dreadmoore sub 4.7.2020 17:30
Ajar kaže...

jedina quaka je u tome da se to mahom ne isplati jer je (hobistički) postupak skuplji od dobitka. kao i kriminal, isplati se samo naveliko. 

 Da ali ne krast od nasih ljudi, nego ici u njemacku odnosno u zapadne zemlje.Poznajem jednog takvog čitav život se bavi kriminalom ali u svojoj državi je pošten.

HCMAA sub 4.7.2020 20:47

Tako je moj rođak preko noći odlučio vaditi zlato iz mobitela...pa je odmah kupio 6 komada za 200kn...umisto da se prije informira koliko ga uopće ima u mobitelima...ne više od 10kn po mobitelu:)


Zlatna Groznica nema lijeka

fer-de-lance ned 5.7.2020 16:10

Sjećam se ovog priloga s televizije, otprilike 300 grama od tone otpada (samo iz mobitela, matične ploče imaju i puno više), ali i hrpa ostalih metala:

https://www.youtube.com/watch?v=Jn7oNH2-nqc

A ova metoda o kojoj se piše u članku bi mogla drastično srezati troškove prerade (i biti ekološki puno prihvatljivija).

 

Edit: na stranici im piše da je neki prosjek od 18 do 22 miligrama zlata po mobitelu, a to je jako puno.

 

danen pon 6.7.2020 01:16

Točno je da ima mnogo zlata u elektronici, no problem je u skupljanju. Ako ima 300 g/t zlata u rudi, to je lako dobiti: tona rude učast se iskopa, strojno samelje, pomiješa s vodom, a zlato odvoji cijanidima. Ili, još bolje, bakar se elektrolitički rafinira, a zaostaje anodni mulj iz kojeg se izdvaja zlato i selenij. I tu se radi o tonama. No kako skupiti tonu mobiltela? To je nekih 10.000 komada. Jedino tako da se naprave podzemni spremnici samo za njih i da se prazne kada se nakupi 10 t. To je 100.000 komada. Kada bi se to skupilo? Onda, postoji problem tehnologije. Tehnologiju treba prilagoditi sirovini: svaki rudnik ima svoju tehnologiju. Trebalo razviti tehnologiju za svaku vrstu mobitela. Da je sve to još idimi-dođimi vidi se po tome što su autori članka opisali svoj postupak u detalje, što ne bi činili da su ga patenirali ili ga spremaju patentirati. 

Envy pon 6.7.2020 11:03

Kada je HR uvela povratnu naknadu od 0.50 kn za svaku bocu u BiH su ljudi počeli da kupe smeće i da ga ilegalnim putem odvoze u HR.
Kada su ih i u tome provalili jedna fabrika počela je da nove boce proizvodi kako bi na istima imala neku vrstu zarade (!!!).

 

Treba samo tih par šlepera mobitela i matičnih (naravno Pentium MMX procesora) dovući u BiH, ostalo će se "lako za ekologiju".

Mada mišljenja sam da više ima bakra u toplovodnim cijevima unutar coolera i/ili aluminija nego što ima zlata. Mislim naravno vrijednost u novcu.

Envy pon 6.7.2020 20:43
dreadmoore kaže...
A nije neka cijena bakra 1kg 8KM 1 klasa a bio je 14-15KM aluminij i jos gori.

Ali ako imaš tonu bakra onda je to  8.000 KM ili 30.000 kuna što nije mala svota. Aluminij se jedino isplati ako si u "zelenim", tipa da imaš kod kuće nešto što će sažimat nekoliko kg aluminija jer je doslovce 1 kg aluminija 2 KM ili 7,5 kn što stvarno nije vrijedno da se skuplja. To govorim čisto ako ti dođe iz Austrije par šlepera elektronskog otpada a ti imaš "livadu" gdje ćeš to sve "istovariti".

Envy pon 6.7.2020 21:37
dreadmoore kaže...
Bakra imam radim c.grijanje pa uvjek ima otpada.

Evo i ja danas starcima zamjenio kompresor jer je stari (no name) 18-ka crkla koja radi na R22 plinu morao zamjeniti sa 12-tkom koja radi na R408A plinu. Dakle konverzacija ide sledeća:
Prvo što sam uvidio da je novi kompresor od marke Sanyo (LTD iliti japanski i prvo što sam rekao sve može da crkne ali da ovaj kompreso da crkne - to nije to).
Onda brat sa kojim otvaram firmu počne pričati kako je viđao i Mitshubishi ili Sharp kako crkavaju. Ja njemu pokušavam da kažem da Sharp koji se danas prodaje u Hypermarketima (Bingo konkretno) nema veze sa pravim Japanskim Sharpom.. ok.. da ne duljim na široko i dugo..
Pitam ja starog tko je vario ovaj selenoid (oni to zovu 4-rokraki ventil) stari kao iz topa "ja sam". Ja rekoh "vidi se", jer ovo japanci nikad ovako ne bi zavarili (tvrdo lemljenje da se razumijemo) ali dobro je zalemio. Skidaj klimu i prati šemu i spoji žice kako treba. Govorim bratu uključi sad, on oključi i kompresor radi. Ja njemu napuni plinom i to ti je to.
Oko 600 gr. R408A plina je otišlo za razliku od 1.1 kg R22-ce ali sa druge strane je to dobro: takva klima njima ne treba a plus troši i manje (830 [W] u prosjeku).

Eh sada poenta priče je da li ima puno otpada da se šta zaradi kao recimo 13. plaća. pa sad i ima i nema. Moje pitanje je da li bi bilo otpada isto kao kada bi šleper 8800 GTS stiglo na moju "livadu". To je pitanje svih pitanja, i odakle nabaviti šleper grafičkih kartica?!

Evo i slike današnjeg rada:
 

dreadmoore pon 6.7.2020 21:45

Uh sto da ti kazem da se zaraditi sto se tice bakra doslovno izadje i 15 placa za jednu godinu ubiranja sve ovisi od posla.Ova godina je propast mada i prijašnje nisu za razliku 2007-2015.Tad sam znao godišnje imati preko tonu sitnog otpada.Sad ako za ovu skupim 100kg bit ce dobro.Bolje ti je na rijeku otici i ispirati kamencice nego naruciti gts 8800 i istovariti na livadi.

Envy pon 6.7.2020 22:31
dreadmoore kaže...
Uh sto da ti kazem da se zaraditi sto se tice bakra doslovno izadje i 15 placa za jednu godinu ubiranja sve ovisi od posla.Ova godina je propast mada i prijašnje nisu za razliku 2007-2015.Tad sam znao godišnje imati preko tonu sitnog otpada.Sad ako za ovu skupim 100kg bit ce dobro.Bolje ti je na rijeku otici i ispirati kamencice nego naruciti gts 8800 i istovariti na livadi.

Ja se u potpunosti slažem sa tobom. Ali ipak pokušavam se držati teme (jer cijenim Nenada) "Zlato iz elektroničkog otpada".
Sad što se tiče grijanja je dobar biznis. Ja sam po honoraru radio u jednoj firmi gdje se grijanje za jednu kuću na dva kata radilo za max 2 dana. Prvi dan se sve izmjeri do podne, poslije popodne se napravi šema i sutradan dođe tim od 8 ljudi i završe grijanje za 1 dan. Nešto što je moj stari 87. radio nekih par sedmica sa starim crnim cijevima.

Eh sada to što je politika te firme bila "ukradi gram bakra i dobijaš otkaz" ja vidim kao da vlasnik kaže "od tog otpada ja kupim novog BMW-a iliti Mercedesa" samo što to obični radnici nisu mogli da skuže. Danas gledam dvije ogromne garaže pune alata i materijala i kontam, šta bi moglo da se zaradi... ne može ništa. Jer montaža jedne klime pokrije mi troškove te siće oko bakra.

Pa da se vratim na temu. Prvi Pentium MMX procesori su stvarno imali puno zlata, a danas je sve No-Conflict u ARK-Intel specifikaciji što hoće da kažu (kada hoće da to naglase) da nema materijala koji djeca iskopavaju u Demokratskoj Republici Kongo ex Zair. Ali Intel, veliki kao Intel, tamo gdje te materijale koristi nigdje nepiše da "ima konflikta".

Bilo kako bilo, članak je dobar, dobra je i konverzacija na forumu (moj puppy jakovp se smirio jer sam ga nahranio) i to mi se sviđa.
Evo piva: