Kućišta i napajanja

Strujanje zraka kroz kuciste

matija344 uto 6.8.2019 01:24

Kupujem ovo (MS Aquarius PRO) kuciste pa me zanima kako da stavim ventilatore, trazio sam dosta po googlu i solucije su razlicite pa da cujem sto vi mislite o tome, kao sto vidite na slici ima 1 straznji fan, dva gore i 3 naprijed, e sad koju da pusu van a koji unutra zrak. PSU ima rijeseno vec tako da ga se NE uzima u obzir.

Svaki odgovor i pomoc je dobrodošla.

shecky uto 6.8.2019 03:36
Milka30 kaže...

Prednji uvjek usisavaju,zadnji ispuhuju.

Eh sada,nema mi logike da ovi gornji ispuhuju,jer zavisno od polozaja kucista,ne volim da mi puše u glavu,noge ili gdije vec stoji!

Kako nema logike? Pa topli zrak se sam po sebi dize gore, sto bi ti da ga ventovi guraju nazad unutra? Stavis ventove na lagane obrtaje da budu dovoljno tihi a da lagano izbacuju zrak iz kucista te ujedno odbijaju prasinu.

Mislim ono..., pa nisu to avionski propeleri pa da te uhvati promaja i dobijes tri upale pluča ili da zavrsis sa prosirenim venama ako ti ta dva mala venta malo puhnu po nogama.

Stavi ventove kako ti je covjek gore rekao i mirna Bosna...

hahhaajaads uto 6.8.2019 09:39
matija344 kaže...

Kupujem ovo (MS Aquarius PRO) kuciste pa me zanima kako da stavim ventilatore, trazio sam dosta po googlu i solucije su razlicite pa da cujem sto vi mislite o tome, kao sto vidite na slici ima 1 straznji fan, dva gore i 3 naprijed, e sad koju da pusu van a koji unutra zrak. PSU ima rijeseno vec tako da ga se NE uzima u obzir.

Svaki odgovor i pomoc je dobrodošla.

 Zasto bas to kuciste ? Ne vrijedi te novce i ima airflow ko kuciste od 150kn...

 

Bolja opcija bi bilo ms cyclops v kuciste koji ima mesh sa prednje strane i opcenito je airflow puno bolji, uz to kuciste je jeftinije za skoro 100kn

hahhaajaads uto 6.8.2019 10:20
matija344 kaže...
Iskreno dosta mi je vazna i estetika, a ovo sto ja zelim vidio sam ima i dista mjesta, planiram cijeli pc upgrade, procesor, maticna, vodeno hladenje itd...

 Ako ti je vazna estetika onda ga je.., to kuciste stvarno je lijepo ali zaboravi na dobar airflow i da imas max ventova u kucistu.

picajzla0707 uto 6.8.2019 11:18
matija344 kaže...
Iskreno dosta mi je vazna i estetika, a ovo sto ja zelim vidio sam ima i dista mjesta, planiram cijeli pc upgrade, procesor, maticna, vodeno hladenje itd...

 onda ti je daleko bolja opcija ms metropolis, dosta šire kućište i puno bolje riješena unutrašnjost, nedavno sam ga uzeo za dječji komp i u odnosu na ostatak ms ponude kućišta ovo je razinu iznad po kvaliteti, dizajnu i tehnološkim rješenjima

 

metropolisu nedostaje jedino ventilatora (ima serijski samo zadnji argb vent), no i to ne bi trebao biti problem jer za malo love dodaš dva arctic venta naprijed i imaš dovoljan airflow - a ako ideš na vodeno, ionako ćeš s njim dobiti ventove, a i puno ti je metropolis bolji za ugradnju vodenog jer je širi i ima više mjesta iznad matične

 

taj akvarij nema čak niti rupe za cpu kabel, a bogme niti mjesta za vodeno jer je nedovoljno širok i nedovoljno visok u dijelu iznad matične - pogledaj sliku dolje i vidjet ćeš da nema mjesta za vodeno i ventove od vodenog, a da ne udara u ram

 

sljedeća slika ti je do metropolisa da vidiš širinu i mogučnost da vodeno makneš skroz ulijevo od matične, iako i u visinu (visina iznad matične) ima više mjesta od aquariusa i ram ne bi trebao smetat vodenom niti u normalnom položaju (treća slika - nema vodenog, ali se jasno vidi da ima gornje ventove i da između njih i rama ima dovoljno mjesta i za hladnjak)

 

 

XXX uto 6.8.2019 11:24
matija344 kaže...

Kupujem ovo (MS Aquarius PRO) kuciste pa me zanima kako da stavim ventilatore, trazio sam dosta po googlu i solucije su razlicite pa da cujem sto vi mislite o tome, kao sto vidite na slici ima 1 straznji fan, dva gore i 3 naprijed, e sad koju da pusu van a koji unutra zrak. PSU ima rijeseno vec tako da ga se NE uzima u obzir.

Svaki odgovor i pomoc je dobrodošla.

 Najbolje rezultate buš imao sa otvorenom boćnom stranicom po ljeti.

Posmatrač uto 6.8.2019 11:41
XXX kaže...
matija344 kaže...

Kupujem ovo (MS Aquarius PRO) kuciste pa me zanima kako da stavim ventilatore, trazio sam dosta po googlu i solucije su razlicite pa da cujem sto vi mislite o tome, kao sto vidite na slici ima 1 straznji fan, dva gore i 3 naprijed, e sad koju da pusu van a koji unutra zrak. PSU ima rijeseno vec tako da ga se NE uzima u obzir.

Svaki odgovor i pomoc je dobrodošla.

 Najbolje rezultate buš imao sa otvorenom boćnom stranicom po ljeti.

 Otkud ti to? Kada skines stranicu ventilatori su manje vise beskorisni i oslanjas se na prirodno strujanje zraka koje je manje vise nepostojece u sobi..... 

 

Samo sto ne mozes nabaciti ventilatora koliko ih moze stati i nasumice okrenuti da zrak struji van ili unutra.... Meni sprijeda dva venta ubacuju zrak direkntno na proc koji se hladi sa noktua nd 14 sa 2 venta i jedan noktua izbacuje pozadi. I to je to..... Imas pravolinijski protok zraka... Graficka je odmah u proc pa zrak struji i preko nje.....

toxic uto 6.8.2019 11:49
Posmatrač kaže...
XXX kaže...
matija344 kaže...

Kupujem ovo (MS Aquarius PRO) kuciste pa me zanima kako da stavim ventilatore, trazio sam dosta po googlu i solucije su razlicite pa da cujem sto vi mislite o tome, kao sto vidite na slici ima 1 straznji fan, dva gore i 3 naprijed, e sad koju da pusu van a koji unutra zrak. PSU ima rijeseno vec tako da ga se NE uzima u obzir.

Svaki odgovor i pomoc je dobrodošla.

 Najbolje rezultate buš imao sa otvorenom boćnom stranicom po ljeti.

 Otkud ti to? Kada skines stranicu ventilatori su manje vise beskorisni i oslanjas se na prirodno strujanje zraka koje je manje vise nepostojece u sobi..... 

 

Samo sto ne mozes nabaciti ventilatora koliko ih moze stati i nasumice okrenuti da zrak struji van ili unutra.... Meni sprijeda dva venta ubacuju zrak direkntno na proc koji se hladi sa noktua nd 14 sa 2 venta i jedan noktua izbacuje pozadi. I to je to..... Imas pravolinijski protok zraka... Graficka je odmah u proc pa zrak struji i preko nje.....

 Vrlo jednostavno.

Komponente se griju neke i preko 80 stupnjeva. Npr moja gtx 1080ti.

Kada ventovi nisu super kvalitetni i ne mogu izbaciti generiranu toplinu van onda je bolje otvoriti stranicu..

Kod mene recimo se temperature na taj nacin mogu sniziti 10 stupnjeva.

Grafa puse sa strane po staklu ventovi su dobri ali nedovoljno dobri da mogu izbaciti toliko topoline koliko graficka genreira van i onda je otvaranje bocne stranice dobra stvar no ja to ne radim i prihvacam ovih 80 stupnjeva

Posmatrač uto 6.8.2019 11:53
toxic kaže...
....

 Vrlo jednostavno.

Komponente se griju neke i preko 80 stupnjeva. Npr moja gtx 1080ti.

Kada ventovi nisu super kvalitetni i ne mogu izbaciti generiranu toplinu van onda je bolje otvoriti stranicu..

Kod mene recimo se temperature na taj nacin mogu sniziti 10 stupnjeva.

Grafa puse sa strane po staklu ventovi su dobri ali nedovoljno dobri da mogu izbaciti toliko topoline koliko graficka genreira van i onda je otvaranje bocne stranice dobra stvar no ja to ne radim i prihvacam ovih 80 stupnjeva

 Ja sam dao 300 EUR za proc i toliko za plocu pa sam onda dao i 150 eur za ventove da ne moram to raditi i da mi ne bruji kao turbina.....Naravno veliko kuciste sa filterima na usisima se podrazumijeva....

Blesavo je (ne impliciram da ti to radis) dati velike pare za komponente i stediti na kucistu i ventovima...... I dobro isplanirati protok zraka naravno.....

toxic uto 6.8.2019 11:56
Posmatrač kaže...
toxic kaže...
....

 Vrlo jednostavno.

Komponente se griju neke i preko 80 stupnjeva. Npr moja gtx 1080ti.

Kada ventovi nisu super kvalitetni i ne mogu izbaciti generiranu toplinu van onda je bolje otvoriti stranicu..

Kod mene recimo se temperature na taj nacin mogu sniziti 10 stupnjeva.

Grafa puse sa strane po staklu ventovi su dobri ali nedovoljno dobri da mogu izbaciti toliko topoline koliko graficka genreira van i onda je otvaranje bocne stranice dobra stvar no ja to ne radim i prihvacam ovih 80 stupnjeva

 Ja sam dao 300 EUR za proc i toliko za plocu pa sam onda dao i 150 eur za ventove da ne moram to raditi i da mi ne bruji kao turbina.....Naravno veliko kuciste sa filterima na usisima se podrazumijeva....

Blesavo je (ne impliciram da ti to radis) dati velike pare za komponente i stediti na kucistu i ventovima...... I dobro isplanirati protok zraka naravno.....

 Apsolutno se slažem... no fora je da ovo nije do kucista vec do graficke kartice a nju sam izabrao na apsolutno pogresan nacin.

Imao sam i Gainwardicu unutra i ona pod istim okolnostima nije prelazila 70 stupnjeva. 

 

No velim otvaranje stranice dodatno pomaze.. E sad pitanj je koliko kvalitetan ven mora biti da pri niskom okretajima izbacuje veliku kolicinu zraka van odnosno hladnijeg unutra..

Nisam uvjeren da tak nesto da bi bilo ucinkovito moze biti i tiho.

toxic uto 6.8.2019 12:03
Posmatrač kaže...

Moze moze ;) Samo to kosta ;)

Jedna noctua od 120 mm mislim da jei mrcina od hladnjaka na cpu ;)

 

https://noctua.at/en/products/discontinued-products/nh-d14

 

https://noctua.at/en/products/discontinued-products/nf-p12-pwm

 

Svi imaju kontrolu broja obrtaja i preko ploce su podeseni da se prilagode brzini ali i na najvecoj brzini jedva se cuju.....

 Nek košta.

Meni hladnaj za cpu nije bitan tu imam i više nego odlicne temperature.

No ova Noctua je ruzna do bola, znam ja da je ona odlicna..

No ja iz principa necu dati 200 kn po ventilatoru.

Posmatrač uto 6.8.2019 12:10
toxic kaže...
Posmatrač kaže...

Moze moze ;) Samo to kosta ;)

Jedna noctua od 120 mm mislim da jei mrcina od hladnjaka na cpu ;)

 

https://noctua.at/en/products/discontinued-products/nh-d14

 

https://noctua.at/en/products/discontinued-products/nf-p12-pwm

 

Svi imaju kontrolu broja obrtaja i preko ploce su podeseni da se prilagode brzini ali i na najvecoj brzini jedva se cuju.....

 Nek košta.

Meni hladnaj za cpu nije bitan tu imam i više nego odlicne temperature.

No ova Noctua je ruzna do bola, znam ja da je ona odlicna..

No ja iz principa necu dati 200 kn po ventilatoru.

 To je bilo najbolje sto se moglu kupiti od zracnih hladjenja. Nisam bio zagrijan za vodeno.... A ionako se ne vide pa me bas briga ;)

matija344 uto 6.8.2019 13:20
picajzla0707 kaže...
matija344 kaže...
Iskreno dosta mi je vazna i estetika, a ovo sto ja zelim vidio sam ima i dista mjesta, planiram cijeli pc upgrade, procesor, maticna, vodeno hladenje itd...

 onda ti je daleko bolja opcija ms metropolis, dosta šire kućište i puno bolje riješena unutrašnjost, nedavno sam ga uzeo za dječji komp i u odnosu na ostatak ms ponude kućišta ovo je razinu iznad po kvaliteti, dizajnu i tehnološkim rješenjima

 

metropolisu nedostaje jedino ventilatora (ima serijski samo zadnji argb vent), no i to ne bi trebao biti problem jer za malo love dodaš dva arctic venta naprijed i imaš dovoljan airflow - a ako ideš na vodeno, ionako ćeš s njim dobiti ventove, a i puno ti je metropolis bolji za ugradnju vodenog jer je širi i ima više mjesta iznad matične

 

taj akvarij nema čak niti rupe za cpu kabel, a bogme niti mjesta za vodeno jer je nedovoljno širok i nedovoljno visok u dijelu iznad matične - pogledaj sliku dolje i vidjet ćeš da nema mjesta za vodeno i ventove od vodenog, a da ne udara u ram

 

sljedeća slika ti je do metropolisa da vidiš širinu i mogučnost da vodeno makneš skroz ulijevo od matične, iako i u visinu (visina iznad matične) ima više mjesta od aquariusa i ram ne bi trebao smetat vodenom niti u normalnom položaju (treća slika - nema vodenog, ali se jasno vidi da ima gornje ventove i da između njih i rama ima dovoljno mjesta i za hladnjak)

 

 

 E hvala, stvarno, jos cu razmotrit neka kucista, al ova sugestija mi je pomogla, kad vec pricamo o hladenju, sta mi preporucujes vodeno hladenje ili ventilator/hladnjak za procesor?

dabar_solta_V2 uto 6.8.2019 13:27

doda bi samo da ako je grafa turbinska onda obavezno složi pozitivan tlak u kučištu tj više ventova da upuhuje nego ispuhuje a ako je grafa "gamerska" i baca topli zrak nazad u kučište onda obrnuto tj negativan tlak.
i šta su kolege napisali prije da uzmeš u obzir da vruči zrak prirodno ide gore.

picajzla0707 uto 6.8.2019 13:54
matija344 kaže... 

 E hvala, stvarno, jos cu razmotrit neka kucista, al ova sugestija mi je pomogla, kad vec pricamo o hladenju, sta mi preporucujes vodeno hladenje ili ventilator/hladnjak za procesor?

preporučam zračno, osim u slučaju da ideš na neki ekstremni oc ili procesor koji se i inače gadno grije - poput primjerice i9 9900k

 

ako ideš na neku srednju soluciju poput novog ryzena 3600 i neki normalan klok, onda zračno kvalitetno i nemaš brige - em je tiše jer nema pumpe, em nema brige s održavanjem i dodatno - hladi makar djelomično i matičnu i vrm, a u slučaju da uzmeš top flow hladnjak poput mojeg u potpisu - nemaš baš nikakve brige s hlađenjem vrm-a ili čak i nvme diska (ako mu je pozicija kao na mojoj matičnoj između prvog pcie utora i cpu socketa), dakle tri muhe jednim udarcem - tiho, hladno i pouzdano rješenje

 

inače, okretaji na cpu hladnjaku mi nejdu preko 900 okretaja i ne čuje se, u idle radi na 150-200 rpm, u gejmanju jedva kad da prelazi 600-700, osim kad je cpu zahtjevnija i tad ide do spomenutih 800-900, a kad probam prstima ispod i oko hladnjaka, baš se osjeti fino pirkanje po matičnoj i kad je proc pod opterećenjem onda vent radi na jače i hladi istovremeno i vrm koje tada također pod opterećenjem

 

doduše, moj proc nije ocan i nezahtjevan je za hlađenje, ali testirali su ovaj be quiet i na zahtjevnijim procesorima i ima sasvim solidne rezultate i tišinu, osim ako se baš ide na ekstremni klok kad ipak zaostaje za velikim tower hladnjacima poput noctue nh d15 - no tada ionako biraš između tih ogromnih hrga aluminija s dva venta ili vodenih hlađenja

Damir22 uto 6.8.2019 14:00
picajzla0707 kaže...

taj akvarij nema čak niti rupe za cpu kabel.....

 

 

 

 Ovo je ustvari i najveca zamjerka tom kucistu, sve ostalo je daleko manji problem.


Solidno kuciste, malo pretjerane cijene, ali ima i gorih za vise novaca, ali to provlacenje cpu kabla okolo, sto najcesce povlaci i kupovanje produznog.... neoprostivo.

IvanBrekalo uto 6.8.2019 17:48
Posmatrač kaže...

Moze moze ;) Samo to kosta ;)

Jedna noctua od 120 mm mislim da jei mrcina od hladnjaka na cpu ;)

 

https://noctua.at/en/products/discontinued-products/nh-d14

 

https://noctua.at/en/products/discontinued-products/nf-p12-pwm

 

Svi imaju kontrolu broja obrtaja i preko ploce su podeseni da se prilagode brzini ali i na najvecoj brzini jedva se cuju.....

 to pricas na pamet ili?

imao sam dugo nhd14, taj cooler urla kao i 99,9 ostalih coolera na maximali( sredisnji 140mm vent je stvarao najvecu buku), to ti i potvrduju mjerenja od cak 50db, kad spojis "ulna" adapter onda je tek prakticki necujna, no onda niti ne hladi kak spada, barem ne neki posteno overklokani cpu.

Posmatrač uto 6.8.2019 18:11
IvanBrekalo kaže...
Posmatrač kaže...

Moze moze ;) Samo to kosta ;)

Jedna noctua od 120 mm mislim da jei mrcina od hladnjaka na cpu ;)

 

https://noctua.at/en/products/discontinued-products/nh-d14

 

https://noctua.at/en/products/discontinued-products/nf-p12-pwm

 

Svi imaju kontrolu broja obrtaja i preko ploce su podeseni da se prilagode brzini ali i na najvecoj brzini jedva se cuju.....

 to pricas na pamet ili?

imao sam dugo nhd14, taj cooler urla kao i 99,9 ostalih coolera na maximali( sredisnji 140mm vent je stvarao najvecu buku), to ti i potvrduju mjerenja od cak 50db, kad spojis "ulna" adapter onda je tek prakticki necujna, no onda niti ne hladi kak spada, barem ne neki posteno overklokani cpu.

 Pricam napamet? Godinama mi pod nogama. I sad...... Hladi 6700 k na 4,5 GHz.... Evo pogledaj sam. Jedva ga cujem......

IvanBrekalo uto 6.8.2019 23:43
Posmatrač kaže...

Ok ubijeio si me ;) Evo upravo su mi nesnono bucni. Iako ih ne cujem al eto ubijedio si me ;) Ti si meni idol.... 

 ti si sam sebe u nesto ubijedio i nitko drugi, rekao si da se jedva cuje i na 100% sto je teska laž, odi kod otorinolaringolog-a kaj da ti velim.

picajzla0707 sri 7.8.2019 00:15

Na maksimali se cuju i be quiet ventovi, no buka je subjektivna - netko drzi kuciste pid stolom i ne cuje puno ventove niti na blizu 2000 okretaja, jos ako mu je u kuci iole bucno - razgovor, tv, klinci itd., tek onda mu ventovi nisu bucni. No netko poput mene cuje i be quiet silent wings na manje od 1000 rpm, jer mu je kuciste na stolu, 30cm od uha i jer osluskuje zvuk rano ujutro kad svi ostali spavaju i doma je mrtva tisina. Dakle nema smisla klat se oko toga