danen čet 30.7.2020 10:30

100 milijuna godina starosti za geologiju nije bog zna što. Život na Zemlji star je 3,6 mlijardi godina (možda i više). Kad to stavimo u mjerilo 1 dan = 10. mil godina, život je star jednu godinu, a pronađene bakterije 10 dana. Ni u nekom paleontološkom smislu nije to vrijedan nalaz, jer bakterije su najstariji organizmi, pa nema šanse da su se u posljednjim 100 milijuna godina bitno promijenile. No, nešto je drugo važno. Ako bakterije mogu tako dugo - praktički neograničeno - biti u hibreniranom stanju, moguće ih je naći u slojevima leda na Marsu - ako je tamo bilo života. 

PaleRider čet 30.7.2020 16:09
danen kaže...

Ako bakterije mogu tako dugo - praktički neograničeno - biti u hibreniranom stanju, moguće ih je naći u slojevima leda na Marsu - ako je tamo bilo života. 

 

Ne samo to, nego je moguće da su i ove došle s Marsa.

ihush čet 30.7.2020 16:47
PaleRider kaže...
danen kaže...

Ako bakterije mogu tako dugo - praktički neograničeno - biti u hibreniranom stanju, moguće ih je naći u slojevima leda na Marsu - ako je tamo bilo života. 

 

Ne samo to, nego je moguće da su i ove došle s Marsa.

 -zašto se uvjek govori o jednosmjernom putu..? tj geo povijest imamo mjesec, sudar koji je razmrvio i lansirao dio zemlje pa je time vjerojatnije obrnut put bakterije sa zemlje na mars, odnosno, po čitavom svemiru može plutati prašina-kometi itd. random, dok planeti (gravitacija) to privlači tj samo masom možemo reći da je kometa pala na zemlju inače može i obrnuto :)

danen čet 30.7.2020 18:16

Ovo o čemu piše ihush (i drugi) stara je teorija, još od 19. stoljeća. Riječ je o pansperimiji ili litopansperimiji. I danas je donekle aktualna (o tome dosta piše u mojoj knjizi The Cookbook of Life), jer se pokazalo da bakterije, a posebice njihove spore mogu (ipak!) preživjeti svemirske uvjete. Eksperimentiralo se u tom smislu i na satelitima. No, da bi se tako nešto dokazalo, treba pronaći barem nešto živoga na Marsu. 

ihush čet 30.7.2020 21:46
danen kaže...

.. No, da bi se tako nešto dokazalo, treba pronaći barem nešto živoga na Marsu. 

 možda, kao 'napomena' :) .. ne mora biti živo, dovoljno je i mrtvo kao indikator da je život ipak raširen (dok je nešto drugo hoće li preživjeti, kao loto-statisika, neki prežive, neki ne...).

+ važnije, ako se ne nađe na marsu, ne znači da je pretpostavka pogrešna, tj može se dokazati pozitivno, ali ne i negativno (što laici često tumače, ako nije crno, onda je bijelo..).

danen pet 31.7.2020 11:19

Ne mogu na ovo ne reagirati, ali ne da bih polemizirao nego da bih odao pohvalu HGW, koji je u romanu "The War of the Worlds" nadišao sam sebe. Nikada u litreraturi nije logika živog prikazana na bolji način, nikad nisu bolje i  jasnije osvjetljeni temelji darvinizam. Tko nije čitao, neka čita - i ako može u engleskom originalu. 

NoDe31 sub 1.8.2020 09:01
Macumba kaže...
Mislio sam da su ovdje čitatelji malo napredniji. Kad evo i tu priča o virusima naopako shvaćena. 😟

 A ja mislio da su forumaši malo napredniji pa znaju razliku između mikroba i virusa... Kad eto...