Penryn čet 2.8.2012 10:38

Ma lako za socket, samo da oni i dalje daju izbacuju dobre procesore. Uostalom, pogledaj AMD. Na istom su socketu praktički još od 2006. godine pa opet mislim da bi radije imao tog Sandya nego bilo koji proc iz AMD-a, bez obzira na uštedi na matičnoj ploči.

BlueMax čet 2.8.2012 11:48
Penryn kaže...

Ma lako za socket, samo da oni i dalje daju izbacuju dobre procesore. Uostalom, pogledaj AMD. Na istom su socketu praktički još od 2006. godine pa opet mislim da bi radije imao tog Sandya nego bilo koji proc iz AMD-a, bez obzira na uštedi na matičnoj ploči.

A što mislis o Intelu sa ustedom na maticnoj? Bi li to ipak najradije imao?

mate960 čet 2.8.2012 11:59

"U međuvremenu će Intel krajem ove godine na tržište izbaciti Core i7-3970X, tek nešto viših radnih taktova i jednakih ostalih specifikacija kao i postojeći 3960X za gornji tržišni segment."

 

Đubrad mućka, zarađuje na temelju toga što nema konkurencije.

 

Intel FFFFUUU

lisnjic čet 2.8.2012 12:08

hahaahh pa sta ste vi mislili naravno da ce to raditi da se i kupuju maticne da mi je znati ko ide sa njima u korak sa hardverom neka meni 775 sockeda i quada a imam iste performanse u igri sa nekim procesorom iz sandy bridge sa istom grafikom

mp93 čet 2.8.2012 12:12
lisnjic kaže...

hahaahh pa sta ste vi mislili naravno da ce to raditi da se i kupuju maticne da mi je znati ko ide sa njima u korak sa hardverom neka meni 775 sockeda i quada a imam iste performanse u igri sa nekim procesorom iz sandy bridge sa istom grafikom

Lol iste perfomasne bas i nisu, također potrosnja i zagrijavanja su manja od 775 quadova. Da su u kojem slucaju isti, niko nebi prelazio na nove procesore.

BlueMax čet 2.8.2012 12:25
lisnjic kaže...

hahaahh pa sta ste vi mislili naravno da ce to raditi da se i kupuju maticne da mi je znati ko ide sa njima u korak sa hardverom neka meni 775 sockeda i quada a imam iste performanse u igri sa nekim procesorom iz sandy bridge sa istom grafikom

Da, stvarno. I Tetris jednako dobro radi! A nije ti palo na pamet da igre nisu jedina primjena racunala?

natko čet 2.8.2012 13:21
BlueMax kaže...
lisnjic kaže...

hahaahh pa sta ste vi mislili naravno da ce to raditi da se i kupuju maticne da mi je znati ko ide sa njima u korak sa hardverom neka meni 775 sockeda i quada a imam iste performanse u igri sa nekim procesorom iz sandy bridge sa istom grafikom

Da, stvarno. I Tetris jednako dobro radi! A nije ti palo na pamet da igre nisu jedina primjena racunala?

Da, treba moć vrtit flash u browseru.

Friday čet 2.8.2012 15:34
SupremeCommander kaže...

Zasto toliko odugovlace s tim jezgrama. Jos malo pa ce i mobiteli imati vise jezgri od PC-ja. Dajte nam vec jednom 16/32-jezgrene procesore! 

 

 

Zato što mi programeri itekako muku mučimo da i ovih par jezgri iskoristimo kako spada. Taj broj jezgri ima smisla samo za virtualizaciju, ostalo je nažalost besmisleno.

Cele303 čet 2.8.2012 15:55
BlueMax kaže...
Penryn kaže...

Ma lako za socket, samo da oni i dalje daju izbacuju dobre procesore. Uostalom, pogledaj AMD. Na istom su socketu praktički još od 2006. godine pa opet mislim da bi radije imao tog Sandya nego bilo koji proc iz AMD-a, bez obzira na uštedi na matičnoj ploči.

A što mislis o Intelu sa ustedom na maticnoj? Bi li to ipak najradije imao?

 

S obzirom da je tema Ivy Bridge-E koji izlazi za godinu dana odgovor je potvrdan, imat ćemo novi procesor sa uštedom na socket 2011 matičnoj {#}

zeroname čet 2.8.2012 15:57

Ja cu se ovoga puta ipak odluciti za laptop. Nakon 12 godina koliko koristim računalo , nadograđujem , pratim novu tehnologiju , pazim na svaku komponentu uvidio sam da mi je potrebno samo za internet pisanje te gledanje filmova i slušanje glazbe. Konstanto nadograđivanje zbog igara se ne isplati tako da cu pricekati jedno 3-4 godine da se tržište stabilizira i da napokon dođe neka prihvatljiva konkurencija. Novac nije problem ali Intelovi potezi su lopovski!

rambox čet 2.8.2012 16:11
SupremeCommander kaže...

Zasto toliko odugovlace s tim jezgrama. Jos malo pa ce i mobiteli imati vise jezgri od PC-ja. Dajte nam vec jednom 16/32-jezgrene procesore! 

 

Kaj bi ti radil sa 16 klasičnih jezgri na Desktop kompu fučkaj ga,{#} pa pola njih ni spavalo zimski san ti bokca i trebal bi svičom tražit program koji sve te jezgre može iskoristit.Jedino kaj u bližoj budučnosti moš očekivat za Desktop komp, znači za široke mase je pravi normalan ili klasičan X8 procesor 8 Cores/16 Threads to Intel ima u planu valjda ko če ga znat.{#}

Drazen čet 2.8.2012 16:25
mate960 kaže...

"U međuvremenu će Intel krajem ove godine na tržište izbaciti Core i7-3970X, tek nešto viših radnih taktova i jednakih ostalih specifikacija kao i postojeći 3960X za gornji tržišni segment."

 

Đubrad mućka, zarađuje na temelju toga što nema konkurencije.

 

Intel FFFFUUU

 

Kako mislis da nemaju konkurenciju? Kaj AMD nije konkurencija? Tko kriv AMDu sto ne zna napraviti tako dobar proc kao Intel, ili neka druga kompanija.

Mozda i ove promjene socketa nisu bez veze. Lako moguce da ima tehnoloski razlog.

mate960 čet 2.8.2012 16:34
Drazen kaže...

Kako mislis da nemaju konkurenciju? Kaj AMD nije konkurencija? Tko kriv AMDu sto ne zna napraviti tako dobar proc kao Intel, ili neka druga kompanija.

Mozda i ove promjene socketa nisu bez veze. Lako moguce da ima tehnoloski razlog.

AMD Intelu nije direktna konkurencija, buduci da Intel drzi 80+% trzista. Uostalom svi znamo kako je cijena SBa odletjela gore kad je Bulldozer, koji je trebao konkurirati barem jednom 2600k ispao los, te se na kraju smjestio u rang sa 2500k.

Drazen čet 2.8.2012 16:37
Friday kaže...
SupremeCommander kaže...

Zasto toliko odugovlace s tim jezgrama. Jos malo pa ce i mobiteli imati vise jezgri od PC-ja. Dajte nam vec jednom 16/32-jezgrene procesore! 

 

 

Zato što mi programeri itekako muku mučimo da i ovih par jezgri iskoristimo kako spada. Taj broj jezgri ima smisla samo za virtualizaciju, ostalo je nažalost besmisleno.

 

Kak to mislis da se programeri muce? Siguran sam da 99.999999% programera jedino kaj zna napravit je new Thread, ono sto je malo ostalo, tu sam i ja, znaju jedino za CreateThread, a sve ostalo (zanemarivo malo) stvarno i nesto rade sa drugim core-ovima. One prve dvije grupe oslanjaju se na OS da sve napravi.

 

Za neupucene, od puno core-ova boli glava. 2 core-a ne znaci da je kom 2x brzi vec manje, negdje oko 1.7x i tako do neke granice. Ne sjecam se tocno ali mislim da vec na 8 core-ova dolazi do pada, a na 16 je pad jos izrazeniji. Osim uzasnih komplikacija sa task schedulerom ("program" koji odredjuje koji ce se program izvrsavati) najveci problem lezi na memoriji. Trenutno je vecina dual chan, a 4 chan polako ulazi na trziste. Vec dulje vrijeme procovi delaju brze od memorije tako da ih ova ima problema nahraniti. Zamislite kako je kada 8 procova krene na memoriju.

Friday čet 2.8.2012 18:03
Drazen kaže...
Friday kaže...
SupremeCommander kaže...

Zasto toliko odugovlace s tim jezgrama. Jos malo pa ce i mobiteli imati vise jezgri od PC-ja. Dajte nam vec jednom 16/32-jezgrene procesore! 

 

 

Zato što mi programeri itekako muku mučimo da i ovih par jezgri iskoristimo kako spada. Taj broj jezgri ima smisla samo za virtualizaciju, ostalo je nažalost besmisleno.

 

Kak to mislis da se programeri muce? Siguran sam da 99.999999% programera jedino kaj zna napravit je new Thread, ono sto je malo ostalo, tu sam i ja, znaju jedino za CreateThread, a sve ostalo (zanemarivo malo) stvarno i nesto rade sa drugim core-ovima. One prve dvije grupe oslanjaju se na OS da sve napravi.

 

Za neupucene, od puno core-ova boli glava. 2 core-a ne znaci da je kom 2x brzi vec manje, negdje oko 1.7x i tako do neke granice. Ne sjecam se tocno ali mislim da vec na 8 core-ova dolazi do pada, a na 16 je pad jos izrazeniji. Osim uzasnih komplikacija sa task schedulerom ("program" koji odredjuje koji ce se program izvrsavati) najveci problem lezi na memoriji. Trenutno je vecina dual chan, a 4 chan polako ulazi na trziste. Vec dulje vrijeme procovi delaju brze od memorije tako da ih ova ima problema nahraniti. Zamislite kako je kada 8 procova krene na memoriju.

 

Po mojim testiranjima OS dosta dobro rasporedi nove threadove na logičke/fizičke jezgre. Nisam do sada imao situaciju da bi više kreiranih threadova silovalo istu jezgru. Ali lako je optimizirati nekakav specifičan task da se "razlije" na više jezgri, općenita upotreba više jezgri je problem jer aplikacije manje-više sve rade sa jednom jezgrom.

Inače, ovi faktori ubrzanja koje spominješ ovise o Amdahl-ovom zakonu i ne podliježu nužno tim brojkama koje si naveo.

F10EXX čet 2.8.2012 19:19
Friday kaže...

Ma ja se ne mičem sa 1366 dok god se može nabaviti pošteni procesor za tu platformu... Nek si mami reklamiraju novi socket!

Bas. Imam 4 jezgre, mogu nac i proc sa 6 ali to mi zapravo i ne treba trenutno, imam 24 GB rama a mogu stavit i 48 ako zatreba, vrti i OS X bez problema, i to ne trebam mijenjat barem sljedece 3-4 godine. A vec sad je star 3.5 godine.

BlueMax čet 2.8.2012 20:03
Friday kaže...
SupremeCommander kaže...

Zasto toliko odugovlace s tim jezgrama. Jos malo pa ce i mobiteli imati vise jezgri od PC-ja. Dajte nam vec jednom 16/32-jezgrene procesore! 

 

 

Zato što mi programeri itekako muku mučimo da i ovih par jezgri iskoristimo kako spada. Taj broj jezgri ima smisla samo za virtualizaciju, ostalo je nažalost besmisleno.

Ne bas. Vecina danasnjih render enginea u potpunosti koristi jezgri koliko mu das + HT.

Friday čet 2.8.2012 23:31
BlueMax kaže...
Friday kaže...
SupremeCommander kaže...

Zasto toliko odugovlace s tim jezgrama. Jos malo pa ce i mobiteli imati vise jezgri od PC-ja. Dajte nam vec jednom 16/32-jezgrene procesore! 

 

 

Zato što mi programeri itekako muku mučimo da i ovih par jezgri iskoristimo kako spada. Taj broj jezgri ima smisla samo za virtualizaciju, ostalo je nažalost besmisleno.

Ne bas. Vecina danasnjih render enginea u potpunosti koristi jezgri koliko mu das + HT.

 

A koliko ljudi se profesionalno bavi renderiranjem? Odnosno koliki broj računala u odnosu na ukupan broj?

masterripper pet 3.8.2012 21:13

TROLLOLOLOLOL

 

Pa tko će to kupit ako Haswell bude jako dobar? Danas je već 3770K bolja investicija od recimo 3930K osim ALI OSIM ako stvarno u 90% vremena kad nešto treba raditi iskoristava sve fizičke i logičke jezgre.

 

Na pamet mi pada Dizajn/Grafika, Video rendering, SETI@home i ostali *@home, kompajliranje velikih projekata (više od 100 KLOC, za male je dosta dobar i5 ili jeftini i7), eventualno neke simulacije u inženjerskim aplikacijama... uglavnom nešto sa puno matematike.

 

Za igranje? Ne znam, lome se koplja. Navodno samo procesor mora bit dovoljno jak da ne bude usko grlo grafičkoj kartici. Sad koliko jezgara da je baš preporučeno, neam pojma. Mislim da je minimum dva tako da igra ne mora dijeliti CPU vrijeme sa OS-ovim i drugim pozadinskim procesima. I TAKO TO.

 

Ima ovdje neki filmić, tu je link: http://www.youtube.com/watch?v=I4PDoy-mi0A i rezultati su vrlo zanimljvi :)

lisnjic pet 3.8.2012 21:53
mp93 kaže...
lisnjic kaže...

hahaahh pa sta ste vi mislili naravno da ce to raditi da se i kupuju maticne da mi je znati ko ide sa njima u korak sa hardverom neka meni 775 sockeda i quada a imam iste performanse u igri sa nekim procesorom iz sandy bridge sa istom grafikom

Lol iste perfomasne bas i nisu, također potrosnja i zagrijavanja su manja od 775 quadova. Da su u kojem slucaju isti, niko nebi prelazio na nove procesore.

 

 

 

Lol bas iste performanse imaju

lisnjic pet 3.8.2012 21:56
BlueMax kaže...
lisnjic kaže...

hahaahh pa sta ste vi mislili naravno da ce to raditi da se i kupuju maticne da mi je znati ko ide sa njima u korak sa hardverom neka meni 775 sockeda i quada a imam iste performanse u igri sa nekim procesorom iz sandy bridge sa istom grafikom

Da, stvarno. I Tetris jednako dobro radi! A nije ti palo na pamet da igre nisu jedina primjena racunala?

izvini buraz nisam znao da si ti toliko pametan sta ces brze osjetiti osjetiti ces u sekundama razlike a dat ces 500 km vise para to sto ces osjetiti u sec brzi rad u nekim aplikacijama hahahh jesi smjesan

BlueMax sub 4.8.2012 00:07
lisnjic kaže...
BlueMax kaže...
lisnjic kaže...

hahaahh pa sta ste vi mislili naravno da ce to raditi da se i kupuju maticne da mi je znati ko ide sa njima u korak sa hardverom neka meni 775 sockeda i quada a imam iste performanse u igri sa nekim procesorom iz sandy bridge sa istom grafikom

Da, stvarno. I Tetris jednako dobro radi! A nije ti palo na pamet da igre nisu jedina primjena racunala?

izvini buraz nisam znao da si ti toliko pametan sta ces brze osjetiti osjetiti ces u sekundama razlike a dat ces 500 km vise para to sto ces osjetiti u sec brzi rad u nekim aplikacijama hahahh jesi smjesan

pricas o stvarima o kojima pojma nemas. Evo tu imas zanimljiv LINK koji ti tocno moze kronoloski pokazati napredak kroz zadnjih par godina. Ovaj render ovisi skoro iskljucivo o sirovoj snazi procesora, nesto malo o brzini RAM-a i nimalo o grafickoj kartici.

 

Radi se o jednom od render enginea koje koristim.

 

Na pocetku benchmarka, (30.11.2009). imas testiran Intel Q6800 na 2.94 GHz. Render time je 10min i 59 sec

 

Otprilike negdje na sredini (10.03.2010), imas Intel i5 750 na 2,67 GHz. Render time je 4 min i 07 sec

 

Pred kraj benchmarka (01.06.2011)imas Intel i7 2600K na 3,40 GHz. Render time je 2 min i 03 sec.

 

Na samom kraju (16.05.2012) imas Intel i7 3930K na 3,20GHz. Render time je 0 min i 57 sec.

 

Tu sam stavio desktop procesore na stock taktovima. Kako se ponasaju Xeoni, koji su dobici overclockom i kakve rezultate daju Mac-ovi istih specifikacija mozes otkriti sam u ostatku benchmarka.

 

Znaci ovdje se radi o napretku procesora unutar 4 godine. Sekunde o kojima ti pricas svele su se na razliku od 1100%. Procesor iz 2012 je malo vise od 11 puta brzi od quada iz 2009.

I sve to i nije puno sekundi ako uzmes u obzir samo ovaj benchmark koji je obicno renderiranje jedne scene, ali kad u ovu matematiku uvrstis render (virtual walkthrough) koj sam ja jucer odradio i koji mi je trajao 11 sati onda dodjes do pravog smisla procesorske snage. Render koji je meni (i7 2600K 4.6GHz) trajao 11 sati, na Q6800 2,4GHz trajao bi 110 sati tj. skoro 5 dana.

 

Ako uzmes u obzir da sam taj posao naplatio 500€ ispada da je moj procesor sam sebe isplatio...koliko puta u tih 11 sati u usporedbi sa Q6800 koji je isto kostao kad sam ga kupovao prije 4 godine??

 

Nemoj ljude prozivati pametnjakovicima u temama u koje se ne razumijes.