overhaul pon 10.10.2016 18:34

... A dakle jedan novinar jednim člankom može utjecati na tečaj od 10% vrijednosti valute? Toliko čitava naša vlada pa ni narodna banka nemože utjecati na tečaj. Šokantno.

Prilično iščašen sustav moram primjetiti. Vrlo podložan manipulacijama i napuhivanju za kojeg nema sigurnosnih osigurača ni odgovornosti. Jer, eto to je kompjuter. Autopilot.

overhaul pon 10.10.2016 19:28
memulica kaže...

To vam je sad moderno zvat AI, pa ne znam otkud sad samo spominjete algoritam. 

 A kužiš ti to, AI čitao u 7 ujutro uz kavicu Financial times (umjesto wall street journal) i pročita neku crticu da je neko negdje nešto rekao, zagrcne kavu, uspaniči i uz kašalj i suzne Ai oči klikne sell sell sell... i spi*ka onako u minuti, 360 milijardi funti. Pa ovo je scenarij kakav ni u Terminatoru nisu planirali. 

ihush pon 10.10.2016 19:41

neobična pronicljivost.. (bit ću zloban pa reći za Ivnakovića..) i napokon se 'slažem', sa završetkom članka, ''Posao mu je zaraditi''. Tko zna, za x godina mi možda postane omiljen novinar :)

77ari pon 10.10.2016 20:09

To se događa kada se informacija šalje od 1 servera do drugog pošto budu drugačiji algoritmi može ih se lako zbuniti. Današnji algoritmi su sve bolji pa se ovakve stvari rijeđe događaju. To nije čudna pojava nažalost.

i542 pon 10.10.2016 22:07
1domagoj1 kaže...

"Kao i drugi trgovci, Sarao se koristio tehnologijom koja se naziva high frequency trading."

"Tehnika se naziva „spoofing“."

 

Ja ne znam engleski, molim prevedite mi to na hrvatski.

 Što ti piše u potpisu onda?

ihush pon 10.10.2016 22:57

objasnili smo tvoj sig (mada tema nije o tome).. no Ivankovića nismo? Ivanković je recimo lingvista, traži se u novinarstvu i posljednjih mjeseci se nasukao u ITju. Google novinarstvo, nabacivanje termina. Izgubljen (bez ili u prijevodu).

odnosno, sad kad znamo što je domagojev sig, .. možemo znati i što to piše kao spuf ili .. sadržaj komentiranog texta?

 

edit: btw, 1domagoj1-u ne treba prevoditi, zapravo njemu je vjerojatnije razumiljiviji orig.eng termin, npr /root. Ali Ivanković će to povezati s gomoljem krumpira i izradom čipsa, dok će for-next za njega biti za drugog..

Feudalac pon 10.10.2016 23:41
77ari kaže...

To se događa kada se informacija šalje od 1 servera do drugog pošto budu drugačiji algoritmi može ih se lako zbuniti. Današnji algoritmi su sve bolji pa se ovakve stvari rijeđe događaju. To nije čudna pojava nažalost.

 Čisto sumnjam. HFT je napravljen tako u ponudi ima najmanji blok vrijednosnica po raznim vrijednostima. Broker, koji je posrednik, obvezan je zakonom za svog klijenta odabrati najpovoljniju ponudu. E to je navlakuša. Nudiš jednu dionicu po najpovoljnijim uvjetima da bi od druge strane izvukao informaciju što on želi. onda mu nudiš po sve većoj i većoj cijeni, a da bi to bio u stanju, moraš imati najbržu vezu pa su se zgrade oko burze jako brzo rasprodale da bi tamo na najmanjoj mogućoj fizičkoj udaljenosti imali locirane servere. Potom se netko sjetio da između šikaga i velike jabuke postoji mogućnost brze zarade puno pojedinačnih centi na puno pojedinačnih transakcija pa je u tu svrhu u najstrožoj tajnosti napravljen gotovo pravocrtni optički vod po posebno "povoljnim" uvjetima korištenja.

 

Odlutah...

 

Drugi su doskočili tome tako da unutar banaka i drugih institucija obavljaju trgovinu u tzv dark poolovima i danas se tamo navodno odvija najveći volumen transakcija tako da je burza tipa NYSE sporedan indikator stanja na tržištu; javna predstava za nas male ovce https://en.wikipedia.org/wiki/Dark_liquidity

 

Ivo Robić uto 11.10.2016 01:27
1domagoj1 kaže...

"Kao i drugi trgovci, Sarao se koristio tehnologijom koja se naziva high frequency trading."

"Tehnika se naziva „spoofing“."

 

Ja ne znam engleski, molim prevedite mi to na hrvatski.

 Nedostaju ti velebni prevodi bugovih pcela radilica besposlena trolcino. Pola se stvari sa engleskog ne moze prevesti jer termini ne postoje u hrvatskom. 

high frequency trading = trgovanje velikom brzinom na burzi

spoofing = podvala, prevara

freeware uto 11.10.2016 08:32

Jel vi to mene zezate il je ovo fakat istina?! Obično se filmovi rade po stvarnim događajima a ne obratno.

Ovo je doslovce prepisano iz onog filma s Juliom Roberts i onim sjedim ljepotanom...Igra novca (Money Monster). Pročitajte si o filmu/pogledajte ga, identična situacija!

Visak uto 11.10.2016 09:13

"ističe ponude koje neposredno prije izvršenja otkaže. To je, prirodno, dopušteno. Sarao je, navodno, na dan udara 2010. uz pomoć algoritma istaknuo i otkazao 19.000 ponuda, a onda se u tom kaosu najbolje snašao. Tehnika se naziva „spoofing“."

Ovakvo igranje s imovinom i sudbinom milijuna ljudi je dozvoljeno kako bi se pojedinci mogli bogatiti.

C3PO čet 13.10.2016 16:44

Šta je ovo stvarno tako u svijetu financija? Znao sam da je to sve teški kriminal ali da je baš ovako.. Pazi ti to, algoritam krivo pročitao vijest haha. Strašno. Bankarske glavonje okrenule sve u svoju korist, stvaraju pare iz zraka