matična ploča, ti u svoje računalo možeš spojiti samo običnu 12V RGB traku, a napajanje za nju ćeš izvuć iz molex-konektora.

 

Doduše, postoje i adresabilne LED-ice s vlastitim kontrolerom, znači nešto poput ovog, no to ujedno znači da svjetlo onda ne možeš kontrolirati putem softvera za matičnu ploču.

 Ma nije mi problem sto necu moc upravljat sa svijetlom preko maticne itd...mene zanima opcenito kako spojit preko molexa ili mogu negdje na maticnoj ustekat.

Imam jedno 10m viska te trake ne znam sta da radim s njom...bila mi je na stolu pa spane svaki put,kontao sam je ponovo zakacit i preko pc-a spojit tako da kad upalim komp pali se i ona...

Znaci treba mi samo da imam napajanje?

mbaksa čet 21.5.2020 16:32
hrka11 kaže...
mene zanima opcenito kako spojit preko molexa ili mogu negdje na maticnoj ustekat

Koliko vidim, tvoja matična ploča nema uopće konektore za LED traku, što znači da onda doista moraš vući struju iz molexa.

 

Kakvu uopće traku imaš - RGB ili jednobojnu?

 

Ne znam dal postoje posebni adapteri za spajanje LED traka na molex - ako i ne postoje, kupiš si molex splitter (ili molex produžni ili molex u naponski SATA), odcvikaš konektor koji se ne spaja na molex napajanja i onda koristiš žutu (+12V) i crnu (gnd, minus) žicu. Ako je jednobojna traka, zalemiš plus na plus i minus na minus.

 

Ako je RGB traka, zalemiš plus na plus, a minus zalemiš one boje koje želiš da rade. Recimo ako želiš magentu, onda zalemiš na plavu i na crvenu. Ako želiš imatii mogućnost upravljanja bojama, onda ćeš žice iz napajanja spojiti u RGB LED kontroler pa traku na taj RGB LED kontroler.

 

Naravno, pazi na duljinu trake, jer znaju vući dosta struje, pa čim je dulja, vuče više struje, pa da ti ne preoptereti napajanje.

hrka11 pet 22.5.2020 07:46

Taka je ova 5050 RGB (5m duzina),a napajanje je ovo.

Ja sam mislio da je dovoljno napajanje spojit na napajanje i minus na minus.

Jbga kemijat cu s tim,vidit cu jos po int kakvi konektora ima,steta da ne iskoristim trake,inace igram u zamracenoj sobi,valjalo bi da bar malo svitli.

mbaksa pet 22.5.2020 13:16
hrka11 kaže...

Taka je ova 5050 RGB (5m duzina),a napajanje je ovo.

Pretpostavljam da onda imaš i RGB kontroler, ne?

 

hrka11 kaže...

Ja sam mislio da je dovoljno napajanje spojit na napajanje i minus na minus.

Pa i je. Ako spajaš na RGB (daljinski) kontroler.

 

Samo je pitanje kako ćeš doći to plusa i minusa iz napajanja. Hoćeš cvikat kabel iz napajanja ili odcvikat produžni ili razvodni kablić koji ćeš spojiti molex konektor pa da ti kabeli od napajanja ostanu neoštećeni?

Također, svi ti kontroleri u pravilu imaju DC12V 5.5x2.1 mm konektor. Postoje takvi konektori koji se leme, ali postoje i konektori u koje se žice ušarafe ili samo umetnu i drži ih polugica.

 

mbaksa pet 22.5.2020 15:04
hrka11 kaže...

Nisam sad jos tocno provjerava sve,ali konta sam kad odredim koja je zica napajanje direkt na nju spojit i to je to.

Mislim da sam već napisao to - žuta žica napajanja je +12V, crna je minus/gnd.

 

Žutu žicu napajanja spajaš na + na traci, jer je traka common cathode.

 

A crnu žicu napajanja spajaš na "boje", dakle na onu boju LED-ica koju želiš da svijetli.

 

hrka11 kaže...

Imam kontroler,ali nije mi bitno sada promjena boja,bitno mi je da prosvitli. 

OK. Ja sam nače bratu za traku ispod šanka složio tri prekidača - svaki od tih prekdača prekida jedan minus, jednu boju, tako da si preko ta tri prekidača može složiti kombinacije koje želi. Negativno je to što ne može finu uštimati boje, pozitivno je to što traka tad ne treperi, kao što je slučaj s kontrolerima, koji obično "trepere" na 240 Hz, barem ovi jeftini.