Entry Point ned 17.1.2021 08:43

Ja bi još uvijek pričekao ovogodišnju seriju. Navodno touchbar odlazi u povijest i vraćaju se funkcijeske tipke (aleluja), više neće biti toliko zaobljenih bridova, i naravno 14" i 16" fomati kao novi Apple standard, što je u biti globalni standard. Možda uz to dolaze bolji M1 procesori sa više jezgri.

FuzzyBrain ned 17.1.2021 09:03

Nevezano bas za ovu temu... koliko mi je pametno prodat 13" Proa iz late 2018 u osnovnoj konfiguraciji i uzet si novog sa M1 ili novog minija? Polako prelazim u Swift dev pa si mislim da je bolje imat M1 masinu. Najveci "problem" novih Macova je nepodrzavanje M$ Win preko BC. Da to rijese odma bi ga uzeo. 

southy ned 17.1.2021 09:15

Svakako dolazi jača verzija procesora, kako god se ona zvala. Zanimljivo je uz navedeno se spominje povratak magsafea, vise I/O portova te microLED ekran pa nam ostaje za vidjeti sto će od toga na kraju biti.
Pratio sam neke najave i predviđanja relevantnih izvora govore o 12 ili 16 performance jezgri uz prilično linearno skaliranje performansi sto zvuci pomalo zastrašujuće s obzirom da ovaj entry level M1 gotovo u svemu parira konkurenciji, a u nekim segmentima je ostavlja daleko iza.
Sto se tiče pitanja 2 thunderbolt porta i navođenja tog nedostatka i dileme da li će biti vise portova u novijoj vezuju treba uzeti u obzir da je ovo zaseban slabiji podmodel jer MBP dolazi u 2 verzije (sa 2 i 4 porta), a Apple je ovdje samo entry level modele prebacio na M1 i taj MBP 13 je zapravo onaj koji je do sada malo imalo smisla kupovati jer je za višu cijenu nudio obično starije generacije Intel procesora. Sa M1 taj model postaje nadmoćan prema mnogo skupljoj Intel konkurenciji i dobiva smisla za kupovinu. Već sam pripremio budžet za kupovinu M1 Air modela jer je vrijeme da umirovim model iz 2013-e godine koji koristim kao sekundarno računalo “za po doma”, no Pro ima smisla kupiti onome tko treba nešto zahtjevnije gdje će jače opterećivati procesor i prilikom čega Air sa pasivnim hlađenjem može throtlati.

southy ned 17.1.2021 09:27

Sve ovisi koliko ti Winsi trebaju - ako ne previše vjerojatno ti je pomak u performansama koji bi dobio sa M1 vise nego dobar razlog.
A sto se tiče BootCampa to ti je prošlost koja se neće ponoviti, bar ne podržano od strane Applea i ostaje ti Parallels ili vjerojatno VMWare koji će omogućiti virtualizaciju, no to je još u dosta ranoj fazi i koliko sam vidio najavu to će biti u 2. dijelu ove recenzije

Renesis ned 17.1.2021 10:30

Koji je smisao radenja benchmarka u usporedbi sa starijom generacijom.

Pa normalno da ce novi procesor bit brzi od starog.

Bilo bi zanimljivo vidjet kako bi se M1 nosio u stvarnim uvjetima s najnovijim Ryzen i Intel procesorima istog TDP-a.

fer-de-lance ned 17.1.2021 10:50

To je točno, benchmark kao takav uopće nema nikakvog smisla, zapravo kad svi počnu koristiti arm, ovi benchmarci ne budu više ni radili na njima (tj. ne budu relevantni), ali kao orijentir je čist ok.

Jedino je bitno kak koji program radi, a tu M1 već sad ubija sve, a može se sklairati koliko god treba, a i sama arhitektura dozvoljava bilo kakve modifikacije, tj. sve ide u smjeru hrpe namjenskih procesora (premda i Intel i AMD odavno koriste RISC za namjenske instrukcijske "jezgre").

A, budući da smo došli do kraja silicija kao takvog, jedino gdje se sada može doći do bolji performansi je softver, tj. mikrokod procesora, a tu x86 nema kaj tražiti.

Bit će zanimljivo kaj dalje nakon ovoga, baš sam neki dan pričao s kolegom; x86 sad može rasti jedino ako ATX napajanja dobiju novi standard i svim ljudima trofazni priključak, dok RISC može za veće performanse na postojećem standardu još puto toga, doslovno paralelizirat više procesora na istu matičnu (server fore) a da i dalje budu unutar limita snage uz nemjerljivo veće performanse.

A i sam ARM je s little big išao u tom smjeru da se može bilo kakav čip napraviti, tak da sve kaj ste do sad znali o komponentama zaboravite.

Ja čekam dok se allwiner, rockchip itd. uključe u igru (ako MS napravi ARM windowse koji rade kak spada i imaju kompatibilnost) ili budemo svi išli na Apple gdje bude očito bolje radio emulirani win softver jer ms očito boli k za windowse dok god lihvare i ucjenjuju ljude uokolo.

 

P.S. ispada da su sad appleovci(e) postali normalniji komentatori od win fanboya, svaka čast, keep it real 

 

Predator003 ned 17.1.2021 11:24

Zasto je zabranjeno reci da Apple, lifestyle brand from Cupertino, trenutno urinira po Ryzenu i Intelu? Intel se jos stigne spasiti jer im je svakako vrijeme da krenu od nule, ali AMD koji je otisao all in u razvoj dinosaur tehnologije? Jako tesko

southy ned 17.1.2021 11:36

MS izgleda intenzivno radi na svojoj ARM verziji i nedavno su dodali mogućnost izvršavanja x64 aplikacija sto mi daje nadu da bismo u dogledno vrijeme (godinu do dvije) mogli vrtjeti stabilnu ARM vezuju Windowsa. Ono sto sam gledao trenutno je neupotrebljivo tako da se iščekuje sjedeći korak. Šteta da MS nije to dočekao spremniji jer mislim da je bila javna tajna da Apple radi na ARM Chili za desktop. Štoviše, mislim da se javno o tome zna bar 5 godina, no očito nitko nije očekivao da će već M1 biti toliko ispoliran. Prema nekim izvorima M1 je bar već treća generacija ARM chipa koji je Apple interno koristio i polirao.
Također, zanimljiv je intervju koji je dao jedan bivši Appleov djelatnik koji tvrdi da nije Apple toliko uspješan radi ARM-a nego je ARM zapravo tu gdje jest jer Apple 10-ak godina intenzivno ulaže u ARM i da su ovo zapravo plodovi međusobne suradnje

BlueMax ned 17.1.2021 12:16
Renesis kaže...

Koji je smisao radenja benchmarka u usporedbi sa starijom generacijom.

Pa normalno da ce novi procesor bit brzi od starog.

Bilo bi zanimljivo vidjet kako bi se M1 nosio u stvarnim uvjetima s najnovijim Ryzen i Intel procesorima istog TDP-a.

 Zato jer se uspoređuju dva ista modela u dvije generacije. Kojeg smisla bi imalo raditi benchmark bilo čega drugoga? Ovo nije benchmark procesora nego benchmark laptopa i na rezultate osim samog procesora utječu i memorija, SSD i činjenica da je jedan SoC a drugi CPU. Znači benchmark onoga što kupac dobije. uključujuči software.

Kako ćeš napraviti usporedbu s najnovijim Ryzen i Intel procesorima istog TDP-a kad su tek najavljeni i vrte se na drugom OS-u?

Ali i bez benchmarka jasno je da bi ih pojeo za doručak. Veće je pitanje kakav je M1 u usporedbi s desktop Intel i AMD CPU-ima.

BlueMax ned 17.1.2021 12:27
southy kaže...
MS izgleda intenzivno radi na svojoj ARM verziji i nedavno su dodali mogućnost izvršavanja x64 aplikacija sto mi daje nadu da bismo u dogledno vrijeme (godinu do dvije) mogli vrtjeti stabilnu ARM vezuju Windowsa. Ono sto sam gledao trenutno je neupotrebljivo tako da se iščekuje sjedeći korak. Šteta da MS nije to dočekao spremniji jer mislim da je bila javna tajna da Apple radi na ARM Chili za desktop. Štoviše, mislim da se javno o tome zna bar 5 godina, no očito nitko nije očekivao da će već M1 biti toliko ispoliran. Prema nekim izvorima M1 je bar već treća generacija ARM chipa koji je Apple interno koristio i polirao.
Također, zanimljiv je intervju koji je dao jedan bivši Appleov djelatnik koji tvrdi da nije Apple toliko uspješan radi ARM-a nego je ARM zapravo tu gdje jest jer Apple 10-ak godina intenzivno ulaže u ARM i da su ovo zapravo plodovi međusobne suradnje

 Javna tajna je i da MS radi na ARM operativnom sistemu koji se ne zove Windows, a ono što si vidio pod Windows RT nema veze s tim. Njima je najveći problem backward compatibility i ne mogu si dozvoliti rezove kakve Apple radi svakih 20 godina.

A Appleove samohvale nije nikad falilo. Na kraju će ispasti kako su oni izmislili ARM iako su u mobile SoC-ovima unutar 2% razlike (+-) s drugim high end mobile SoC-ovima (Exynos 2100, Snapdragon 888) 

Emilio Estavez ned 17.1.2021 12:35
Predator003 kaže...

Zasto je zabranjeno reci da Apple, lifestyle brand from Cupertino, trenutno urinira po Ryzenu i Intelu? Intel se jos stigne spasiti jer im je svakako vrijeme da krenu od nule, ali AMD koji je otisao all in u razvoj dinosaur tehnologije? Jako tesko

 Vidi se da nisi upućen, AMD razvija ARM procesore već godinama. AMD ima liniju procesora za data centre imena Opteron koji su 64-bit ARM procesori... Trenutno razvijaju 2 nova ARM procesora, jedan ima integrirani RAM-a, a drugi ne. Uglavnom, tu se još jednom vidi da se Lisa Su kuži puno bolje u tehnologije i trendove od Intela, tebe, mene i svih nas na ovom forumu ...

Mar ned 17.1.2021 12:37

Zašto ne napraviti kakav real world bench. Primjerice, Photoshop, Lightroom, Premiere, Blender i sl test usporedno s aktualnim PC laptopima ili desktopom
To što je M1 bolji u performansama po wattu ne znači puno ukoliko nema drugih konfiguracija na tržištu.

Pa i mobiteli su bolji po wattu od desktop procesora, pa ne vidite da izbacuju iste s tržišta.

U teoriji se može složiti neki PC/Mac s više tih procesora, no hoće li se to dogoditi i da li će skaliranje biti efikasno?

W2000 ned 17.1.2021 13:39

ARM jest budućnost zbog goleme snage a pri znatno manjoj potrošnji u odnosu na x86 rješenja i to je jasno iako se nezna kada će on preuzeti PC tržište od legendarne x86 arhitekture , - ili bolje naglasiti ARM SOC - jer se u njega upakira sve i svašta. Integrirana grafika u istom? Pa neznam baš? Vjerovatno će igrati sporednu ulogu na PC računalima poput ostalih danas prisutnih .. Najvjerovatnije ako ARM preuzme PC tržište to će biti u kombinaciji i sa diskretnim graf. karticama kakve jesu i kakve će ostati na tržištu - AMD i nVIDIA.

Hoće li takva PC računala biti profesionalna kad ne budete imali mogućnost nadogradnje, recimo, radne memorije jer se ista nalazi u SOC-u to je neko drugo pitanje .. Ili će se i dalje moći dodavati i preko matične ploče? - budućnost će pokazati ..

PlayMaker10 ned 17.1.2021 13:55
natko kaže...

Samo 12000kn?

 Za premium uređaj to je cijena, uzmi ili ostavi, svi ultra book uređaji toliko koštaju. Uzeo sam Air, danima ga ne punim, uz perfomanse ide i vrhunska baterija. Za razliku od ZenBooka kojem baterija iscuri za par sati, mislim da trenutno nema sličnog laptopa na tržištu. I ono najbitnije, MacBook Air je nečujan, mislim da su sad na redu ostali sa sličnim uređajima pa će i cijene past.

southy ned 17.1.2021 15:16

MS trenutno radi na “Windows 10 on ARM” (tako se zove) i to je verzija koju sam spomenuo i koju će opisati u drugom dijelu recenzije. RT je u tom konktekstu nešto sasvim drugo.
A sto je to Apple odbacio vezano uz povratnu kompatibilnost? Koja aplikacija ti konkretno ne radi, a da nije specifično vezana iz platformu kao npr. sustav za virtualizaciju?
A sto se tiče +\- 2 % prvo pogledaj malo situaciju pa komentiraj. Snapdragoni nove generacije se ne uspijevaju nositi sa prethodnom generacijom A procesora, Surface je smijurija na ARM procesorima i trenutno nema ozbiljne ARM konkurencije M1 procesoru.

BlueMax ned 17.1.2021 16:51
Mar kaže...
Zašto ne napraviti kakav real world bench. Primjerice, Photoshop, Lightroom, Premiere, Blender i sl test usporedno s aktualnim PC laptopima ili desktopom
To što je M1 bolji u performansama po wattu ne znači puno ukoliko nema drugih konfiguracija na tržištu.

Pa i mobiteli su bolji po wattu od desktop procesora, pa ne vidite da izbacuju iste s tržišta.

U teoriji se može složiti neki PC/Mac s više tih procesora, no hoće li se to dogoditi i da li će skaliranje biti efikasno?

 Di ćeš realnijeg real world testa od toga da se pod emulatorom (Roseta) Lightroom brže vrti na M1 nego na i7. Dakle nativna x86 aplikacija.

Koliko će ARM optimized Lightroom biti brži može se samo pretpostavljati.

Kad gledaš što je bitno korisniku, bitna je brzina izvršavanja zadatka. Tu u mobilnom segmentu M1 trenutno nema nikakvu konkurenciju. 

BlueMax ned 17.1.2021 17:05
southy kaže...
MS trenutno radi na “Windows 10 on ARM” (tako se zove) i to je verzija koju sam spomenuo i koju će opisati u drugom dijelu recenzije. RT je u tom konktekstu nešto sasvim drugo.
A sto je to Apple odbacio vezano uz povratnu kompatibilnost? Koja aplikacija ti konkretno ne radi, a da nije specifično vezana iz platformu kao npr. sustav za virtualizaciju?
A sto se tiče +\- 2 % prvo pogledaj malo situaciju pa komentiraj. Snapdragoni nove generacije se ne uspijevaju nositi sa prethodnom generacijom A procesora, Surface je smijurija na ARM procesorima i trenutno nema ozbiljne ARM konkurencije M1 procesoru.

 Ja sam do 2006 bio Mac korisnik a i kasnije sam kupio jednog iMaca. Ništa od starih aplikacija nije radilo na Intel Macu a danas rade preko emulatora. Taj period tranzicije Apple će odraditi maksimalno unutar 2 godine. MS to ne može.

Jasno mi je da je M1 najjači ARM procesor u domeni laptop/desktop no konkurencija nije ni izdala svoje verzije. Izdat će ih vrlo brzo i biti vrlo konkurentni. M1 je po snazi overkill za veliku većinu korisnika pa će 10% slabiji procesor 60% niže cijene kupcima biti itekako zanimljiv. Pošto su i Kirin i Exynos i A14 kućni procesori tj. mogu se pronači isključivo u uređajima te firme, a ne pada mi na pamet vezivati se za ni jednu od njih, ostaje vidjeti kavi će Snapdragoni i Mediatekovi biti za laptope i desktope.

Apple je nakon dugo vremena donio inovaciju koja donosi a ne oduzima i svaka im čast na tome.

southy ned 17.1.2021 17:36

Rješenje za kompatibilnost na Windowsima je jednostavno - x64 emulacija i MS ga je čak pustio na testni build prije dan-dva. Kad se to ispolira sve aplikacije koje neće biti nativno prebačene će se moći koristiti kroz emulaciju. E, sad, da li će raditi brzo kao na x64 chipovima treba vidjeti, no ovo je prvi korak u rješavanju tog problema.
Sto se tiče konkurentnosti Qualcomm ima u pripremi chip koji bi trebao biti konkurentan M1 chipu, no do trenutka kad ga izdaju Apple će već imati M1X ili kako će se već zvati. Snapdragoni konstantno kasne jednu godinu za Apple procesorima i mislim da bi se nešto slično moglo desiti i na desktopu.

KingNothing ned 17.1.2021 17:38

Evo ako nekog zanima kako M1 stoji protiv ostalih laptopa koji nemaju jabuku naljepljenu na sebi:  

 

https://www.pcworld.com/article/3600897/tested-how-apples-m1-chip-performs-against-intel-11th-gen-and-amd-ryzen-4000.html?page=2  

 

 

Taj Zephyrus G14 koksta podjednako kao MB Pro, a u svemu testiranom je bolji + kad ti bude dosta posla mozes igre na njemu vrtit. Treba i napomenuti da AMD za mjesec dana izbacuje novu seriju mobilnih procesora koja ce biti ~20% brza od trenutne

natko ned 17.1.2021 17:57
PlayMaker10 kaže...
natko kaže...

Samo 12000kn?

 Za premium uređaj to je cijena, uzmi ili ostavi, svi ultra book uređaji toliko koštaju. Uzeo sam Air, danima ga ne punim, uz perfomanse ide i vrhunska baterija. Za razliku od ZenBooka kojem baterija iscuri za par sati, mislim da trenutno nema sličnog laptopa na tržištu. I ono najbitnije, MacBook Air je nečujan, mislim da su sad na redu ostali sa sličnim uređajima pa će i cijene past.

 Misliš da se žalim na visoku cijenu?

FuzzyBrain ned 17.1.2021 18:57
KingNothing kaže...

Evo ako nekog zanima kako M1 stoji protiv ostalih laptopa koji nemaju jabuku naljepljenu na sebi:  

 

https://www.pcworld.com/article/3600897/tested-how-apples-m1-chip-performs-against-intel-11th-gen-and-amd-ryzen-4000.html?page=2  

 

 

Taj Zephyrus G14 koksta podjednako kao MB Pro, a u svemu testiranom je bolji + kad ti bude dosta posla mozes igre na njemu vrtit. Treba i napomenuti da AMD za mjesec dana izbacuje novu seriju mobilnih procesora koja ce biti ~20% brza od trenutne

 Tebi je jasno da pola tih aplikacija nije nativno radeno za M1 nego da se vrte preko Rosette? Ubaci u racunicu tezinu + power brick za Asusa i trajanje baterije...

KingNothing ned 17.1.2021 19:49
FuzzyBrain kaže...
KingNothing kaže...

Evo ako nekog zanima kako M1 stoji protiv ostalih laptopa koji nemaju jabuku naljepljenu na sebi:  

 

https://www.pcworld.com/article/3600897/tested-how-apples-m1-chip-performs-against-intel-11th-gen-and-amd-ryzen-4000.html?page=2  

 

 

Taj Zephyrus G14 koksta podjednako kao MB Pro, a u svemu testiranom je bolji + kad ti bude dosta posla mozes igre na njemu vrtit. Treba i napomenuti da AMD za mjesec dana izbacuje novu seriju mobilnih procesora koja ce biti ~20% brza od trenutne

 Tebi je jasno da pola tih aplikacija nije nativno radeno za M1 nego da se vrte preko Rosette? Ubaci u racunicu tezinu + power brick za Asusa i trajanje baterije...

Kako je to moj problem sto to ide preko Rosette? Da bilo koja druga tvrtka izbaci nesto sto ne moze normalno vrtiti sve aplikacije nazvali bi taj proizvod polu defektnim.

I kakve veze ima jel neki laptop ima 1kg ili 3kg ili kolko vec, ionako ce 99% vremena provest na stolu, a ko ne moze nositi 3-4kg preko ramena bi se trebao zapitati o neki drugim stvarima.

Takoder, sumnjam da ta baterija traje milijardu sati dok radis nesto ozbiljno. 20h na bateriji, iako je poprilicno impresivno, vecini ljudi apsolutno nista ne znaci.  

 

Sto bi Amerikanci rekli, pomicu se goalpostovi (stative) da bi se moglo bolje pohvaliti Apple na proizvodu koji je vec ionako vrhunski. Jel najbolji laptop na trzistu? Nije, "samo" je odlican, al se pretjerano izd*kava na njega.

Envy ned 17.1.2021 21:42
southy kaže...
* * * Surface je smijurija na ARM procesorima i trenutno nema ozbiljne ARM konkurencije M1 procesoru.

Treba nam test koji izlazi iz okvira SoC-a. Kao kada u MPC-HC nema HW akceleracije ni sa GPU ni sa CPU rješenjem. I onda vidiš kako će stvari ići. Moj ARM u tabletu nema podršku za H.265 i ide 1 sličica u sekundi.. i tako par sekundi i zatrokira. Ali ako je H.264, sa jednim punjenjem mogu vjerojatno cijeli Game of Thrones izgledati.

Slično tome. Pustim 8K video (Sada ne znam koji je codec) GPU ne podržava, a ni CPU (mislim na njegove instrukcije) nego to on nekako sirovo radi sa osnovnim instrukcijama.

Takav test bi volio da vidim.

 

jdv pon 18.1.2021 01:32

Jako zanimljivo. Apple redovito promaši većinu mojih želja sa svojim proizvodima, ali performanse i autonomija su stvarno impresivni. Oni kojima ne smetaju ostali nedostaci će stvarno uživati.