idelac sri 8.7.2020 13:59

Ukratko, neće. Niti jedan čip u smartphone-u ne podržava L2C, a kamoli novi L1C signal. Neki rijetki telefoni podržavaju L5 signal, ali s njim je situacija ionako i dosad bila dobra pa novi GPS III sateliti neće značajno pridonijeti povećanju točnosti.

 

Ima i greška u članku - nedavno nije lansiran drugi nego već treći GPS III satelit. I nije "triangulacija" nego "trilateracija" ako ćemo se baš precizno izražavati.

kerum sri 8.7.2020 14:58

Kakva je usporedba sa Galileo sustavom? Zanimaju me potrosnja baterije na smartphoneu, stabilnost signala (npr GPS obavezno pukne kada sam u Münchenskom tunelu), preciznost i brzina uspostave. Mozda bi bila zanimljivo za neki buduci Bug.

idelac sri 8.7.2020 15:13
kerum kaže...

Kakva je usporedba sa Galileo sustavom? Zanimaju me potrosnja baterije na smartphoneu, stabilnost signala (npr GPS obavezno pukne kada sam u Münhenskom tunelu), preciznost i brzina uspostave. Mozda bi bila zanimljivo za neki buduci Bug.

 

Bug je prekomercijalan da bi pisao o tako složenoj temi. Svi njihovi članci o GPS-u su bez razumijevanja prevedeni iz stranih izvora pa često imaju puno grešaka i smješnih jezičnih konstrukcija i termina.

U tunelu ti neće niti jedan GPS samostalno raditi. Točnost GNSS-a u pametnom telefonu je oko 2-5 m u idealnim uvjetima. Potrošnja baterije se smanjuje svakom novom generacijom čipova.

PaleRider sri 8.7.2020 15:20
idelac kaže...

 I nije "triangulacija" nego "trilateracija" ako ćemo se baš precizno izražavati.

Upravo tako, ali ako ćemo bit još precizniji, ne radi se o preciznosti izražavanja nego krivom izrazu - GPS nema nikakve veze sa triangulacijom (korištenje kuteva za određivanje pozicije), tj. ne može se trilateracija (ekstrapolacija pozicije korištenjem udaljenosti) svrstati pod triangulaciju. Kruške i jabuke.

bruno1026 sri 8.7.2020 15:31

Ukratko, krajnji korisnik to neće osjetiti, komercijalni praktično također neće. Ovo je usavršavanje skoro savršene tehnologije, čak ni u vojnom smislu par desetaka cm ne čini razliku. Tko je imalo u doticaju sa geodezijom, zna da je već više od desetak godina točnost gps-a dovedena praktično do milimetra, samo je pitanje kome taj milimetar uopće išta znači.
Naravno, da se razmemo, pozdravljam napredak. 🙂

Stric_Jura sri 8.7.2020 15:57
bruno1026 kaže...
Ukratko, krajnji korisnik to neće osjetiti, komercijalni praktično također neće. Ovo je usavršavanje skoro savršene tehnologije, čak ni u vojnom smislu par desetaka cm ne čini razliku. Tko je imalo u doticaju sa geodezijom, zna da je već više od desetak godina točnost gps-a dovedena praktično do milimetra, samo je pitanje kome taj milimetar uopće išta znači.
Naravno, da se razmemo, pozdravljam napredak. 🙂

 dobro, ali to je za dugotrajno mjerenje točaka...

 

inače '91 je napravljen bastard finskog komercijalnog GPSa, laserskog daljinomjera i Sharp E500 programabilnog kalkulatora za potrebe artiljerije, mislim da je MORH postavio 3 referentne reperske točke da se dobije preciznost - komercijalni tj. civilni je u to doba bio ograničen,a vojni je koristio samo vojska SAD-a i saveznika....

Preserverance sub 18.7.2020 14:29
overhaul kaže...

Vjerujem da je ovo dobro za mjerenje seizmičke aktivnosti ploča, nama šetačima i vozačima je super ako znamo koja je slijedeća ulica.

 Precizno mjerenje smatram korisnim ako bi mi poljoprivrednici imali neku posebnu kartu poput Arkod-a ali posebnu da znamo gdje je koja njiva. Iskusan poljoprivrednik zna ali ako zaposlite nekog mladog tko nezna di je njiva onda mu morate objasnjavati ili pokazivati . A i iskusnim se zna dogoditi da fula njivu jer nezna di je rub, barem meni se to dogodilo da nisam razlikovao moj i tuđu njivu.