john142 pet 10.7.2020 19:47
zelenapaprika kaže...

Taman je dovršen H.266. I eto nama novih troškova za par godina.

 

 

 Ooooo daaaa, eno vec lupaju reklame kako 4k ne valja i treba nam 8k :)

4k je sada na lijevoj strani sav pikseliziran a sa desne strane je 8k super savrsen.

 

Sto se tice dvb-t ja sam jos uvijek na starom zato sto je signal bolji. Ovaj novi puca (zgrada je u pitanju) pa ne znam kako ce to izgledati kada ovaj ukinu.

ihush pet 10.7.2020 20:01

prelaz je već obavljen, gašenje je odgođeno s 5tog na 11ti mjesec, tj to je kraj prelaznog razdoblja (kad postoje oba signala, do gašenja starog).

 

edit:  važnije, naglasiti, tko nije do sad, ima još 4 mj za nabavu t2-hevc-265 prijemnika, nakon toga ima 'mrak' na starom.

Čitatelj pet 10.7.2020 20:03

Dobro je, moj iz 2014. jos moze vrtit DVB-T2:

https://www.lg.com/at/tv/lg-42LB620V

 

Jedan od dva koji je prezivio a da ima 3D, drugi je bio

55", al na njemu se jasilo dan i noc - njemu je na zalost

panel dobio horizontalne crne crte, gdje je los kontakt.

Ocistio sam konekcije, probao lemilicom popraviti spojeve,

al nista od toga - stoji za "ukras" negdje na tavanu,

moze posluzit za pustanje radija preko dodatnih zvucnika.

 

Steta sto vise nema 3D TV-a za kupit, imam i hrpu naocala,

te BD diskova sa 3D-om. Premda mrzim kino3D (jer mi slika

nije nikad dovoljno ostra), na TV-u mi je to prava stvar.

 

Guardians of the Galaxy mi je savrseni 3D film za telku.

Kakve su sanse da ikad TV kuce puste 3D snimke preko DVB-T2?

 

Da su se toga prije sjetili, 3D TV-i nebi "iscezli"...

Marko :D sub 11.7.2020 11:31
Čitatelj kaže...

Kakve su sanse da ikad TV kuce puste 3D snimke preko DVB-T2?

 

Da su se toga prije sjetili, 3D TV-i nebi "iscezli"...

Nikakve. Vrlo, vrlo mali postotak ljudi ima televizore s podrškom za 3D, pa ne vrijedi puštati sadržaj u kojem većina ljudi ne može uživati. 

Keso kaže...

Koji točno datum nastupa "mrak" za one koji nemaju DVBT2?

Ovisi o digitalnoj regiji u kojoj se nalaziš. U članku je tablica s regijama i točnim datumima...

Marko :D sub 11.7.2020 13:14
MadDogMattis kaže...

Znači li ovo da ćemo dobiti još nacionalnih tv kanala ?

Ima li kakvih benefita osim HD slike ?

Zbog većeg kapaciteta koji donosi DVB-T2 i učinkovitosti kompresije koju donosi HEVC, ostaje još dosta prostora za dodavanje novih TV kanala. Ali da bi došli novi nacionalni TV kanali, prvo se mora održati natječaj.

 

Što se benefita tiče, naravno da ih ima još;

  • bolja pokrivenost
  • veći broj kanala
  • podrška za HDR
  • HbbTV
JohnnyBGood V kaže...
Glupo pitanje, kako provjerim da li mi TV podrzava dvb-t2?

LG 26LE3300

Pogledaj specifikacije televizora. Navedeni televizor ne podržava DVB-T2, samim time ni HEVC.

 

Većina televizora top marki (LG, Samsung, Sony) od 2015, pa do danas koji podržavaju DVB-T2, podržavaju i HEVC.

Keso kaže...
Naslov i tekst članka su nejasni. Trebali su napisati "gašenje postojećeg signala" a ne "prelazak". Novi signal se već emitira koliko shvaćam.

Prelaskom se gasi postojeći signal. Prelazak još nije ni počeo; HEVC se trenutno još uvijek emitira eksperimentalno.

učo sub 11.7.2020 13:16

Pošto je danas sve na jednom multiplexu, a prelazi se na 2, nadam se da će slika biti "izdašnije" kodirana, sa većim bitrateom. Šteta je na velikom i dobrom tv-u puštati neki crap od signala, naročito zato što će multipleksi biti rasterećeni zbog bolje podjele kanala pa će imati i prostora za bolji bitrate. Ovako je danas razlika između SD i FHD signala mala, nadam se da će se kvaliteta FHD signala popraviti. Istina je da je danas HD bolji od SD-a, ali nije onoliko koliko bi trebalo biti. Inače, HD hvatam od prvog dana emitiranja dvb - t2 signala.

Marko :D sub 11.7.2020 13:31
učo kaže...

Pošto je danas sve na jednom multiplexu, a prelazi se na 2, nadam se da će slika biti "izdašnije" kodirana, sa većim bitrateom. Šteta je na velikom i dobrom tv-u puštati neki crap od signala, naročito zato što će multipleksi biti rasterećeni zbog bolje podjele kanala pa će imati i prostora za bolji bitrate.

Slika će biti bolja, ali ne možeš od televizijskog signala očekivati BluRay kvalitetu. Tehnologija je takva kakva je i ima svoja ograničenja. 

učo kaže...

Ovako je danas razlika između SD i FHD signala mala, nadam se da će se kvaliteta FHD signala popraviti. Istina je da je danas HD bolji od SD-a, ali nije onoliko koliko bi trebalo biti. Inače, HD hvatam od prvog dana emitiranja dvb - t2 signala.

Slika na HD kanalima je višestruko puta bolja od one na SD kanalima, ali da, slika može biti bolja. No, kao što rekoh, tehnologija odašiljanja ima ograničenja pa bi bilo suludo očekivati kvalitetu kao na BluRayu. Također, nemoj se nadati 4K kanalima jer oni još barem nekoliko godina neće doći u zemaljsku mrežu. Za 4K kanale morati ćeš uzeti satelitsku, kabelsku ili internetsku televiziju jer se za sada 4K može prenositi samo na taj način.

učo sub 11.7.2020 13:45
Marko :D kaže...
Slika na HD kanalima je višestruko puta bolja od one na SD kanalima, ali da, slika može biti bolja. No, kao što rekoh, tehnologija odašiljanja ima ograničenja pa bi bilo suludo očekivati kvalitetu kao na BluRayu. Također, nemoj se nadati 4K kanalima jer oni još barem nekoliko godina neće doći u zemaljsku mrežu. Za 4K kanale morati ćeš uzeti satelitsku, kabelsku ili internetsku televiziju jer se za sada 4K može prenositi samo na taj način.

 Slažem se s tobom, a 4k i gledam preko mreže. Ipak, stvarno dobar FullHD signal može imati jako lijepu i detaljnu sliku, a sadašnji još nije na takvom stupnju. Meni osobno HD kojeg sada vidimo na tv je bolji od SD, ali ne za oko 5 puta, koliko ima više pixela, nego negdje oko 2 puta, zbog artefakata nastalih kompresijom. Nadam se da će se uvođenjem 2 multipleksa umjesto jednoga to popraviti. Još kada pređemo (za nekih 20 godina) na h266, gdje će nam biti kraj...

Marko :D sub 11.7.2020 14:03
tajo1960 kaže...
učo kaže...

Pošto je danas sve na jednom multiplexu, a prelazi se na 2, nadam se da će slika biti "izdašnije" kodirana, sa većim bitrateom. Šteta je na velikom i dobrom tv-u puštati neki crap od signala, naročito zato što će multipleksi biti rasterećeni zbog bolje podjele kanala pa će imati i prostora za bolji bitrate. Ovako je danas razlika između SD i FHD signala mala, nadam se da će se kvaliteta FHD signala popraviti. Istina je da je danas HD bolji od SD-a, ali nije onoliko koliko bi trebalo biti. Inače, HD hvatam od prvog dana emitiranja dvb - t2 signala.

Upravo zbog uočene jako male razlike u kvaliteti emitiranog sadržaha SD vs (F)HD - napravio sam cijelu hajku u potrazi za odgovorom zašto je slika svih do sada emitiranih filmova na HRTu i njihovim "satelitima" (RTL, Nova itd.) tako loša. I, očekivano, odgovor konstruktivne naravi koji bi objasnio "ZAŠTO" - nisam dobio... a razgovarao sam i sa ljudima i sa HRTa i iz Odašiljača i veza... i jedni i drugi guraju na one druge i svi viču "nismo mi, majke mi"    

 

Naime, i 720p slika filma BDripa (recimo 4,6 GB velikog) skinutog sa torrenta je svijetlosnim miljama bolja od najboljeg do sada emitiranog/dobivenog filma preko antene. OK, studijski sadržaji imaju kvalitetu slike, to ne mogu poreći, ali filmovi... užas!

 

U području sam odličnog signala, nemam pogubljenih bitova, kvaliteta signala je 99%, imam 4k 55'' tv i odličnu antenu, ali... ni jedan jedini film do sada nije bio u rangu propagirane FHD (čitaj: BluRay) kvalitete. Ni jedan jedini.

 

Da ne govorim i ne radim usporedbu sa kakvim "mesnatijim" BluRay rip filmom FHD (1080p) 10-15-35 giga velikim... mislim, glupo je i spominjati. Prema tomu - HRT i njegovi "sateliti" skupa sa sistemom odašiljanja su još u kamenom dobu  

Odgovor je jednostavan — SD sadržaj + smanjeni bitrate.

 

TV kuće masovno emitiraju SD sadržaj i skaliraju ga na 1080p. Samo to ti daje manje oštriju i lošiju sliku, ali kada tu još dodaš smanjeni bitrate, tu već dobivaš i kockanje slike pri brzim pokretima.

Film u standardnoj kvaliteti košta manje od filma u visokoj kvaliteti. Pretpostavljam da TV kuće već imaju određene filmove u SD, pa zašto nabavljati novo kada je i to iskoristivo. 

 

Ako pogledaš malo bolje, vidjeti ćeš da vlastita produkcija TV kuća ide u visokoj kvaliteti, dok se neke serije i neki filmovi, kao i reklame vrte u SD. Mislim da jedino Nova TV i Doma TV sve emitiraju u visokoj kvaliteti, ali to je zato što oni HD kanale emitiraju godinama (Nova TV od 2008. godine).

tajo1960 kaže...
Marko :D kaže...
učo kaže...

Pošto je danas sve na jednom multiplexu, a prelazi se na 2, nadam se da će slika biti "izdašnije" kodirana, sa većim bitrateom. Šteta je na velikom i dobrom tv-u puštati neki crap od signala, naročito zato što će multipleksi biti rasterećeni zbog bolje podjele kanala pa će imati i prostora za bolji bitrate.

Slika će biti bolja, ali ne možeš od televizijskog signala očekivati BluRay kvalitetu. Tehnologija je takva kakva je i ima svoja ograničenja. 

učo kaže...

Ovako je danas razlika između SD i FHD signala mala, nadam se da će se kvaliteta FHD signala popraviti. Istina je da je danas HD bolji od SD-a, ali nije onoliko koliko bi trebalo biti. Inače, HD hvatam od prvog dana emitiranja dvb - t2 signala.

Slika na HD kanalima je višestruko puta bolja od one na SD kanalima, ali da, slika može biti bolja. No, kao što rekoh, tehnologija odašiljanja ima ograničenja pa bi bilo suludo očekivati kvalitetu kao na BluRayu. Također, nemoj se nadati 4K kanalima jer oni još barem nekoliko godina neće doći u zemaljsku mrežu. Za 4K kanale morati ćeš uzeti satelitsku, kabelsku ili internetsku televiziju jer se za sada 4K može prenositi samo na taj način.

Marko; ja sam blizu Madžarske i lovim dosta madžarskih programa. Da kažem kako oni godinama imaju FHD programe i kako gooodinama znam kako madžarski programi izgledaju i "mogu" izgledati? Dok smo mi tu još samo sanjali o nekom FHD signalu, oni su (dosta kanala) i zaboravili na to... hoću reći - imaju na puno kanala FHD već 10 godina... a mi? Od 12. 11. 2019. Dovoljno? Mislim, uopće rasprava oko "HRT će..."... 

 

I, slika na HD kanalima NIJE višestruko bolja nego na SD kanalima, zato što nam još uvijek emitiraju masu SD sadržaja, tako da... 

 

Sorry, ne mislim nikoga uvrijediti ili omalovažiti, ali... činjenica je da ako se ista slika gleda na relativno malom televizoru (sorry, ali danas je 40'' - 42'' mali tv, pogotovo ako je "samo" FHD rezolucije) i na velikom (55'' i većem), pogotovo na 4k panelu, tada se vidi ogromna razlika u NEkvaliteti slike.

 

Možda nisi bio u situaciji direktno usporediti, ali, vjeruj, ovo što kažem je istina.

 

Na (uvjetno rečeno) "malom" tv-u je slika uvijek bolja, jer je kompaktnija, panel je kompaktniji. Ista slika (nekvalitetnog tv signala) na velikom tv-u je - katastrofa. A ljudi s malim tv-om će reći - "pa dobra je..."...

Ne, nije dobra; loša je!

Krivo si protumačio moje riječi. HD kanali (trenutno) imaju bolju sliku od SD kanala, čak nekoliko puta bolju sliku. Naravno da to ovisi samom kanalu kojeg gledaš i sadržaju koji puštaju, ali generalno gledano HD kanali puno bolje izgledaju od SD verzije. 

Nova TV i Doma TV su, ja mislim, jedina TV kuća emitira sav sadržaj u Full HD (razlog? Nova TV je emitiranje u HD-u počela još 2008. godine). Dovoljno je da prebaciš sa SD na HD i razlika je očita.

 

Dijagonala televizora, kao i postavke prikaza imaju također velik utjecaj na kvalitetu slike, odnosno, kako će ona biti prikazana. Kod kuće imam 32" LG ThinQ Full HD televizor i dok slika izgleda odlična kada se gleda iz daljine, čim se približiš televizoru, vidiš kockanje kod brzih pokreta. A 32" nije toliko ni veliko, ili kako kažeš, ispod standarda danas. Sasvim je logično da će Full HD sadržaj izgledati lošije na 4K televizoru jer je isti veće rezolucije od samog sadržaja. Ali za nekoga tko ne gleda 4K sadržaj (right here🙋‍♂️), Full HD televizor je sasvim dovoljan.

 

Ono što moraš razumijeti su ograničenja zemaljske tehnologije. OiV može ubaciti 4K kanal u digitalnu mrežu, ali to onda znači izbacivanje svih ostalih kanala iz multipleksa jer protok unutar jednog multipleksa nije neograničen. Za bolju kvalitetu slike morati ćeš se pretplatiti na neku televizijsku uslugu jer kabel omogućuje veći protok podataka, pa i samim time postoje mogućnosti za emitiranje 4K kanala. Ali kod interneta te može u tome spriječiti tvoja internetska brzina, koja, pretpostavljam, nije dovoljna za streamanje 4K sadržaja punog bitratea.

 

Moj savjet ti je da se kreneš igrati s postavkama slike televizora. Da se razumijemo, nećeš od naših TV kanala napraviti 4K kanale – daleko od toga. Ali ako ispravno namjestiš postavke slike, možeš dobiti nešto bolju kvalitetu prikaza i možda se to kockanje slike i neće toliko primjetiti kao što ga primjetiš sada.

bus sub 11.7.2020 16:26
john142 kaže...
zelenapaprika kaže...

Taman je dovršen H.266. I eto nama novih troškova za par godina.

 

 

 Ooooo daaaa, eno vec lupaju reklame kako 4k ne valja i treba nam 8k :)

4k je sada na lijevoj strani sav pikseliziran a sa desne strane je 8k super savrsen.

 

Sto se tice dvb-t ja sam jos uvijek na starom zato sto je signal bolji. Ovaj novi puca (zgrada je u pitanju) pa ne znam kako ce to izgledati kada ovaj ukinu.

 

Ista situacija i kod mene, vidim odašiljač i HEVC signal svako toliko puca, jest da mi ni ne treba, jer nema niš pametno za gledati ... ali ono, kao da se netko zahebava??? na starom nije bilo nikakvih problema ozbiljnijih, sa ovim svako toliko.. valjda će riješiti to dok sve zaživi

MrBlc sub 11.7.2020 18:02

Pucanje signala na optičkoj udaljenosti, uz pretpostavku da je odašiljač ispravan, obično upućuje na kvar instalacije (antena, pojačalo, oštećen kabel ili jednostavno loš ili prestar kabel koji (više) nema zadovoljavajuća svojstva). U manjem broju slučajeva može biti miješanje signala iz više odašiljača, što bi usmjerenija antena trebala riješiti.

učo sub 11.7.2020 18:49
tajo1960 kaže...
učo kaže...

Pošto je danas sve na jednom multiplexu, a prelazi se na 2, nadam se da će slika biti "izdašnije" kodirana, sa većim bitrateom. Šteta je na velikom i dobrom tv-u puštati neki crap od signala, naročito zato što će multipleksi biti rasterećeni zbog bolje podjele kanala pa će imati i prostora za bolji bitrate. Ovako je danas razlika između SD i FHD signala mala, nadam se da će se kvaliteta FHD signala popraviti. Istina je da je danas HD bolji od SD-a, ali nije onoliko koliko bi trebalo biti. Inače, HD hvatam od prvog dana emitiranja dvb - t2 signala.

Upravo zbog uočene jako male razlike u kvaliteti emitiranog sadržaha SD vs (F)HD - napravio sam cijelu hajku u potrazi za odgovorom zašto je slika svih do sada emitiranih filmova na HRTu i njihovim "satelitima" (RTL, Nova itd.) tako loša. I, očekivano, odgovor konstruktivne naravi koji bi objasnio "ZAŠTO" - nisam dobio... a razgovarao sam i sa ljudima i sa HRTa i iz Odašiljača i veza... i jedni i drugi guraju na one druge i svi viču "nismo mi, majke mi"    

 

Naime, i 720p slika filma BDripa (recimo 4,6 GB velikog) skinutog sa torrenta je svijetlosnim miljama bolja od najboljeg do sada emitiranog/dobivenog filma preko antene. OK, studijski sadržaji imaju kvalitetu slike, to ne mogu poreći, ali filmovi... užas!

 

U području sam odličnog signala, nemam pogubljenih bitova, kvaliteta signala je 99%, imam 4k 55'' tv i odličnu antenu, ali... ni jedan jedini film do sada nije bio u rangu propagirane FHD (čitaj: BluRay) kvalitete. Ni jedan jedini.

 

Da ne govorim i ne radim usporedbu sa kakvim "mesnatijim" BluRay rip filmom FHD (1080p) 10-15-35 giga velikim... mislim, glupo je i spominjati. Prema tomu - HRT i njegovi "sateliti" skupa sa sistemom odašiljanja su još u kamenom dobu  

 Nisu oni u kamenom dobu, nego je to čista ekonomija - daj što manje za što više love. 1 multipleks za 14 programa je jednostavno pre malo, ali tako je jeftinije. Zato se nadam da će dolaskom 2. multipleksa i preraspodijelom programa ipak biti bolje od 720p, da ne pričam o SD. Sada je u MUX2 sabijeno 14 programa, a kada se uključi mux 1biti će ih samo 8, pa će dati veću propusnost po kanalu i time bolju sliku i zvuk. TV kuće nisu krive za ovo što mi primamo nego OiV koji vrše konačnu kompresiju i odašiljanje signala.

Marko :D sub 11.7.2020 19:05
učo kaže...
tajo1960 kaže...
učo kaže...

Pošto je danas sve na jednom multiplexu, a prelazi se na 2, nadam se da će slika biti "izdašnije" kodirana, sa većim bitrateom. Šteta je na velikom i dobrom tv-u puštati neki crap od signala, naročito zato što će multipleksi biti rasterećeni zbog bolje podjele kanala pa će imati i prostora za bolji bitrate. Ovako je danas razlika između SD i FHD signala mala, nadam se da će se kvaliteta FHD signala popraviti. Istina je da je danas HD bolji od SD-a, ali nije onoliko koliko bi trebalo biti. Inače, HD hvatam od prvog dana emitiranja dvb - t2 signala.

Upravo zbog uočene jako male razlike u kvaliteti emitiranog sadržaha SD vs (F)HD - napravio sam cijelu hajku u potrazi za odgovorom zašto je slika svih do sada emitiranih filmova na HRTu i njihovim "satelitima" (RTL, Nova itd.) tako loša. I, očekivano, odgovor konstruktivne naravi koji bi objasnio "ZAŠTO" - nisam dobio... a razgovarao sam i sa ljudima i sa HRTa i iz Odašiljača i veza... i jedni i drugi guraju na one druge i svi viču "nismo mi, majke mi"    

 

Naime, i 720p slika filma BDripa (recimo 4,6 GB velikog) skinutog sa torrenta je svijetlosnim miljama bolja od najboljeg do sada emitiranog/dobivenog filma preko antene. OK, studijski sadržaji imaju kvalitetu slike, to ne mogu poreći, ali filmovi... užas!

 

U području sam odličnog signala, nemam pogubljenih bitova, kvaliteta signala je 99%, imam 4k 55'' tv i odličnu antenu, ali... ni jedan jedini film do sada nije bio u rangu propagirane FHD (čitaj: BluRay) kvalitete. Ni jedan jedini.

 

Da ne govorim i ne radim usporedbu sa kakvim "mesnatijim" BluRay rip filmom FHD (1080p) 10-15-35 giga velikim... mislim, glupo je i spominjati. Prema tomu - HRT i njegovi "sateliti" skupa sa sistemom odašiljanja su još u kamenom dobu  

Nisu oni u kamenom dobu, nego je to čista ekonomija - daj što manje za što više love. 1 multipleks za 14 programa je jednostavno pre malo, ali tako je jeftinije. Zato se nadam da će dolaskom 2. multipleksa i preraspodijelom programa ipak biti bolje od 720p, da ne pričam o SD. Sada je u MUX2 sabijeno 14 programa, a kada se uključi mux 1biti će ih samo 8, pa će dati veću propusnost po kanalu i time bolju sliku i zvuk. TV kuće nisu krive za ovo što mi primamo nego OiV koji vrše konačnu kompresiju i odašiljanje signala.

Nije ni OiV kriv. Prelazimo na najmoderniji i trenutno najbolji standard koji postoji. I bez obzira na to što je najnoviji i najbolji, isti ima ograničenja. Ne mogu oni napraviti nešto što nije izvedivo.

Solo761 sub 11.7.2020 23:27
Čitatelj kaže...

Dobro je, moj iz 2014. jos moze vrtit DVB-T2:

https://www.lg.com/at/tv/lg-42LB620V

 

Jedan od dva koji je prezivio a da ima 3D, drugi je bio

55", al na njemu se jasilo dan i noc - njemu je na zalost

panel dobio horizontalne crne crte, gdje je los kontakt.

Ocistio sam konekcije, probao lemilicom popraviti spojeve,

al nista od toga - stoji za "ukras" negdje na tavanu,

moze posluzit za pustanje radija preko dodatnih zvucnika.

 

Steta sto vise nema 3D TV-a za kupit, imam i hrpu naocala,

te BD diskova sa 3D-om. Premda mrzim kino3D (jer mi slika

nije nikad dovoljno ostra), na TV-u mi je to prava stvar.

 

Guardians of the Galaxy mi je savrseni 3D film za telku.

Kakve su sanse da ikad TV kuce puste 3D snimke preko DVB-T2?

 

Da su se toga prije sjetili, 3D TV-i nebi "iscezli"...

 

Jesi siguran da TV podržava HEVC (tj. x.265)? DVB-T2 nije isto što i HEVC, bilo je o tome već priče 

 

https://www.bug.hr/savjeti/koji-dvb-t2-uredjaj-odabrati-i-kako-13126

Marko :D sub 11.7.2020 23:59

Neki LG, Samsung i Sony televizori iz 2014. i 2015. su dobili podršku za HEVC naknadno ažuriranjima. Nekima su se HEVC kanali pojavili tek nakon što su državu promijenili na Češku, Slovačku, Poljsku, Njemačku i Austriju. Ako televizor podržava DVB-T2, vrijedi probati.

Pero007 ned 12.7.2020 02:20

Hoce li taj signal biti jaci?

 

Naime na otocima vec godinama imamo problem s ovim, ovo je samo zadnjih par godina, ukljucujuci i 2020.:

 

HAKOM provodi opsežnu akciju mjerenja talijanskih radijskih i televizijskih smetnji


Podsjetimo, HAKOM je u posljednjih osam godina, temeljem utvrđenih smetnji, poslao više od 3900 međunarodnih prijava smetnji administraciji Italije sa zahtjevom za njihovim uklanjanjem

 

https://www.vecernji.hr/techsci/hakom-tv-signal-italija-1182145

 

Signali iz Italije opet stvaraju smetnje na našoj obali

 

http://hr.n1info.com/Vijesti/a315457/Singali-iz-Italije-opet-stvaraju-smetnje-na-nasoj-obali.html

 

Talijanski odašiljači neuništivi: i ovog nam ljeta ometaju TV signale i nikom ništa! HAKOM: Prema našim informacijama, smetnje su znatno smanjene

 

https://slobodnadalmacija.hr/dalmacija/obala/talijanski-odasiljaci-neunistivi-i-ovog-nam-ljeta-ometaju-tv-signale-i-nikom-nista-hakom-prema-nasim-informacijama-smetnje-su-znatno-smanjene-1029463

 

I ne, smetnje nisu smanjene.

MadDogMattis sri 15.7.2020 00:57
Marko :D kaže...

Neki LG, Samsung i Sony televizori iz 2014. i 2015. su dobili podršku za HEVC naknadno ažuriranjima. Nekima su se HEVC kanali pojavili tek nakon što su državu promijenili na Češku, Slovačku, Poljsku, Njemačku i Austriju. Ako televizor podržava DVB-T2, vrijedi probati.

 Ja imam Sony KDL-42W805B, na njemu sam gledao HD kanale(kad su prenosili europska i svjetska prvenstva) a sada mi nađe kanale i na njima crna slika, samo zvuk čujem.

Ima li netko slična iskustva ?

MadDogMattis čet 16.7.2020 12:30
Marko :D kaže...

To znači da televizor ne podržava HEVC kodiranje, a podržava DVB-T2.

 

Vidi ima li dostupnih ažuriranja softvera na televizoru i probaj mijenjati države na gore navedene (isprobaj sve).

 Sve isprobao, jednostavno ne prikazuje sliku.

Izgleda da su promjenili nesto u nacinu emitiranja jer je prije podržavao HD kanale.