HCMAA pet 10.7.2020 12:57

Među najrjeđima mogu se naći vrlo živopisna i slikovita imena čije korijene valja tražiti stoljećima unatrag. U Hrvatskoj tako, primjerice, živi po deset osoba koje se prezivaju Vinožganić, Serbus, Privileggio, Poletan, Krema, Kratki, Guzanović i Tužilović, imamo 11 sugrađana koji se prezivaju Pržina, Pržulj, Kokoš, Kenjalo, Guska, Gušterić, Guzobad, 12 u čijim osobnim iskaznicama piše Skurjeni, Salata, Purger, Nađen, Mulja, Krivac, Krtica i Čokalj, imamo 13 Tukaca, Guzanića i Gljiva, 22 Zalogaja, 30 Motika, 50 Lopatića i 58 Pijuka, 54 Zornjaka, 55 Papiga i Pičaka... Zabilježena su i prezimena Litra, Osoba, Pajca, Guzan...

Stric_Jura pet 10.7.2020 13:15

ima tome 30-ak godina, moja pokojna baka me pošalje na kraj sela po prikolicu za žetvu - kod strike Guzana...

 

mi svi mlađi se pukli smijati, a veli baka: pa ritastih ljudi navek bude bilo...

 

s obzirom da su recimo u lice zvali jednu ženu (u Podravini kratki oblici često dobiju nastavak -na, dakle Katarina, Kata - Katena) Katena Lajava, a recimo jednog Nikola Besni, to je bilo normalno jer po selima dosta ljudi dijele prezime, pa su klanski nadimci a poslije i personalni, bazirani na percepciji nečije osobnosti, jednostavno bili nužni za razlikovanje ljudi...

 

 

DODANO: baš danas pokupim dedeka koji stopira i priča kak je zaradil penziju po Njemačkoj, Rusiji i kak mu je sad jedan kupil zemlju, veli zovemo ga Pušić, jer popuši u svakom poslu kojim se bavi... 

PzKpfw pet 10.7.2020 16:11

 

 

Ovo je simpa feature. Kako bi strana ekipa znala izgovoriti Vaše ime i prezime bar pribiložno točno. Barem prilikom prve komunikacije.

Ionako kada đido negdje kao stranac, dobijte neki lako pamtljivi nadimaka uobičajen za to podnevlje. 

 

Pa čak i na Balkanu Vaše ime izgovaraju, po lokalnim običajima.

Primjerice, naš nogometni velikan Štef Lamza je kod sebe mado Stipo, a u ZGB Štef.

Tako je svojedobno sam izjavio.

 

Bitna su imena, ali puno je bitnije da iza toga imena(prezimena) nešto stoji.

Djela, a ne riječi.

nixass sub 11.7.2020 13:24

LinkedIn ima rješenje?

Prošle godine sam dobio poziv (preko LinkedIna) da gostujem i održim govor na nekoj konferenciji "uspješne žene u IT". Tko god je slao poziv nije ni pogledao sliku ni profil, samo su pročitali ime (koje je na našim prostorima klasično muško, a po ostatku svijeta prolazi i pod žensko) i radno iskustvo. Baš sam se trebao pojaviti i trolati organizatore..

Naravno, nije LinkedIn tu ništa kriv, al eto, anegdota..

 

Irci su mi redovno čitali ime na "ruski način", iako s Rusijom nemam veze, Č u prezimenu pretvarali u K, odgovarali na mailove sa mojim promijenjenim imenom iako u potpisu piše puno ime i prezime.. čak i u chatu, di je ime i prezime jasno vidljivo, ljudi svejedno ne znaju ni prepisati kako spada. Kum u prezimenu ima LJ, redovno ga britanci butcheraju u LŽ, itd. Nikakav LinkedIn neće poboljšati ljudsku lijenost i nezainteresiranost (za što me zapravo skroz briga 😅).

 

O Indijcima i njihovim imenima, prezimenima, i 3 srednja imena (svako kd bar 15 slova) da ne pričam. 😅

 

Stric_Jura sub 11.7.2020 19:59

ih odemo u Indiju na 12 dana...

 

nakon 3 dana Ameri me gledaju kao svjetsko čudo, jer nakon jednog čitanja čitam južnoindijska, tamilska imena - Pushparaj - Pušparaž...

 

pozdravljam ljude na tamilskom, zahvaljujem - Nandri ili Romba nandri - Hvala / Mnogo hvala...

 

s tim da se Ameri za razliku od Engleza trude, ali su jednako lingvalno-artikularno zakinuti...

 

a naravno kad svojim medvjeđim glasom kažem da se zovem Krešimir, stiltaju... ar ju rašan ?!?

Čitatelj sub 11.7.2020 20:22

Zanimljiva cinjenica - u HR mi vecina ljudi cita prezime krivo, dok mi u AT/DE svi citaju prezime ispravno.

Sto je najgore, prezime je cisto hrvatsko (bez "ić" na kraju, nesto tipa Horvat) - tako da, nema pravila.

 

Ljudi te ili citaju ili ne citaju - ovisi o regijama, narjecjima, navikama govora i slicno.