4mal čet 28.11.2013 17:13

fino fino tak i treba nek se puni drzavni proracun treba im jos vece sankcije dat !  , pozdravljam ovo {#}

tko nema za lincencirani softwer nek koristi open source i tocka a ima ih ekvivalenata kolko oces  !

mcf čet 28.11.2013 18:25
4mal kaže...

fino fino tak i treba nek se puni drzavni proracun treba im jos vece sankcije dat !  , pozdravljam ovo {#}

tko nema za lincencirani softwer nek koristi open source i tocka a ima ih ekvivalenata kolko oces  !

Slazem se sa tobom, ali ovo softwer tako bode u oci, u tvojim i tudjim postovima.

 

Postoji nasa rijec, anglizam, "softver" (LINK), postoji i engleska rijec "software". Odlucite se za jedno :)

BlueMax čet 28.11.2013 18:29
4mal kaže...

fino fino tak i treba nek se puni drzavni proracun treba im jos vece sankcije dat !  , pozdravljam ovo {#}

tko nema za lincencirani softwer nek koristi open source i tocka a ima ih ekvivalenata kolko oces  !

U pravilu sam za legalni software ali drzavni proracun se na taj nacin vise prazni nego puni.

Neke aplikacije nemaju alternativu medju besplatnim softwareom.

ihush čet 28.11.2013 18:34

- spam za koji im se ne može ništa (jer poslovni mail nije zaštićen pravno od spamera).

- inače, godinama to BSA radi, svako proljeće, nakon buđeta, traje kampanja i tad je mir. Razlika što je to od posljednje godine svaki drugi mjesec. Štibra za elitnu prostituciju je jednom u dekadi, za drogu par puta..

- vrlo jednostavan mehanizam, oni kao zastupnici soft.firmi npr MSa, imaju popis klijenata (licenciranih), kad usporede popis firmi u registru, dobiju razliku i krene 'edukacija'.

- svi trebaju koristiti licenciran-legalan soft. Postoji i alternativa, mada često nije primjenjiva. Birokracijom vlada MS (Win+MSO), grafičarima Adobe+Corel, tehničari ACAD... što ostaje alternativi osim LOLa.

 

- ono što je paradox, kretenizam.. inspektorat je potican od strane BSA (polulegalno), koji dođe i kazni ukoliko firma nema licence. Međutim, pravno, vlasnik ili zastupnik bi morao podići privatnu tužbu, dok inspektor nema nikakve nadležnosti osim prijaviti nadležnima koji je u ovom slučaju zastupnik BSA (koji je obavijestio diskretno inspektora). Naravno, novac od kazne ide u državnu kasicu, kuverta ide u džep inspektora, ništa direktnog ne dobije vlasnik, osim što pravni subjekt u pravilu tad kupi soft. (korištenje bez valjane licence nije 'piraterija', ali ne slučajno se uvjek tako prikazuje)

blackalbum čet 28.11.2013 19:28
4mal kaže...

fino fino tak i treba nek se puni drzavni proracun treba im jos vece sankcije dat !  , pozdravljam ovo {#}

tko nema za lincencirani softwer nek koristi open source i tocka a ima ih ekvivalenata kolko oces  !

ok a zašto ti koristiš ilegalnu glazbu i filmove

4mal čet 28.11.2013 20:09

zato sto mogu i dostupno mi je i korisim isto za osobnu potrebu tj.kucnu zabavu sto nije ilegalno dokle se ne (przi i preprodabe,editira bez suglasnosti sa dev-om cime se krshi pravila o intelektualnim vlasnistu i sl. ) ,ali ovdje se radi o usluznom softveru tj win os-u koji omogucje rad i zaradu. U odredjenim impletacijama istog ,primjer pirat winsi na pc kasama.

r3bl čet 28.11.2013 20:21
blackalbum kaže...

ja nisam za kažnjavanje jer koja je alternativa za windowse ili neki profi posao ,linux nije jer sam ga korsitio

 

E ako si isprobao svih 600tinjak distribucija Linuxa. onda ću se možda složiti. Ovako, laprdanje u prazno.

LudaRajcica čet 28.11.2013 21:13

Nikada u zivotu kupio komad softwarea (neistinito ali gotovo istinito).

Koristim windowse i linux podjednako dugo, prije toga dos, prije toga commodore...

 

Windowse nikad kupio a posljednjih 10tak godina samo original na racun firme, isto vrijedi za sve ostale MS proizvode... 99% ostalog softwarea kojeg koristim je od tad uvijek bilo free ili oos ili slicno... Linux sam tek posljednjih 10tak godina poceo shvacati ozbiljno na podrucju desktopa a posljednjih 3-4 godine koristim samo njega kod kuce. (uz legalne ali meni besplatne windowse koje pokrecem nekoliko puta godisnje, imaju i aktivirani office :P)

 

Postoji jedan problem zbog kojeg smatram da SVATKO TKO koristi software za OSOBNU UPORABU ima pravo koristiti bilo sto besplatno a to je UCIJENA!

 

Puno obrazovnih institucija gura MS proizvode, mnostvo drzavnih institucija prima dokumente iskljuivo u MS formatu... i koristenje alternativnog softwera uvijk NIJE moguce... ja sam morao bratu na njegovo racunalo pod WINE instalirati office 2010 jer eto... tako profesorica trazi :) LIBRE nije bila opcija ma sta god pricali... imam licencu, sa torrenta skinuo iso, ukucao LEGALNU licencu, aktivirao i braco je napravio svoj rad sa svojom dragom profesoricom!

 

Sad, tko je tu lud platiti nesto? Ponavljam... ne zaradjujs na tom komadu softwarea? koristi i nemoj platiti... ucjenama se moramo oduprijeti ignoriranjem :)

 

S ovim ce se, nadam se, vecina sloziti...

 

 

Prica 2.

Poduzece ste, koristite maksimalno ovorene tehnologije, prilikom izrade informacijskog sustava koristite otvorene formate i tehnologije... ulozite napor da slozite svoj sustav... fleksibilan, jeftin, brz... i onda morate eksportirati nekakvep odatke... kadkad txt, kadkad xml a kadkad *.DOC :) e tu nastaju problemi... exportirani ODF u DOC ne exportira bas sve... steta :) sto sada ? :) ne zelim ni pokusati odgovoriti...

 

 

hvala vam lijepa drugovi i drugarice :)

r3bl čet 28.11.2013 21:18
LudaRajcica kaže...
Puno obrazovnih institucija gura MS proizvode, mnostvo drzavnih institucija prima dokumente iskljuivo u MS formatu... i koristenje alternativnog softwera uvijk NIJE moguce... ja sam morao bratu na njegovo racunalo pod WINE instalirati office 2010 jer eto... tako profesorica trazi :) LIBRE nije bila opcija ma sta god pricali... imam licencu, sa torrenta skinuo iso, ukucao LEGALNU licencu, aktivirao i braco je napravio svoj rad sa svojom dragom profesoricom!

Da ti malo dočaram ovo guranje MS Office-a.

Na fakultetu imam seminarski na temu open source softver. U zahtjevima za seminarski stoji da se mora koristiti MS Office 2010, koji nam naravno legalno nisu obezbijedili. Je*em te Bosno {#}

peace_of_cake čet 28.11.2013 21:34
Korny1603987 kaže...

Mislim da pola PC-ija državne uprave i lokalne samouprave nema legalne windowse. Prvo trebaju urediti javni sektor, a tek onda na firme.

čak i škole koriste ilegallni software. samo m$ programi i tu i tamo koji faks koristi legalni autocad. Adobe master collection je u mnogim (ako ne i u svim) srednjim školama ilegalan. Nero je ilegalan, software za radit image diska (kod windowsa xp, win7 to ima intergrirano) je ilegalno... škole sigurno neće radit u gimp-u... ali škole naravno nitko ne provjerava jer novca za legalu nema a moraju radit u photoshopu

ihush čet 28.11.2013 22:09
blackalbum kaže...
4mal kaže...

fino fino tak i treba nek se puni drzavni proracun treba im jos vece sankcije dat !  , pozdravljam ovo {#}

tko nema za lincencirani softwer nek koristi open source i tocka a ima ih ekvivalenata kolko oces  !

ok a zašto ti koristiš ilegalnu glazbu i filmove

- argument koji to nije, dali netko koristi nešto (bez licence) nema veze s nevinošću drugih za istu stvar, pogotovo za drugi stvar. BSA je software, ne AV ind.

- osobno konzumiranje sadržaja je legalno. Piraterija je nešto drugo, korištenje bez valjane licence nešto treće..

- tema je BSA, licence, firme (pravni subjekti, ne osobe i osobna upotreba).

 

r3bl kaže...
blackalbum kaže...

ja nisam za kažnjavanje jer koja je alternativa za windowse ili neki profi posao ,linux nije jer sam ga korsitio

 

E ako si isprobao svih 600tinjak distribucija Linuxa. onda ću se možda složiti. Ovako, laprdanje u prazno.

- svašta. 6, 60000.. linux je jedan, distre su 'ništa', tj možeš govoriti o LO ili konkretnoj app, ne o OSu kao kriteriju 'količine' za relevantnost nečije procjene.

- koji smisao (života) bi imala osoba koja ide isprobati sve distre? Za koliko bi ta osoba bila pametnija ili veći stručnjak? Deb, Suse, par forkova.. to je sve isto, jednako da postaviš kriterij Win-Home-Pro ili 32-64bit. Ne koristi se OS u poslovanju, koriste se aplikacije, koje mogu (ako ih vlasnik-developer) biti na bilo kojoj platformi. Dal je to SMS parking na mobitelu, fiskalizacija, C64, SonyPleyka... sve je soft, samo interes vlasnika određuje za koju platformu tj koja aplikacija. Upravo to je jedina ozbiljna kočnica korištenja linuxa, jer nema MSOa, nema ACADa, Photoshopa.. pa ni nekih stvari koje kao nac.normu imamo u zakonu, institucije koje rade... bla-bla. Skraćeno, poslovanje, potrebe određuje što se može ili MORA koristiti, ne želje.

 

LudaRajcica kaže...

.. pod WINE instalirati office 2010 jer eto... tako profesorica trazi :) LIBRE nije bila opcija ma sta god pricali... imam licencu, sa torrenta skinuo iso, ukucao LEGALNU licencu, aktivirao i braco je napravio svoj rad sa svojom dragom profesoricom!

..

- priča koja je u HR uobičajena, ili škola nema sposobne ravnatelje ili nisi znao tražiti i dobiti. Država plaća, sve ustanove imaju legalno, MS (planski) daje pogotovo školama, svoj soft...

- drugi dio priče, nacinalna norma OpenDoc... papirnati zakoni, dok u RL ide MS.

 s treće strane, škola mora đacima osigurati licence, u suprotnom nema baš nikakvog prava tražiti bilo koji format, pa ni .txt za dokument. Još manje u formatu officea 2010, zašto ne 97-2003 itd...

Ako je npr za seminar-diplomski... tad se može dovnlodati MS-Office, instalirati kao demo-trial, bez ključa 30 dana... i to je legalno, jer je trial, koji upravo tomu i služi, za osobno korištenje, nije za firme jer firme moraju imati račun, pa da im B.Gates pokloni soft opet moraju imati račun (ili papiranti dokaz)... ali opet, BSA se ne odnosi na osobne korisnike, nema takvih slučajeva, isključivo firme i zaplašivanje.

Piraterija je ako to umanžaš za prodaju, distribucija, kršenje autorskih prava crackovima (modificiranje).. korištenje triala nije piraterija. Dovoljno za ovaj primjer.

 

r3bl kaže...
..

Da ti malo dočaram ovo guranje MS Office-a.

Na fakultetu imam seminarski na temu open source softver. U zahtjevima za seminarski stoji da se mora koristiti MS Office 2010, koji nam naravno legalno nisu obezbijedili. Je*em te Bosno {#}

 -ok, ako je takva situacija u BiH, ovdje je formalno uređeno, neki dan je i Balmer (onaj bilmez) bio malo tu... problem su ravnatelji koji ne znaju ni tražiti, registrirati školu za npr MSDNAA... često nije kriva država, nego samo (lokalno) ljudi koji to trebaju obaviti ili neznanje da se to može. Ponekad nije neznanje, ponekad je namjerno, tj (teorija zavjere, da bi ljudi kupovali umjesto dobili legalno nešto što je država već platila..). Pogotovo s novim free paketima.

 

**

-btw, npr pod Win dolazi i Writer, koji može dovoljno u odnosu na Word. Postoje Office vieweri kojima se dokumenti mogu otvarati, često nije potreban MSOffice, često nije potreban Win-Ultimate edišn.. ali svi imaju ultimate, kao i CS6 itd. jer je lako doći do ''free''.

Nemojte miješati osobno i poslovno korištenje, kriterije ili ''meni je nešto dobro/loše, svima je dobro/loše''. BSA je za komercijlni soft, komercijalnih korisnika. (i lažnu viagru).

ivanv000 čet 28.11.2013 22:11

Zna se da dobar dio fakulteta ima nelegalan software, i šta sad?

Hoće li inspekcija izaći na teren, provjeriti sa bootnim usb stickom da li su im windowsi i ostali programi nelegalni (kao što rade kod privatnika) pa ih kazniti?

Naravno da neće jer su to državne institucije.

Dakle, tresla se brda, rodio se miš a račun će platiti neki mali obrt.

BlueMax čet 28.11.2013 23:31
r3bl kaže...
blackalbum kaže...

ja nisam za kažnjavanje jer koja je alternativa za windowse ili neki profi posao ,linux nije jer sam ga korsitio

 

E ako si isprobao svih 600tinjak distribucija Linuxa. onda ću se možda složiti. Ovako, laprdanje u prazno.

Nije stvar u distribucijama nego u OS-u. Za neke poslove jednostavno ne postoji kvalitetna Linux aplikacija i mozes probati jednu ili sve distribucije, isto je.

RobertS pet 29.11.2013 00:12
LudaRajcica kaže...

Postoji jedan problem zbog kojeg smatram da SVATKO TKO koristi software za OSOBNU UPORABU ima pravo koristiti bilo sto besplatno a to je UCIJENA!

 

...

Sad, tko je tu lud platiti nesto? Ponavljam... ne zaradjujs na tom komadu softwarea? koristi i nemoj platiti... ucjenama se moramo oduprijeti ignoriranjem :)

 

S ovim ce se, nadam se, vecina sloziti...

 

Vecina (na ovom forumu) ce se sigurno sloziti, ali to ne znaci ama bas nista i teorija ti je unatoc tome glupost, sorry. Cipele i auto koji koristis za osobnu upotrebu si isto platio, zar ne? Ujutro kada ides na posao usput ukrades burek za osobnu upotrebu i nikom nista, ili? Po kojoj logici bi software onda *morao* biti besplatan za osobnu upotrebu? Sto je uopce "osobna upotreba"? Jesi li vec u svojoj firmi predlozio da vase proizvode i/ili usluge poklonite svima koji na njima dalje ne zaradjuju? Kakva je bila reakcija? Od kuda ti firma isplacuje placu (nadam se da je dobijas)? Sigurno ne iz donacija, ili? Zasto mislis da ti imas pravo na naknadu za svoj rad, a autori software-a ne? Po kojoj logici su oni duzni biti altruistima, te tebi i slicnima poklanjati rezultate svojeg rada?

 

Svasta. To sto se na ovim prostorima stoljecima kralo i muljalo bez posljedica sve dok takvo ponasanje nije postalo "normalno" i usadjeno u mentalitet i gene ovdasnjeg naroda, ne znaci da je to zaista normalno i to je praksa koju treba - milom ili silom - sto prije prekinuti. Nebitno da li je u pitanju software, filmovi, porezi, burek ili bilo sto drugo.

RobertS pet 29.11.2013 00:24
Korny1603987 kaže...

Mislim da pola PC-ija državne uprave i lokalne samouprave nema legalne windowse. Prvo trebaju urediti javni sektor, a tek onda na firme.

Zasto? Kakve to ima veze jedno s drugim? Nekog tko je ubio 20 ljudi treba postedjeti sve dok se ne uhvati onog koji je ubio 21? Interesantan nacin razmisljanja, kaznjavanje sekvencijalnim pristupom na temelju subjektivne procijene ucinjene stete...

BlueMax pet 29.11.2013 00:26

Nije to bas tako crno - bijelo. Mentalitet lopovluka nije dobra stvar ali jednako losa stvar je mentalitet poslusnog psica. Radi se o dvije strane, prodavac i korisnik. I jedan i drugi traze nacin kako financijski bolje proci i s obje strane to ponekad znaci trazenje rupa u zakonu pa cak i zaobilazenje zakona. Kad kupis cipele ili burek mozes vidjeti kakvi su i ako ne valjaju mozes ih vratiti. Tu te kao kupca drzava stiti. Kad kupis software, film, igricu ili kakvo drugo intelektualno vlasnistvo nitko te ne stiti. Nema povrata lose robe. Kad te tako zahebu par puta zato jer mogu, onda krenes ti zahebavati njih, zato sto mozes. Za osobnu uporabu.

 

Cim na necemu zaradjujes znaci da to valja i tu se ne bi trebalo baviti anketama nego strozom kontrolom i kaznjavanjem.

BlueMax pet 29.11.2013 00:31
RobertS kaže...
Korny1603987 kaže...

Mislim da pola PC-ija državne uprave i lokalne samouprave nema legalne windowse. Prvo trebaju urediti javni sektor, a tek onda na firme.

Zasto? Kakve to ima veze jedno s drugim? Nekog tko je ubio 20 ljudi treba postedjeti sve dok se ne uhvati onog koji je ubio 21? Interesantan nacin razmisljanja, kaznjavanje sekvencijalnim pristupom na temelju subjektivne procijene ucinjene stete...

Zato sto je to drzava. Drzava mora imati kredibilitet. Drzava koja ne postuje vlastite zakone ne moze ih provoditi na drugima. To bi bilo ko da banka odluci stedisama ne isplatiti kamatu a duznicima je podignuti. Tvoj primjer za ubojstva ne stoji. Ovo je ko da ti za kradju sudi lopov.

crozoki pet 29.11.2013 00:32
RobertS kaže...
Korny1603987 kaže...

Mislim da pola PC-ija državne uprave i lokalne samouprave nema legalne windowse. Prvo trebaju urediti javni sektor, a tek onda na firme.

Zasto? Kakve to ima veze jedno s drugim? Nekog tko je ubio 20 ljudi treba postedjeti sve dok se ne uhvati onog koji je ubio 21? Interesantan nacin razmisljanja, kaznjavanje sekvencijalnim pristupom na temelju subjektivne procijene ucinjene stete...

Želi reći da država traži trun u oko malih ljudi dok u svome ne vidi brvno.

Klasična izreka iz Biblije (iako nisam vjernik), ali može se primijeniti na puno stvari u ovoj državi pa eto{#}.

RobertS pet 29.11.2013 01:19
crozoki kaže...
RobertS kaže...
Korny1603987 kaže...

Mislim da pola PC-ija državne uprave i lokalne samouprave nema legalne windowse. Prvo trebaju urediti javni sektor, a tek onda na firme.

Zasto? Kakve to ima veze jedno s drugim? Nekog tko je ubio 20 ljudi treba postedjeti sve dok se ne uhvati onog koji je ubio 21? Interesantan nacin razmisljanja, kaznjavanje sekvencijalnim pristupom na temelju subjektivne procijene ucinjene stete...

Želi reći da država traži trun u oko malih ljudi dok u svome ne vidi brvno.

Klasična izreka iz Biblije (iako nisam vjernik), ali može se primijeniti na puno stvari u ovoj državi pa eto{#}.

 

Nebitno, pravo vs. pravda, pri čemu je samo ovo prvo bitno. Osim toga ovisi koliko je tih "malih ljudi". Zakon velikih brojeva, ovo ljeto smo na primjeru "malih jadnih ugostitelja" vidjeli koliko je tisuće malih lopova u stanju ukrasti ako im se pusti. Isto vrijedi i ovdje, krađa je krađa.
RobertS pet 29.11.2013 01:24

Što smatraš "državom"? Centralni državni aparat je koliko znam pokriven sa legalnim licencama, ako postoje izuzeci, onda su isti na lokalnim razinama što više nije "država" u tom smislu koji ti sugeriraš, niti na bilo kojim način opravdava kradu u privatnim firmama. Što naravno ne znači da su oni izuzeti od zakona i da ih ne treba sankcionirati, nego samo da ne amnestira ili opravdava ostale na bilo koji način.

RobertS pet 29.11.2013 01:40
BlueMax kaže...

Nije to bas tako crno - bijelo. Mentalitet lopovluka nije dobra stvar ali jednako losa stvar je mentalitet poslusnog psica. Radi se o dvije strane, prodavac i korisnik. I jedan i drugi traze nacin kako financijski bolje proci i s obje strane to ponekad znaci trazenje rupa u zakonu pa cak i zaobilazenje zakona. Kad kupis cipele ili burek mozes vidjeti kakvi su i ako ne valjaju mozes ih vratiti. Tu te kao kupca drzava stiti. Kad kupis software, film, igricu ili kakvo drugo intelektualno vlasnistvo nitko te ne stiti. Nema povrata lose robe. Kad te tako zahebu par puta zato jer mogu, onda krenes ti zahebavati njih, zato sto mozes. Za osobnu uporabu.

 

Cim na necemu zaradjujes znaci da to valja i tu se ne bi trebalo baviti anketama nego strozom kontrolom i kaznjavanjem.

 

Postoje testne verzije software-a tako da to ne stoji i svatko zna što kupuje. Druga roba ima u pravilu puno kraće rokove koliko se dugo može vratiti (14 dana). Svaki software možeš testirati barem 30, kod skupljeg software-a i dulje (Office 60 dana, http://technet.microsoft.com/hr-hr/evalcenter/jj192782.aspx, Windows 8.1 90 dana), probaj vratiti cipele nakon 60 dana jer ne valjaju. Ne služi svaki software da se njime zarađuje novac (igre,...). Krađa je krađa, nema opravdanja. Uostalom ukradi nešto pa to na sudu argumentiraj borbom protiv mentaliteta psića. Javi kako je prošlo.