Romano uto 20.12.2011 16:44

Kako nemaju ? Dok nije izasao prvi iphone,tko je uopce od njih bio inovativan. Svi telefoni su bili jadni ili eventualno jadni sa štapićem. Lako je pokupiti tudje ideje i praviti se pametan pa makar bilo nesto banalno kao link patent.

D4RKL1NG uto 20.12.2011 16:45

"Kada iPhone primi poruku koja sadrži telefonski broj, adresu, URL ili email, ovi podaci su automatski označeni, podcrtani i pretvoreni u klikabilne linkove. Klik na telefon podiže upit za zvanje, klik na URL adresu otvara lokaciju u Safariju, a klik na ulicu prikazuje lokaciju na karti Maps aplikacije."

 

Nije li ovo karakteristika mobitela prije nego li su smartphoneovi postali cool? Barem dio s brojem telefona...

Bypass uto 20.12.2011 16:46
Romano kaže...

Kako nemaju ? Dok nije izasao prvi iphone,tko je uopce od njih bio inovativan. Svi telefoni su bili jadni ili eventualno jadni sa štapićem. Lako je pokupiti tudje ideje i praviti se pametan pa makar bilo nesto banalno kao link patent.

Nije te sram kad sipaš ovakvu hrpu gluposti?

 

Što je inovativno apple napravio u zadnjih godinu dana?

boxer uto 20.12.2011 16:49

Samo zbog toga kako reagiraju na SMS poruke - brojeve, url i sl.?

 

Katastrofa, pa ovaj moj Samsung S5230 ima iste mogućnosti, barem što se tiče SMS sa brojevima i mislim e-maila.

Moj prastari SE W800i ima sličnu mogućnost zvanja brojeva koje sam dobio preko SMS, a stariji je od Iphona, te su i kod njega podaci  automatski označeni, podcrtani i pretvoreni u klikabilne linkove.

Vapor uto 20.12.2011 16:54
Romano kaže...

Kako nemaju ? Dok nije izasao prvi iphone,tko je uopce od njih bio inovativan. Svi telefoni su bili jadni ili eventualno jadni sa štapićem. Lako je pokupiti tudje ideje i praviti se pametan pa makar bilo nesto banalno kao link patent.

http://www.youtube.com/watch?v=pwpaxbXDecg

 

Pogledaj malo taj video i primjeti da je većina world's first. Velika greška je loš marketing a tu je Apple bio dobar i postigao je što je postigao, ukrao tuđe ideje i inovacije i ukomponirao ih kao jedan dobro izreklamiran proizvod.

Schumix uto 20.12.2011 16:56
boxer kaže...

Samo zbog toga kako reagiraju na SMS poruke - brojeve, url i sl.?

 

Katastrofa, pa ovaj moj Samsung S5230 ima iste mogućnosti, barem što se tiče SMS sa brojevima i mislim e-maila.

Moj prastari SE W800i ima sličnu mogućnost zvanja brojeva koje sam dobio preko SMS, a stariji je od Iphona, te su i kod njega podaci  automatski označeni, podcrtani i pretvoreni u klikabilne linkove.

Točno tako. Baš sam mislio napisati to za moj stari SE K750, koji je zapravo isti uređaj kao W800 i koji su izašli davne 2005.

Strašno je za kakve sve banalne funkcije netko može držati patent... I još kad je taj netko prebolesni Apple...

{#}

hrvooje uto 20.12.2011 17:02
ansha kaže...

Zasto se ljudi sekiraju svaki put na ovakve vijesti? Bit ce toga jos s obe strane, pa koga briga? Jel retardirano - je, al nama ni iz djepa ni u djep...

neki ljudi reagiraju na nepravdu, nebitno da li imaju od toga materijalne koristi.

Bypass uto 20.12.2011 17:10
ansha kaže...

Zasto se ljudi sekiraju svaki put na ovakve vijesti? Bit ce toga jos s obe strane, pa koga briga? Jel retardirano - je, al nama ni iz djepa ni u djep...

Gledano sa druge strane takve stvari utječu na samograditelje, elektroničare i slično. Ne doslovno ti patenti, ali hrpa drugih retardiranih patenata.

 

Dakle nije to samo igrarija velikih, nego utječe na sve nas, direktno ili indirektno.

rjakopec uto 20.12.2011 17:13

Patent #5.946.647 opisuje ponašanje iPhonea kod primitka poruke koja sadrži telefonski broj, adresu, url ili email: Kada iPhone primi poruku koja sadrži telefonski broj, adresu, URL ili email, ovi podaci su automatski označeni, podcrtani i pretvoreni u klikabilne linkove. Klik na telefon podiže upit za zvanje, klik na URL adresu otvara lokaciju u Safariju, a klik na ulicu prikazuje lokaciju na karti Maps aplikacije.

 

Matere ti, ovo je očigledni dokaz da se može patentirati ali apsolutno bilo što, da se netko sjetio patentirati da se klikom na ikonu pokreče program nitko osim njega ne bi smio napraviti OS u kojem se klikom na ikonu pokreće program. 

LordShgi uto 20.12.2011 17:18

Pa dobro, meni je jasno da se neke stvari mogu patentirati, naprimjer neki proizvodni procesi da bi se zaštitila jedinstvenost nekog proizvoda, ali ovo je glupost. Ja vjerujem da je Apple napravio OGROMNU stvar za tržište smartphoneova jer je SVE pomaknuo daleko unaprijed (sjetite se smartphoneova prije iP-a, MDA Compact, nokijin wannabe smartphone OS symbian), ali da se ovako elementarna stvar patentira. Jao. Ti amerikanci su stvarno retardirani, šta je sljedeće, patentiranje klika na linkove?

ansha uto 20.12.2011 17:24
hrvooje kaže...
ansha kaže...

Zasto se ljudi sekiraju svaki put na ovakve vijesti? Bit ce toga jos s obe strane, pa koga briga? Jel retardirano - je, al nama ni iz djepa ni u djep...

neki ljudi reagiraju na nepravdu, nebitno da li imaju od toga materijalne koristi.

Al za nepravdu nije kriv apple koji samo igra po utvrdjenim pravilima i iskoristava sve sta pruzaju, krivi su oni koji su omogucili takvu "igru"..

McVily77 uto 20.12.2011 17:26

Nikad nisam volio Apple i njihovu poslovnu filozofiju, al ovo je fakat bolesno čak i za njih i ne bih iz principa kupio iPhone pa da je i zadnji na svijetu, govna.. Mislim ovo je kao da lupiš patent na udisanje zraka i onda tužiš sve koji ga udišu...

 

Moja preporuka Google-u je da udari kontra tužbu glede ove funkcionalnosti da klikom na adresu pokazuje istu na mapi, sigurno se da iskemijati nešto preko sličnosti s Google maps...

Bypass uto 20.12.2011 17:29
ansha kaže...

Al za nepravdu nije kriv apple koji samo igra po utvrdjenim pravilima i iskoristava sve sta pruzaju, krivi su oni koji su omogucili takvu "igru"..

Ne, apple nikad nije kriv. Oni su dobri, i oni samo patentiraju gluposti jer su od presudne važnosti.

 

Takva retorika ti ne prolazi. Kriv je jer iskorištava sustav za banalne stvari u nedostatku (i strahu od konkurencije) inovativnosti.

 

Kraj priče.

LordShgi uto 20.12.2011 17:29
McVily77 kaže...

Nikad nisam volio Apple i njihovu poslovnu filozofiju, al ovo je fakat bolesno čak i za njih i ne bih iz principa kupio iPhone pa da je i zadnji na svijetu, govna..

 

Moja preporuka Google-u je da udari kontra tužbu glede ove funkcionalnosti da klikom na adresu pokazuje istu na mapi, sigurno se da iskemijati nešto preko sličnosti s Google maps...

Nije ti to samo Apple, svi to rade, samo naš "omiljeni" portal prenosi samo vijesti koje se ticu Applea, treba taj patentni ured srediti, možemo i kompanije, ali to je ko da brišeš krv iza čovjeka s puknutom jugularnom venom, možeš ti brisati kolko oces, ali sigurno neces zaustaviti krvarenje.

Šef uto 20.12.2011 17:30
ansha kaže...

Al za nepravdu nije kriv apple koji samo igra po utvrdjenim pravilima i iskoristava sve sta pruzaju, krivi su oni koji su omogucili takvu "igru"..

  Nešto kao Mamić kod nas.

Sve po pravilima, ali opet lopovluk! :)

McVily77 uto 20.12.2011 17:33
LordShgi kaže...
McVily77 kaže...

Nikad nisam volio Apple i njihovu poslovnu filozofiju, al ovo je fakat bolesno čak i za njih i ne bih iz principa kupio iPhone pa da je i zadnji na svijetu, govna..

 

Moja preporuka Google-u je da udari kontra tužbu glede ove funkcionalnosti da klikom na adresu pokazuje istu na mapi, sigurno se da iskemijati nešto preko sličnosti s Google maps...

Nije ti to samo Apple, svi to rade, samo naš "omiljeni" portal prenosi samo vijesti koje se ticu Applea, treba taj patentni ured srediti, možemo i kompanije, ali to je ko da brišeš krv iza čovjeka s puknutom jugularnom venom, možeš ti brisati kolko oces, ali sigurno neces zaustaviti krvarenje.

 

Ma gle.. Kužim ja ideju patenta kao takvog, samo što je očito da im je regulacija zastarjela i koriste se rupe naveliko.. Patentni ured bi trebao postojati da omogući svima da mogu ući na tržište i nadmetati se na njemu, a ne da utire put ka monopolizmu..

Deus ex machina uto 20.12.2011 17:43
McVily77 kaže...

Ma gle.. Kužim ja ideju patenta kao takvog, samo što je očito da im je regulacija zastarjela i koriste se rupe naveliko.. Patentni ured bi trebao postojati da omogući svima da mogu ući na tržište i nadmetati se na njemu, a ne da utire put ka monopolizmu..

Bravo! Odlican post!

Ideja patentnog ureda je upravo to, da stimulira razvitak i daje zasluzeno priznanje za otkrica i napredak. Ovo sto se danas radi s patentnim uredima je komedija!

Ljudi zasticuju algoritme, graficka sucelja... svasta! 

eevek uto 20.12.2011 17:44

Nema od ovoga ništa, ali da je smiješno u što se pretvara "rat patentima", gdje u pravilu govorimo isključivo o softverskim patentima, jest...do bola.

 

Nekada davno, patenti su imali značenje, jer su štitili nečiji izum..nešto što je svojim izgledom i funkcijom predstavljalo nešto vrijedno štićenja, ali ovo danas prelazi sve granice razuma i pretvara se u totalnu lakrdiju.

 

Mišljenja sam da patentitanje softverskih rješenja treba ukinuti, opasno skratiti njihovo "trajanje", ili debelo postrožiti dodjeljivanje prava i to prvenstveno za točno definirane funkcije, odnosno metode obavljanje ovoga ili onoga, sa detaljnim opisom i obrazloženjem, jer nešto tipa "kada imaš tekstualnu web adresu, pa ljudi to kliknu i onda idu na stranicu" može, odnosno trebalo bi proći samo u umobolnici.

 

Softverski patenti su čisto zlo, jer zamislite da glazbenik patentira 2-3 sekunde zvoje skladbe i može tužiti svakog glazbenika, odnosno skladatelja kojemu se poklope baš te note u skladbi. Čista perverzija.

 

Patenti na sučelja postaju smiješni, jer ne možeš mi patentirati raspored ikona.

Patentiraj ikonu i njenu funkciju, ok, jer to je nešto čvrsto definiramo i točno znamo o čemu je riječ, ali daj mi nemoj brljavit' sa patentiranjem rasporeda tih ikona i sličnim idiotarijama.

 

Kao da netko patentira korištenje određene tehnike fotografiranja {#}

Paolo2612 uto 20.12.2011 17:51

Ako koga to tješi - Apple je dobio odjeb u 9 patenata od kojih su neki puno važniji.

 

 

Dakle zapravo su popušili jer HTC je dobio 4 mjeseca da makne jednostavnu stvarčicu iz sistema, a ovi dobili priznanje da 9 patenata koji su mislili da vrijede su beskorisni (barem u borbi protiv Androida).

Tonči uto 20.12.2011 17:55
Paolo2612 kaže...

Ako koga to tješi - Apple je dobio odjeb u 9 patenata od kojih su neki puno važniji.

 

 

Dakle zapravo su popušili jer HTC je dobio 4 mjeseca da makne jednostavnu stvarčicu iz sistema, a ovi dobili priznanje da 9 patenata koji su mislili da vrijede su beskorisni (barem u borbi protiv Androida).

HTC to i jest nazvao pobjedom {#}. Nažalost, to ne mijenja činjenicu da su im patenti suludi.

Indestructible uto 20.12.2011 17:57
Romano kaže...

Kako nemaju ? Dok nije izasao prvi iphone,tko je uopce od njih bio inovativan. Svi telefoni su bili jadni ili eventualno jadni sa štapićem. Lako je pokupiti tudje ideje i praviti se pametan pa makar bilo nesto banalno kao link patent.

 

koliko god se vi ne slagali sa njim, covjek je u pravu, mada ovo sto apple radi je preslo svaku granicu. 

hajd dobro kopiranje izgleda iphonea/ipada, to je u redu, al brate ici do ovolike mjere, stvarno je bezobrazno

dark_wizz uto 20.12.2011 18:12
LordShgi kaže...
...nokijin wannabe smartphone OS symbian...

Post ti stoji da je Apple napravio veliki korak naprijed, ali s ovim djelom koji sam citirao ne mogu se složiti ama baš niti u jednom segmentu. Da se razumijemo nisam fanboy niti jedne "frakcije" ali zar Symbian nije bio najzastupljeniji OS na mobitelima (smartphone) prije pojave Androida i iOS-a? I čemu taj "wannabe"? Symbian je po svim svojim osobinama smartphone OS, a to što su starije verzije (v2, v3, UIQ) kilometrima daleko od Androida, iOS-a i WP7 po dostupnosti aplikacija i rezolucijama ekrana/kamera na tim mobitelima ne čini ga ništa manje smartphone OS-om nego njih. Zato te molim da se suzdržiš od takvih (bez uvrede) dječijih izjava. Pogledaj recenzije i testove nekih starijih Symbian OS mobitela na GSMArena ili gdje već i vidjet ćeš kakve su kritike pobrali ti mobiteli. Tip: 6680, 6600...