Ges čet 22.10.2020 08:11

Prije nego sam otišao na Tajland sam slušao kako se tamo lako otruje hranom i da se pomirim da ću dobiti proljev no kad sam došao i počeo jesti svugdje skužio sam da nisam dobio proljev jer sam se otrovao hranom već ljutinom koju trpaju po defaultu u sve

fredii čet 22.10.2020 08:46

Prije tri godine, donio mi prijatelj dvije Trinidad Scorpion... Reko idem ja to jesti. Ugl, pojeo sam papriku po porciji, a stukao sam dvije dobre porcije jela.

 

I par sati poslije odem ja odvježbati.

 

Kako je znoj curio, tako me je sve peklo. Dobro pa sam odvježbao, inače bih ujutro imao porod...

Ajar čet 22.10.2020 09:39

eo i jednog koji ne stavlja nikakve dodatne začine ni u što. ne, niti sol (nekad jesam, tuzlansku, no vrač zabranio sve začine/"pojačivače okusa"), ulje ocat .... niš. ponekad dodam nim ili kurkumu u svjež kravlji sir, bat dec it. oregano na pic*i može. jedan frend mi je savjetovao da pokušam "posoliti" strihninom ili  antraksom no nekako sam sumnjičav. upravo je u umjerenosti tajna moje dugovječnosti (59 do ožujka nagodinu) i vitalnosti krepanog konja. usput, čisti kapsaicin kolokvijalno nazivaju "plutonij". 

 

*zz

vepar čet 22.10.2020 09:44

Inače najljuće paprika na svijetu po Guinnessu jeste Carolina Reaper s preko 2 200 000 SHU, ali postoje i ljuće od nje. Dragon's Breath od Mike Smitha iz Walesa ima 2 480 000 SHU, a od tvorca Caroline Reaper, Eda Curriea stiže Pepper X s 3 180 000 SHU.
Kod kuće imam umak od Caroline Reaper, ma savršenstvo 😁

picajzla0707 čet 22.10.2020 09:50
Ajar kaže...

eo i jednog koji ne stavlja nikakve dodatne začine ni u što. ne, niti sol...

 

...Zasad je većini ljudi najznačajniji izvor joda jodirana kuhinjska sol.

Najteži kemijski element koji se pojavljuje u biološkim organizmima je upravo jod. Njegova rijetkost u tlu vodi do nedostatka joda u mnogim živim organizmima, pa i kod ljudi; procjenjuje se da nedostatak joda ugrožava oko 2 milijarde ljudi u svijetu i glavni je uzrok pojave mentalne retardacije...

fer-de-lance čet 22.10.2020 10:56
picajzla0707 kaže...
Ajar kaže...

eo i jednog koji ne stavlja nikakve dodatne začine ni u što. ne, niti sol...

 

...Zasad je većini ljudi najznačajniji izvor joda jodirana kuhinjska sol.

Najteži kemijski element koji se pojavljuje u biološkim organizmima je upravo jod. Njegova rijetkost u tlu vodi do nedostatka joda u mnogim živim organizmima, pa i kod ljudi; procjenjuje se da nedostatak joda ugrožava oko 2 milijarde ljudi u svijetu i glavni je uzrok pojave mentalne retardacije...

Ahahahaha 

Shots fired...

Baš me zanima Ajarova reakcija.

This means war, poslo čovik pasa u vrt da mu iskopa ratnu sjekiru, budimo strpljivi...

 

HCMAA čet 22.10.2020 11:21

7 listopada sam u teglu od 2 litre stavio nekih četrdesetak s škarama na sitno iskidanih ljutih feferona...sve to zalio s litrom domaćeg maslinovog ulja...sad čekamo...nakon 3-4 miseca ulje će postati narančasto...znači da je spremno...i tako dobiješ dalmatinski tabasco...inače od začina koristim samo sol i maslinovo ulje i ništa više

Ajar čet 22.10.2020 11:26
picajzla0707 kaže...

 

 daj ti ne bacaj kosti, ja sam to napisao kao upozorenje 

 pio sam radioaktivni jod prije nego što su mi mesari iščupali štitnjaču tako da nema više (+ zbog niskog tlaka - sol je smrt). uzimam hormonski nadomjestak + multivitaminskomineralni pripravak. retardacija mi je nasljedna. to nam je u familiji - jedino je pokojna baka bila nešto bolja. u mojem slučaju ni jod iz soli ne bi pomogao, jebga 

 

e, da: pogledah na jubituu slučajeve koji se čak natječu u broju smazanih tih škorpiona i ripera. i onih koji su samo naivno probali. interesantno je to povezati s navodnim postojanjem inteligentnog života na zemlji. 

MrBlc čet 22.10.2020 11:41
GhostLoveScore kaže...

Ja ne podnosim ništa jače od vegete. Jednostavno mi nije fora bol, znojit se i konstantno puhati nos dok jedem. A da ne govorim o želučanim problemima nakon toga.

Ja ne podnosim vegetu - potisne ostale okuse i sva hrana ima isti okus.

Stric_Jura čet 22.10.2020 12:13

meni je problem što se prekomjernom ljutinom skriva nepoznavanje kuhanja... ono, kuha se fiš i sam se baca  unutra, dok ne dobiješ narančastu ljutu pastu...

 

i mi smo znali u kleti kuhati gorički gulaš, sa srnetinom i svako proba i svako stavlja i na kraju dobiješ raketno gorivo, ali uz dovoljnu količinu  vina, sve se pojelo...

 

inače klinka je od mene  naslijedila sklonost ljutom i gorkom (vele da je to odlika psihopata, sadista i općenito antisocijalnih tendencija - vjerujte mi, seru, ja sam mila osoba...), žena pak nikako...ali dobro kuha pa nam pravi i ljuta jela.. nasi goreng, chill con carne (pravi, s mesom u kockicama  a ne mljevenim)...

 

kolega jednom donio taj Carolina Reaper, odgrizao komad, sažvakao - problem je nastao jer se odvojio jedan komad i zalijepio za ždrijelo..ali ništa strašno, da se izdržat bez manijakalnog pijenja vode/mlijeka/otopljenog ghee maslaca/naturseckta neke mlade djeve...

 

veći problem je bio što sam otišao na WC pa si jel'te nadražio Tvrtka... e to je bilo slijedećih dva sata nadraženo ali ne na dobar način...

 

no želim reći - ne sviđa mi se Carolina Reaper, ima mi miris kao da si ostavio papriku u plastičnoj vrećici na suncu....

 

a paprika i najobičnija, jaaaako digne svako jelo.....naribajte običnu papriku na pizzu, biti će bolja, bilo koji umak na bazi rajčice MORA imati bar četvrt paprike u komadu pri kuhanju..

 

a najbolje su one koje te pale dok jedeš, ali nema backfire-a , to je zbilja dokaz da je to zdrava ljutina...

tokyu čet 22.10.2020 13:20

Ja generalno nisam ljubitelj ljutoga. Jednostavno dok jedem ako mi je nesto preljuto onda jednostavno nemam uzitka u tom sto jedem.
Glavni problem ljute hrane je vec precizno uboden u temi. Dosta ljute hrane je ljuto samo da bi bilo ljuto jer inace okus je 0 bodova. Ako mi u restoranu daju da izaberem ljutinu biram onako tek toliko da ima nesto ljutine. Meni je ljutina samo jedna od nota hrane. Kada je i ljuce nego sto inace volim, ali balansirano s ostalim okusima to je onda fino, ali na zalost to je rijetkost pronaci. Po tom pitanju sam dobio iz Kine njihov ljuti umak Laoganma koji je ulje i djelovi feferona, ali to je tako fino da ga mogu jesti samog zlicom. To prica osoba koja je odmah na pocetku rekla da ne voli ljuto. Ljuto je, ali svi ostali okusi se fino osjete. Odlicno balansirano.

Cansee čet 22.10.2020 13:38

ja volim pojesti ljutu klopu, ali ne pretjerano. Ono što često ljudi ne razmišljaju je da ti ljutina (kad je ima previše) sakriva ostale okuse. I isto tako može sakrivati lošu kvalitetu hrane (primarno meso jel). Naravno za to služe i ostali začini, i zato nikad nije preporučljiov uzimati meso u trgovačkim centrima koje je već začinjeno. Najbolje je u mesnici gdje znaš šta uzimaš i onda sam začinjuješ kako hoćeš. Recimo područje Osijek i Vukovar ima odlične mesnice Bođirković, i mogu reći da u zadnje vrijeme gotovo isključivo kod njih uzimam meso. 

CalvinRi čet 22.10.2020 14:18

Kolega i ja u uredu uzgajamo ljute papricice. Sjeme sko nabavili sa ebaya uglavnom, razne vrste.

 

Najbolja nam se pokazala zuti i crveni habanero. Znaci ljuta je dosta, treba pripazit na kolicinu, ali da se jest i fina je.

 

Jedna ta je dosta za nas 3 za rucak. 

  

mbaksa čet 22.10.2020 14:40
Entry Point kaže...

Fan sam "šarf" hrane, ali ne i ljute, jer ljuto ubije okus onog što jedem, a volim uživati u okusima. Ali to sam ja, netko voli ljuto, netko voli kiselo, a netko voli slatko.

Ja pak slabije osjećam mirise (vjerojatno direktna i indirektna posljedica alergijskog rinitisa), tako da mi hrana, da mi bude ukusna, mora imati nešto "konkretno". Znači, mora biti jača "na jeziku", odnosno imati dosta onoga što osjetimo receptorima na jeziku, a da se ne bi pretjeralo s tim, tu odlično dolazi ljuto. Recimo meni je juha bez papra (i graška ) totalno bezveze - radije je takvu ne bih jeo. Na pizzi su uvijek feferoni, a jela koja slažem volim zapapriti. A Sriracha mi je jako fini umak. 

 

MrBlc kaže...
Ja ne podnosim vegetu - potisne ostale okuse i sva hrana ima isti okus.

Istina. Sama po sebi je super, ali recimo jesti jednom ili dvaput tjedno obrok s Vegetom - OK. Jesti svaki dan - da, kao da svaki dan jedeš isto, bez obzira što jedeš. To bi bilo isto kao da si čovjek zašećeri svaki obrok pa onda osjećaš šećer kao primarni okus.

Entry Point čet 22.10.2020 16:55
mbaksa kaže...

Ja pak slabije osjećam mirise (vjerojatno direktna i indirektna posljedica alergijskog rinitisa), tako da mi hrana, da mi bude ukusna, mora imati nešto "konkretno". Znači, mora biti jača "na jeziku", odnosno imati dosta onoga što osjetimo receptorima na jeziku, a da se ne bi pretjeralo s tim, tu odlično dolazi ljuto. Recimo meni je juha bez papra (i graška ) totalno bezveze - radije je takvu ne bih jeo. Na pizzi su uvijek feferoni, a jela koja slažem volim zapapriti. A Sriracha mi je jako fini umak. 

 

 Uf to je gadno. A volim i ja tamo malo peče tu i tamo, ali ovisi o kojoj hrani je riječ, odnosno mora biti jelo koje je ljuće po defaultu. Juha bez papra je blasfemija 

 

Ono što ne volim, recimo, dok se kuha grah ili nešto s prijateljima i onda ga netko ubije ljutim paprilkama, biberom i slično. Onda jedeš ljuto sa grahom (ili štogod).

 

Recimo obožavam chilli. To mi je bomba.

mbaksa čet 22.10.2020 18:08
Entry Point kaže...
Ono što ne volim, recimo, dok se kuha grah ili nešto s prijateljima i onda ga netko ubije ljutim paprilkama, biberom i slično. Onda jedeš ljuto sa grahom (ili štogod).

 

Recimo obožavam chilli. To mi je bomba.

Znam o čemu govoriš. Jednom sam slagao "kineski" stir&fry i unutra ubacio čili papričice i jedan prijatelj se žalio da osjeća samo ljutinu.  Drugima je bilo dobro.

 

Eto, za nekog tko je naučen na ljuće, ljutinu će tolerirati i neće mu baš toliko ubiti sve ostale okuse. Iako, da, bilo je situacija kad je i do toga došlo, kad je i meni bilo preko svake mjere. Recimo jednom drugom prilikom sam unaprijed pripremljeni grah išao doraditi slatkom paprikom u prahu. To je bilo tako ljuto da je bilo gotovo nejestivo, ali je svakako bilo zanimljivo iskustvo. Zato jer nije bila slatka paprika. 

overhaul čet 22.10.2020 18:23

Na sve se navikne, stekne potreba, rutina i pritom digne tolerancija, pa povećava doza kiselog, slatkog, ljutog, umami, slanog... ili alkohola. Misliš da si složio baš ukusno, daš nekom i vidiš da je u muci i neugodi kako da ti kaže da je to nepitko/nejestivo. Moj pokojni stari je krcao sol stalno i u sve. To ga je i ubilo. Ja, kao ni Ajar ne koristim sol, ali zato jer znam da je, kao i šećera, ima svugdje - od sira, do sladoleda. Kad se odvikneš, najgore je jesti juhe iz vrećice ili gulaše iz koncerve. To se osjeti sama sol. Kapsaicin konzumiram samo vrlo rijetko. Da ne steknem naviku :)

trolaslavonska čet 22.10.2020 21:18

obozavam ljuto i obozavam runners high :) a fis mora biti jarko crven i skoro nejestivo ljut. ali isto tako mora biti i jako vruc, jer ako nije vruc, nije ni ljut...

meni ljutina ne maskira okus fisa... ili mozda ja zapravo i ne volim fis... hm...

uglavnom, sto bi reko cash, ring of fire :) na baranjski nacin...

a najbolje se ispire spricerom, grasevinom, rizlingom. ako ti smeta, stavi brate vise tijesta. i sa ljutim fisom obozavam masnu ribu, tovljenog sarana mljac...

i bijeli kruh mi ide super uz sve to... valjda se neka kemija dogodi u ustima.