boing24234 uto 12.8.2014 20:18

Zabavno. Zanimljivo. Ne smunjam kako će uzeti hrpi ljudi (honorarni/temp) posao.

 

Ako žele da im čovjek radi, firme moraju platiti hrpu poreza i davanja. Plus posebna pravila o uvjetima i radnom vremenu, čak i ako radnik želi ekstra raditi. Plus certifikati o obavljenoj protupožarnoj i zaštiti na radu {#}

 

Za rad robota koji isto to radi i donosi profit, nema ni poreza ni davanja. Nema ograničenja količine radnih sati koje smije odraditi itd.

Čisti poticaj zamjene radnika robotima?

zerocool12 uto 12.8.2014 20:29
boing24234 kaže...

Zabavno. Zanimljivo. Ne smunjam kako će uzeti hrpi ljudi (honorarni/temp) posao.

 

Ako žele da im čovjek radi, firme moraju platiti hrpu poreza i davanja. Plus posebna pravila o uvjetima i radnom vremenu, čak i ako radnik želi ekstra raditi. Plus certifikati o obavljenoj protupožarnoj i zaštiti na radu {#}

 

Za rad robota koji isto to radi i donosi profit, nema ni poreza ni davanja. Nema ograničenja količine radnih sati koje smije odraditi itd.

Čisti poticaj zamjene radnika robotima?

Novi posao će dobiti obrazovani serviseri i programeri takvih robota (kao i konstruktori itd.)...

KerFlorijan uto 12.8.2014 20:31
zerocool12 kaže...
boing24234 kaže...

Zabavno. Zanimljivo. Ne smunjam kako će uzeti hrpi ljudi (honorarni/temp) posao.

 

Ako žele da im čovjek radi, firme moraju platiti hrpu poreza i davanja. Plus posebna pravila o uvjetima i radnom vremenu, čak i ako radnik želi ekstra raditi. Plus certifikati o obavljenoj protupožarnoj i zaštiti na radu {#}

 

Za rad robota koji isto to radi i donosi profit, nema ni poreza ni davanja. Nema ograničenja količine radnih sati koje smije odraditi itd.

Čisti poticaj zamjene radnika robotima?

Novi posao će dobiti obrazovani serviseri i programeri takvih robota (kao i konstruktori itd.)...

kinezima ne treba obrazovanje,oni prije nego prohodaju,sastave svoj prvi macbook air :P

Oldy uto 12.8.2014 23:19
zerocool12 kaže...
boing24234 kaže...

Zabavno. Zanimljivo. Ne smunjam kako će uzeti hrpi ljudi (honorarni/temp) posao.

 

Ako žele da im čovjek radi, firme moraju platiti hrpu poreza i davanja. Plus posebna pravila o uvjetima i radnom vremenu, čak i ako radnik želi ekstra raditi. Plus certifikati o obavljenoj protupožarnoj i zaštiti na radu {#}

 

Za rad robota koji isto to radi i donosi profit, nema ni poreza ni davanja. Nema ograničenja količine radnih sati koje smije odraditi itd.

Čisti poticaj zamjene radnika robotima?

Novi posao će dobiti obrazovani serviseri i programeri takvih robota (kao i konstruktori itd.)...

  I jednog dana će roboti servisirati robote. Dakle također zanimanje bez budućnosti kako su krenuli sa time.

zerocool12 sri 13.8.2014 00:22
Oldy kaže...
zerocool12 kaže...
boing24234 kaže...

Zabavno. Zanimljivo. Ne smunjam kako će uzeti hrpi ljudi (honorarni/temp) posao.

 

Ako žele da im čovjek radi, firme moraju platiti hrpu poreza i davanja. Plus posebna pravila o uvjetima i radnom vremenu, čak i ako radnik želi ekstra raditi. Plus certifikati o obavljenoj protupožarnoj i zaštiti na radu {#}

 

Za rad robota koji isto to radi i donosi profit, nema ni poreza ni davanja. Nema ograničenja količine radnih sati koje smije odraditi itd.

Čisti poticaj zamjene radnika robotima?

Novi posao će dobiti obrazovani serviseri i programeri takvih robota (kao i konstruktori itd.)...

  I jednog dana će roboti servisirati robote. Dakle također zanimanje bez budućnosti kako su krenuli sa time.

Eh,onda ćemo ja i ti lijepo chillat, bavit se onime što nas ispunjava i zanima te tako uživati u životu. Jesi ikad čuo za ludizam? Tehnološki napredak koji nam se sada čini loš, bi za neko vrijeme mogao biti itekako dobar, ne smijemo se bojati toga.

chaosbolt ned 17.8.2014 21:26
Oldy kaže...

Da. Na burzi. Ne bojim se ja tehnologije već toga da ljudi i neće imati gdje raditi.

 

Tj. moći će raditi na sve manje radnih mjesta.

Krivo. Upravo tehnologija i napredak otvaraju nova radna mjesta i mogućnost napredovanja. Dakako, za nadolazeće generacije, a ne za stare prdonje {#}.

Oldy ned 17.8.2014 23:35

Ti ako ne želiš biti stari prdonja onda se objesi mlad.

 

To objasni svima koje su zamjenili roboti a možeš recimo i blagajnicama koje već sada zamjenjuju sa samonaplatnim strojevima. :p

chaosbolt ned 17.8.2014 23:47
Oldy kaže...

Ti ako ne želiš biti stari prdonja onda se objesi mlad.

 

To objasni svima koje su zamjenili roboti a možeš recimo i blagajnicama koje već sada zamjenjuju sa samonaplatnim strojevima. :p

Htio ili ne, pojelo te vrijeme i zato sada frčeš na sve što ne razumiješ i ne želiš pohvatati. A što da ti ja radim...očito si konačno shvatio da nisi nezamjenjiv :D

chaosbolt sri 20.8.2014 03:16
Oldy kaže...

Hvala na pitanju još uvijek mogu sve pohvatati.

 

A očito sam pohvatao puno toga dok tebe još nije niti bilo.

 

 

Alo, jel ti ne vidiš smješak na kraju moje rečenice? Onda udri na zezanciju. A to što si ti i kada si pohvatao; to me uopće ne zanima. Drugo, mene je bilo prije tebe, ali se to ne primjeti toliko kao kod tebe. Ja ti ne frčem na mlade, ne osporavam ih, niti se zgražavam nad novitetima. Isto tako, očito je da nisi pročitao temu, odnosno vijest u cijelosti; pa ti stoga citiram dio koji te je uplašio bez razloga: "Iz hotelske kompanije poručuju da im ovakvom automatizacijom nije cilj oduzeti radna mjesta svojim zaposlenicima, već žele gostima pružiti dodatnu uslugu i poboljšati njihovo iskustvo boravka u Aloft hotelima."

Eto, ne brigaj, bude još posla za tebe! {#}

Dado_ZG78 sri 20.8.2014 07:46

Ovako stvar započinje..  narednih godina će sve više robota preuzimati poslove koji su do sada bili isključivo ljudski, no dok se obim poslova koji zahtjevaju nizak stupanj naobrazbe smanjuje, proširivat će se lista ljudskih poslova na drugoj strani ljestvice {#}

DigiMagic sri 20.8.2014 10:18
chaosbolt kaže...
"Iz hotelske kompanije poručuju da im ovakvom automatizacijom nije cilj oduzeti radna mjesta svojim zaposlenicima, već žele gostima pružiti dodatnu uslugu i poboljšati njihovo iskustvo boravka u Aloft hotelima."

To im nije cilj, ali ako se slučajno dogodi i poveća profit...

 

boing24234 uto 2.9.2014 15:26
Dado_ZG78 kaže...

Ovako stvar započinje..  narednih godina će sve više robota preuzimati poslove koji su do sada bili isključivo ljudski, no dok se obim poslova koji zahtjevaju nizak stupanj naobrazbe smanjuje, proširivat će se lista ljudskih poslova na drugoj strani ljestvice {#}

 

Misliš? Hm, nisu svi ljudi toliko pametni da završe fakultete, magisterije, doktorate... Neke zanima više "konkretan" rad rukama. Trebalo bi biti mjesta u svijetu i za njih, zar ne?

Što kad se primjenom big data, knowledge management i ekspertnih sustava (tzv. umjeta inteligencija) rekonstruira ("nauči") veliki dio ekspertize stručnjaka.

Pa i oni postanu suvišni jer roboti rade 24/7 i za djelić troškova. I ne plaćaju se porezi ni davanja na robotski rad {#}

 

Primijetio sam jedan trend u RH. Velike firme su počele nuditi IT poslove (za programere, informatičare) preko agencija za privremeno i povremeno zapošljavanje.

I to postaje commodity. Naravno, netko će reći kako se "dobar stručnjak" ne može dobiti tako. Ali što kad se sruši očekivanje kvalitete? Pa i osrednji stručnjak postane "dovoljno dobar" za produkte namijenjene osiromašenom konzumentu?

boing24234 pet 12.9.2014 16:16
Dado_ZG78 kaže...

Sad već zadiremo u druge teme...

 

http://www.paradism.org/index.php  

 

Ne mislim na teorijska utopisticka drustva.

 

Mislim na ovo: precariat

 

 

In sociology and economics, the precariat is a social class formed by people suffering from precarity, which is a condition of existence without predictability or security, affecting material or psychological welfare as well as being a member of a proletariat class of industrial workers who lack their own means of production and hence sell their labour to live. Specifically, it is applied to the condition of lack of job security, in other words intermittent employment or underemployment and the resultant precarious existence.

The precariat class has been emerging in societies such as Japan, where it includes over 20 million so-called "freeters."[3] The young precariat class in Europe became a serious issue in the early part of the 21st century.