SolidSnakeCRO čet 29.10.2020 11:05
MatkoBB kaže...

Sad je napokon logicno zasto brojevi korone toliko rastu.. ukljucili su odasiljace koji je sire... zasto ovo nije prijelomna vijest na indexu?

 Nije da branim index ali skroz si promašio portal. Da si napisao dnevno ili slično onda već da. Pa na indexu desničarski trolovi i bolesnici stalno napadaju novinare i svaki znanstveni ili tech članak i prosipaju teorije zavjere.

zelenapaprika čet 29.10.2020 11:10
SolidSnakeCRO kaže...
MatkoBB kaže...

Sad je napokon logicno zasto brojevi korone toliko rastu.. ukljucili su odasiljace koji je sire... zasto ovo nije prijelomna vijest na indexu?

 Nije da branim index ali skroz si promašio portal. Da si napisao dnevno ili slično onda već da. Pa na indexu desničarski trolovi i bolesnici stalno napadaju novinare i svaki znanstveni ili tech članak i prosipaju teorije zavjere.

 Zato postoji BUG, portal informatičkog časopisa, na kojem se okuplja mala ali vjerna ekipa koja ne voli (neću napisati da mrzi) IT, ali voli upute kako koristiti sodu bikarbonu u kućanstvu i znaju što se svake sekunde zbiva s crnim rupama.

 

Lupanje palca dolje se podrazumijeva. Nemojte me razočarati.

Aldo čet 29.10.2020 11:16
SolidSnakeCRO kaže...
MatkoBB kaže...

Sad je napokon logicno zasto brojevi korone toliko rastu.. ukljucili su odasiljace koji je sire... zasto ovo nije prijelomna vijest na indexu?

 Nije da branim index ali skroz si promašio portal. Da si napisao dnevno ili slično onda već da. Pa na indexu desničarski trolovi i bolesnici stalno napadaju novinare i svaki znanstveni ili tech članak i prosipaju teorije zavjere.

 Mislim da je veci problem koncentriranost dostupnosti tehnologije oko Zagreba... od 6 odašiljača, 3 su u/oko Zagreba... Područja oko Papuka još uvijek nemaju ni GSM signal...

ZovemseZoranidolazimizRijeke čet 29.10.2020 11:16

Svaka ć... čekaj

 

5G mreža koju HT trenutačno implementira počiva na tehnologiji dinamičkog dijeljenja spektra - DSS (Dynamic Spectrum Sharing) 

 

 

 

Znači, nije uveo 5G; Odnosno "to baš i nije to"?

 

S njihovih stranica "U ovom trenutku govorimo o rastu brzina od nekih 20 do 30% ovisno o lokaciji i korisničkom uređaju." LOL!

 

 

 

MatkoBB čet 29.10.2020 11:18
SolidSnakeCRO kaže...
MatkoBB kaže...

Sad je napokon logicno zasto brojevi korone toliko rastu.. ukljucili su odasiljace koji je sire... zasto ovo nije prijelomna vijest na indexu?

 Nije da branim index ali skroz si promašio portal. Da si napisao dnevno ili slično onda već da. Pa na indexu desničarski trolovi i bolesnici stalno napadaju novinare i svaki znanstveni ili tech članak i prosipaju teorije zavjere.

 Citam i vjerujem samo Indexu i komentatorima njihovih clanaka, tako da nisam relevantan dati izjavu vezano uz drugi navedeni portal.

Makić čet 29.10.2020 11:30
W2000 kaže...

Daj Bože uskoro u cijeloj RH !!

 

4G je jednostavno preslab - ljeti.

 

Teoretičari zavjere neka provjere još jednom je li zemlja doista - okrugla .. :) .. :) ..

 brkaš pojmove, 4G je više manje svima dovoljan što se tiće brzina i pinga.

druga stvar je opterećenost mreže, šta bi značilo da se mora dodat broj antena i pojačati linkovi u core/ran mreži

fer-de-lance čet 29.10.2020 11:40
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

Svaka ć... čekaj

 

5G mreža koju HT trenutačno implementira počiva na tehnologiji dinamičkog dijeljenja spektra - DSS (Dynamic Spectrum Sharing) 

 

 

 

Znači, nije uveo 5G; Odnosno "to baš i nije to"?

 

S njihovih stranica "U ovom trenutku govorimo o rastu brzina od nekih 20 do 30% ovisno o lokaciji i korisničkom uređaju." LOL

 Ne, krivo si shvatio.

5G je potpuno isti kao i 4G.

Jedina je prednost dostupnost više frekvencijskih pojasa, pa se tu računa na veće brzine koje reklamiraju, ali država uopće nije još dala te frekvencije na licitaciju, pa se koristi postojeći spektar putem DSS (koriste spektar koji je inače za 2G,3G i 4G), pa su brzine veće na istom spektru cca. onoliko koliko je povećano nekim unapređenjima na 5G (tih cca. 20%, premda je već i to jako blizu granice fizikalnih ograničenja).

Ali to i je 5G, ne očekuj ništa više.

Ljudi se pale na 300 GHz spektar, jer tu ima spektra na bacanje, ali to nkkad ne bude masovno zaživilo jer u osnovi trebaš u svakoj kući bar jednu baznu stanicu,  a kak onda nju spojiti na backbone? 

Naravno, optikom, a kad si već dopeljao optiku do bazne stanice unutar kuće, zakaj ju onda ne bi jednostavno i koristio umjesto mobilne mreže?

Znam da budu sad neki rekli, pa budu koristili kao i do sad mikrovalni link između baznih stanica, ali ne ide to baš tak.

Na tak maloj visini (bandera) kak misliš ostvariti optičku vidljivost do druge bazne koja je spojena na backbone, malo je previše prepreka?

A i ne zaboravite zašto ljudima ne uvode masovno optiku preko bandera - susjedi ne daju, tak da sve pada u vodu...

 

dankodr čet 29.10.2020 12:32

Ne kužim čemu toliki hajp oko tog 5G.

Za obični mobitel (surfanje, društvene mreže, video, igrice) je nepotreban. Sve to sasvim ok radi i na 4G.

Druga stvar su samovozeći automobili i neki ekstra zahtjevni korisnici.

Automobila je izuzetno malo a ni ovih zahtjevnih korisnika nema baš nešto puno.

Dakle.... kod nas 5G može pričekati još koju godinu

NEW_MAN čet 29.10.2020 12:44

Kad sam radil u firmi gdi sam svaki mjesec putoval fino sam se prek tetheringa igral po hotelima na 3G. Sad odjednom 4G nije dosta a 5G je cudo iz osme galaxije!

Svaki put taj novi G kosta brdo love koje si operater mora naplatit a meni ko krajnjem korisniku bas nist ne znaci. Sad budem imal 4G po normalnoj cijeni a kome je sila nek si kupi 5G telefon i placa tarife.
Inace doma u kuci imam optiku i 5G budem kod kuce trebal nikad pa ni onda!

MrBlc čet 29.10.2020 13:07

Zato što si ti, koji si vjerojatno bio poslovni korisnik s povoljnijim paketom, bio među rijetkima koji su si to mogli priuštiti. Porastom broja korisnika, to više nije bilo dovoljno, moralo se ići na veću propusnost.

 

Čak i na 3G su u teoriji operateri mogli početi postavljati gušću mrežu slabijih baznih stanica, ali bi i dalje imali lošiji omjer propusnosti i troška nego s novijim tehnologijama koje se dodatno optimiraju za veću propusnost, ali i takav režim rada.

NEW_MAN čet 29.10.2020 13:15

Lako moguce. Danas je Wifi svugdi i svi ga imaju besplatno. Znaci gdi god ides i kud god se okrenes imas neki Free Wifi dostupan. 5G je gimmick da bi operateri mogli prodavat nove telefone i nabijat tarife. Ove price o autima koji se sami voze mogu prodavat mojoj baki.

INCOGNITO99 čet 29.10.2020 13:26
Aldo kaže...
SolidSnakeCRO kaže...
MatkoBB kaže...

Sad je napokon logicno zasto brojevi korone toliko rastu.. ukljucili su odasiljace koji je sire... zasto ovo nije prijelomna vijest na indexu?

 Nije da branim index ali skroz si promašio portal. Da si napisao dnevno ili slično onda već da. Pa na indexu desničarski trolovi i bolesnici stalno napadaju novinare i svaki znanstveni ili tech članak i prosipaju teorije zavjere.

 Mislim da je veci problem koncentriranost dostupnosti tehnologije oko Zagreba... od 6 odašiljača, 3 su u/oko Zagreba... Područja oko Papuka još uvijek nemaju ni GSM signal...

 Koja su to područja ako nije tajna? Mislim žvim tu i svako naselje(a da ima ljudi u njemu) ima barem 3g. Pokrivenost svake mikrolokacije zbog konfiguracije terena je praktički nemoguće, ali ako se pomakne 100m dalje (malo uzbrdo ) kontam da se uhvati barem 3g.

zelenapaprika čet 29.10.2020 14:12
dankodr kaže...
Ne kužim čemu toliki hajp oko tog 5G.

Za obični mobitel (surfanje, društvene mreže, video, igrice) je nepotreban. Sve to sasvim ok radi i na 4G.

 Identično su govorili i pisali neki kada je uvođen 4G, da se na 3G sve fino može raditi.

 

 

zelenapaprika čet 29.10.2020 14:14
dankodr kaže...


Dakle.... kod nas 5G može pričekati još koju godinu

 

NEW_MAN kaže...

Svaki put taj novi G kosta brdo love koje si operater mora naplatit a meni ko krajnjem korisniku bas nist ne znaci. 

 

Je, ali meni "Marko :-D" piše da on voli tehnologiju i da se sve to mora uvesti što prije. Ak on veli da moramo biti trendy, onda moramo. Kaj košta da košta.

KIKI3ooo čet 29.10.2020 14:28
NEW_MAN kaže...
Lako moguce. Danas je Wifi svugdi i svi ga imaju besplatno. Znaci gdi god ides i kud god se okrenes imas neki Free Wifi dostupan. 5G je gimmick da bi operateri mogli prodavat nove telefone i nabijat tarife. Ove price o autima koji se sami voze mogu prodavat mojoj baki.

 Prioritet uvođenja 5G-a nije privatnim korisnicima omogućit brži net na mobu nego udovoljit zahtjevima koje postavlja industrija, promet, transport i infrastruktura budućnosti

Van Nistelrooy čet 29.10.2020 14:34

Malo "expectation management-a" - ne očekujte išta veće brzine downloada i uploada na ovakvom 5G-u. Naime,  HT u ovoj vrsti deploymenta dijeli frekvencijski spektar s LTEom, tako da će u principu brzine biti čak i malo manje i za LTE i za 5G korisnike, jer DSS sam po sebi unosi gubitke od cca 5% po frekvencijskom spektru gdje je deployan.

 

Pravi 5G dolazi s frekvencijskim spektrom koji HAKOM još nije dao na aukciju (tu prije svega mislim na cca 200-300 MHz spektra u 3.5GHz pojasu), kao i sa StandAlone deploymentom, gdje postoji dedicirani 5G core (ovaj HTov 5G je NonStandAlone, i koristi jezgrenu mrežu LTEa). 

 

Tako da se ovaj današnji 5G svodi samo na ikonicu koju ćete imati na svom iPhoneu 12, Samsungu S20 5G itd. Prvi koračić u pravom smjeru.

zelenapaprika čet 29.10.2020 14:38
KIKI3ooo kaže...
NEW_MAN kaže...
Lako moguce. Danas je Wifi svugdi i svi ga imaju besplatno. Znaci gdi god ides i kud god se okrenes imas neki Free Wifi dostupan. 5G je gimmick da bi operateri mogli prodavat nove telefone i nabijat tarife. Ove price o autima koji se sami voze mogu prodavat mojoj baki.

 Prioritet uvođenja 5G-a nije privatnim korisnicima omogućit brži net na mobu nego udovoljit zahtjevima koje postavlja industrija, promet, transport i infrastruktura budućnosti

 Kod nas mobilna mreža služi kao dopuna ili zamjena fiksnoj mreži, pa dobro dođe poboljšanje.

 

Ovo dalje što si naveo stoji, ali u razvijenim državama. Sjeti se ZETcheck aplikacije mladih FER-ovaca kojom si mogao pratiti kretanje / dolazak tramvaja i autobusa u Zagrebu u stvarnom vremenu. Ukinuto. ZET ne da. Do danas nisu pustili u rad zamjenu za takvu aplikaciju.

zelenapaprika čet 29.10.2020 14:39
Van Nistelrooy kaže...

Malo "expectation management-a" - ne očekujte išta veće brzine downloada i uploada na ovakvom 5G-u. Naime,  HT u ovoj vrsti deploymenta dijeli frekvencijski spektar s LTEom, tako da će u principu brzine biti čak i malo manje i za LTE i za 5G korisnike, jer DSS sam po sebi unosi gubitke od cca 5% po frekvencijskom spektru gdje je deployan.

 

Pravi 5G dolazi s frekvencijskim spektrom koji HAKOM još nije dao na aukciju (tu prije svega mislim na cca 200-300 MHz spektra u 3.5GHz pojasu), kao i sa StandAlone deploymentom, gdje postoji dedicirani 5G core (ovaj HTov 5G je NonStandAlone, i koristi jezgrenu mrežu LTEa). 

 

Tako da se ovaj današnji 5G svodi samo na ikonicu koju ćete imati na svom iPhoneu 12, Samsungu S20 5G itd. Prvi koračić u pravom smjeru.

Koje frekvencije trenutno koristi HT za 5G?

veliki pero čet 29.10.2020 15:20
zelenapaprika kaže...
Van Nistelrooy kaže...

Malo "expectation management-a" - ne očekujte išta veće brzine downloada i uploada na ovakvom 5G-u. Naime,  HT u ovoj vrsti deploymenta dijeli frekvencijski spektar s LTEom, tako da će u principu brzine biti čak i malo manje i za LTE i za 5G korisnike, jer DSS sam po sebi unosi gubitke od cca 5% po frekvencijskom spektru gdje je deployan.

 

Pravi 5G dolazi s frekvencijskim spektrom koji HAKOM još nije dao na aukciju (tu prije svega mislim na cca 200-300 MHz spektra u 3.5GHz pojasu), kao i sa StandAlone deploymentom, gdje postoji dedicirani 5G core (ovaj HTov 5G je NonStandAlone, i koristi jezgrenu mrežu LTEa). 

 

Tako da se ovaj današnji 5G svodi samo na ikonicu koju ćete imati na svom iPhoneu 12, Samsungu S20 5G itd. Prvi koračić u pravom smjeru.

Koje frekvencije trenutno koristi HT za 5G?

 Iste kao i za 4G. Hakom je trebao dodjeliti spektar do kraja godine, ali je to odgodio radi Covida, jer ne mogu uhljebi da dobiju besplatne vecere i mito. 

A HT je vjerojatno pokrenio "5G" mrezu da se izbjegnu kazne EUa.

Mozda da Bugovi novinari to malo istraze umjesto objavljivanja promo clanka. 

Van Nistelrooy čet 29.10.2020 15:35
zelenapaprika kaže...
Van Nistelrooy kaže...

Malo "expectation management-a" - ne očekujte išta veće brzine downloada i uploada na ovakvom 5G-u. Naime,  HT u ovoj vrsti deploymenta dijeli frekvencijski spektar s LTEom, tako da će u principu brzine biti čak i malo manje i za LTE i za 5G korisnike, jer DSS sam po sebi unosi gubitke od cca 5% po frekvencijskom spektru gdje je deployan.

 

Pravi 5G dolazi s frekvencijskim spektrom koji HAKOM još nije dao na aukciju (tu prije svega mislim na cca 200-300 MHz spektra u 3.5GHz pojasu), kao i sa StandAlone deploymentom, gdje postoji dedicirani 5G core (ovaj HTov 5G je NonStandAlone, i koristi jezgrenu mrežu LTEa). 

 

Tako da se ovaj današnji 5G svodi samo na ikonicu koju ćete imati na svom iPhoneu 12, Samsungu S20 5G itd. Prvi koračić u pravom smjeru.

Koje frekvencije trenutno koristi HT za 5G?

 Deployali su 5G DSS samo na 2100MHz spektru (koji naravno dijele s LTEom).

fer-de-lance čet 29.10.2020 15:37
dankodr kaže...
Ne kužim čemu toliki hajp oko tog 5G.

Za obični mobitel (surfanje, društvene mreže, video, igrice) je nepotreban. Sve to sasvim ok radi i na 4G.

Druga stvar su samovozeći automobili i neki ekstra zahtjevni korisnici.

Automobila je izuzetno malo a ni ovih zahtjevnih korisnika nema baš nešto puno.

Dakle.... kod nas 5G može pričekati još koju godinu

 Lako tebi kad si usred nekog većeg grada pa imaš optiku.

Ali više od 95% stanovništva RH nema mogućnost optičkog priključka, a i ADSL i slične stvari im nisu dostupne (ili su tak spore da nema smisla), i kak onda uopće do internet priključka?

Mogu ti reći iz svog primjera, ADSL nam je jedva 3 Mbps ako imamo sreće (kad grah dobro padne), optike ne bude još nekih 200-400 godina, jedino mobilne mreže ok.

S tim da je jedino na Tele 2 dobra brzina, a sad su i oni ukenjali, pa smo morali uzeti još i A1 flatbox jer koristimo oko 300-400 GB mjesečno, welcome to the 21. stoljeće...

A u stranim državama bude i gore, vidljiv je trend deurbanizacije (ruralizacije) ili kak se već to zove, a internet priključak je danas osnova.

Znam da buš sad rekao, tko im kriv, nek se presele svi u Zagreb, ali to jednostavno većini nije dostupno zbog preniskih plaća itd.

Tak da je to dosta zeznuta tema.

zelenapaprika čet 29.10.2020 17:23
fer-de-lance kaže...

 

Znam da buš sad rekao, tko im kriv, nek se presele svi u Zagreb, ali to jednostavno većini nije dostupno zbog preniskih plaća itd.

Tak da je to dosta zeznuta tema.

 Tako je kako si napisao. Dodao bih da niti u Zagrebu ne cvjetaju ruže ako nisi u "elitnim" podsljemenskim kvartovima ili u Novom Zagrebu koji je dosta dobro pokriven optikom. Ima dosta ljudi koji se također muče s ADSL/VDSL kombinacijama koje funkcioniraju onoliko dobro kolika je dobra infrastruktura. U Zagreb se je preselio tko je mogao i tko je imao para, i to je točno. Evo ti Ćorluke, gurača lopte, izgradio je vilu od 15 milijuna kuna.

 

Čekamo neka bolja vremena. Valjda će ih biti.

 

O 5G: BUG nije pokazao karte pokrivenosti 5G signalom gradova. U Zagrebu bazna stanica ili više njih pokriva dio Novog Zagreb i nešto starog dijela grada prema centru.

 

Uostalom, pogledaj sam: Hrvatski Telekom u komercijalni rad pustio 5G mrežu - mob.hr

 

Ajar čet 29.10.2020 20:23
ZdravkoZ kaže...
Evo tko piše stop 5g po nogostupu ⬆️

 na dva takva sam dodao zarez iza "stop" tako da namjeran i dužan prolaznik zastane i uživa u vrisku trenutka, duboko protkan radiovalovima