Kriptovalute

Rudari - savjeti, postavke, rasprava i sl.

izvone sub 13.1.2018 14:03

Pozdrav svima,

 

Otvaram ovu temu,pošto takve još na ovom forumu nema,s ciljem skupljanja ljudi koji rudare,te za razmjenu raznih savjeta,"tips and tricks" i drugih stvari vezano uz rudarenje kriptovaluta.

 

I sam posjedujem par rigova sa RX580-ki od 8 GB te rudarim zasada samo etherium. Koristim Claymore 10.0. Dobivam ovisno o rigu 29.2 pa do 30.5,ovisno o kartici. Iz zida vuce cca 850W za 6 komada. Postavke su 1200 za clock,2050 za memoriju i voltaza je na 960.

 

EDIT dio ZA POČETNIKE:

HARDVER

Za početnike u ovome savjetujem da dobro vide isplativost rudarenja jer cijene komponenti ideu gore kao i težina rtudarenja,dok cijena zasada ne skalira paraalelno s time tj. ostaje ista.Za neki okvirni uvid u isplativost imate stranicu https://whattomine.com/ tu upišete broj kartica,kliknete na gumbić do da vam se poboja,utipkate cijenu vaše struje (najčešće je 0.12$) i kliknete na calculate. Izbacit će vam listu gdje vam je s desne strane podebljano koju  cifru možete zaraditi.To nije prava zarada,ona varira,meni je pokazivala manju zaradu a ja imam nešto veću,dakle to je čisto okvirno.Napomenuo bih još da nikako ne preporučam da netko za to diže kredit,pozajmnice ili slično,nego da se igra s lovom koja mu nije pijreko potrebna i koju je spreman izgubiti u slučaju lošeg tijeka kriptovaluta,jer nitko nezna hoće li to uspjet,bit standardno sredstvo placanje il neće,te kolko će to sve skupa trajat,ima raznih teorija...

 

Nakon odluke da se ulazi u rudarenje s mining RIG-om,potrebno je pogledat gdje su najjeftinije komponente. U slučaju AMD grafičkih kartica gledajte RX 580 4GB jer su jeftinije od 8GB modela,a po iskustvima koje sam čuo ne daju nista bolji hashrate. Što se tiče nvidija tu je više ona kolko para tolko muzike,svaka daje viši hashrate i skuplja je ,te one općenito manje troše nego AMD. Kod AMD-ovih je preporučeno mijenjati BIOS,tj. staviti modificirani koji daje bolji hashrate te je moguće doseći veći undervolt i time manju potrošnju.Time je moguće da izgubite garanciju ako nešto pođe po zlu,tako da to radite ako vam stock BIOS ne daje željeni hashrate,te u slučaju promjene BIOS-a imajte originalni spremljen sa strane. Cijeli rig sastavlja se kao i standardno računalo,matična mora imat puno PCI-e x1 utora (najčešće su sa 6 al ih ima i po 8,10 itd.). Procesor nije bitan za mining pa se uzima najjeftiniji mogući za taj socket matične. Rama preporučam 8GB radi veće virtualne memorije. Uzeti SSD je možda i bolje nego HDD al to nije nešto sto mora biti. Što se pak tiče napajanja bilo bi dobro da je gold certified jer su kvalitetnija i manje troše. Ovisno o broju grafičkih kartica uzmite jedno ili po potrebi 2 napajanja zbog manjeg opterećenja na svakome. Dobro je još da nisu popunjeni svi priključki na jednoj grani sata kabla od napajanja,pošto jedan kabel često nije dovoljan za 4 grafičke,preporučam max 2,ostale na druge grane kabela. Kućište neka bude open case,ima ih gomila,stavi se par ventilatora da odpuhuju vrući zrak i to je to. Ima gotovih RIG-ova kupit tipa u ADM shopu i ostalim shopovima,ili slazete sami,no trebat ce vam po rigu kakvih 6 sati.

 Kod samog slaganja,iz mog iskustva je potrebno obratiti pažnju da je sve dobro pospajano i pričvršćeno. Grafičke spojite na risere no njih ne spajajte još u matične. Prvo pokrenute računalo,u biosu podesite multi GPU support. Sve što treba podesiti imate na ovom LINK-u. Nakon postavki biosa ugasite računalo,pospajajte risere i upalite računalo.

 

TIP: Neke AMD grafičke imaju 2 BIOS-a - Performance i Silent. Po defaultu su na silent i daju manji hash,nakon sto ih se prebaci u performance daju podosta veći Hash. (Kod mene sa 26 na 29.5).  Taj switch se nalazi na gornjem dijelu grafičke,jako mali prekidač koji kad se potegne prema utorima za grafičku se nalazi u performance mode-u. To radite kada je računalo ugašeno,te nakon toga deintalirajte drivere s DDU i opet stavite nanovo blockchain drivere. Slika svitcha dolje niže.

 

SOFTVER

Što se tiče softvera možete imati windows ili linux,ima i poseban softver ethOS,no s njime nemam nekog iskustva pa neću o njemu pisati. Windows je dobro stavit u performance mode,podesiti virtualnu memoriju,ugasiti sleep i isključiti windows update da on nebi resetirao i instalirao update. Sve o tome imate na gore spomenutom linku. Neki rade i skriptu za automatsko resetiranje RIG-a,do kneki kupe uređaj za remote isključivanje stroja iz struje pa ponovno paljenje. Ja to nemam nego fizički radim,no nekome ko je daleko od rigova to može napraviti,jer sistem nije loše tu i tamo resetirat. Dobra stvar je i podesiti da se claymore sam pali sa računalom,npr u slučaju nestanka struje,te u BIOS postavkama staviti da u slučaju nestanka struje se računalo samo upali kada dođe struja.Potrebno je za kraj instalirati AMD blockchain drivere (ako rabite AMD kartice) koje su optimizirane za rudarenje.

 OVDJE imate sve što je potrebno da bi trebalo napraviti sa konfiguracijom ako je samo za minanje,no može se nešto i iskoristiti ako rudarite sa everyday računalom.

 

Za rudarenje,najpoznatiji softveri su Claymore i nicehash. Osobno rabim claymore. Na OVOM linku imate sve u vezi claymore-a,postavljanje,postavki OC i undervolta,dual mininga (uz etherium možete minat i siacoin,decred i ostale paralelno,no to troši više struje) i ostalo vezano uz njega. U linku je i update-ana verzija claymorea 10.5. Potrebno vam je kreirat wallet na koji ce se prebacivat rudarene valute. Imate ih gomilu na netu,upisete ether wallet,kreirate,zapisite ga,napravite backup i upisite adresu u miner. Nakon toga je potrebno naci pool za minanje ,najpoznatiji su ethpool ili nanopool. Preko njega softver dobiva zadatke za rudarenje,a preko njihovih stranica u search bar upisete svoj wallet i pratite stanje minera.

 

Rudarit možete i svojim računalom koje imate za svakidašnji rad,bilo da igrate ili samo surfate,gledate filmove itd. S tom jednom karticom imate manju zaradu no opet se da nešto okrenuti. Kada igrate ne majnate,no za sve ostalo upalite miner i dalje surfate ili gledate film.Bilo bi dobro da je grafička pod garancijom,a ne s nekom koja je nema,jer ona će radit u punom opterećenju te je izvjesno kolko će trajat tako. 

 

PRO tip: Instalirajte si na svaki rig Teamviewer,stavite mu account sa svojim računalom ili na mobitel. Tako možete remote pratiti stanje minera,mjenjati potavke na daljinu ili ako dode do greske resetirati mining softver.

 

OPTIMIZACIJA: Kod claymorea graficku overklokirate kod linije teksta di je cclock i mclock,koji označavaju takt GPU-a i memorije. na ccvdc i mcvdc mijenjate voltažu,tj undervolt. Primjetio sam da sa dcri možete fine tune-at hashrate,pa se treba s time malo poigrati. Sve moguće postavke imate u linku gore sa Claymore downloadom,samo scrolajte. Moguće da će vam bacit error gpu watchdog error,to znaci da ste malo previse OC il undervoltali. Ja osobno watchdog ugasim (-wd 0) jer mi kod takve greske zablokira komp pa moram resetirat,ovako preko weba skuzim da mi je jedna graficka online i spojim se preko teamviewera i resetiram miner.

 

To je to zasada,ako se nešto sjetim još nadodam,te ako ima netko s nvidija iskustvima neka mi u pp napiše pa ći ovdje upisati.

Happy mining! 

 

 

 

 

 

lav1000 sub 13.1.2018 14:16

jel ima itko ideju, gdje je problem oko nicehash minera

prekjučer sam instalirao zadnju verziju sa njihove stranice i kad ju pokreće zaglavi mi na "starting excavator server"

 

stavio sam stariju verziju 1.8.1.6. i miner se pokrene radi... jedino sam isključio taj excavator alogoritam jer kad je njega pokrenulo tu je bilo isto problem nešto ala offline/trying to connect i sl.

 

googlao sam ali riješio nisam...

tomislavivic sub 13.1.2018 18:33
lav1000 kaže...

jel ima itko ideju, gdje je problem oko nicehash minera

prekjučer sam instalirao zadnju verziju sa njihove stranice i kad ju pokreće zaglavi mi na "starting excavator server"

 

stavio sam stariju verziju 1.8.1.6. i miner se pokrene radi... jedino sam isključio taj excavator alogoritam jer kad je njega pokrenulo tu je bilo isto problem nešto ala offline/trying to connect i sl.

 

googlao sam ali riješio nisam...

 probaj iskljuciti antivirusni program pa onda probaj pokrenuti

Phil_HR sub 13.1.2018 20:06
Hajder kaže...

U ovom trenutku najveći savjet bi bio kako doći do kartica (kvalitetnih MBO/PSU isto tako) za ASIC-e da i ne govorim. Nekako mi je mrsko naručivat iz vani ali izgleda da nemam drugog izbora.

 sto je najgore, ja nisam uspio ni vani naći shopova koji trenutno imaju na lageru po koliko toliko normalnim cijenama...trazim sve od rxica, vega, preko 1070ti do 1080ti. Tamo gdje ima nešto ili ne dostavljaju u HR ili se čeka do 2. mjeseca.. ako zna netko dobar/pouzdan shop, molim preporuku

Bruno24 sub 13.1.2018 21:09

Kartice se mogu tu i tamo pronaći kod nas po OK cijeni, samo moraš vrebat sa svih strana.

Zadnje šta sam uzeo početkom tjedna je RX 570, XFXova, 2250kn/kom sa pdv. 

 

Vidio sam gore, ili u onoj prijašnjoj temi da netko ima problema sa RX580.

Kod mene, RX 580 (Nitro+ 4gb) stabilno daje 30,5-31 na dual sa SIA 455MHs.

Čisti Eth, 80-85w struje vuće (po GPUz, čekam wattmetar).

 

Ako netko treba pomoć oko 580-ki, slobono neka se javi.

 

 

unique83 sub 13.1.2018 21:19
volegradele kaže...

Ja rudarim sa everyday konfom,NiceHash ,grafa GTX 1060 3GB,core +100!

Posto sam zelen u ovome,jel treba na nesto paziti,ja sam samo instalirao ovaj program,napravio walet i opalio "start"

Koliko sam ja uspio istražiti "zelenim" grafama najviše odgovara equihash algoritam. Probaj sa DSTM minerom...on meni daje najbolji hashrate.

Nicehash koliko sam čuo ne daje zaradu koliku daje ciljano majnanje određenog coina...barem tako ljudi kažu...nisam isprobavao.

Bruno24 sub 13.1.2018 21:52

Nicehash je dobar za početak. Isplačuje u BTC i to je oke. Ja bih samo čim mogu, micao sa njihovog walleta i acc da nebi opet BTC nestao.

 

Po meni bolji je claymore ili neki software za određeni coin.

Složio sam "mini rig" od 2x 580 prije cca mjesec dana. ETH je tada bio oko 600$. Svaki dan od onda, izmajnao sam 0,075-0,08 ETH i sada imam 0,21 ETH što po trenutnoj vrijednosti od 1415$ iznosi 297$. Samo zato što sam čuvao određeni coin.

Računajte sada da sam imao Nicehash i odma prodavao i novce na račun...

 

Sve ima svoju računicu, pa tko voli riskirat :) 

izvone sub 13.1.2018 22:53
Bruno24 kaže...

Kartice se mogu tu i tamo pronaći kod nas po OK cijeni, samo moraš vrebat sa svih strana.

Zadnje šta sam uzeo početkom tjedna je RX 570, XFXova, 2250kn/kom sa pdv. 

 

Vidio sam gore, ili u onoj prijašnjoj temi da netko ima problema sa RX580.

Kod mene, RX 580 (Nitro+ 4gb) stabilno daje 30,5-31 na dual sa SIA 455MHs.

Čisti Eth, 80-85w struje vuće (po GPUz, čekam wattmetar).

 

Ako netko treba pomoć oko 580-ki, slobono neka se javi.

 

 

 Si modao bios?

 

Jel ti isplativo s 455MH na sia? meni se nije cinilo da bi mi bilo dobro s obzirom da i vise trosim.

tomislavivic sub 13.1.2018 23:40
volegradele kaže...

Ja rudarim sa everyday konfom,NiceHash ,grafa GTX 1060 3GB,core +100!

Posto sam zelen u ovome,jel treba na nesto paziti,ja sam samo instalirao ovaj program,napravio walet i opalio "start"

 vise ti znaci memory clock nego core ja sam svoju gtx 1060 na memory +700 dobio oko 1.8MH za to

ZujoVg ned 14.1.2018 09:37

ajmo malo o nicehashu vs coini direktno majnanje

 

počeo sam majnat početkom 12 mjeseca i kao i svi početnici počeo sam prek nicehasha i prve novce koje sam zaradio 0.005 btc su mi nestali kad je nicehash bio hakiran i kako su dva tri tjedna bili down morao sam se prebaciti na majnanje coina direktno

 

kako imam nvidia rig i amd rig rade na različitim algoritmima

 

poskidao sam claymore,ewbf,ccminer itd i preko youtube i foruma učio što i kako

 

nvidije najbolje rade na lyra2rev2 algo ali su jako dobre i na skunkhash,equihash i neoscrypt dok je amd najbolji na daggerhashimoto i cryptonight

 

počeo sam s nvidiom majnat monacoin jer je na what to mine u to vrijeme bio uvijek u top 5 isplativosti za nvidie....otvorio sam account prvo na suprnova pa kasnije na mining pool hub..... i majnao monacoin direktno i onda ga prebacivao na bittrex i tamo mjenjao za bitcoin......da bi prebacio coine dalje uzimaju jako veliku proviziju na prebacivanje bitcoina pa sam mjenjao na bittrexu bitcoin u etherium ili u litecoin i shvatio da je najjeftinije u ethereum prebaciti i onda ethereume slati na coinbase za prodaju..... monu sam majnao sa cc minerom

 

kako sam kartice i rigove uzeo na amex moram platiti rate tako sam prisiljen coine za sada prodavati(slažem se sa postom gore tko je čuvao eth sad je profitirao za duplo medjutim kad sam počeo majnati na nicehashu btc je bio oko 9000 usd pa je oko 18.12 bio 18000 usd isto tako tko je čuvao btc bi profitirao 50%)

 

eth sam majnao onda sa claymore direktno na ethermine.org i prebacivao na coibase adresu kad se dostigne 0.05 etha

 

nakon svega vratio sam se na nicehash jer je meni momentalno isplativiji jer dok napravite proces pogotovo sa nvidijama na bittrex pa u bitcoin pa u eth pa na burzu toliko pojedu naknade za mjenjanje i slanje da se zarada opasno smanji preko 10-15% i tu mi je nicehash puno bolji jer novce vadim svakodnevno i svakodnevno prodajem

 

onaj tko želi držati coine i čekati majnaje directno coina može biti bolja iako i na nicehashu možeš imat btc pa čekat da naraste

lav1000 ned 14.1.2018 09:37
tomislavivic kaže...
lav1000 kaže...

jel ima itko ideju, gdje je problem oko nicehash minera

prekjučer sam instalirao zadnju verziju sa njihove stranice i kad ju pokreće zaglavi mi na "starting excavator server"

 

stavio sam stariju verziju 1.8.1.6. i miner se pokrene radi... jedino sam isključio taj excavator alogoritam jer kad je njega pokrenulo tu je bilo isto problem nešto ala offline/trying to connect i sl.

 

googlao sam ali riješio nisam...

 probaj iskljuciti antivirusni program pa onda probaj pokrenuti

probao sam ali efekta nikakvog, vidim po googlu dosta ljudi ima muku s tim excavator serverom

ručno sam pokrenuo taj excavator i radi, majna i sve ali kroz ovaj app neće se pokrene nikako 

ovo što sam rekao stariju verziju, u biti to nije starija verzija nego legacy verzija istog softwarea koliko sam skužio

ja zadovoljan, ide oko 9$ koliko vidim dnevno... 

Bruno24 ned 14.1.2018 10:49

Bios je naravno modan, clockan i undervoltan. Sa tim, pa makar nemas nekakvog extra iskustva, preko yt naucis kako izvuci i 30% vise iz kartice i jos joj smanjit potrosnju.

 

Pa veca je potrosnja sigurno u dual, ali kazem da nisam tocno racunao jer cekam wattmetar. Sto se tice sie, dobijes cca 20kom dnevno (nekad 15 nekad 25)..znaci cca 40ak $ mjesecno..

izvone ned 14.1.2018 10:52

Meni u dualu cijeli rig vuce 230W vise,sto mi je kad sam bacio racunicu i nije nestoisplativo,jos s obzirom da mi tako napajanje dela na maximumu. A meni je za 500 sia trebalo 8 dana cca s time da sam imao 570 hash na sia po kartici

ivicask ned 14.1.2018 12:09
Bruno24 kaže...

Bios je naravno modan, clockan i undervoltan. Sa tim, pa makar nemas nekakvog extra iskustva, preko yt naucis kako izvuci i 30% vise iz kartice i jos joj smanjit potrosnju.

 

Pa veca je potrosnja sigurno u dual, ali kazem da nisam tocno racunao jer cekam wattmetar. Sto se tice sie, dobijes cca 20kom dnevno (nekad 15 nekad 25)..znaci cca 40ak $ mjesecno..

 Kako si undervolt bios, ja svoje rx580 nemogu, to jest trebalo bi undervolt kroz HEX editor a tu nisam baš siguran..

crack ned 14.1.2018 12:57
Phil_HR kaže...
Hajder kaže...

U ovom trenutku najveći savjet bi bio kako doći do kartica (kvalitetnih MBO/PSU isto tako) za ASIC-e da i ne govorim. Nekako mi je mrsko naručivat iz vani ali izgleda da nemam drugog izbora.

 sto je najgore, ja nisam uspio ni vani naći shopova koji trenutno imaju na lageru po koliko toliko normalnim cijenama...trazim sve od rxica, vega, preko 1070ti do 1080ti. Tamo gdje ima nešto ili ne dostavljaju u HR ili se čeka do 2. mjeseca.. ako zna netko dobar/pouzdan shop, molim preporuku

 

Isti problem imam, nestašica je. Ja tražim 1080ti al nema nigdje. 

lav1000 ned 14.1.2018 13:13
ZujoVg kaže...

ajmo malo o nicehashu vs coini direktno majnanje

 

počeo sam majnat početkom 12 mjeseca i kao i svi početnici počeo sam prek nicehasha i prve novce koje sam zaradio 0.005 btc su mi nestali kad je nicehash bio hakiran i kako su dva tri tjedna bili down morao sam se prebaciti na majnanje coina direktno

 

kako imam nvidia rig i amd rig rade na različitim algoritmima

 

poskidao sam claymore,ewbf,ccminer itd i preko youtube i foruma učio što i kako

 

nvidije najbolje rade na lyra2rev2 algo ali su jako dobre i na skunkhash,equihash i neoscrypt dok je amd najbolji na daggerhashimoto i cryptonight

 

počeo sam s nvidiom majnat monacoin jer je na what to mine u to vrijeme bio uvijek u top 5 isplativosti za nvidie....otvorio sam account prvo na suprnova pa kasnije na mining pool hub..... i majnao monacoin direktno i onda ga prebacivao na bittrex i tamo mjenjao za bitcoin......da bi prebacio coine dalje uzimaju jako veliku proviziju na prebacivanje bitcoina pa sam mjenjao na bittrexu bitcoin u etherium ili u litecoin i shvatio da je najjeftinije u ethereum prebaciti i onda ethereume slati na coinbase za prodaju..... monu sam majnao sa cc minerom

 

kako sam kartice i rigove uzeo na amex moram platiti rate tako sam prisiljen coine za sada prodavati(slažem se sa postom gore tko je čuvao eth sad je profitirao za duplo medjutim kad sam počeo majnati na nicehashu btc je bio oko 9000 usd pa je oko 18.12 bio 18000 usd isto tako tko je čuvao btc bi profitirao 50%)

 

eth sam majnao onda sa claymore direktno na ethermine.org i prebacivao na coibase adresu kad se dostigne 0.05 etha

 

nakon svega vratio sam se na nicehash jer je meni momentalno isplativiji jer dok napravite proces pogotovo sa nvidijama na bittrex pa u bitcoin pa u eth pa na burzu toliko pojedu naknade za mjenjanje i slanje da se zarada opasno smanji preko 10-15% i tu mi je nicehash puno bolji jer novce vadim svakodnevno i svakodnevno prodajem

 

onaj tko želi držati coine i čekati majnaje directno coina može biti bolja iako i na nicehashu možeš imat btc pa čekat da naraste

dobar post kolega

ja sam isto počeo prije mjesec dana, za ZECom na flypoolu

pratio sam korake sa pceksperta, u temi mining za početnike, kreirao kraken acc, kreirao na njemu pod funding ZEC adresu i na nju mi prebaci kad izmajna 0.01ZEC sa flypoola

izmajnao sam dosad nekih 150$ ZEC-a, a sad evo prebacio se malo nicehash da vidim kako će ići

 

 

pitanje za najshesaše

evo vidim sad mi je poništilo sav unpaid balance na 0, koliko traje otprilike dok prebace na njihov wallet?

 

volegradele ned 14.1.2018 13:35

Ja kujca ne kuzim, samo samo roknija start i komp rudari evo vec 24sata,

Voli bih jos jednu 1060ku ubacit,jedino to znam!mkII

 

Ja bi holdao coine sto duze,koliko je to sigurno drzat na njihovom waletu?(o Nicehashu govorim)

unique83 ned 14.1.2018 16:26
crack kaže...
Phil_HR kaže...
Hajder kaže...

U ovom trenutku najveći savjet bi bio kako doći do kartica (kvalitetnih MBO/PSU isto tako) za ASIC-e da i ne govorim. Nekako mi je mrsko naručivat iz vani ali izgleda da nemam drugog izbora.

 sto je najgore, ja nisam uspio ni vani naći shopova koji trenutno imaju na lageru po koliko toliko normalnim cijenama...trazim sve od rxica, vega, preko 1070ti do 1080ti. Tamo gdje ima nešto ili ne dostavljaju u HR ili se čeka do 2. mjeseca.. ako zna netko dobar/pouzdan shop, molim preporuku

 

Isti problem imam, nestašica je. Ja tražim 1080ti al nema nigdje. 

 Probaj www.adm.hr. Bio sam kod njih u trgovini u petak i imali su pune police razno raznih GTX-ica.

markonezg ned 14.1.2018 17:16
Bruno24 kaže...

Kartice se mogu tu i tamo pronaći kod nas po OK cijeni, samo moraš vrebat sa svih strana.

Zadnje šta sam uzeo početkom tjedna je RX 570, XFXova, 2250kn/kom sa pdv. 

 

Vidio sam gore, ili u onoj prijašnjoj temi da netko ima problema sa RX580.

Kod mene, RX 580 (Nitro+ 4gb) stabilno daje 30,5-31 na dual sa SIA 455MHs.

Čisti Eth, 80-85w struje vuće (po GPUz, čekam wattmetar).

 

Ako netko treba pomoć oko 580-ki, slobono neka se javi.

 

 

 Jel mozes poslati bios od ovih nitro+ 4gb?

picajzla0707 pon 15.1.2018 09:00
volegradele kaže...

Povecao sam memoriju na +400 i core na +120,nije lose

 ja sam na 1070 digao +300/100 i spustio power limit na 80%, ali nisam gledao prije koliki je rast i radi mi trenutno ovako (slika dolje)

 

malo me brine temperatura memorije ako je probam dići više, kurčeve sam sreće pa me dopala micron verzija umjesto samsunga

koliko je ocanje memorije potencijalno opasno, obzirom da nemam uvida u temperature iste? 

Phil_HR pon 15.1.2018 09:10
unique83 kaže...
crack kaže...
Phil_HR kaže...
Hajder kaže...

U ovom trenutku najveći savjet bi bio kako doći do kartica (kvalitetnih MBO/PSU isto tako) za ASIC-e da i ne govorim. Nekako mi je mrsko naručivat iz vani ali izgleda da nemam drugog izbora.

 sto je najgore, ja nisam uspio ni vani naći shopova koji trenutno imaju na lageru po koliko toliko normalnim cijenama...trazim sve od rxica, vega, preko 1070ti do 1080ti. Tamo gdje ima nešto ili ne dostavljaju u HR ili se čeka do 2. mjeseca.. ako zna netko dobar/pouzdan shop, molim preporuku

 

Isti problem imam, nestašica je. Ja tražim 1080ti al nema nigdje. 

 Probaj www.adm.hr. Bio sam kod njih u trgovini u petak i imali su pune police razno raznih GTX-ica.

ADM ima solidnu ponudu, istina, samo što su cijene dosta napucane. Ozbiljniji modeli 1080ti idu preko 7.000 HRK što je ipak malo pretjerano.