Ajar sri 28.6.2023 17:13

bitno je to da mi u ovako ooooogromnoj i prostranoj (nadri)državi imamo mnoštvo, posebno neovisnih, operatera koji samo što ne mlate ako ne želite njihove jeftinije usluge jednake, ako ne i bolje kvalitete. ni traga kartelu a nesmiljena konkurencija čini čuda za prosječno korisničko topovsko meso. to je nama naša borba dala. 

Dwyane Wade sri 28.6.2023 18:05
sisko93 kaže...

 Samo daj poticaje svima. Kakvi poticaji, kakve pogodnosti i subvencije. Nismo u komunizmu. Pusti tržište da divlja kako treba. Nek naste i to i gorivo za x20. Sve ok. Brže će oni propasti bez nas nego mi bez njih. Ajoj da, država zapravo ubire PDV pa im nije u interesu da bilo što ode dolje. Sve jasno... 

bus sri 28.6.2023 19:00

Cirkus žešći, čuj indexna klauzula????

 

ajde da su digli cijene za dalje, nove pretplate i opcije, ali postojeće ugovore??? ono stvarno čemu svi ti HAKOMi, ovi, oni, kad nikakve koristi od tog, kao konkurencija. ahahahaha

 

Boris grozni sri 28.6.2023 19:03
bus kaže...

Cirkus žešći, čuj indexna klauzula????

 

ajde da su digli cijene za dalje, nove pretplate i opcije, ali postojeće ugovore??? ono stvarno čemu svi ti HAKOMi, ovi, oni, kad nikakve koristi od tog, kao konkurencija. ahahahaha

 

 ocigledno su se svi dogovorili medusobno

registracija sri 28.6.2023 20:02
Boris grozni kaže...
bus kaže...

Cirkus žešći, čuj indexna klauzula????

 

ajde da su digli cijene za dalje, nove pretplate i opcije, ali postojeće ugovore??? ono stvarno čemu svi ti HAKOMi, ovi, oni, kad nikakve koristi od tog, kao konkurencija. ahahahaha

 

 ocigledno su se svi dogovorili medusobno

 

identicno se dogodilo i u njemackoj. preko noci svi digli isto. samo tamo nije bilo niti jednog clanka i komentara o tome

ihush sri 28.6.2023 22:00

-ponovo.. cjenik, tekući, je stvar tržišta, imaju pravo kad god požele promijeniti (uz ograničenje-uvjet da 30 dana prije moraju obavijestiti korisnike i dobiti dozvolu regulatora-hakoma).. to je ok.

-ono što nije ok, što inflatornom klauzulom istu promjenu uguraju u ugovornu (dodatni ugovor na postojeći, na termin-rok, koji služi upravo tome da je to fixno-ugovoreno kao i usluga..) tj pravni nonsens je što hakom po tko zna koji put blentavo šuti-dozvoljava i tumači na način koji odgovara operaterima .. jednako kao što je to radio za poštansku dostavu-papirić 4,5kn koji je nakon tog poštnska unija rekla ne.. tj problem je što za tumačenje zakona prvo pitamo regulatora.. a što kad on nešto tumači pogrešno, tj u slučaju pošte postoji viša instanca, .. u ovom nema. .. i telekomi mogu što žele, dok je hakom podstanar tcoma uz naravno ostale kumsko-rodbinske veze i interese..

Marko :D čet 29.6.2023 09:36
Boris grozni kaže...
bus kaže...

Cirkus žešći, čuj indexna klauzula????

 

ajde da su digli cijene za dalje, nove pretplate i opcije, ali postojeće ugovore??? ono stvarno čemu svi ti HAKOMi, ovi, oni, kad nikakve koristi od tog, kao konkurencija. ahahahaha

 

 ocigledno su se svi dogovorili medusobno

Nisu se dogovorili, ali ako ide jedan operater zašto ne bi svi. Telemach je mudro čekao da A1 isproba vodu, da vidi hoće li bit kakvih problema jer je Butković rekao da će ih zvati na razgovor. Prijetnje nisu urodile plodom, pa je Telemach išao. Sad se čeka HT, njih je malo strah jer su ipak nacionalni operater. 🤣

Korny1603987 kaže...

Koristim Optima internet kod njih. Znači sada se traži jeftinija alternativa.

Zar nije ovo poskupljenje samo za mobilne usluge? Cijena fiksnih usluga trebala bi biti ista.

 

Citiram "Povećanje se odnosi na iznose mjesečnih naknada tarifnih paketa definiranih službenim Cjenikom."

ante_etna čet 29.6.2023 10:31
syncmaster245b kaže...
Jel jos nekome smjesno pravdanje na "poskupljenje sirovina" kod firme koja prodaje zrak? :D :D :D

Ok kuzim sto su htjeli reci, ali terminologija ko' da suradjuju sa OPG-ovima.

 Ja se polako privikavam na taj vokabular. Bankarski proizvodi, ljudski resursi, čak je i lokalna narikača podigla cijene uz objašnjenje "prilagođavanje tendencijama globalnog tržišta repromaterijala".

Korny1603987 čet 29.6.2023 11:19

Recesija, ta opaka boljka hara i razjeda privređavanje, Amerika već određeno vreme kuburi z budžeti, japanska se berza ljulja kao mala lađa na uzburkanom okeanu, Nemačka privreda posrće zbog ovo njihovo ujedinjenje, a bogami gospođe i gospodo ne cveta cveće ni u naše preduzeće. Dolazi vreme reorganizacije, transformacije i sistematizacije. Ja bih sad mog’o da iznosim određene pravce u reformu i za razvoj od naše preduzeće ali vidim da je Mile izneo prasiće iz furune, a zna se da prasići nisu ništa naročito kad se o’lade pa neka skratimo.

sisko93 čet 29.6.2023 12:09
ihush kaže...

... imaju pravo kad god požele promijeniti (uz ograničenje-uvjet da 30 dana prije moraju obavijestiti korisnike i dobiti dozvolu regulatora-hakoma)...

Zahvaljujući HAKOM-u, koji je to jedini mogao i trebao spriječiti, telekomi su dobili mogućnost u obavijest o povećanju cijena staviti jedan dio teksta zbog kojeg se i digla najveća prašina.

Tekst glasi:

"Primjena indeksne klauzule ne omogućuje raskid ugovora bez naknade."

Korny1603987 čet 29.6.2023 12:23

Ugovori moraju štititi obje strane. Dakle kupac treba priznati iznos cijene u vrijeme sklapanja ugovora i obvezati se plaćati tu istu cijenu. Time firma veže korisnika na 1-2 godine, a korisnik dobije sigurnost cijene u tih 2 godine.

Sve ostalo nije u duhu dvostranog pravnog posla znanog kao ugovor.

notloB čet 29.6.2023 12:32
Boris grozni kaže...

 ocigledno su se svi dogovorili medusobno

 Još kada bi imali neki antitrust zakon (mislim da bi ovaj slučaj spadao pod taj zakon) možda bi ih se i moglo tužiti za domunđavanje s cijenama na štetu kupaca.

HR55 čet 29.6.2023 12:44
notloB kaže...
Boris grozni kaže...

 ocigledno su se svi dogovorili medusobno

 Još kada bi imali neki antitrust zakon (mislim da bi ovaj slučaj spadao pod taj zakon) možda bi ih se i moglo tužiti za domunđavanje s cijenama na štetu kupaca.

 Normalno da imamo, zove se Zakon o zaštiti tržišnog natjecanja, a dotični zabranjuje udruživanje u kartel iako su se ovi odavno udružili.

Ovaj slučaj je samo nastavak prethodnih 256 slučajeva podizanja cijena svih operatera u isto vrijeme.

 

Slobodno ih tuži, nemoš izgubit, HR je poznata kao jaka pravna zemlja s brzim, pravednim i efikasnim suđenjem.

notloB čet 29.6.2023 12:47
HR55 kaže...

 Normalno da imamo, zove se Zakon o zaštiti tržišnog natjecanja, a dotični zabranjuje udruživanje u kartel iako su se ovi odavno udružili.

Ovaj slučaj je samo nastavak prethodnih 256 slučajeva podizanja cijena svih operatera u isto vrijeme.

 

Slobodno ih tuži, nemoš izgubit, HR je poznata kao jaka pravna zemlja s brzim, pravednim i efikasnim suđenjem.

 Presudi se mogu nadati za 20 ili 30 godina?

Marko :D čet 29.6.2023 13:05
sisko93 kaže...
ihush kaže...

... imaju pravo kad god požele promijeniti (uz ograničenje-uvjet da 30 dana prije moraju obavijestiti korisnike i dobiti dozvolu regulatora-hakoma)...

Zahvaljujući HAKOM-u, koji je to jedini mogao i trebao spriječiti, telekomi su dobili mogućnost u obavijest o povećanju cijena staviti jedan dio teksta zbog kojeg se i digla najveća prašina.

Tekst glasi:

"Primjena indeksne klauzule ne omogućuje raskid ugovora bez naknade."

HAKOM nije tu mogao ništa jer je to dozvoljeno prema zakonu EU. Ali da mogu učiniti više da zaštite korisnika, mogu i to puno.

Korny1603987 kaže...

Ugovori moraju štititi obje strane. Dakle kupac treba priznati iznos cijene u vrijeme sklapanja ugovora i obvezati se plaćati tu istu cijenu. Time firma veže korisnika na 1-2 godine, a korisnik dobije sigurnost cijene u tih 2 godine.

Sve ostalo nije u duhu dvostranog pravnog posla znanog kao ugovor.

Nikad korisnici nisu bili zaštićeni kao operateri. Zbog toga se nikad ne vežem ugovornom obvezom. Fućka mi se za popust od 2€. Radije plaćam punu cijenu i odem onome tko mi je jeftiniji. Pa ako to znači svakih 6 mjeseci mijenjanje mreža, neka. Mislim da im je to najveća kazna.

 

Operateri su, isto tako, po zakonu obavezni smanjiti cijene u slučaju deflacije, ali svi znamo da se deflacija gotovo nikad ne događa tako da će cijene i ubuduće samo ić gore.

 

Indeksnom klauzulom, ugovori su izgubili svoju svrhu koja je bila osiguranje ugovorene cijene kroz cijeli period od dvije godine. Što mi vrijedi ugovorna obveza kada cijenu mogu dići kada i kako žele.

HR55 čet 29.6.2023 13:09
notloB kaže...

 Presudi se mogu nadati za 20 ili 30 godina?

 Ovisi koliko para imaš i kakva su ti poznanstva u politici.

 

Ali ne trebaš se ti navlačiti s ovakvim divovima kao što su teleoperateri, sva sreća pa imamo agenciju koja njima stalno puše za vratom i pazi šta rade. 

Malo-malo im HAKOM opali kazne od 500-600 eura i time ih obuzdava da ne krše zakone ove pravne države.

registracija čet 29.6.2023 18:34
Marko :D kaže...
Zbog toga se nikad ne vežem ugovornom obvezom. Fućka mi se za popust od 2€. Radije plaćam punu cijenu i odem onome tko mi je jeftiniji. Pa ako to znači svakih 6 mjeseci mijenjanje mreža, neka. Mislim da im je to najveća kazna.

 

u tom i je kvaka

 

sto svi oni kroz godinu dana dignu cijenu jednako