fer-de-lance pet 30.10.2020 09:27

Pa ne baš, bandwidtha je premalo, Starlink bude dovoljan za možda par desetaka milijuna ljudi, a raja ionak prigovara jer im "nagrđuju nebo", dok je balon zapravo puno bolje rješenje, znatno jeftiniji (daj zamisli koliko je skuplje lansirati raketu s par satelita u odnosu na balon kaj mu samo brener upališ) a bandwidth može biti i bolji, + jednostavnija oprema jer je na manjoj udaljenosti, itd 

 

Cro0707 pet 30.10.2020 10:59

Od kud prijemnik na balonu prima signal? I nije mi još jasno ako balon nesmetano pluta u stratosferi, otići će van dometa prijema i otići će na mjesta gdje signal nije potreban, npr iznad oceana? Ili je ideja da se na području koje žele pokriti signalom puste stotine balona a ne jedan?

fer-de-lance pet 30.10.2020 11:31

Podaci se šalju od jednog do drugog balona, i onda onaj koji je u dometu zemaljske bazne stanice šalje podatke u backend.

E sad, to su ti zapravo obične LTE (4G) bazne stanice montirane na balon, tak da sva ista pravila vrijede, i nije baš neka sreća ako se spoji više ljudi, ali je to tak kod svih mobilnih mreža.

A ovaj drugi dio nemam pojma, i meni isto nije jasno kak kontroliraju putanju balona, ali očito imaju neke metode, i onda kad pokriješ neko područje velikim brojem balona to bi trebalo super šljakati.

 

 

učo uto 5.1.2021 18:06
fer-de-lance kaže...

Pa ne baš, bandwidtha je premalo, Starlink bude dovoljan za možda par desetaka milijuna ljudi, a raja ionak prigovara jer im "nagrđuju nebo", dok je balon zapravo puno bolje rješenje, znatno jeftiniji (daj zamisli koliko je skuplje lansirati raketu s par satelita u odnosu na balon kaj mu samo brener upališ) a bandwidth može biti i bolji, + jednostavnija oprema jer je na manjoj udaljenosti, itd 

 

 Starlink stvarno nagrđuje nebo, mi koji se makar malo bavimo astronomijom nismo presretni zbog silnih satelita, a da ne pričam o profesionalcima. Što se tiče balona, mislim da tu brener nema što raditi, unutra ide helij koji diže balon.