Dragon23288 pon 5.7.2010 17:26

Sve u vezi toga cijelog slucaja je toliko glupo i besmisleno, na nekoliko razina, da stvarno ne znam sta bih rekao. Besmisleniju stvar s bilo koje tocke gledista nisam dugo vidio. Šutim

 

Naravno, sudim po onome sto sam procitao u medijima.

Xanzzu pon 5.7.2010 17:52

Mene ovo podsjeća na 9/11. 

Skupina terorista iz špilje krade avion i zabija se u najsigurniju zgradu na svijetu (između ostalog), i prije nego što si rekao "terorista" sprema se invazija amerikanaca iako do danas ne postoji solidni dokazi o počinitelju osim navodnog video priznanja. 

 

Potpuno isto, scenarij izašao iz niskobudžetnog hollywood-skog filma, u kojeg valjda jednino američka nacija može povjerovati.

 

Začuđen sam jedino što super-špijun nije imao kod zapisan na dlanu ili to ipak bilo malo komplicirano za izvesti.

MorciTheCroat pon 5.7.2010 18:37
Xanzzu kaže...

Mene ovo podsjeća na 9/11. 

Skupina terorista iz špilje krade avion i zabija se u najsigurniju zgradu na svijetu (između ostalog), i prije nego što si rekao "terorista" sprema se invazija amerikanaca iako do danas ne postoji solidni dokazi o počinitelju osim navodnog video priznanja. 

 

Potpuno isto, scenarij izašao iz niskobudžetnog hollywood-skog filma, u kojeg valjda jednino američka nacija može povjerovati.

 

Začuđen sam jedino što super-špijun nije imao kod zapisan na dlanu ili to ipak bilo malo komplicirano za izvesti.

Zaboravio si napomenut da je terorista bezuspjesno pokusavao vozit Cessnu, ali je bez po muke napravio kompliciran zaokret Boeingom 737 pri napadu na Pentagon.

Naravno ima toga jos, ali da ne idem jos vise u OT.

rambox pon 5.7.2010 18:38

Klasicno odvracanje paznje s kak ti nekim spijunima, zapravo se malo maskira i preusmjerava paznja na nekaj drugo da bi se sakrilo veci problem. Kriminal pa i na razini drzave, neki drugi nezgodan događaj ili slicno birajte po zelji samo ko to jo moze progutat uopce pitanje je sad.NevinašceCool

Lightning pon 5.7.2010 20:13

Ono što mene najviše čudi ovdje je da bug-ovi "genijalci" stvarno vjeruju da na svijetu postoji "neko računalo vrijedno desetke milijardi $" koje može procesirati cjelokupni internet promet u realnom vremenu. A ne samo to da može procesirat SVE podatke, nego odjednom može i dekriptirati bilo kakvu enkripciju.

 

Mislim budimo realni, ili se zaje**vate ili ste stvarno retardirani.

 

 

MrBlc pon 5.7.2010 20:47
Lightning kaže...

Ono što mene najviše čudi ovdje je da bug-ovi "genijalci" stvarno vjeruju da na svijetu postoji "neko računalo vrijedno desetke milijardi $" koje može procesirati cjelokupni internet promet u realnom vremenu. A ne samo to da može procesirat SVE podatke, nego odjednom može i dekriptirati bilo kakvu enkripciju.

 

Mislim budimo realni, ili se zaje**vate ili ste stvarno retardirani.

Ne, ali skeniranje kompletnog e-mail prometa se radi, a sumljive poruke se šalju na daljnju analizu. To su (navodno) zaobišli korištenjem HTTP-a.

croart pon 5.7.2010 21:20
Lightning kaže...

Ono što mene najviše čudi ovdje je da bug-ovi "genijalci" stvarno vjeruju da na svijetu postoji "neko računalo vrijedno desetke milijardi $" koje može procesirati cjelokupni internet promet u realnom vremenu. A ne samo to da može procesirat SVE podatke, nego odjednom može i dekriptirati bilo kakvu enkripciju.

 

Mislim budimo realni, ili se zaje**vate ili ste stvarno retardirani.

 

 

Koliko sam citao, kontrola "interneta" radi na principu da velike kompanije koji su u vlasnistvu optickih kablova, jednostavno preusmjeravaju promet preko vladinih agencija koje sa tim podatcima rade sto ih je volja.

Jedna od metoda kontrole takvog preusmjerenog prometa se bazira na izdvajanju kljucnih rijeci, i tada racunalo obraduje izvor te kljucne rijeci.

 

Znaci, najvjerojatnije ne obraduju sve podatke koji prolaze internet mrezom nego samo one za koje su postavljeni uvjeti (poput kljucnih rijeci).

 

Ne vidim razloga zasto to ne bi bilo moguce kada recimo jedan google obraduje milijune informacija u sekundi, i nudi odgovor za bilo kakav upit u djelicu sekunde.

Lightning pon 5.7.2010 21:22
MrBlc kaže...
Lightning kaže...

Ono što mene najviše čudi ovdje je da bug-ovi "genijalci" stvarno vjeruju da na svijetu postoji "neko računalo vrijedno desetke milijardi $" koje može procesirati cjelokupni internet promet u realnom vremenu. A ne samo to da može procesirat SVE podatke, nego odjednom može i dekriptirati bilo kakvu enkripciju.

 

Mislim budimo realni, ili se zaje**vate ili ste stvarno retardirani.

Ne, ali skeniranje kompletnog e-mail prometa se radi, a sumljive poruke se šalju na daljnju analizu. To su (navodno) zaobišli korištenjem HTTP-a.

 

emailovi su toliko "old-school" da čisto sumnjam da bi tako nešto koristio bilo kakav samo-respektabilan "špijun"

A neki kombinirano kriptirani email mogu oni "analizirat" i 10000 godina svejedno ne bi ništa našli.

 

Mislim da ovdje previše ljudi živi u iluziji filmova tipa hackeri, swordfish ili svih današnjih serija gdje neki über hacker razvaljuje 1024bitnu enkripciju on-the-fly.

Takva računala i osobe (ma koliko god $$$ imali) jednostavno ne postoje.

 

A sad svi vi sa mišljenjima "američka vojska ima takva računala da probijaju bilo kakvu enkripciju u 10sec" krenite u pljuvanje mojeg posta

 

croart kaže...

Koliko sam citao, kontrola "interneta" radi na principu da velike kompanije koji su u vlasnistvu optickih kablova, jednostavno preusmjeravaju promet preko vladinih agencija koje sa tim podatcima rade sto ih je volja.

Jedna od metoda kontrole takvog preusmjerenog prometa se bazira na izdvajanju kljucnih rijeci, i tada racunalo obraduje izvor te kljucne rijeci.

 

Znaci, najvjerojatnije ne obraduju sve podatke koji prolaze internet mrezom nego samo one za koje su postavljeni uvjeti (poput kljucnih rijeci).

 

Ne vidim razloga zasto to ne bi bilo moguce kada recimo jedan google obraduje milijune informacija u sekundi, i nudi odgovor za bilo kakav upit u djelicu sekunde.

 

Ne znam zašto bi u interesu tih kompanija bilo preusmjerit promet? A i da ne spominjem koliko je to načelno protiv osnovnih zakona privatnosti...

OK, to sa ključnim riječima je ok, ali je besmisleno... pa neću ja slat emailove sa naslovom "sutra napad tu i tu"

 

Nisam zaposlen u IT sektoru tako da ovo što sad pišem može bit 100% krivo, ali google bi trebao imati neku svoju bazu podataka koju onda pretražuje i izbacije rezultat... što je poe meni apsolutno drukčije od filtriranja cjelokupnog internet prometa...

 

čisto primjer, vjerojatno postoji način kako sakrit podatke u video-stream, pa sad zamisli skenirat sav HD video stream na svijetu u realnom vremenu. A i youtube je dao neki podatak o tome da se svake sekunde uploada 24 sata video zapisa ili tako nešto. 100% sam uvjeren da računalo koje bi procesiralo takvu količinu podataka ne postoji, niti neće postojati nikada. Iz razloga što kako se povećava procesna moć, isto tako se i povećavaju kapaciteti diskova desktop usera i brzine internet veze.

croart pon 5.7.2010 21:32
Lightning kaže...

OK, sad ti mene zaje****s ili ozbiljno?

emailovi su toliko "old-school" da čisto sumnjam da bi tako nešto koristio bilo kakav samo-respektabilan "špijun"

A neki kombinirano kriptirani email mogu oni "analizirat" i 10000 godina svejedno ne bi ništa našli.

 

Mislim da ovdje previše ljudi živi u iluziji filmova tipa hackeri, swordfish ili svih današnjih serija gdje neki über hacker razvaljuje 1024bitnu enkripciju on-the-fly.

Takva računala i osobe (ma koliko god $$$ imali) jednostavno ne postoje.

 

A sad svi vi sa mišljenjima "američka vojska ima takva računala da probijaju bilo kakvu enkripciju u 10sec" krenite u pljuvanje mojeg posta

 

 

Nitko ne kaze da se kontrolira sav promet, ali odredena kontrola postoji. To znas i sam.

 

hrvooje pon 5.7.2010 22:16

teroristi my ass. to je kao kad kod nas viču dršte lopova, za korupciju je kriv xy,  a kad izlaze iz zatvora bez optžnice na mala vrata nitko ni ne zna. nema se tu šta slati. napišeš poruku i ostaviš je na serveru. netko drugi pristupi serveru i pročita poruku.

 

usostalom, razno-razne IM aplikacije podržavaju RSA enkripciju, pidgin npr. istina,  u nekim zemljama enkripcija veća od 128 bita je zabranjena bez obzira šta se šalje, tako da si kriv makar i ženi poslao poruku da podgrije ručak.

 

sve u svemu, vjerovatno jedna velika farsa da se opravdaju novci pred narodom koji idu za te službe.

AIX 2.0 pon 5.7.2010 23:57

1999 probijen 512 bitni kljuc (RSA155) , 2003 probijen 1024 bitni kljuc(TWIRL) , preporucaju da kljuc bude veci od 2048 bita jer eto ko taj nemogu probit.
A mi danas sljakamo na "neprobojnim"128 i 256 bitnim kljucicima.


>RSA<

Hackme pon 5.7.2010 23:58

Stvarno su genijalci u izmisljanju poslova, marketinga, ratova.... sta god, samo da opravdaju postojanje i potrosnju bilo kakvih sluzbi "sigurnosti", nesposobnost i debilnost kojekakvih sefova i uvijek nađu kreativnog nacina kako skrenuti paznju sa pravih tema - haloooo, america? Pa nafta zagađuje VASU zemlju, more, hranu.... debili! Totalni!

 

Svaka cast autotoru clanka! Odlicno objasnjenjo sa tehnicke strane. Cesto se i ja nađem u situaciju da pokusavam nekim svojim (polu) "debilnim" prijateljima/poznanicima objasnit, primjera radi, da ti privatnost crkne cim se spojis na server providera.... vise necu. Gubljenje vrimena!

Drago uto 6.7.2010 00:34
Lightning kaže...

Ono što mene najviše čudi ovdje je da bug-ovi "genijalci" stvarno vjeruju da na svijetu postoji "neko računalo vrijedno desetke milijardi $" koje može procesirati cjelokupni internet promet u realnom vremenu. A ne samo to da može procesirat SVE podatke, nego odjednom može i dekriptirati bilo kakvu enkripciju.

 

Mislim budimo realni, ili se zaje**vate ili ste stvarno retardirani.

 

 

 

Oprosti, a gdje su to "bug-ovi genijalci" napisali da postoji "neko računalo vrijedno desetke milijardi $"? Odakle ti taj "citat"?

Blakc uto 6.7.2010 07:58
AIX 2.0 kaže...

1999 probijen 512 bitni kljuc (RSA155) , 2003 probijen 1024 bitni kljuc(TWIRL) , preporucaju da kljuc bude veci od 2048 bita jer eto ko taj nemogu probit.
A mi danas sljakamo na "neprobojnim"128 i 256 bitnim kljucicima.


>RSA<

Ajde se malo informiraj prije nego krenes pisat o stvarima koje ti nisu jasne. Pomjesao si algoritme sa simetricnim (Rijndael (poznatiji kao AES), Twofish, Serpent) i asimetricnim kljucem (RSA).

 

RSA se bazira na problemu rastavljanja velikih brojeva na proste faktore. 128 i 256 bitne brojeve je lako rastavit i oni se nikad nisu ni koristili kao kljuc za RSA algoritme vec je jos od 2002. preporuka koristit 1024 bitni kljuc koji jos nije probijen (2007 godine je probijen specijalni slucaj 1024 bitnog rsa sto je pokazalo da ce ga se vjerojatno kroz dogledno vrijeme moc probit pa je od 2007 preporuka koristit duze kljuceve).

 

Sto se simetricnih algoritama tice tipa AES... jos nije probijen ni 128 bitni kljuc osim u slucajevima kad napadac ima pristup racunalu na kojem se enkripcija obavlja pa moze nesto zakljucit na temelju vremena izvodjenja i takvih stvari. Prema RSA security odjelu od EMC-a (ne mijesat sa RSA algoritmom) 1024 bitni asimetricni kljuc je priblizno po sigurnosti jednak 80 bitnom simetricnom kljucu.

 

Vecina podataka o trenutnoj sigurnosti kljuceva je izvadjena sa rsa site-a i wikipedije medjutim sam rad algoritama mi je poznat buduci da sam ih u jednom trenu morao napravit za vjezbu. Dakle napisat programe koji enkriptiraju i dekriptiraju neki sadrzaj koristeci AES ili RSA.

MahnitiTapir uto 6.7.2010 10:18
MorciTheCroat kaže...
Xanzzu kaže...

Mene ovo podsjeća na 9/11. 

Skupina terorista iz špilje krade avion i zabija se u najsigurniju zgradu na svijetu (između ostalog), i prije nego što si rekao "terorista" sprema se invazija amerikanaca iako do danas ne postoji solidni dokazi o počinitelju osim navodnog video priznanja. 

 

Potpuno isto, scenarij izašao iz niskobudžetnog hollywood-skog filma, u kojeg valjda jednino američka nacija može povjerovati.

 

Začuđen sam jedino što super-špijun nije imao kod zapisan na dlanu ili to ipak bilo malo komplicirano za izvesti.

Zaboravio si napomenut da je terorista bezuspjesno pokusavao vozit Cessnu, ali je bez po muke napravio kompliciran zaokret Boeingom 737 pri napadu na Pentagon.

Naravno ima toga jos, ali da ne idem jos vise u OT.

Ovo je jedan od najluđih i najbesmislenijih komentar koje sam pročitao.

Svi na ovom forumu sada su gluplji, jer su ga pročitali.

Neka se Bog smiluje tvojoj duši.

:-)

 

Kao nulto, nije teroristA nego terorist. Šta ti je to ostalo s vojne akademije JNA? :-)

 

Kao prvo, Cesna se ne vozi. Njome se leti.

 

Kao drugo, otmičar, Hani Hanjourje itekako znao letjeti.  Završio je CRM Airline Training Center u Scottsdaleu u Arizoni i postao je FAA certificirani komercijalni pilot. To ti znači da se mogao zaposliti kao pilot na 757 ili 767 (ista klasa) u bilo kojoj zrakoplovnoj tvrtki.

 

Kao treće, oteti zrakoplov nije bio 737 nego 757.

 

 

Ne kažem da Bush i ekipa nisu iskoristili pruženu priliku ali tvrditi da je američka vlada pobila 3000 vlastitih nevjernika je suludo.

 

Evo što o tome kaže Omar Al Faruq, predstavnik Al Qaide:

http://www.theonion.com/content/video/9_11_conspiracy_theories

:-)

 

A evo što o tome kažu ozbiljni znanstvenici:

http://www.popularmechanics.com/technology/military/news/1227842

MahnitiTapir uto 6.7.2010 10:46
Lightning kaže...
MrBlc kaže...
Lightning kaže...

Ono što mene najviše čudi ovdje je da bug-ovi "genijalci" stvarno vjeruju da na svijetu postoji "neko računalo vrijedno desetke milijardi $" koje može procesirati cjelokupni internet promet u realnom vremenu. A ne samo to da može procesirat SVE podatke, nego odjednom može i dekriptirati bilo kakvu enkripciju.

 

Mislim budimo realni, ili se zaje**vate ili ste stvarno retardirani.

Ne, ali skeniranje kompletnog e-mail prometa se radi, a sumljive poruke se šalju na daljnju analizu. To su (navodno) zaobišli korištenjem HTTP-a.

 

emailovi su toliko "old-school" da čisto sumnjam da bi tako nešto koristio bilo kakav samo-respektabilan "špijun"

A neki kombinirano kriptirani email mogu oni "analizirat" i 10000 godina svejedno ne bi ništa našli.

 

Mislim da ovdje previše ljudi živi u iluziji filmova tipa hackeri, swordfish ili svih današnjih serija gdje neki über hacker razvaljuje 1024bitnu enkripciju on-the-fly.

Takva računala i osobe (ma koliko god $$$ imali) jednostavno ne postoje.

 

A sad svi vi sa mišljenjima "američka vojska ima takva računala da probijaju bilo kakvu enkripciju u 10sec" krenite u pljuvanje mojeg posta

 

croart kaže...

Koliko sam citao, kontrola "interneta" radi na principu da velike kompanije koji su u vlasnistvu optickih kablova, jednostavno preusmjeravaju promet preko vladinih agencija koje sa tim podatcima rade sto ih je volja.

Jedna od metoda kontrole takvog preusmjerenog prometa se bazira na izdvajanju kljucnih rijeci, i tada racunalo obraduje izvor te kljucne rijeci.

 

Znaci, najvjerojatnije ne obraduju sve podatke koji prolaze internet mrezom nego samo one za koje su postavljeni uvjeti (poput kljucnih rijeci).

 

Ne vidim razloga zasto to ne bi bilo moguce kada recimo jedan google obraduje milijune informacija u sekundi, i nudi odgovor za bilo kakav upit u djelicu sekunde.

 

Ne znam zašto bi u interesu tih kompanija bilo preusmjerit promet? A i da ne spominjem koliko je to načelno protiv osnovnih zakona privatnosti...

OK, to sa ključnim riječima je ok, ali je besmisleno... pa neću ja slat emailove sa naslovom "sutra napad tu i tu"

 

Nisam zaposlen u IT sektoru tako da ovo što sad pišem može bit 100% krivo, ali google bi trebao imati neku svoju bazu podataka koju onda pretražuje i izbacije rezultat... što je poe meni apsolutno drukčije od filtriranja cjelokupnog internet prometa...

 

čisto primjer, vjerojatno postoji način kako sakrit podatke u video-stream, pa sad zamisli skenirat sav HD video stream na svijetu u realnom vremenu. A i youtube je dao neki podatak o tome da se svake sekunde uploada 24 sata video zapisa ili tako nešto. 100% sam uvjeren da računalo koje bi procesiralo takvu količinu podataka ne postoji, niti neće postojati nikada. Iz razloga što kako se povećava procesna moć, isto tako se i povećavaju kapaciteti diskova desktop usera i brzine internet veze.

O mogućnostima NSA i njihovih računala puno govori ovo:

http://www.crunchgear.com/2009/11/01/nsa-to-store-yottabytes-of-surveillance-data-in-utah-megarepository/

 

I ovo:

http://www.theregister.co.uk/2009/07/03/new_nsa_data_center/

 

Po tim specifikacijama, ne da imaju dovoljno kapaciteta za presretanje svega na netu, nego mogu dowloadati cijeli Internet na lokalne diskove.

:-))))

 

One koji sumnjaju da NSA zaista presreće sve živo i mrtvo, imaju na wikipediji niz otvorenih slučajeva a i googlanje "Hepting vs AT&T" će pomoći.

 

Ustalom, zašto si zemlja koja ima BDP 14.256 bilijuna dolara ne bi za sitniš od 2-3 milijarde godišnje priuštila da zna (gotovo) sve o svakome?

 

AIX 2.0 uto 6.7.2010 11:28
Blakc kaže...

 

A related-key attack can break 256-bit  AES with a complexity of 299.5, which is faster than brute force but is still infeasible. 192-bit AES can also be defeated in a similar manner, but at a complexity of 2176. 128-bit AES is not affected by this attack.

 

Mozes li mi ovo pojasniti.

Blakc uto 6.7.2010 14:30

Mogu... prvo bi te uputio na rijecnik engleskog gdje pod "infeasible" pise "nemoguce za izvesti".
To je teoretski napad koji ima manju slozenost (krace bi trajao od brute force algoritma... brute force = isprobavanje svih mogucih vrijednosti kljuca).
Ovdje nije napisano da je 256 bitni AES probijen vec da je pronadjen nacin koji je brzi od isprobavanja svih mogucih kljuceva ali i dalje traje puno predugo. (usput pogledaj http://en.wikipedia.org/wiki/Brute_force_attack koji objasnjava zasto je brute force trenutno nemoguc za izvest na takvim kljucevima)

Inace taj complexity od 2^99.5 ... recimo da to vrtis na jednom pc-u takta jedan GHz i da teoretski ne radis nista nego samo oces brojat do tolko... 1Ghz recimo da moze brojat do 1* 10^9 u sekundi. Trebalo bi ti 2^99,5 / 10^9 sekundi. To je odprilke 5 * 10 ^ 43 godina. Sretno s tim.

logic uto 6.7.2010 14:56

Da ne spominjemo rucne sisteme sifrovanja kod kojeg ne mozes probiti jer ne postoji logican kljuc. Baziran je na jednokratnim kljucevima koji su generisani oscilovanjem silicija pod prtiskom ako se dobro sjecam i receno mi je da je to jedna od dvije stvari u prirodi koje su potpuno slucajne.