Ajar pon 6.7.2020 20:09

očito nitko od vas nije to probao jer nije poanta u ljud ili naprava, već invazivnosti načina. ono, nije baš k'o lobotomija ili "čišćenje lubanje" prije mumificiranja u drevnom egiptu ali ... guglajte ili odite u ambulantu pa se prepustite. kao da vam kolonoskopijom snimaju mandule. 

Nocni pon 6.7.2020 21:05

Ne kužim ovo izdr....nje tehnologijom... Naravno da je invazivno da kada netko drugi gura nekome nešto  jer nema osjećaja što se događa unutra.

Čuo sam jednu ultra je....nu tehniku... Uzmeš sam taj štapić, zavrtiš u nosu dokle treba i vratiš nazad "zagađeno" u epruveticu.

Niti košta robot, nit te doktor pipa pa da ga inficiraš. A i malo si pročačkaš nos...

Ali kada ideš dati mokraću ili stolicu od robota niti traga.

Zbilja smo prešli peak civilizacije kada za ovakve stvari moramo robote raditi.

 

overhaul pon 6.7.2020 21:08
Ajar kaže...

očito nitko od vas nije to probao jer nije poanta u ljud ili naprava, već invazivnosti načina. ono, nije baš k'o lobotomija ili "čišćenje lubanje" prije mumificiranja u drevnom egiptu ali ... guglajte ili odite u ambulantu pa se prepustite. 

 Ma nek mi obriše nos. Ak se robotu ne gadi, meni ok. samo nek mi ne čupka dlačice u nosu, da im ne kišem i inficiram napravu. 
Šalim se, imao sam slomljen nos, ugurane udlage do granice lobotomije, definitivno nešto najgore. Više boli suha gaza koju guraju u sinuse nego šipke doduše. No ovdje spominju da nije riječ o nikakvom robotu nego jednostavnijem uređaju na daljinsko upravljanje. To mi se čini čak i opasnije od pravog robota. Nije da im nemože past koncentracija pa pobrkat komande. Vidli smo svi onih viralnih videa kad su preuzetni redari na ulazima pobrkali termometar i špricu sa dezinficijensom, pa štrcali djeci isti u oči, a termometrom im htjeli oprati ruke.

zelenapaprika pon 6.7.2020 21:29
BarbaVeli kaže...
zelenapaprika kaže...

Jednog dana neću imati izbora, ali ga sada imam i moj glas je: NE.

 Bi li pristao da ti liječnik neizravno (s pomoću lasera i navođene mehanike) operira dioptriju?

 Razmislio sam o tome davnih dana i odlučio da neću ići na takvu operaciju dok ne moram. Išli su kolege, nekima je operacija uspjela, drugima nije. Danas se to radi potpuno automatizirano, ali nema jamstva za uspjeh, pa ne diram u tijelo dok ne moram. 

zelenapaprika pon 6.7.2020 21:30
Nocni kaže...

Ne kužim ovo izdr....nje tehnologijom... Naravno da je invazivno da kada netko drugi gura nekome nešto  jer nema osjećaja što se događa unutra.

Čuo sam jednu ultra je....nu tehniku... Uzmeš sam taj štapić, zavrtiš u nosu dokle treba i vratiš nazad "zagađeno" u epruveticu.

Niti košta robot, nit te doktor pipa pa da ga inficiraš. A i malo si pročačkaš nos...

Ali kada ideš dati mokraću ili stolicu od robota niti traga.

Zbilja smo prešli peak civilizacije kada za ovakve stvari moramo robote raditi.

 

 Netko mora okrenuti lovu. 

syncmaster245b pon 6.7.2020 22:21
Maro0612 kaže...
A gle, ne bih da mi robot prćka po nosu. Ali da bude izbor: bris nosa, ili pregled prostate, biram nos. Ako tu robot kaj zariba nastradat će mi samo mozak...

 Mikrokozmos u malome.

 

Vise brinemo o guzici nego o glavi.

 

 

Usput, nitko ne spominje da na naslovnoj ilustraciji doktor uredno nosi masku.

 

fredii uto 7.7.2020 06:50

Fasciniran sam ljudima koji svoje protivljenje tehnologiji, pišu preko kompa. 

 

Ako se pokaže, boljim za obje strane (pacijent i liječnik), bez problema.

 

Robotu ruka ne drhti, nema emocija koje mu otežavaju posao.

 

Robot napravi što mora i to je to.

Nocni uto 7.7.2020 07:25

Nije tehnologija riješenje za sve probleme.

Kritično razmišljanje isto tako nije za svakoga.

 

Idemo malo otići dalje od plitkog razmišljanja na prvu loptu.

- osjetljivost "doticaja" unutar nosa kada ti to gurne unutra - jer ide unutra na sljepo. Sumnjam da će imati uz štapić i kameru za navođenje (rizik prijenosa na druge) ili kamera ugrađena na štapić (malo skup sport)?

- sve nosne šupljine ne mogu biti iste. Nisu niti glave iste. Koja je mjera do kuda gurnuti?

- SW greška ili ljudska greška. Referenca - TBBT i robotska ruka.

- Tko i kako će biti tehnička podrška za robot ako se nešto pobrka na strani pacijenta?

- Što ako imaš čovjeka koji ne može biti miran dok mu se to radi jer je jako osjetljiv? Zaglavit ćeš mu glavu nekako automatski? Koliko robustan sustav onda mora biti da ga drži?

 

I sada nakon samo par takvih sitnica treba malo kritički promisliti i odgovoriti - nije li jednostavnije da čovjek sam to napravi sebi?

 

Nažalost došli smo u vrijeme formalizma i opravdavanja kojekakvih gluposti i glupih ideja pod krinkom sigurnosti i napretka, a sve zapravo u smjeru populizma i samopromocije radi popularnosti i finacijske dobiti.

 

MrBlc uto 7.7.2020 07:41

Nije jednostavnije da čovjek to sam napravi jer je velika šansa da neće ugurati dokle treba, što može rezultirati velikim brojem false negative rezultata.

 

Međutim, ove opaske o nedostatku povratne veze svakako stoje. Usporedbe s operacijom očiju su promašene jer je takva operacija daleko više vizualno vođena nego taktilno, a osoba koja je radi je za to daleko bolje istrenirana nego ona koja uzima bris.

 

Napredna tehnologija u vidu preksiglas pregrade i rukav-rukavice i dalje pruža daleko bolju povratnu vezu, i vizualnu i taktilnu.

Ges uto 7.7.2020 08:15

Naravno da bih! Pretrage pre često ovise o raspoloženju medicinskog osoblja i osobno uvijek imam grč u želudcu ne od pretrage već od koliko će nadr*ana bit sestra. Ovako ako je neugodno barem će biti očekivana konstanta neugode

kerum uto 7.7.2020 10:55

Ma mogu si nabiti i stapic i robota koji to nije (zahtjeva ljudskog operatera) tamo gdje sunce ne sija, a ne meni u nos radi ovakve napuhane gluposti. Ako se virus prema medijima siri "skoro kada nekoga pogledas bez maske", onda definitivno nije potrebno rudariti po sinusima kako bi se uzeo uzorak, a u tom slucaju svaka budala moze to sama napraviti.

 

Fascinantno mi je koliko je ljudska vrsta degradirala da se i za tusiranje guzice vec koriste robotizirani WC-i, a ovce ce nekome radi toga napuniti dzepove. Viva la idiocracy!

zelenapaprika uto 7.7.2020 20:11
fredii kaže...

Fasciniran sam ljudima koji svoje protivljenje tehnologiji, pišu preko kompa. 

 

Ako se pokaže, boljim za obje strane (pacijent i liječnik), bez problema.

 

Robotu ruka ne drhti, nema emocija koje mu otežavaju posao.

 

Robot napravi što mora i to je to.

 Ja nisam više ničim fasciniran. A ni ti nećeš biti nakon što na leđima nabereš dovoljno godina. Nisam ja uopće protiv tehnologije, baš suprotno, ali ne srljam u njenu upotrebu tamo gdje ju ne želim vidjeti. Ako ovo, ako ono... Nema emocija? Pa mi odreže ruku umjesto da mi ju spasi jer mu je algoritam kaže kako se se to "ne isplati" operirati još 2 sata?

 

Robot tebi napravi lobotomiju i to je to. A sada se slobodno ljudi koliko želiš.