BarbaVeli čet 10.10.2019 08:52

Nobel za fiziku i kemiju je bezvezan. Pravi Nobeli su za književnost, a može proći i onaj za mir. Nitko ne razumije da je politika središnja čovjekova djelatnost i da književnici i mirotvorci, zajedno s njihovom ideologijom, mijenjaju svijet nabolje.

Svaki američki predsjednik treba na početku svoga mandata dobiti jednoga Nobela za mir, i svaki književnik s nakladom višom od 1 mil. prodanih kopija treba dobiti Nobela za književnost.

Ajar čet 10.10.2019 09:37

makaršta. ovu bi nagradu u ovakvom obliku valjalo ukinuti, jer je odavno besmislena (kao i oskar za filmove). švedska akademija? ajteprosimvas. jer je nobel bio šved. mislim, da. da se jednom godišnje sastane ekipa brojnog opsega "predstavnika/luftbrenzera u un ili briselu" pa se dogovori tko je DOISTA doprinio čovječanstvu (nebitno u čemu; iznimno se djelo i te kako vidi i osjeti) i daju mu nagradu - ajde nekako. ovak ... em čekaju desetljećima, em se natežu interesne skupine, em su kriteriji blagorečeno hadezeovski, em ... zbljuv. 

mGT čet 10.10.2019 15:06
O_O_O kaže...

Treba uvesti bug forum nagradu za doprinose u raznim poljima posto ovdje prsti od strucnjaka. Skupite i organizirajte se.

 Samo ako nam ti budeš glavni sponzor, znaš kako to ide u Hrvata,prvo se trebamo dobro najesti i napiti,zatim organizirati odbore i zaposliti tajnice, svakako će nam trebati i službeni automobili da możemo doći do restorana i krčma, teka kad se ispune gorenavedeni uvjeti možemo početi razmišljat kako zaposliti stručnjake koji će odraditi posao umjesto nas 

Cluster čet 10.10.2019 16:46

Molio bi da me podsjetite, da li je to ona nekakva nagrada gdje je Guglielmo Marconi dobio nagradu, a Nikola Tesla nije?

 

Tamo su neki ljudi koji su dodijelili nagrade za mir nekima od navedenih -  Theodore Rooseveltu, Woodrow Wilsonu, Mikhail Sergeyevich Gorbachevu, Yasser Arafatu, Yitzhak Rabinu, Jimmy Carteru, Barack Hussein Obami, pa cak i Europskoj uniji?

Ako su vam opusi od svih navedenih nepoznati, mozda ce se barem neki koji su dovoljno stari da se sjecaju Domovinskog rata, sjetiti kako je ta ista Europska unija zazmirila na pokolje na ovim prostorima...

fer-de-lance čet 10.10.2019 16:54

Marconi je postavio temelje radiodifuzije prije Tesle (makar se smatra da su istovremeno), a Tesla je u praksi primjenio koncepte elektromagnetske indukcije za koje su zaslužni znanstvenici par desetaka i stotinjak godina ranije, ali za to nema smisla davati nobela, jer je zapravo samo u komercijalnu upotrebu uveo uređaje koji su bili davno izmišljeni i realizirani (transformator).

Tak da je to sasvim ok.

A za drugi dio se slažwm, ali ta kategorija nobela je tu ionak samo za PR, tak da....

 

 

fer-de-lance čet 10.10.2019 18:06
Cluster kaže...

I ne baš, ako tak gledaš (američke pr fore), onda nisu ni njih dvojica osmislili radiodifuziju, nego Maxwell teoretski i Hertz praktično (on je vozio brodiće na daljinski u New Yorku prije nego su ovi uopće prijavili patente, i općenito je prvi uspio prenijeti radio signal od predajnika do prijamnika), ali ni to nema veze s pravom radiodifuzijom jer su svi oni zapravo napravili generatore signala nasumične valne duljine (kaj je zapravo totalno besmisleno i bespotrebno i dan danas), dok je Marconi ipak uspio napraviti ono kaj zapravo treba za radiodifuziju - napravio je CW (constant wavelenght) radio sustav, a to je tek ono kaj su svi oni željeli napraviti, a ovo prije su bili testovi za dokazivanje Maxwellovih teorija.

 

 

Antiseptik čet 10.10.2019 18:10

Marconi mene više podsjeća na onog lupeža Edisona. Naime, gledao sam dokumentarac Jim Al Kalilia u kojem je lijepo objasnio kakav je Marconi lukavac bio. Nije znao gotovo ništa o fizici, ali je znao povezati/pospajati puzle koje ostali (pametniji) nisu vidjeli. A znao je i "posuditi" patent kad mu je trebalo :)

O_O_O čet 10.10.2019 18:18
Antiseptik kaže...
Marconi mene više podsjeća na onog lupeža Edisona. Naime, gledao sam dokumentarac Jim Al Kalilia u kojem je lijepo objasnio kakav je Marconi lukavac bio. Nije znao gotovo ništa o fizici, ali je znao povezati/pospajati puzle koje ostali (pametniji) nisu vidjeli. A znao je i "posuditi" patent kad mu je trebalo :)

 Pa dobro trebas i za to biti pametan. Nisu svi specijalisti.

fer-de-lance čet 10.10.2019 18:20

Istina, ali nisu baš ista kategorija.

Naime, Edison nije znao apsolutbo ništa o znanosti i tehnologiji, svi njegovi izumi su bili tipa automatski lizač poštanskih markica, ali je bio biznismen s nosom (jako je uspješan bio u prodaji krava) i znao je angažirati znalce da rade za njega.

Dok je Marconi zapravo i kužio o čemu se radi, ali je i sam rekao da nema pojma o fizici, ali je znao da telegrafi na takav način kako se radilo nemaju budućnost, i počeo je eksperimente s CW sustavima na izgradnji kojih je angažirao Fleminga i onog drugog lika, i nije samo gledao zgrnut pare, nego ga je stvarno to područje i zanimalo, a pare su onda samo šlag na tortu 

Ali, njemu su zaista imali potpuno pravo dati nobelovu nagradu, jer bez njegovih zamisli i provedba ne bi bilo radiodifuzije.

 

 

O_O_O čet 10.10.2019 18:22
mGT kaže...
O_O_O kaže...

Treba uvesti bug forum nagradu za doprinose u raznim poljima posto ovdje prsti od strucnjaka. Skupite i organizirajte se.

 Samo ako nam ti budeš glavni sponzor, znaš kako to ide u Hrvata,prvo se trebamo dobro najesti i napiti,zatim organizirati odbore i zaposliti tajnice, svakako će nam trebati i službeni automobili da możemo doći do restorana i krčma, teka kad se ispune gorenavedeni uvjeti možemo početi razmišljat kako zaposliti stručnjake koji će odraditi posao umjesto nas 

 Treba razmisliti o tome, postoji go fund me, kickstarter i mozda jos nesto. Ako ce se strucni odbor skupiti i organizirati (na forumu) te stati iza tih kampanja mozda se skupi za tajnice i zderacinu. Ako je mogao tip za salatu za skupi preko $100,000 postoji nada.

Dex.pwn čet 10.10.2019 18:47
Antiseptik kaže...
Marconi mene više podsjeća na onog lupeža Edisona. Naime, gledao sam dokumentarac Jim Al Kalilia u kojem je lijepo objasnio kakav je Marconi lukavac bio. Nije znao gotovo ništa o fizici, ali je znao povezati/pospajati puzle koje ostali (pametniji) nisu vidjeli. A znao je i "posuditi" patent kad mu je trebalo :)

 

Dovoljno da preživi.

Treba i to znat.

mGT čet 10.10.2019 19:00
O_O_O kaže...
mGT kaže...
O_O_O kaže...

Treba uvesti bug forum nagradu za doprinose u raznim poljima posto ovdje prsti od strucnjaka. Skupite i organizirajte se.

 Samo ako nam ti budeš glavni sponzor, znaš kako to ide u Hrvata,prvo se trebamo dobro najesti i napiti,zatim organizirati odbore i zaposliti tajnice, svakako će nam trebati i službeni automobili da możemo doći do restorana i krčma, teka kad se ispune gorenavedeni uvjeti možemo početi razmišljat kako zaposliti stručnjake koji će odraditi posao umjesto nas 

 Treba razmisliti o tome, postoji go fund me, kickstarter i mozda jos nesto. Ako ce se strucni odbor skupiti i organizirati (na forumu) te stati iza tih kampanja mozda se skupi za tajnice i zderacinu. Ako je mogao tip za salatu za skupi preko $100,000 postoji nada.

 E vidiš, stvarno bi mogli potegnut BOL forum za Nobela startup