BarbaVeli sub 9.1.2021 14:14

Sva sreća da mi je preostalo još samo 20-ak godina života u najboljem scenariju i da ne moram gledati Slavoniju kako se pretvara u pustinju. Žao mi djece što smo im ostavili.

Jao si ga nordijcima kad krenu klimatske migracije. Tad će Norveški fjordovi biti najbolja mjesta za ljetovanje...

BeLLicus sub 9.1.2021 14:19

Malo maune je bila, morao sam u 7 mjesecu odgađati ljetovanje za početak 8 mjeseca koliko je bilo "toplo" kakva su ljeta znala biti prije par godina da se pržiš cijeli 6,7,8 i pola 9 mjeseca prošlo ljeto je bilo smiješno... 

kerum sub 9.1.2021 15:11
BeLLicus kaže...

Malo maune je bila, morao sam u 7 mjesecu odgađati ljetovanje za početak 8 mjeseca koliko je bilo "toplo" kakva su ljeta znala biti prije par godina da se pržiš cijeli 6,7,8 i pola 9 mjeseca prošlo ljeto je bilo smiješno... 

Slazem se, a sada je i zima hladnija no sto je bila lani. Imali smo snijeg cak 3 dana (lani je bio svega pola sata).

BMT sub 9.1.2021 19:30

Prije će nas sahraniti "feminizam", liberalizam, religije, eko-frikovi, kapitalizam, atomske bombe i sva ina zla, nego par stupnjeva gore-dolje, koji glečer manje-više, koji praistorijski mikrob iz antarktičkog leda, cunami u Japanu, tajfun u Vijetnamu, uragan u Karibima ili 2 metra više razine mora.

WiCkED sub 9.1.2021 22:00
Jack Sparrow kaže...

Šta nisu rekli da je ovaj lockdown radi COVID-a pročistio zrak i da će usporiti promjenu klime?

 Da, par mjeseci smanjene aktivnosti (samo u pojedinim zemljama) će poništiti 200+ godina štete koju smo prouzrokovali. 

VladRi sub 9.1.2021 22:03
Qudek kaže...

Di smo mi od Net-Zero plana, svi cemo pomrijet za 200tinjak godina...

 Gledao sam neki dokumentarac (nesto) - presli smo "point of no return" (osim ako ne izmislimo neku tehnologiju). Cak i ova cuda gdje se sadi brdo stabala samo odgadja (i to ne za previse) jer kada se stabla osuse ce izbaciti brdo Co2 pa ono... fun times....

Al Crane ned 10.1.2021 10:15
BMT kaže...
Prije će nas sahraniti "feminizam", liberalizam, religije, eko-frikovi, kapitalizam, atomske bombe i sva ina zla, nego par stupnjeva gore-dolje, koji glečer manje-više, koji praistorijski mikrob iz antarktičkog leda, cunami u Japanu, tajfun u Vijetnamu, uragan u Karibima ili 2 metra više razine mora.

 Mda, arogantni bahati idiotizam rođen iz patološke mizantropije bi nas kao trebao sačuvati od globalne gladi.
https://phys.org/news/2019-12-climate-threat-global-breadbaskets.html

fer-de-lance ned 10.1.2021 10:22

Fakat je ovo sad epsko sranje.

Nema više toplog ljeta ni hladnih zima, doslovno imamo jedno godišnje doba.

Em je sranje za nas, em za floru i faunu.

Sjećam se kad sam bio mlad (davno...), po ljetu smo žderali sladoled (sad ne, nije gušta po zimi) a u 12. mjesecu sam napravio igloo pa je trajao do 4. mjeseca.

I ovo kaj kolege kažu, insekti uopće ne umiru, gamad preživi do druge godine, i sve ih je više i više....

 

Gajotres ned 10.1.2021 13:04
VladRi kaže...
Qudek kaže...

Di smo mi od Net-Zero plana, svi cemo pomrijet za 200tinjak godina...

 Gledao sam neki dokumentarac (nesto) - presli smo "point of no return" (osim ako ne izmislimo neku tehnologiju). Cak i ova cuda gdje se sadi brdo stabala samo odgadja (i to ne za previse) jer kada se stabla osuse ce izbaciti brdo Co2 pa ono... fun times....

Mislim da je Neil deGrasse Tyson u trečoj sezoni Cosmosa rekao da se cijela planeta prekrije šumom ne bi nam pomoglo, odnosno ne bi smanjilo dovoljno. 

Festus ned 10.1.2021 14:23
fer-de-lance kaže...

Nema više toplog ljeta ni hladnih zima, doslovno imamo jedno godišnje doba.

 

 Da, upravo je tako iz mog iskustva; zime češće bivaju blaže i toplije, a ljeta blaža i hladnija. A evo, prije 3 tjedna san nabasa na 2 komarca, prije ih nije bilo vidit ni početkom 11. mjeseca.

ddarknessfairyy uto 12.1.2021 09:25
Festus kaže... 

 Da, upravo je tako iz mog iskustva; zime češće bivaju blaže i toplije, a ljeta blaža i hladnija. A evo, prije 3 tjedna san nabasa na 2 komarca, prije ih nije bilo vidit ni početkom 11. mjeseca.

 Ne samo komarci nego i muhe. Tam oko stare godine je bilo par dana toplije i odmah su mi se dosmucale dvije zunzare u kuću. Sve ih gledaš i ne vjeruješ da su još žive.  I smrdljavi martini, nevjerojatno koliko ih ima još uvijek. O vrtnoj gamadi da ne pričam. 

 

A ljeta nisu samo blaža nego su i mnogo vlažnija. Prije smo cijeli srpanj i kolovoz morali zalijevati povrće a zadnje tri godine uopće nisam ni bačve napunila vodom. 2019g srpanj 200L kiše, kolovoz 120L; 2020g srpanj 170L, kolovoz 175L. To su na ovom području ogromne količine. Ko da smo odselili u Englesku. 

kerum uto 12.1.2021 13:50

Zato je prije 2 dana bilo -9 sto je zatoplenje u odnosu na 0

 

Globalno zatopljenje se moze gledati samo kako porast prosjecne globalne temperature. U isto vrijeme, lokalno imamo divljanja u ekstreme koji nemaju veze sa zatopljenjem. Sve to skupa bi trebalo nazivati promjenom klime jer je definitivno precizniji izraz od zatopljenja.

Al Crane uto 12.1.2021 17:05
Gallu kaže...

Veće temperature -> više isparavanja -> više kiše...

Još malo pa će i tropske kišne šume doći do nas, a i sva gamad koja ide s njima :D

 Zapravo, sadašnji modeli pokazuju kako će unutrašnjost zahvatiti desertifikacija kakva je već sad vidljiva u Španjolskoj. Strujanja zraka i mora također su bitan faktor u distribuciji padalina.
http://www.energetika-net.com/vijesti/zastita-okolisa/globalno-zatopljenje-snazno-ce-pogoditi-i-hrvatsku-28500

Festus sri 13.1.2021 12:26

Da, nevjerojatno je to kojom se brzinom i u kolikoj mjeri klima poremetila, a siječanj 2020. je bio daleko najblaži otkad san svjestan sebe, dok je ovaj siječanj relativno blag, ali mokar, šta je isto novost. 

Feudalac čet 14.1.2021 08:57

Al crane:

Mali tip: linkaš članak koji je prepisan iz drugog izvora, oba izvora se bave prepisivačinom i žive od klikova. Ako je izvor Nature, nađi originalni članak ili barem studiju/istraživanje na koju se oni pozivaju. Provjeri radi li se o peer reviewed članku ili je možda u pitanju esej, izdvojeno mišljenje. Tek onda linkaj takvo nešto, sve drugo je suvišan šum.

Uoči da nisam komentirao sadržaj članka. Niti namjeravam. Izvor je nepouzdan, odmah je na ignore.

Al Crane pet 15.1.2021 21:05
Feudalac kaže...
Al crane:

Mali tip: linkaš članak koji je prepisan iz drugog izvora, oba izvora se bave prepisivačinom i žive od klikova. Ako je izvor Nature, nađi originalni članak ili barem studiju/istraživanje na koju se oni pozivaju. Provjeri radi li se o peer reviewed članku ili je možda u pitanju esej, izdvojeno mišljenje. Tek onda linkaj takvo nešto, sve drugo je suvišan šum.

Uoči da nisam komentirao sadržaj članka. Niti namjeravam. Izvor je nepouzdan, odmah je na ignore.

 A ne smeta te kad si ti sam sebi izvor?
I znaš što se kaže za mišljenja?

https://op.europa.eu/webpub/eca/special-reports/desertification-33-2018/en/index.html

Feudalac pet 15.1.2021 21:55

Al crane:

Ja svoja mišljenja ne temeljim na žutim prepiskama. Mislim da sam bio pristojan prema tebi i s uvažavanjem odgovaram na tvoja mišljenja s kojima se uopće ne slažem. Zato bi bilo fer da se suzdržiš od neumjesnih primjedbi.

Btw, ovaj zadnji link ti je puno bolji, tako se to treba raditi